yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (137)
  • medya (1)

  137. Yaklaşık 3 sene önce düzensiz adet şikayetiyle doktora gidip kistim olduğunu öğrenmiş ve başlamıştım. 3 ay sonra falan kistim geçmişti. 6 ay sonra falan da düğünüm var diye bırakmadım ve hala devam ediyorum. Gayet memnunum şu an. Adetlerim düzenli, sivilcelerim çıkmıyor. 

  18 nisan 11:59

  136. En kısa, tabiri caizse hap gibi, bilgi Netflix Sex Explained 1. Sezon 3. Bölüm Birth Control'da verilmektedir.

  Yeni nesil diye jinekologların verdiği hap ninemden kalmış onu da gördük. Teşekkürler netflix.

  19 şubat 09:53 19 şubat 09:53

  135. Ailemde çok fazla kanser öyküsü var. Annem yumurtalık kanseriydi.gittiğim tüm jinekologlar, özellikle jinekolojik onkoloji doktoru birkaç yıl aralıksız doğum kontrol hapı kullanmanın yumurtalık kanseri riskini azalttığını söyledi. Okuduğum birkaç makalede de gördüm. Ancak brca1 gen mutasyonu da var ve bu meme kanseri riskini de arttırıyor. Doğum kontrol haplarının da meme kanseri riskini arttırdığına dair söylentiler olduğu için doktorlara bunu sorduğumda, meme kanseri üzerinde kesinleşmiş bir etkisi bulunmadı ancak risk olabilir tabii ama yumurtalık kanserinin teşhisi çok daha zor olduğu için onun riskini azaltan bir şey yapman daha mantıklı dediler. Tabii bu kişinin kendi tercihi ve doktorlara danışarak yapılması gereken bir şey. Zararları ve yararları değerlendirilerek doktor kontrolünde kullanılması gereken hap.

  18 şubat 21:54 18 şubat 22:13


  134. rahim ağzı kanseri riskini azaltan ancak meme kanseri riskini arttıran bir hap. öyle büyük yüzdelerde arttırmıyor ama risk risktir. teyzemin meme kanseri geçmişi olduğu için doktorum kullanmamamı önerdi. o kadar büyük bir rahatlık ki bırakmak istemiyorum ama bırakmam lazım.

  27 aralık 2019 22:54

  133. Geçen gün doktora gittim asıl şikayetim idrarla ilgiliydi ve üroloji bölümüne gitmiştim.Meğer benim derdim böbreklerle vs ilgili bir durum değil sağ overımda kist olmasıymış. Kist 78x76 mm ve ben bu zamana kadar hiçbir belirti hissetmemiştim.Erken fark etseydim belki bu kadar büyümezdi hiç bilmiyorum kafamı bunlara da yormak istemiyorum.Doktorum tedavi için doğum kontrol hapı verdi,şimdi küçültmeyi hedefliyoruz.Umarım işe yarar.Siz siz olun bir kadın doğum bölümüne gidip muayene olun,ne kadar küçük olursanız olun muayene olmalısınız.Henüz 20 yaşındayım ve daha önce muayene olmamanın pişmanlığını yaşıyorum.Yıllık muayenenizi lütfen aksatmayın süslüler.Danışacağınız durumları lütfen sağa sola internete sormayın gidip doktorunuzla görüşün,kendinizi emin ellere bırakın.

  Edit : ilk ayda küçülme olmadı ve kist büyük olduğundan açık ameliyat yöntemi ile 1 ay önce vücudumdan alındı.Bendeki çikolata kistiymiş patoloji raporuna göre,şimdi 6 ay daha doğum kontrol hapı kullanarak bir daha oluşmaması için önlem alıyoruz. Umarım etkili olur. 

  27 aralık 2019 21:50 27 şubat 22:11

  132. allah aşkına bu başlıktan size bilgi vereceğini düşündüğünüz hiçbir şey okumayın. biri gelmiş rahim tembelliği diyor diğeri 35 yaşından sonra dikkatli kullanın diyor. ne dikkati ya, neye dikkat. herkes kendine göre bir kullanım şekli belirlemiş, bir de gelip ahkam kesiyor. sigara içiyorsanız 30 yaşından büyükseniz bu ilaçlar kul-la-nıl-maz. he ben bana da  inanın demiyorum. televizyondaki bir doktora da inanmayın. sizi "muayene eden, şikayetlerinizi dinleyen" doktora inanın. bir keresinde bir kadın doğum profu bana şöyle demişti: türkiye'de insanlar doğum kontrol hapını çocuk sahibi olmak istemedikleri için kullanırlar, sonra bir süre kullanınca "bu hap beni kısır mı yaptı acaba yaa" diye düşünüp bırakırlar kafalarına göre, sonra da gebe kalınca şaşırırlar niye korumadı o kadar uzun süre kullandım diye (gizlinot: swh) 

  kısacası gidin doktorunuza sorun, muayene olun bu başlıkları da rahat bırakın.

