yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (11)
  • medya (0)

  11. Dolap > gardrops > zebramo

  Sadece satıcı olarak yorum yapıyorum, çünkü neredeyse hiç alışveriş yapmadım buralardan.

  Hepsinin içinde Dolap en çok bilinen ve muhtemelen en çok kullanıcısı olan uygulama, bu nedenle benim en çok satış yaptığım da dolap. Ancak çok fazla komisyon alıyor. Bu da alıcıyı caydırıcı bir etken. Alacak kişi kargo ücretini va de hesaba katınca fahiş indirimler talep ediyor. Gardrops bu anlamda en iyisi. Hangi fiyata satıyorsam onu alıyorum. Zebramo dan en son seneler önce satış yapmıştım, çok kez ürün yüklememe rağmen hiçbir ses yok, uygulamanın kullanıcısı az diye düşünüyorum. O yüzden kullanmayı bıraktım.

  Ayrıca dolap ın yurtiçi kargo ile çalışmaması büyük eksiklik. Muhtemelen en çok şubesi olan özel kargo şubesi yurtiçi ve benim bulunduğum yerde işini en iyi yapan da. Dolap uygulamasından satış yaptığımda kargoya gitmek yoruyor.

  27 aralık 2022 00:42

  10. gardrops kesinlikle satıcıdan taraf. eğer satıcıysanız ve insanları dolandırmak istiyorsanız gardrops. çünkü en rezil defolu ürünleri bile satsanız alıcıyı ne bilelim senin yapmadığını diye reddediyorlar. satıcının siteye yüklediği fotoğraflarda defonun görünmemesi yeterli. ben dolandırıldım oradan biliyorum. zaten fotoğrafta defo görünseydi bu seferde bile bile almışsın diye reddederlerdi değil mi?

  13 ağustos 2022 18:07 13 ağustos 2022 20:41

  9. Gardropsta hiç satış olmuyor. Dolapta oluyor ama komisyon var. O yüzden gardpsta daha uygun oluyor bir ürünün fiyatı. Gardropsta bir ürün koyduysaniz hayalet kasaba gibi biri önünden geçerse çok küçük bir ihtimal alıyor

  24 kasım 2021 00:12


  8. maalesef hiçbiri. Hangi uygulama ticarileşmeye başlasa o uygulamanın suyu çıkıyor. Dolapta bunu bizzat yaşadım.

  29 ekim 2021 14:54

  7. Zebramo: bugüne kadar kozmetik ve evdeki ıvır zıvır için en çok satış yaptığım yer. Giysi de satmışımdır ancak buranın karma ürün yükleyebilme özelliği sayesinde alakasız şeyleri de satışa koyabiliyordum. İlk kullanmaya başladığım zamanlar kargo yaklaşık 2-3 tl olduğu için insanlar daha çok kullanıyordu. Şu an kargo fiyatları yükselmiş ancak dolap uygulamasına kıyasla komisyon oranı çok makul.örneğin 20 Tl de 2 Tl komisyon kesiyor ancak dolap uygulaması eskiden yüzde 15 civarı keserken şimdi 7.5 TL kesiyor. Kullanmadığım kitaplarımı en çok buna yüklemeyi düşünüyorum. Kargoyu desiye göre alıcı ödediği için isterse 5-6 kitap koy kargo ihlali uyarısı gelmiyor. 

  Gardrops: ilk defa ikinci el satış için ürün koyduğum ve sattığım platform. 4 senedir üyeyim. Bu 2 haftada en çok satışı buradan yaptım. Eskiden 30 Tl altına 2 TL komisyon kesiyordu. Şu an 200 TL altına satıcıdan komisyon kesmiyor. Kargoyu da hesaba katarak uygun fiyat koyduğum ürünlere dahi insanlar çok alakasız teklifler verebiliyorlar. Fiyatı uygun koyduğum için insanlar birden fazla ürün alıp indirim isteme yoluna gidiyorlar. Bir kere haksız yere kargo ihlali cezası kesildi. Yolladığım ürün bir fondötendi. Cam şişe olduğu için baloncuklu kağıda sarmıştım. Desi aşım cezası oldu. Bunu adil bulmadığımı belirtmek isterim. Genellikle diyalogun gidişine bağlı olarak hediye bir şeyler de ekliyorum. Buna rağmen çok alakasız teklifler geliyor. Yine eskiden sadece PTT kullanma imkanı varken şimdi başka seçenekler de eklemişler. Ancak 15 TL altı ürünleri sadece PTT'ye verebiliyorsunuz. Bazı kadınların kendilerini ne istediklerini bilmeden soru sormaları bana çok ilginç geliyor. Ürünün adı belli sanı belli google arama motorlarından ara bak. Kendi kolunuzda dener misiniz sorusunu elbette anlıyorum ve deneyerek fotoğraf gönderiyorum. Dahili yazışma imkanı olması çok iyi oldu. Ürün altında gereksiz konuşmalar ve reklamlar oluyordu. Takip etmek zor oluyordu. Şu anki haliyle çok temiz iletişim kurabiliyorum. İstatistik paylaşmaları gerekiyor. Kaç kişi ziyaret etmiş, kim görmüş, kim bakmış çıkmış bunları bilelim isterim. 

