girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (12)
  • medya (0)

12. Dün yaptım bugün denedim, onaylayınca eski loccitane deodorant kabını temizledim içine döktüm.

Formülasyonum şöyle bir kaşık karbonata üç kaşık hindistan cevizi, iki üç damla lavanta yağı, altı yedi damla çay ağacı yağı. 

Bugün terledim terim soğudu terledim koku yapmadı. Sabah banyodan sonra azıcık masaj yaparak yedirdim o kadar. Tek kuşkum hindistan cevizi yağının koltukaltımda kıl köklerini beslemesi..

Edit: aynı formülasyonu kullanan süslüler de olmuş hadi bakalım

13 mart 00:26 13 mart 00:31

11. Tek başına karbonat yeterli oluyor. Hepsi aynı etkide oluyordur herhalde, ben eczanelerde paket paket olan ingiliz karbonatından kullanıyorum. Sabah ve gece yatmadan uyguluyorum.

Evet abartmıyorum tüm yazı karbonatla geçirdim. Bir gram koku, iz olmadı ki inanılmaz takıntılıyımdır. Koku konusunda da benim kadar iyi alan pek insan tanımadım diyebilirim.

25 ağustos 2017 15:51

10. Bu sonbahar-kış sezonu sadece limon sürerek kokudan ve karartıdan kurtulmayı planlıyorum. Terleyen bir insan değilimdir zaten.

24 ağustos 2017 16:48


9. Koltuk altı kokusu konusunda takıntılı bir insanım. Genel olarak koku konusunda takıntılıyım hatta. Yüksek oranda meme kanseri riskim bulunduğu için anti-perspirant ürünleri doktorum tarafından bilinçlendirildiğimden beri kullanmıyorum. Uzun bir süre gnc den aldığım tuzları kullandım ancak gün içinde temizleyip tekrarlamama rağmen asla istediğim randımanı alamadım. Yabancı bir blogda rastadım bu tarife ve dünyam değişti. En az 4 yıldır kullanıyorum. Küçük kaplara koyup yanımda taşıyorum. Asla terlemeyi engellemiyor-zaten istediğim bu değil. Terlemek çok doğal bir şey ve bunu baskılamak doğru değil.

3 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı, 2 yemek kaşığı karbonat, 5 damla lavanta yağı, birkaç damla çay ağacı yağı(antibakteriyel özelliği var). sadece çay ağacı koyduğum da oldu ama yukarıda (yazar: venus justbutterfly trap)'in bahsettiği gibi korkunç oluyor, lavantayla hafifletmek iyi sonuç veriyor.

Bu karışımı güzelce ezerek karıştırıyoruz, kışın Hindistan cevizi yağının doğası gereği biraz katılaşabiliyor, yazın daha kremsi oluyor.

Rastladığım bazı başka tariflerde “arrowroot” adında nişasta benzeri bir madde kullanılıyordu, arrowroot bulunamayan yerde organik nişasta da kullanılabileceği belirtilmişti. Bu şekilde de denedim, yukarıdaki karışıma bir yemek kaşığı mısır nişastası ekledim, biraz Hindistan cevizi yağını arttırdım ama çok kumlu bir yapısı oldu ve biraz leke bıraktı. Bu şekilde tercih edenler de mutlaka vardır ama klasik yağ+karbonat karışımı benim sorunumu kökünden çözdü.

Hoşçakal ter kokusu, seni hiç özlemiyorum.

24 ağustos 2017 16:43

8. Lavanta yağı kullanıyoruz biz ailece, çok memnunuz. İki damla yetiyor, terlemeyi engellemese de tüm gün missss gibi kokuyorsunuz.

