yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (7)
  • medya (1)

  7. Geçen sene %20 öğrenci indirimi düşmeden 120 TL olan tek yön bileti an itibariyle tek kişilik yataklı için 480tl , çift kişilik yataklı için 600 TL olmuş. Öğrenciler ya da kısıtlı bütçeye sahip vatandaşlar zaten döviz kurundan dolayı yurt dışına çıkamıyorlar. Yurt içindeki alternatif seyahat rotalarından birini de bu şekilde hiç etmiş oldular. 

  18 kasım 2019 21:05

  6. Geçen hafta içerisinde gidip geldim ve beklentilerimi karşılayan bir gezi oldu.önümüzdeki kış Van gölü ya da Güney ekspresine de gitmek istiyorum. Trende ne kalkış esnasında ne de varış saatinde herhangi bir aksama olmadı. 

  Temizlik konusu göreceli. Gidiş sırasında çarşaflarımda nemli serilmeden kaynaklı bir koku oluşmuştu. görevliye söyledim hemen değiştirildi. Yanıma sadece yastık kılıfı aldım. Tuvaletler her vagonda ikişer tane var. Biri alaturka birisi klozet. Peçete ve sabun hep vardı. Bence tek sıkıntısı belli bir zamandan sonra kokmaya başlamasıydı. 

  Açıkcası Kars’a biraz ön yargılı gitmişim. Şehir beklediğimden çok daha güzeldi. Gitmeden önce tarihiyle ilgili ufak bilgiler edinmekte fayda var. Resmî binalar da dahil olmak üzere tarihi doku çok güzel korunmuş. 

  Biz Kars’ta iki gece kaldık ve gezmek için bir tam günümüz vardı. Kars’a varış 18.00-19.00 arasında kalkış ise 08.30’da. İki gece bir gündüz şehri gezmek için yeterli oluyor. kaldığımız otelde resepsiyon görevlisine sorduk Ve bize bir tur önerdi. Tur ya ani Harabeleri/çıldır gölü/Tarabya müzesi/Kars kalesi ya da sadece sarıkamış şekilde düzenleniyor. İkisine de gitmek istiyorsanız iki gündüze ihtiyacınız var. 

  Yolculuk sırasında gelenekselleşmiş bazı şeyler var. Birisi Erzurum’a gelmeden cağ kebabı söylemek diğeri ise (bunu gitmeden çok kısa zaman önce öğrendim) tren etrafında koşan çocuklar çikolata vs atılmasıymış. Genel olarak çok güzel bir deneyimdi. Bazı şehirlere, insanlarla karşı yaklaşımınızı olumlu yönde değiştirebilir. 

  ilgili medya:
  1
  25 nisan 2019 01:02

  5. bu kadar popüler olmasına çok şaşırdığım tren. ben nevşehirliyim. çocukken anneannemle memlekete giderdik. haydarpaşa tren garı vardı o zamanlar. senede 2 kez trenle giderdik memlekete. her seferinde yataklı oda tutardık. tren doğuya kadar gidiyordu. evet yolculuk çok keyifli gerçekten ama bu kadar moda olmasına inanamıyorum.

  şimdi çocukluğumdaki gibi değil. daha modernleşmiş. çocukken o trenin kokusunu çeke çeke seyahat ederdik. şimdi aynı koku yok.

  hiç binmeyen birine tavsiye ederim yine de. ama eskiden inanılmaz ucuz bir ulaşım yoluyken, hatta fakir treni diye dalga geçilirken şimdi turizm şirketlerinin bir sürü koltuk alıp halka pahalıya satması beni epey soğuttu.

  ek olarak: yukarıdaki süslünün belirttiği gibi 15 20 sene önce tuvaletleri girilmeyecek derecede pis kokardı. her vagonda 1 tane tuvalet vardı. demek ki şimdi de aynıymış.

