girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (114)
  • medya (3)

114. Yakında aç kalmamıza sebep olacak olandır. Canın çıksın dolar kuru.

12 temmuz 23:18

113. en çok seçim gecesi silahlarıyla havaya ateş açan teröristleri zarara uğramasını beklediğim kurdur. hepimizi etkileyeceğinin farkındayım fakat tek temennim bazılarının aklının başına gelmesi...

12 temmuz 23:03

112. Valla ben Türkiye'den sakız almayı bile bıraktım. Her dolarla ilgili başlıkta söylerim... bir sürü online alışveriş sitesi var dolara bulaşmadan onlardan aalışveriş yapıyorum. Bne de isterim param olsun ülke ekonomisine harelet katıyım ama şu an böyle bir şeye soğan bile alamazken mecburuz...

(link: https://goo.gl/gXEhQQ Glocalzone'U) öneririm.

Amazon ve Ali Expres öneririm. doların Hemen düzelmesini diliyorum...

12 temmuz 19:56


111. halkımıza müstehak olan durum. iktisat okuyorum. olacakları az çok çevreme zaten söylemiştim. ama tabi iktisat dediğin binlerce mezun veren bir bölüm. olabileceğin en büyük şey de bankacı. ne anlarsın ki sen. tabi sadece iktisat okumakla da alakası yok az bilinçli olunsa da yeter ama o konuya hiç girmiyorum. çoğu kişi bu duruma üzülmek yerine tüh keşke dolar alsaydım diye söyleniyor en fazla. yoksa tarımmış yabancı yatırımmış ne önemi var.

12 temmuz 18:51

110. ya bu ekonomi ile ne yapacağız biz cidden kafam allak bullak. paranoyak oldum gece babam üstümü örtmeye geldi baba kaç oldu dolar diye sordum... ki şaka falan değil gerçekten ciddi ciddi uyanınca aklıma gelen ilk şey dolar. sabah kalktım wattsapp'ta arkadaşımın yazdığı ilk şey gördün mü dolar 4.97 olmuş. yurtdışında okumak istiyorum en azından bir sene gibi bir süre erasmusla da olsa bir yerlere gitmek istiyorum ama dolar euro böyle gittikçe umutsuzlaşıyorum. bu sene için planladığım amerika tatilini seneye erteledim en azından ailemin kredi borçları bitsin ondan sonrasına bakarız iyice ben de sıkıştırmayayım diye. 

dün annem pazara çıktı geldiğinde dediği şey domates 7 tl olmuş kızım bu gidişle menemen bile yiyemeyeceğiz. kayısı desen 8 fasulye 3-4 soğan 4 patatesi bilmiyorum bile ne olacak merak ediyorum gerçekten allah sonumuzu hayır etsin .

12 temmuz 12:59

109. arkadaşlar dolar düşer mi diyenler var hala aramızda çok kısa bir şekilde anlatayım. Doların 4'lere 3'lere düşmesi yakın gelecekte imkansız gibi bir şey. Doların düşmesi için ülkeye birden binlerce yatırımcının girmesi ve çok büyük yatırımlar yaparak türkiye'ye para sokması, türkiye'nin hemen markalar üretip yurtdışına satması ülkeye para sokması gerekir, ve fabrikalar açılmalı ar-ge çalışmaları yapılması gerekir. En iyi yaptıgımız şeylerden biri olan tarımı dahi bitirdik turizm'in içine sıçtık. Şuan merkez bankasının elinde 80 milyar dolar var ve bu parayı piyasaya sürecek dolar düşecek diyen gerizekalılar var inanmayın. Türkiye'nin borcu 453 milyar dolar elimizdeki para 80 milyar dolar bu parayı piyasaya sürersek borcu nasıl ödeyeceğiz ? Ve merkez bankasında para olmazsa türkiye nasıl savunmasız bir konuma düşer düşünün. Malesef bu yıl ödememiz gereken borç 181 milyar dolar diye okumuştum en son, miktardan tam emin değilim ama her halükarda bizde bu para yok. İmf yolu gözüktü anlayacağınız, yıllarca yol yaptık imf'ye borcu ödedik diyen iktidar bunu yapan.

Bu arada 17bin km yol yapıldığı gözümüze sokuluyor ya, kabaca 17bin km yolun maliyeti

17 milyar tl yapıyor bizim borcumuz 453 milyar dolar nereye gitti bu paralar ? biraz düşünün isterseniz.

edit: japonya türkiye'den parasını çekti arkadaşlar türkiye'ye yatırımcı gelmez artık, uzun süredir ohal olduğu için ve ülke sürekli ekonomik/politik olarak sallantıda olduğundan dolayı türkiye'yi yabancı yatırımcı haklı olarak güvenli bulmuyor.

12 temmuz 12:08 12 temmuz 13:59

108. hayat kısa, dolar uçuyor. (gizlinot: Swh)

12 temmuz 11:26


107. gerçekten çok korkuyorum bu ülke adına artık. dolar için geldiği yeri unutmaz derler. bugünden sonra düşmesi için ne gerekiyorsa yapılmalı ama bunu yapabilecek nitelikte insanlar yok maalesef ekonominin başında. üretim olmayan, temel gıda ihtiyaçlarını bile ithal eden ülkemizin yokuş aşağı öylece gidişini izleyebiliyoruz sadece. korkuyorum.

edit: sözlükte ekonomi okuyan arkadaşlar vardı. yorum yaparlarsa mutlu olurum ben kendi adıma. ekstradan ne gibi önlemler almak lazım merak ediyorum.

edit: ''düşmesi'' kelimesini bilinçsizce kullanmışım. herkes şu anda doların birden 3 liraya düşmeyeceğinin farkında zaten. daha fazla çıkmaması için ne yapılabilir onu düşünerek yazdım. şu anda daha çok ortalama altı gelire sahip insanlar etkilense de yarın hepimizi kötü duruma düşürecek bu yükseliş. gerçi en tepedekiler yine orada ve zengin olacaklar ama neyse. yokuş aşağı sürüklenen sadece ülkenin %52si değil artık. hepimiz birlikte gidiyoruz. düşmesi için ne gerekiyorsa yapılması gerekiyor derken, bir mucize olsa ve üretim, eğitim artsa bu ülkede demek istedim. güven gelse bu topraklara keşke. o zaman binlerce yatırımcı da gelirdi. şu anda imf yolu gözüktü ama onu ne yapacaklar merak konusu. malum, imf olayını bitirmekle çok övündüler.

12 temmuz 11:17 12 temmuz 14:00

106. kemerlerinizi bağlayın uçuşa geçiyoruz xd O kadar çok araştırıp okudum ki bu kurlar konusunda, felaket tellallığı gibi olmasın ama 2018 sonları 2019 başları gibi dolar 7'yi bulacak :/

12 temmuz 11:11 12 temmuz 11:25

105. 4.56 dayken almadıgıma pişman oldum.doları online bankaclıktan alıyorum bürolara göre makas aralıgı daha dar oluyor.enpara saat 6 dan sonra makası çok açıyor.iş saatleri içinde dolar almak mantıklı.

12 temmuz 10:11