4 mart 2017 22:03

7. öncelikle (link: http://www.suslusozluk.net/n/362576/ şu) girdimi okuyunuz.

her şeyin doğalı makbul günümüzde bir de bunu deneyelim ne kaybederiz karışımı. diğer girdide bahsettiğim gibi deodorantlardan pek fayda göremeyince karbonat kullanmaya başladım ama hem dökülüyor hem kararma yapıyordu. doğal deodorant arayışımda (link: http://dublinde.blogspot.com.tr/2012/05/ev-yapm-dogal-stick-deodorant.html bu) siteyi buldum. birebir aynı karışımı yapmadım, esinlendim diyelim.

benim ölçülerim tamamen göz kararı oldu. geniş bir kaseye yaklaşık bir iki yemek kaşığı karbonatı koydum, göz kararı üç ya da dört yemek kaşığı erimiş veya yumuşamış hindistan cevizi yağı ekleyip homojen olana kadar iyice karıştırdım. karışımın kremsi ve sürülebilir yumuşaklıkta olması gerekiyor. ıslak kum gibi değil de bir arada duran bir yapıda olmalı . çok kuru olursa dökülüyor. yağı ona göre ekleyebilirsiniz, ben de öyle yaptığım için tam ölçü veremiyorum. biraz yağ biraz karbonat dengeyi bulmak gerekiyor.

**bir kaç denemeden sonra yani son yaptığım karışımı mixerle çırptım. iki üç dakika çırptım, bir dakika kadar bekledim tekrar çırptım. arka arkaya birkaç kere yapınca deodorant köpüksü bir hale geldi. köpüksü yapı hem soğuk havadan kaynaklanan yağ donmasını engelledi hem de sürülmesini ciddi manada kolaylaştırdı. (gizlinot: temiz ve kuru koltuk altına sürmek gerektiğini söylememe gerek yoktur umarım)

ben bir ara içine çay ağacı yağı ekledim, korkunçtu. ter kokusuyla birleşip deterjanlı ceset (!?) gibi kokmaya başladı. ben bir kıyafeti iki ya da üç kere giyerim ama bu karışımda giymek mümkün olmadı çünkü o berbat koku kıyafetimden yıkamadan hatta bazılarında yıkadıktan sonra bile çıkmadı. ben sevmedim.

gün içinde terlemeyi önlemiyor tabiki ama kötü kokuyu ciddi oranda azalttığını düşünüyorum. en azından benim kullandığım hazır deodorantlardan daha koruyucu. kararma yapmadı. başta, acaba yağ kıl köklerini besler mi diye düşündüm ama benim gözlemlediğim kadarıyla öyle bir şey olmadı.

biz ailecek kullanıyoruz, herkes memnun.

yazmayı sürekli erteliyordum, (yazar: beticiq)e beni yazmaya teşvik ettiği için teşekkür ederim.

4 mart 2017 21:35

6. eşim için yaptığımız doğal ter kokusu önleyici şöyle;

bir su bardağı kadar içme suyuna 2 say kaşığı karbonat ekleyip iyice çalkalayıp boş bir sprey şişeye koyuyoruz. her gün sabahları koltuk altına sıkıyor. kendisi pek memmnun, e bu yaz gününde haliyle ben de memnunum :)

25 ağustos 2015 08:13


5. Benim için sodyum bikarbonattır. Yani ingiliz karbonatı. Duştan sonra elime biraz söküp koltuk altıma pat diye yapıştırıyorum:) anlatamadım ama bence gözünüzde canlandı. Burada kullanıp memnun kalanları gördükten sonra denedim neredeyse 1 aysır normal deodorant kullanmıyorum. Eskiden duştan çıkınca hemen deodorant kullanırdım kullanmadığım zaman acayip terlerdim yapış yapış olurdu ve kokardı. Karbonata alıştıktan sonra kullanmayı unutsam bile o kadar ıslaklık da olmuyor koku da.

25 ağustos 2015 04:25

4. insanlara şap ı nasıl daha pahalıya satarız diye düşünen kapitalist uydurmacası. doğal deodorant diye (gbkz: şap) satılır.

12 nisan 2015 21:22

3. Naturalive der susarim. Doğal deodorant da ondan daha iyisini tanimadim. Netten sipariş verdim ben.

25 mart 2014 15:15