girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (313)
  • medya (15)

313. Başlarım kozmetiğine arkadaşlar, 2 hafta önce indirimsiz 4 liraya aldığım ped bugün 13 liraydı. Ped ya bu. Ped. Oha demek istiyorum.

40 lira olan prezervatifler 90 lira olmuş nerdeyse. Ondan sonra vay efendim bilinçsiz nüfus artışı, istenmeyen hamilelikler, kürtaj sırası, dilendirilen sahipsiz çocuklar, adli suçlar... Biz maddi durumu yeter halimizle alamayacağız ki bu gidişle, parasız ve biliçsiz insan nasıl alsın bunu ?

Ayrıca zaten markalar dolar ve euro arttıkça yavaş yavaş zam yapıyordu. Mesela dolar 5 küsürken aldığım şampuan 13 liraydı. Dolar 6 olana kadar 20'ye çıktı. Bugün baktım 37 lira olmuş ?! (gizlinot:yuh ama) Dolar bir günde iki katına çıkmadı ki kardeşim, bu fiyatları ikiye katlama kurnazlığı niye ?  

Tanım: her yere zam olarak yansıyan kur.

19 eylül 16:07 19 eylül 16:16

312. tek cümleyle özet: Aliexpress'i bile silmek zorunda kalmak.

ilgili medya:
1
18 eylül 22:13

311. Burada ve ekşi'de 2-3 yıl öncesinin yorumlarına baktım. şimdiye nazaran küçücük diyebileceğimiz artışlar için "bir aylık sürede bu yükseliş çok fazla" gibi cümleler kurmuş insanlar.

Hey yavrum hey, şimdi sabahtan akşama, yüzde yirmi sularında çoğalıyor. Onlar iyi günlerimizmiş de, umarım bugünler de ilerisi için iyi günlerimiz değildir. Artık gelecekteki ilk hayalim, doların en azından üç beş ay önceki haline inip sabit kalması. Yoruldum, hayat enerjim çekildi günden güne. 

31 ağustos 21:25


310. “Kurbağayı içi sıcak su dolu bir kaba atarsanız kurbağa hemen sıçrayarak kendini kabın dışına atar. Canı yanmıştır çünkü. Oysa kurbağayı soğuk su dolu bir kaba koyarsanız orada öylece kalır. Suyun ısısını yavaş yavaş artırırsanız kurbağa bunu farketmez ve su kaynayana kadar kurbağa çoktan ölmüş olur.”

 Hikayedeki kurbağa bizleriz, geçmiş olsun...

31 ağustos 12:38 31 ağustos 12:40

309. kopacaksa kopsun kıyamet artık sıtkım sıyrıldı. şu millet de bi anlasın artık dış güçler filan hikaye. bu hükumet bizi sefalete sürükledi anlasın. ne olacaksa olsun. tez olsun. belki daha acısız olur. kafayı yedim ne dediğimmi bilmiyorum idare edin.

30 ağustos 22:19

308. yaşadığım yerde marketlerde su yok hepsini kaldırmışlar raflardan

neden diye sorduğumuzda zamlı şekilde geri döneceğini söylediler

zamlı şekilde geri dönecek...

su...

30 ağustos 21:46

307. Çok üzülüyorum amerika da 4 dolara satılan rt fırçaların burda 60-70 lira, 7.90 dolara satılan nyx rujlarının 40 lira olmasına mesela o 15 li revolution paletler 10 dolar bile değil... cidden başkaları için normal olan şeyler bizim için lüks hatta imkansız. Yurt dışında benefit, mac buranın loreal ve maybellin i gibi buranın gratis i orada sephora...

Dolar kuru cidden her şeyi mahvetti ben bize lüks olarak dayatılan şeylerin aslında öyle olmadığını bile bile pahalı ürünleri alamıyorum kendimi enayi gibi hissediyorum

30 ağustos 18:10


306. Sinsi sinsi yeniden yükseliyordu..

30 ağustos 16:16

305. türk lirasının başını döndüren ateşli bir kur. kendine güveni tam. uzun vadeli ilişki garanti ediyor.

24 ağustos 18:29

304. Acaba Avrupa ülkelerinde ya da ABD’de de liseli gençler döviz kurlarını düzenli olarak takip ediyor mudur diye düşünmeme sebep olandır.

Küreselleşme adı altında özellikle 14-22 yaş arası sadece tüketmeyi öğrendik, üretmeyi değil. Tabii gençliğimizi yaşamalıyız, tıpkı avrupalı gençler gibi gezip tozmak bizim de hakkımız lakin tüketmekten başka bir şey bilmiyoruz. Ben de dahil. Her şeyi hızlıca tüketiyoruz.

Böylesine tüketmeyi severken dolar kuru da bizi oldukça zarara sokuyor. Kendimi olabildiğince minimalizme yöneltiyorum lakin korkuyorum, ben daha üniversite bile gitmeden nedir bu ülkenin ekonomisi?

Bu ülkeye gençlerin umudu gittikçe azalıyor. Beyin göçü gittikçe artıyor, artacak da çünkü korkuyorlar/korkuyoruz. Ülke öyle bir yerde ki en parlak beyinler işsiz kalabilirken en vasıfsız eleman torpil aracılığıyla yüksek mevkilere geliyor. Gençlerin çoğu mutsuz. Sürekli değişen sınav sistemi, işsizlik sorunu, kötü ekonomi... çoğunluk ancak sosyal medyada beyinlerini uyuşturarak anı yaşıyor, ki bir şey de diyemiyorum.

Kendimi olabildiğince geliştirmem gerektiğini hatırlatıyor bunlar, en güçlü olan kazanır. Evrim böyle işliyor. İngilizcemi daha da geliştirdim son birkaç ayda, artık altyazısız izleyebiliyorum çoğu şeyi, 3. Yabancı dil öğrenmeye başlayacağım, bilgisayardaki yazılım programlarını ve bazı basit kodları öğreneceğim, harçlığımın çoğunu dolara yatıracağım... kafamda onlarca düşünce... ailem bunları düşünmemi söylüyor ama bu gerçekten mümkün mü? Kusura bakmayın alakasız yerlere çektim biraz ama bir genç olarak bu konudaki dertlerimi anlatmak istedim.

24 ağustos 02:57