sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (15)
 • medya (0)

15. 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı

1 tatlı kaşığı karbonat

Miktarların az olduğuna bakmayın zaten kullanırken de nohut tanesinden bile daha az alacağımız için uzun süre gidecektir. Banyodan sonra sürüyorum, ter kokusu diye bir kavramı unutabilirsiniz.(gizlinot: En azından kendinizde :))

25 eylül 08:09

14. Benim için sadece karbonat. Hiç bir deodorant onun verdiği etkiyi vermiyor o kadar uzun süre. Oysa karbonatı duştan sonra sürdün mü baya uzun süre götürüyor. İstediğinde yeniliyosun ter kokusuyla karışık bir koku yapmıyor. Ayrıca anti perspirant deodorant kullanmadığım için en önemlisi içim rahat.

24 eylül 19:02

13. koku konusunda takıntılı biriyim ancak antiperspirantların içeriği sebebiyle doğal içerikli roll-on arıyordum. Klasik hindistan cevizi yağı karbonat ve bir kaç damla lavanta yağını denedim ama koltuk altımı tahriş etti. Kullanamadım.

İnternette alkali oldum ben anne:)'de (gözde hanım) tuva healing by nature diye bir instagram hesabını gördüm. Geçen gün nane ve ökaliptuslu koltuk altı kreminden aldım ve baya beğendim. Her gün duştan sonra elimle biraz alıp koltuk altıma sürüyorum. Kıyafetlerimde iz bırakmadı, koltuk altımı tahriş etmedi. Bir de ferah kokusu burnuma geldikçe hoşuma gitti. Bugün ilk kez sporda denedim çılgınlar gibi terlememe rağmen koku yoktu. Evde kendiniz yapmakla uğraşamıyorsanız veya benim gibi tahriş vs ettiyse bu koltuk altı kremini tavsiye ederim.

24 eylül 15:47 24 eylül 15:47


12. Dün yaptım bugün denedim, onaylayınca eski loccitane deodorant kabını temizledim içine döktüm.

Formülasyonum şöyle bir kaşık karbonata üç kaşık hindistan cevizi, iki üç damla lavanta yağı, altı yedi damla çay ağacı yağı. 

Bugün terledim terim soğudu terledim koku yapmadı. Sabah banyodan sonra azıcık masaj yaparak yedirdim o kadar. Tek kuşkum hindistan cevizi yağının koltukaltımda kıl köklerini beslemesi..

Edit: aynı formülasyonu kullanan süslüler de olmuş hadi bakalım

13 mart 00:26 13 mart 00:31

11. Tek başına karbonat yeterli oluyor. Hepsi aynı etkide oluyordur herhalde, ben eczanelerde paket paket olan ingiliz karbonatından kullanıyorum. Sabah ve gece yatmadan uyguluyorum.

Evet abartmıyorum tüm yazı karbonatla geçirdim. Bir gram koku, iz olmadı ki inanılmaz takıntılıyımdır. Koku konusunda da benim kadar iyi alan pek insan tanımadım diyebilirim.

25 ağustos 2017 15:51

10. Koltuk altı kokusu konusunda takıntılı bir insanım. Genel olarak koku konusunda takıntılıyım hatta. Yüksek oranda meme kanseri riskim bulunduğu için anti-perspirant ürünleri doktorum tarafından bilinçlendirildiğimden beri kullanmıyorum. Uzun bir süre gnc den aldığım tuzları kullandım ancak gün içinde temizleyip tekrarlamama rağmen asla istediğim randımanı alamadım. Yabancı bir blogda rastadım bu tarife ve dünyam değişti. En az 4 yıldır kullanıyorum. Küçük kaplara koyup yanımda taşıyorum. Asla terlemeyi engellemiyor-zaten istediğim bu değil. Terlemek çok doğal bir şey ve bunu baskılamak doğru değil.

3 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı, 2 yemek kaşığı karbonat, 5 damla lavanta yağı, birkaç damla çay ağacı yağı(antibakteriyel özelliği var). sadece çay ağacı koyduğum da oldu ama yukarıda (yazar: venus justbutterfly trap)'in bahsettiği gibi korkunç oluyor, lavantayla hafifletmek iyi sonuç veriyor.

Bu karışımı güzelce ezerek karıştırıyoruz, kışın Hindistan cevizi yağının doğası gereği biraz katılaşabiliyor, yazın daha kremsi oluyor.

Rastladığım bazı başka tariflerde “arrowroot” adında nişasta benzeri bir madde kullanılıyordu, arrowroot bulunamayan yerde organik nişasta da kullanılabileceği belirtilmişti. Bu şekilde de denedim, yukarıdaki karışıma bir yemek kaşığı mısır nişastası ekledim, biraz Hindistan cevizi yağını arttırdım ama çok kumlu bir yapısı oldu ve biraz leke bıraktı. Bu şekilde tercih edenler de mutlaka vardır ama klasik yağ+karbonat karışımı benim sorunumu kökünden çözdü.

Hoşçakal ter kokusu, seni hiç özlemiyorum.

