yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (15)
  • medya (0)

  1. her kadının hakkında bilgi sahibi olması gereken bir konu. şimdiye kadar bu başlığın açılmamış olmasına şaşırdım açıkçası.

  geçici yöntemler:

  - (gbkz: doğum kontrol hapı): (gbkz: Östrojen) ve (gbkz: progesteron) hormonu içeren haplardır. Esas etki mekanizmaları yumurtlamayı engellemeleri sayesinde gerçekleşir. Hapa adetin ilk 5 günü başlanabilir. 21 gün süreyle ara vermeden günde bir tablet alınır, 7 günlük arayı takiben (gizlinot: bu arada adet görülür) tekrar hapa başlanır. günlük tabletleri unutmamak gerekir çünkü koruyuculuk azalır.

  - (gbkz: prezervatif): %97 oraninda gebelikten korur. (gbkz: aids) de dahil olmak üzere cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruyucudur. Yan etkisi yoktur.

  - (gbkz: vajinal diyafram): vajinaya yerleştirilen, prezervatif benzeri bir araç.

  - (gbkz: doğum kontrol iğnesi): Sadece (gbkz: progesteron) içeren (gizlinot: 3 ayda 1 yapılır) veya hem (gbkz: östrojen) hem (gbkz: progesteron) içeren (gizlinot: ayda 1) çeşitleri vardır. yumurtlamayı baskılar.

  - (gbkz: implant): kibrit boyutlarında olan ve kola doktor tarafından yerleştirilen araçlardır. her gün belirli miktarda progestin hormonu salgılayarak spermlerin yaşama şansını düşürür ve yumurtlamayı baskılar. Tek bir implant, yaklaşık 3-5 sene boyunca işlevseldir.

  - (gbkz: rahim içi araç) veya (gbkz: spiral): T şeklindeki bir araçtır ve doğrudan rahme takılır. Hormonal olan ve olmayan çeşitleri vardır. 3-12 yıl kullanılabilmektedir.

  kalıcı yöntemler:

  - (gbkz: yumurtalıkların alınması)

  - (gbkz: rahmin alınması)

  kaynaklar:

  (link: http://www.evrimagaci.org/fotograf/81/6667 vajinayla ilgili bilinmesi gereken 29 gerçek)

  (link: http://www.jinekolojivegebelik.com/2007/09/doum-kontrol-yntemleri_22.html link 2)

  (gbkz: kişisel notum): bu yöntemlerin avantajlı veya dezavantajlı olması durumu tamamen kişiseldir. örneğin doğum kontrol hapı bir kişide olumsuz etkilere sebep olabilirken, başka bir kişiyi oldukça rahat ettirebilir ve o kişide hiç bir yan etki görülmeyebilir. bunu yazmamın sebebi, genellikle doğum kontrol hapı gibi hormonal yöntemlerin, bazı kişiler tarafından tamamen kötülenmesi... dediğim gibi, bu durum tamamen kişinin sağlık durumuna, cinsel hayatına vb. bir çok faktöre bağlı olarak değişiyor.

  15 kasım 2014 23:46 15 kasım 2014 23:54

  2. Doktora danışmadan karar verilmemesi gereken yöntemler.

  Özellikle kadın korunuyorsa mutlaka doktora danışmalı.

  15 kasım 2014 23:56

  3. 2008 yılında Avrupa Birliği desteğiyle Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü tarafından yürütülen ve 5 yılda bir tekrarlanan aile ve kadın araştırmasının görüşmelerinde soru olarak yönelttiğimiz ve kadınlar tarafından "geri çekilme" yahut "kondom" gibi seçenekleri saydığımız halde sıklıkla "eşim korunuyor" biçiminde ucu açık bırakılmış konulardandır.

  16 kasım 2014 00:31 16 kasım 2014 00:35


  4. Aralarında Yüzde yüz garantili olan tek bir yöntem vardır, o da "kaçınma"dır. Abstinence. diyor ki yani, madem çocuk istemiyorsunuz sevişmeyin kardeşim.

  Doğa ana ya...

  16 kasım 2014 02:28

  5. Geri çekme ve prezervatif yönteminin birlikte kullanılmasının yeterli olduğunu düşünmekteyim. Çünkü benim diğer yöntemleri denemeye cesaretim yok. En azından bu zamana kadar yeterli oldu yani.

  16 kasım 2014 03:10

  6. Sadece doğum kontrolü değil cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmada da etkili olduğu için, aynı zamanda kolay ulaşılabilir olduğu için, ucuz olduğu için ve hiç bir yan etkisi olmadığı için en iyisi prezervatif kanımca. Ama nedense pek sevilmez, pek tercih edilmez. Bu arada geri çekilme doğum kontrol yöntemi değildir. Önce bunu anlatmak lazım insanlara.

  16 kasım 2014 04:27

  7. doğum kontrolüne ihanet diyen birinin yönettiği ülkeye çocuk doğurmamak için seks hayatım aktifleştiği zaman kullanacağım yararlı bulduğum iğne, hap vb. şekilde uygulanan yöntem/yöntemler.

  22 aralık 2014 18:34


  8. keşke 50 li yıllarda da kullanılsaydı dediğim yöntemlerdir.

  23 aralık 2014 10:34

  9. keşke o gece annemle babam da kullansaydı dediğim yöntemlerdir (bkz: swh)

  23 aralık 2014 11:49 23 aralık 2014 11:50

  10. Okuduğum yorumlardan anladığım kadarı ile vatana ihanet olarak tanımlanmış eylem. Birinizin bile doğum kontrol yöntemerine yakınlaştığınızı göreyim anında gammazlarım haa. Gammaz ne yaaa

  23 aralık 2014 14:10