  Dolap uygulaması: Çok komisyon kesiyor. Teklif alt sınırı yüzde 30 ama buna ben şöyle bir müdahalede bulunabilmeliyim; Örnek ürüne yapılan yüzde 15 teklife kadar otomatik kabul et. Gerisi için onaya düşsün filan ne bileyim. Yüzde 30 diye herkes yüzde 30 indirim istiyor. Şimdi ürünün satış fiyatı mağazada 100 lira olsun ben 50 koyayım, eleman gelecek 35 teklif edecek. Ben 35 koyayım, eleman gelecek 20 teklif edecek. yani insanların indirim istemede adalet duygusu karşı tarafı yolmak üzerine olduğu için teklif işi yoruyor. Neyse şimdi bir kampanyalara filan katılmaya başladım bakalım işe yarayacak mı? Zaman gösterecek.

  Bunların dışında kargo kotası konusu benim gibi takıntılı insanları zihnen yoruyor. Buradan en çok giysi satmıştım. O zamanlar sadece giysi ve ayakkabı satılıyordu. Şimdi içerisi çorba olmuş durumda. Kestane,zeytin, fındık vs satan insanlar var. Gıda satmak yasak diye biliyorum ancak satıyorlar. Bu durum uygulamanın zihnimdeki algısına zarar veriyor. 

  Ürün görüntülenme sayıları 1000-20.000 arasında değişiyor. Bu görüntülenme benim dolabım gibi küçük bir dolap için gerçekten yüksek bir rakam gibi geldi. Modacruzda misal toplam 15 görüntülenmem var. Pazarlamacı süslüler görüş yazarsa iyi olur. 

  28 ekim 2021 15:15

  6. birkaç haftadır satıcı olarak gardrops ve dolap kullanıyorum. artık deneyimlerimi paylaşabilirim. öğrencilik biteli iki sene oluyor. artık ofis hayatına dahil olmaya çalıştığım ve zibidi gibi kıyafetlerimi giyemediğim için elden çıkarmaya karar verdim. pandemi falan derken iş görüşmeleri de mort olunca nakit gelsin işimi görsün en azından diye... ama bu durum tahmin ettiğimden zor oluyor.

  bu ikisi aynı amaca hizmet eden ancak çalışma şekilleri çok farklı olan iki uygulama. yayınladığınız ilanların insanlara ulaşması bile farklı.

  gardrops'ta insanlara ulaşmak nispeten daha kolayken dolap'ta baya ciddi bir mücadele vermeniz gerekiyor.

  gardrops zaman zaman ürününüzü anasayfaya çıkararak alıcıya ulaşmasını kolaylaştırıyor. bunu, uygulama kendisi yaptığında satıcı olarak fayda görüyorsunuz. ancak ödeme yapıp öne çıkarma hizmetini satın aldığınızda gariptir, neredeyse ilanınızın görüntülenmesinde hiçbir değişiklik gözlenmiyor.

  dolap'ta ise insanlara ulaşabilmek için, ürünün aldığı beğeni ve yorum sayısının yüksek olması gerekiyor. bunu yakalayabilmek için insanlar resmen gruplaşmış. karşılıklı beğeni, öneri ve takip teklifleri dönüp duruyor. biraz garip bir ortam. aranan ürüne ulaşılsın diye hashtagler var fakat bu da istila edilmiş. alakasız ürünlerde alakasız hashtagler... elindeki parçaları acil satıp paraya dönüştürmek isteyenler için (benim gibi) gerçekten fazlasıyla yorucu.

  uygulamalardaki alıcı kitlesini kıyaslayacak olursak orda da resmen bir uçurum var. gardrops'ta her şeyi neredeyse 3'te biri fiyatına almaya çalışan bi kitle varken dolap'ta daha insancıl fiyat teklifleri söz konusu oluyor. ürününüz daha ederinde satılabiliyor. fiyatın beline vurabildiklerinden mi bilmiyorum ancak aynı süre içinde gardrops'ta, dolap'takinin iki katı ürünüm satıldı.

  son olarak kargo konusunu ele alırsak gardrops'un bu konuda sizi neyle karşılaştıracağı meçhul. sebepsizce, gönderdiğiniz kargonun standartlarından büyük ya da ağır olduğunu öne sürerek satıcıdan kafasına göre ücret kesebiliyor. diğer uygulamada ise kargo fiyatı sabit ve ister satıcı ister alıcı karşılayabiliyor.