  4 eylül 2019 15:26

  131. Piyasada bulunan doğum kontrol haplarının hepsi temelde östrojen ve progesteron içerirler. Yani bizlerin her regl dönemi boyunca bi inip bi yükselen, bu sayede rahmimizi gebeliğe hazırlayan iki hormon.

  Doğum kontrol haplarının ana prensibi normalde kadınlarda bulunan östrojen ve progesteronu saf dışı bırakıp dışarıdan vermektir. Vücudumuz çok akıllıdır, bir şeyi üretmesine gerek yoksa oturur köşesinde üretmez. Baktı östrojen progesteron var mı? Üretmem arkadaş der çekilir, biz de böylece bu iki hormonu minicik bir hapla gebe kalmamızı önleyecek şekilde düzenleriz.

  Rahmimizin kabaca iki tabakadır. Alttaki tabaka hep sabittir, değişmez. Ama onun üstünde tabaka bizim her döngüde besleyip büyüttüğümüz, gebe kalmazsak da regl ile döktüğümüz tabakadır. Bu tabakanın kalınlığı döngü boyunca değişir. Regliniz yeni bittiğinde henüz inceciktir. Git gide kalınlaşır, gebeliğe uygun kalınlığa yumurtlamayı takiben ulaşır. İyice kalınlaşır ve eğer gebe kalmazsınız regl ile atılır. Hoop geri başa dönersiniz. İşte bu döngüyü östrojen ve progesteron sağlar.

  Doğum kontrol haplarında oldukça düşük dozlarda östrjen ve progesteron bulunur. Dışardan vererek dozunu kendimiz ayarlamış oluruz ve böylece en önemli etkisi olarak yumurtlamayı önler. Ayrıca rahmimizin üst tabakasının kalınlaşmasına izin vermez ve böylece gebe kalamazsınız. Hatta bazen rahim duvarının stabil kalmasına yeterli olmayacak kadar düşük gelir dozu, kullanan kişi lekelenme yaşar.Bunun yanında rahim salgılarını kalınlaştırır, yapışkanlaştırır (bir de yumurtlama dönemindeki kaygan yapıyı düşünün) bu sayede de spermler için uygun olmayan bir ortam yaratır. Koruyuculuğu çok yüksektir ama ishal olursanız ya da başka bir ilaç daha kullanırsanız etkisi düşebilir. Bırakıldığında tüm bu etkileri geri dönüşlüdür. Hatta bırakın hapı tamamen bırakmayı, 1-2 gün almazsanız bile hamile kalabilirsiniz.

  Tüm hap markaları temelde aynı şeyi içeriyor ama farklı bileşikler halinde. Bu da major yan etkiler aynı kalsa da minorleri (bulantı, kuruluk vs.) kişiden kişiye değiştiriyor. Bunu bir testle anlamanın yolu da yok, deneyip göreceksiniz. Birine harika gelen sizi darma duman edebilir.

  Hormonlarıma uygun hap diye bir şey de yok, çünkü zaten her kadında ve her doğum kontrol hapında hemen hemen aynı içerikte hormonlar var bu bir. İkincisi de hormonlarınız dengesiz de olsa zaten bu haplarla onları her halükarda saf dışı bırakıp kendimiz düzenliyoruz. Bu sayede pcos gibi durumların tedavisinde doğum kontrol haplarını kullanabiliyoruz.

  Diyeceksiniz ki madem böyle neden doktora gidiyoruz. Çünkü sorulması gereken bazı sorular var. Mesela tansiyonunuz ölçülmeli, ailenizde emboli öyküsü, derin ven trombozu öyküsü, sigara kullanımı (çook önemli!!) yaş vs.sorulmalı. Herkes aynı bilinçte değil, bu yüzden bunu doktor kontrolünde tutmak zorundayız. Olası bir yan etkide başvuracağınız bir yetkili olmalı.

  En korkulan ve bilinen yan etkisi emboli yani pıhtı atması. Bunun da asıl sorumlusu östrojendir, ne kadar yüksek dozdaysa o kadar risklidir.Bu durum genelde genetik bir bozukluk sonucu pıhtılaşmaya yatkın kişilerin bu hapları kullanması sonucu ortaya çıksa da bazen tamamen sağlıklı kişilerde de olabiliyor. Ama hem genetik testler çok pahalı olduğu için hem de bu kişiler toplumda oldukça az olduğu için ve böyle bir durum olmasa da bu kesin olmaz diyemediğimiz için bunu taramıyoruz. Bir de bunun sıklığını kafanızda canlandırmanız için bir örnek vermem gerekirse yeni doğum yapmış bir kadın (takdir edersiniz ki östrojen içinde yüzer), doğum kontrol hapı kullanan bir kadına oranla emboli açısından 4-5 kat daha riskli durumdadır. Moraran, şişen, ağrılı bir bacak varsa bu pıhtı oluşmuş demektir, buna dikkat etmelisiniz ve hemen doktora başvurmalısınız.

  Meme kanseri riski olanda çok önerilmiyorlar. Yumurtalık ve rahim kanserine karşıysa koruyucudurlar.