24 ağustos 2017 16:43

9. teyzemin tavsiyesi üzerine bir ara karbonatı kullanmaya başlamıştım. evet, bildiğimiz karbonat. bir çay tabağına döküp banyoda aynanın önüne koydum ve sabahları elimi yüzümü yıkadıktan sonra ıslak parmaklarımı çay tabağına batırıp direkt olarak koltuk altıma uyguladım. üzerinizde kıyafetler varken biraz zor oluyor çünkü karbonat tanecikleri sağa sola dökülebiliyor birazcık da olsa. ama sonuç cidden inanılmazdı. başta "hadi canım sen de" diyerek başladığım karbonat, ciddi ciddi ter kokumu ortadan kaldırdı. terlemeyi engellemiyor, sadece ter kokunuzdan kurtarıyor sizi. kış için, yani fazla terleyeceğinizi gerektirmeyen zamanlar için hem doğal hem de ucuz bir yöntem bu karbonat. fakat eğer yazın kullanırsanız ya da "bana zaman farketmiyor ben her türlü çok terlerim" diyen biri iseniz, kıyafetlerinize elveda demeniz gerekebilir. çünkü inanılmaz derecede kıyafetleri beyaza boyuyor eğer çok terlerseniz. tabii koltuk altlarına iz bıraktığı için bir bluzu birden fazla kez giyemiyorsunuz doğal olarak... bir ara bütün bluzlarımın koltuk altında beyaz halkalar oluşmuştu. yıkayınca geçiyordu en başlarda ama bir süre sonra yıkasam da çitilesem de lekesinden kurtulamamıştım. kırmızı bluzum yer bezi oldu bu karbonat yüzünden...

karbonat hakkında konuşmuşken bir faydasından daha bahsetmek istiyorum. karbonat çok güzel bir ayakkabı kokusu önleyici olarak da kullanılıyor sevgili süslüler. kokan ayakkabınıza bir tutam kadar karbonat döküyorsunuz ve bir gece kadar bekletiyorsunuz. fazlasını döküp giyiyorsunuz ve ta taaa sonuç: burnumuzun direğini kıran kokusundan arınmış ayakkabılar. ama çok sık denemediğimiz için ayakkabılara bir zarar veriyor mu bilemeyeceğim.

bu yazılanların hepsi bizzat tarafımdan denendi ve onaylandı.

5 mart 2017 15:02


8. Lavanta yağı kullanıyoruz biz ailece, çok memnunuz. İki damla yetiyor, terlemeyi engellemese de tüm gün missss gibi kokuyorsunuz.

4 mart 2017 22:03

7. öncelikle (link: http://www.suslusozluk.net/n/362576/ şu) girdimi okuyunuz.

her şeyin doğalı makbul günümüzde bir de bunu deneyelim ne kaybederiz karışımı. diğer girdide bahsettiğim gibi deodorantlardan pek fayda göremeyince karbonat kullanmaya başladım ama hem dökülüyor hem kararma yapıyordu. doğal deodorant arayışımda (link: http://dublinde.blogspot.com.tr/2012/05/ev-yapm-dogal-stick-deodorant.html bu) siteyi buldum. birebir aynı karışımı yapmadım, esinlendim diyelim.

benim ölçülerim tamamen göz kararı oldu. geniş bir kaseye yaklaşık bir iki yemek kaşığı karbonatı koydum, göz kararı üç ya da dört yemek kaşığı erimiş veya yumuşamış hindistan cevizi yağı ekleyip homojen olana kadar iyice karıştırdım. karışımın kremsi ve sürülebilir yumuşaklıkta olması gerekiyor. ıslak kum gibi değil de bir arada duran bir yapıda olmalı . çok kuru olursa dökülüyor. yağı ona göre ekleyebilirsiniz, ben de öyle yaptığım için tam ölçü veremiyorum. biraz yağ biraz karbonat dengeyi bulmak gerekiyor.

**bir kaç denemeden sonra yani son yaptığım karışımı mixerle çırptım. iki üç dakika çırptım, bir dakika kadar bekledim tekrar çırptım. arka arkaya birkaç kere yapınca deodorant köpüksü bir hale geldi. köpüksü yapı hem soğuk havadan kaynaklanan yağ donmasını engelledi hem de sürülmesini ciddi manada kolaylaştırdı. (gizlinot: temiz ve kuru koltuk altına sürmek gerektiğini söylememe gerek yoktur umarım)

ben bir ara içine çay ağacı yağı ekledim, korkunçtu. ter kokusuyla birleşip deterjanlı ceset (!?) gibi kokmaya başladı. ben bir kıyafeti iki ya da üç kere giyerim ama bu karışımda giymek mümkün olmadı çünkü o berbat koku kıyafetimden yıkamadan hatta bazılarında yıkadıktan sonra bile çıkmadı. ben sevmedim.

gün içinde terlemeyi önlemiyor tabiki ama kötü kokuyu ciddi oranda azalttığını düşünüyorum. en azından benim kullandığım hazır deodorantlardan daha koruyucu. kararma yapmadı. başta, acaba yağ kıl köklerini besler mi diye düşündüm ama benim gözlemlediğim kadarıyla öyle bir şey olmadı.

biz ailecek kullanıyoruz, herkes memnun.

yazmayı sürekli erteliyordum, (yazar: beticiq)e beni yazmaya teşvik ettiği için teşekkür ederim.

4 mart 2017 21:35

6. eşim için yaptığımız doğal ter kokusu önleyici şöyle;

bir su bardağı kadar içme suyuna 2 say kaşığı karbonat ekleyip iyice çalkalayıp boş bir sprey şişeye koyuyoruz. her gün sabahları koltuk altına sıkıyor. kendisi pek memmnun, e bu yaz gününde haliyle ben de memnunum :)

25 ağustos 2015 08:13