  6 ekim 2020 00:40 6 ekim 2020 00:42

  5. dolap ile ilgili giydirmeye geldim. şişirilmiş reklamları var. demin bir tanesine denk geldim. kız diyor ki dolaptan 118.000tl kazanmışmış. dolaptan önce rahatça alışveriş yapamıyormuşmuş. annesine çekine çekine söylüyormuş aldıklarını ama şimdi dilediği kalitede çantayı alıp eve gelince anne bunu aldım diyebiliyormuş falan da filan da. afedersin de sen dolapta 118.000tl kazanabilecek kadar satış yaptıysan demek ki daha önce hayvan gibi alışveriş yapıyormuşsun tonla kıyafetin varmış zaten öyle pek de çekinmeli bir durum göremedim. ya da tanıdıklarının kıyafetlerini mi toplayıp satıyorsun parasını cepliyorsun yani bu iki ihtimalden biri olmalı değil mi o kadar para kazanabilmek için? he bir üçüncü ihtimal daha var sen almıyordun gökten sana kıyafetler, çantalar yağar gibi hediye alıyordun onları satıyorsun ki bu saydıklarımın hepsi kulağa saçma geliyor. kendi içinde tutarsızlıklarla dolu bir reklam dinledim azönce. kızın söylediklerine öyle dikkat kesilmişim ki giydiklerine bile dikkat etmedim ama en azından yüzüne bakıyordum. saçı başı falan süslü birine de benzemiyordu yani.

  22 mayıs 2020 19:45


  4. Genelde kozmetik üzerine olan alım satımlarımı zebramodan gerçekleştiriyorum. Gardropsun bana göre sadece 3 tane olumlu yönü var. Komisyon kesilmemesi, kargo bedava oluşu ve yeni açtıkları takas özelliği. Sevmediğim yanları ürünün ne zaman yüklendiğini veya yorumlardaki konuşmaların ne zaman yapıldığını görememek. Yani adam mesela 2 sene önce eklemiş toniği ama yeni alındı yazıyor ve siz bunu bilemiyorsunuz. Bir de arama yaparken mesela nars yazıyorsunuz, altlara indikçe abuk subuk başka ürünler çıkmaya başlıyor, arama özelliğinde hiç iş yok. Zebramoda ekleme tarihini görebiliyorsunuz. Yorum kısmında kişi etiketleyebiliyorsunuz, arama ve filtre seçenekleri çok daha iyi, özellikle aradığınız bir ürün varsa aramayı kaydedebiliyorsunuz. Yardım ve destek hizmetleri nispeten iyi. Uygulama tasarımı olarak da daha başarılı buluyorum. Komisyon alma olayını da kaldırsalar çok iyi olacak.

  20 ocak 2019 02:06

  3. 2 aydır üçünü de satış için kullanıyorum. Zebramo daha böyle nasıl desem pazar yeri havasında. Her şey var aradığınız ama ölücü dolu. Şu an orjinali 500 lira olan üzerinde çizgi çizilmemiş kitaba 75 lira koyuyorum bir öğrenci kardeşimiz faydalansın diye -ki ben de 300 civarına almıştım- geliyor adam 20 lira olur mu diyor. Ayıp ettin ya kütüphaneyi komple vereyim ben sana. 

  Gardrops çok çakal geliyor benim gözüme ajdjaks komisyon yok kargo bedava zımbırtısı koymuşlar, çaktırmadan alıcıdan güvence bedeli altında para kesiyorlar. Satışlar aman aman hızlı da değil öyle. Burası da ölücü kaynıyor biraz ama en azından 50 liralık şeye 20 lira teklif eden yok, daha makul teklifler gelebiliyor. Sitenin işleyiş düzeni hakkında bir sorunum olmadı. Çok fazla çakmacı var ayrıca.

  Dolap bunların içinde en elit olanı diyebilirim. Elitten kastım şu, zebramo’da yırtık kazağa evde giyilir diyerek 20 lira paha biçen ruh hastaları varken henüz dolapta o kadar absürt bir olaya rastlamadım. Gardrops’a koyduğum kazak 2 haftadır beklerken buraya koyduğum gün satıldı mesela. Burdaki satıcılar da komisyon bedeli yüksek diye Fiyatları şişiriyor sıkıntı bu biraz. 

  Onun dışında zebramo’ya 5 liraya kedisini yükleyip “2 yıldır bende, artık bakamıyorum, aşıları tam, maması kum kabıyla beraber gönderilecektir” yazan ultra gerizekalılarla karşılaştım. Şikayet ettim, ilan kaldırıldı ama kadın sürekli yapıp duruyor bunu çıldırıcam. 

  Bence bunların da ilanları bir gözden geçirmesi gerek yayınlamadan önce.

  19 ocak 2019 12:49

  2. üçünde de hesabım oldu. dolap en sevdiğim uygulama. en çok satışı ve alımı burada yaptım. gardrops da hiçbir şey satmadım. gelen mesajlar ve teklifler çok rahatsız etti. hesabımı kapattım.

  zebramo'da ev eşyası satıyorum genellikle.

  30 mayıs 2018 17:42