  31 ocak 2019 10:39 31 ocak 2019 10:42


  4. ankara ve kars arasında en az 24 saat süren bir tren yolculuğu. bazı kesimler geçtiği güzergahlar dolayısıyla çok hoş doğa görsellerine şahit olma imkanı tanıdığı için mutlaka binilmesi gereken bir tren olduğunu söylerek popüler olmasını sağladı. ben de instagram üzerinden güzel hikayelerle paylaşan sayfaların gazına gelip gitme hayalleri kurdum ama çok da gaza gelmemek lazım. son zamanlarda tren güzellemesi yapmayıp gayet tarafsızca fikirlerini anlatan kişilerin deneyimlerini dinlemekte fayda var. en basitinden cüneyt özdemir binmek için trenini beklerken en az 1-2 saatlik bir gecikme olduğundan bahsetti. o bile bu kadar güzellemesi yapılırken neden bu gecikmelerden bahsedilmediğini sordu kendi kendine. zodyaklı olarak bilinen merve de yakın zamanda gidip geldi. trende tek bir tuvalet olduğunu ve sadece ilk bindiğinizde temiz olup sonrasında girilecek gibi olmadığını söyledi. bunlar kafamda negatif fikirlere yol açtı. yine burda bir yazarın yazdığı gibi hakikaten pembiş gelinler modunda odalarını süsleyip instagrama atan bazı sayfalar gerçekten de abartmış artık. o kadar eşyayı nasıl götürüp nasıl onlarla baş ediyorsunuz? o yediğiniz tabak çanağı nasıl yıkıyorsunuz? Pis tuvaletlerden bahseden, gecikmeleri anlatan yok. Yine de gitmek isteyen gidebilir tabi ki ama tren içi beklentiyi düşük tutmak gerekir.

  31 ocak 2019 10:00

  3. doğu ekspresi ankara kars arası gidip gelen kompartımanlı bir tren. şu sıralar ankara-ırmak arasındaki rayların onarımı nedeniyle tren ankara'dan değil ırmak'tan kalkıyor. tcdd'nin otobüsü ile yolcular ankara'dan ırmak'a gidebiliyor. doğu ekspresi ankara'dan her zaman aynı saatte kalkıyor, saat 18.00'de. ana duraklarda 5-10 dakika arası bekliyor. 00.40'ta kayseri'de, 04.06'da sivas'ta, 10.02'de erzincan'da, 13.52'de erzurum'da, 17.14'te sarıkamış'ta oluyor tren. son olarak da 18.00 civarında kars'a varmış oluyor.

  gideceğiniz tarihte güneşin hangi saatte doğup hangi saatte batacağını not alıp bu muhteşem manzaraları kaçırmamanızı öneririm. erzurum durağında cağ kebabı siparişi vermek de bir doğu ekspresi klasiği olmuş durumda :) siz de sipariş vermek isterseniz yaklaşık bir saat önce kondüktörden erzuruma kesin varış bilgisini alıp telefonla sipariş verebilirsiniz. gel gör kebap istasyona sipariş getiriyor. telefon numarası: (0422) 213 32 53

  trende 3 farklı konaklama seçeneği var. pulman vagonunda normal koltuklar var. 24 saat koltuk üzerinde yolculuk etmek çok zor olacağı için hiç tavsiye etmem. örtülü kuşetli kompartımanlarda 4 koltuk var koltuklar ranza şeklinde 4 yatağa dönüşebiliyor. yataklı kompartıman da 2 kişilik ve yataklı. içerisinde lavabo ve mini buzdolabı var. kafa dengi insanlarla gidiliyorsa 4 kişilik örtülü kuşetli eğlenceli olabilir ama 24 saat daracık bir alan başkalarıyla paylaşmak hoş bir düşünce gibi gelmiyor bana. o yüzden en konforlusu iki kişilik yataklı kompartıman. trende verilen nevresimler temiz oluyormuş ama yastık kılıfları pek temiz değilmiş. her ikisini de yanınıza alırsanız daha iyi olur bence.

  trende bir de yemek vagonu var ama bir şirketin tekelinde ve zaman zaman elektrik vs gidebildiği için yemek çıkaramıyorlar. o yüzden yanınıza mutlaka yiyecek bir şeyler almalısınız. personel yemek olmadığı zaman tüple yemek vagonunda kendi yemeklerini yapıyormuş. siz de yanınıza kamp ocağınızı vs alıp kendi yemeğinizi yapabilirsiniz ama gereksiz bence o kadar kamp ekipmanını taşımak.