  Öcü değiller ama tamamen zararsız da değiller. Yani tüm ilaçlar gibi. Yıllardır milyonlarca kadın tarafından gerek korunma gerek tedavi amaçlı kullanılıyorlar. Yapmanız gereken hekiminize konuşarak karar vermek ve olası yan etkiler konusunda bilinçli olmak.

  eyyorlamam bu kadar

  3 eylül 2019 19:03 3 eylül 2019 20:53


  130. Pko bende hep vardı. En son özelde çok beğenilen bir kadın doğum uzmanına gittim. Ultrasonda belirgin bir kitle olmadığını söyledi, yani temiz. Genel olarak kan değerlerim iyi ama insülin yüksek ve testosteron. Sonucunda Diane35 verdi. Yıllar yılı uzun vadeli hiç kullanmadım ben bu ilacı yan etkileri sebebiyle. Şimdi yine adet günümü bekliyorum ama kararsızım başlamak için. Bir kere libidom düşsün hiç istemiyorum ne yalan söyleyim ve de sinir bozukluğu canımı sıkıyor. Tek bir ay kullanmak yan etkilerini görmek adına yeterli olur mu siz değerli kullanıcı arkadaşlara sormak istedim. Diaformin kullanıyorum bir yandan.

  29 temmuz 2019 21:32

  129. 10 sene kullanıp depresif yapımı körüklediğini düşündüğüm için geçtiğimiz ağustos bıraktığım korunma ve PKO tedavi yöntemi. Üzerinden epey vakit geçtiğine göre vücudumda ve duygu dünyamdaki değişiklikleri artık paylaşabilirim. Biraz uzunca bir yazı olacak.

  Öncelikle neden kullanmaya başladım onu özet geçeyim. 18 yaşına kadar çatır çatır gününe saatine kadar düzenli regl oluyordum. Benim vücudum bir anda patladı. Bir bakmıştım regl olamıyordum. 19 yaşında kullanmaya başladım. Yalan yok cinsel hayatımın başlaması da bu döneme geldiği için bana büyük kolaylık oldu. Saati saatine kullanmaya o kadar alışmıştım ki hiç zul gelmiyordu. Zaman zaman bırakmayı denedim ama yok gene regl olamıyordum.

  Liseye kadar belime kadar kol gibi gür saçlarım vardı. Liseden itibaren o eski hali pek kalmadı saçlarımın. Doğum kontrol hapına pek suç atmadım o yüzden saçlarım gitgide cansızlaştığında.

  Hap kullandığım süre zarfında depresiftim, sinirlerim çok gevşekti. Herhangi bir konuda biriyle tartışmaya mı başladım, haksızlığa uğradığımı mı hissettim, gözler hemen doluyordu.

  Yaşadığım olumsuzlukları içinde bulunduğu su yavaş yavaş ısınan kurbağa gibi hissedemedim çünkü çok uzun bir süreye yayılmıştı bu anlattıklarım. Ben demiyorum ki "BUNLARIN HEPSİ HAPIN YÜZÜNDEN OLDU" Ancak şöyle bir durum var ki, vücudunuz, zihniniz bir duruma meyilli ise ilaç sizi o tarafa iteliyor diyebilirim. Saçlarım zaten cansızlaşmıştı, ilaç bunu perçinledi. Zaten depresif bir yapım vardı, ilaç bunu da perçinledi.

  İlacı bıraktığımdan beri sinirlerim daha sağlam, saçlarım daha gür. Kıl tüy durumlarım an itibariyle aynı. Ancak şunu demek de istiyorum, bundan önce bırakmaya çalıştığımda epey kıllanma ve sivilcelenme yaşamıştım. Bu sefer olmadı neyse ki.

  Sadede geliyorum. Bu yazdıklarım demek değil ki "İlaç pis, ilaç kaka, kullanmayın." Sadece vücudunuzu ve kendinizi tanıyarak kullanmaya çalışın. İlacın verdiği rahatlığa kapılıp kendinizde olan değişiklikleri gözlemlemeyi bırakmayın. Kısacası, bilinçli kullanın bu ilacı efenim. (gizlinot: swh)

  6 şubat 2019 22:49 6 şubat 2019 22:52

  128. ben 2 yıl boyunca yazz kullanmıştım. çok memnundum. kilo falan da yapmadı bende. sadece libidoyu biraz azaltmış olabilir. ne mide bulantısı ne başka bir şey yaşadım. bir de çok güzel tasarlanmış, haplar aylık bir program tablosuna göre yerleştirilmiş. mesela günlerden cuma ise en son hapı hangi gün içtiğinizi görebiliyorsunuz. fiyatı diğer doğum kontrol haplarına göre yüksek ama değiyor.

  edit: yazmayı unutmuşum, adetimi düzene sokmuştu zaten hâliyle ama aynı zamanda adet öncesi-sonrası tüm belirtilerimi yok etmişti. ağrı falan olmuyordu yani.

  18 ekim 2018 23:52 18 ekim 2018 23:53