  kars'a gidince araba kiralayıp ani harabelerine, kars kalesi, sarıkamış'a ve çıldır golüne gidebilirsiniz. boy ticaretten kars kaşarı alabilirsiniz ve kaz eti yiyip hediye olarak da kaz ciğeri alabilirsiniz. dönüş için de doğu ekspresini tercih edicek gücü içinizde bulabilir misiniz bilmiyorum ama en iyisi uçakla dönmek. havalimanı merkeze 7 km. doğu ekspresi her seyahat tutkununun tatması gereken bir tecrübe bence. en sevdiğim sözlerden biri olan 'önemli olan vardığın yer değil gittiğin yoldur' sözünü de doğrular nitelikte bir serüven.

  önemli not: bayanmimik sayesinden haberdar oldum ben de; erzurum civarında tren köylerin yakınından geçiyormuş. bu köylerde yaşayan çocuklar da 'kaga' diyerek trenin peşinden koşuyormuş. kaga abur cubur demekmiş. yanınıza çikolata, bisküvi vs alarak camdan çocuklara verebilirsiniz :)

  ukte: beceriksizsuslu

  2 mayıs 2017 20:31

  2. giden arkadaşlarımın karla kaplı yollarda tren camlarından dışarı bakan fotoğraflarına, alabildiğine düz sapsaprı bozkırlarda elde kahve pozlarına acayip özendiğim, benim için yapması artık biraz geç seyahat. ayrıca trene keçiyle binen amcaları görmek, yataklı vagonu deneyimlemek, tren seyahatinin tadını çıkarmak isterdim. belki bir gün..

  çıtayı biraz artırarak (gbkz: trans-sibirya ekspresi)ni de düşünebilirim. gene belki bir gün.

  16 mart 2017 10:16 16 mart 2017 10:18

  1. Tanım: Ankara'dan hareket edip Karsa kadar giden tren meşhur kara trende sanırım bu

  Bahar sonu yaz başı havalar çok ısınmadan gerçekleştirmek istediğim yolculuğun baş kahramanı doğu ekspresi. kesin kesin gideceğim demiyorum (gizlinot: çünkü neye kesin gözüyle baksam bir yerden bir şey çıkıyor). temenni ediyorum diyelim.

  hem nostalji hem hüzün hem heyecan hem mutluluk bir çok duyguyu aynı anda yaşatıyor bana. düşüncesi bile büyülü geliyor. hakkında yakılan türküler çekilen filmler yaşanan hasretler gözlenen yollar... ne bileyim sanki bir zaman tüneli gibi geçmişe giden bir yolculuk gibi geliyor. sihir gibi geliyor...

  ayrıca en sevdiğim yolculuktur tren yolculuğu. bana göre en güvenlisi de. ankaradan malatyaya 14 saat gitmiştim oturarak (gizlinot: süslümüz çok çılgın :D) ilk 9 saat sıkıntı yoktu tren koltukları da bayağı geniş ve rahat aynı zamanda tren kayseriye kadar boştu vagon vagon dolaşa dolaşa gitmiştim. yemek vagonu da oldukça iyiydi fiyatlar ortalama bir kafe ile aynı yemeklerde fena değil.

  ama 9 saatten sonra çok bunalmıştım. yataklı vagonda gitmekte fayda var malum 25 saatlik bir yolculuk söz konusu. o sıralar wc de priz vardı başka vagonlarda koltuğun yanında da varmış ama çoğu çalışmıyordu tabi bu 4 sene evvel ve 4 eylül mavi treniyle yapılan bir yolculuktu.

  gidilecek zamana göre kesinlikle planlı gidilmeli çünkü gerçekten mükemmel bir ülkede yaşıyoruz ve bu kara tren harika yerlerden geçiyor. o güzel manzaraları kaçırmak akıl karı olmaz zannımca

  sevgili (yazar: missgarnett) konuyla ilgili bir çok şeyi söylemiş aslında. tekrardan hatırlatma da fayda var trenin yanından koşan miniklere "kaga" vermek için yanınızda abur cubur bulundurun ve onların gülüşünü izleyin :)

  iş bu girdi hüzün içerir diye not düşmek istiyorum :)

  kara tren gecikir belki hiç gelmez... oy dağlarrr.

  15 mart 2017 11:37