yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (21)
  • medya (1)

  1. yaşım ilerledikçe arttığını düşündüğüm sıkıntı. otururken ya da yürürken aklıma geldikçe düzeltmeye çalışıyorum ama tabii ki yine bir süre sonra omurga alıştığı şekli alıyor. biraz geç oldu belki ama endişelenmeye başladım bu konuda :-/

  herhangi bir şekilde duruş bozukluğunu bir nebze düzelten süslüler varsa bu başlıkta okumayı bekliyorum.

  10 kasım 2016 18:55

  2. Dikkat edilmezse ciddi omurga sorunlarına yol açabilir. Özellikle skolyozu (omurga eğriliği) olanlar için. Hatta hem skolyoza neden olabilir hem de skolyozu ilerletebilir. bence yapılabilecek en iyi şeyler dik oturmak, otururken bel kısmına bir destek koymak, uzun süre aynı pozisyonda kalmamak, ortopedik sandalyelerde oturmak ve arada bir vücudu germek esnetmek.

  10 kasım 2016 21:25

  3. bu sorunla ortaokul yıllarından beri uğraşırım. skolyoz teşhisi konduktan sonra uzun süre fizik tedavi gördüm, şu anda da bedensel olarak aktif bir mesleğim var ve bu sıkıntıyı yaşadığımı öğrenenler çok şaşırıyor, eski postürümden eser kalmadı.

  benim naçizane (gizlinot: ve yarı profesyonel) önerim, sizi dik durmaya mecbur edecek aparatlar kullanmak yerine karın ve sırt kaslarınızı güçlendirin. gövdenizi sağlam bir şekilde taşıyabilmek için sırtınızın yanı sıra en az onun kadar güçlü karın kaslarına ihtiyacınız var, bu kısım genellikle unutuluyor. internetten abdominal ve özellikle çapraz sırt kaslarınızı çalıştıracak egzersizler bulabilirsiniz, omurganın etrafını güçlendirip sağlam bir çerçeveye aldığınızda şeklini korumuş olursunuz.

  ayrıca şunu da söyleyebilirim ki, dik durmaya alıştıktan sonra kendinizi patates çuvalı gibi bırakarak oturamayacaksınız artık; aşağı doğru biraz çökmeye ve kamburlaşmaya başlasam nefesim daralıyor, ciğerlerim sıkışıyormuş gibi hissediyorum ve mecburen duruşumu düzeltiyorum.(gizlinot: ^_^) hadi bakalım, size de kolay gelsin.

  10 kasım 2016 21:58


  4. tamamen götümden atarak yaptığım bir değerlendirmeye dayanarak (gbkz: yoga)nın iyi geleceğini düşündüğüm bozukluk.

  11 kasım 2016 13:03

  5. Arkadaşlar yaşınız kaç olursa olsun duruş bozukluğunuz varsa pilates diyorum başka da birşey demiyorum. İster bir merkeze gidin, ister set alın haftada 2 kez evde video izleyerek yapın, bakın nasıl değişecek duruşunuz, demedi demeyin dua edersiniz.

  11 kasım 2016 15:08

  6. sadece sağlığı değil, maalesef ki bireysel ilişkileri de olumsuz etkileyen bir durumdur.

  özellikle ast-üst ilişkilerinde astın üstün karşısında dik durmaya dikkat etmesi gerekiyor bana kalırsa. bunu üste saygı anlamında demiyorum. daha çok, dik duran bir postür sizin o sırada söylediğiniz şeylerden emin ve kendine güvenli olduğunuz izlemini yaratıyor. bu üst ister hoca, ister patron olsun, ister çok korkuyor veya azar yiyor olun, duruşunuzu dik tutarak karşınızdakinin üzerinde bir etki bırakıyorsunuz. zihinsel olarak sağlam, eleştiriyi güvenle karşılayan güçlü biri olduğunuza dair bir imaj çizmiş oluyorsunuz.

  ben anksiyeteyle savaşıyorum. bir dönem anksiyete o kadar kötü bir seviyedeydi ki toplum içinde tek başıma duramıyordum, insanlar bana bakıyor, eleştiriyor, yargılıyor ve sevmiyor gibi geliyordu. toplum içinde olmak garipti, yanlış bir şey yaparım da dalga konusu olurum diye korkuyordum. artık yüzüme birileri 'sen korkunç bir insansın' dediğinde bile (gizlinot: gerçek hikaye) omuzlarımı dik tutuyorum, yere basmış ayağımı hissediyor, bacaklarımın dikliğinden kuvvet alıyorum. tek başıma kalabalık bir yerde yürürken ufka bakıyorum, karşıdan gelen kişiyle göz göze gelmenin garipliğini yaşadığımda sakince gözümü ufka dikiyor, dik duran omurgamın bana destek olduğunu hissediyorum. eskiden beni tamamen dağıtacak stres anlarında, sunum sırasında tamamen beynim sıfırlandığında bacaklarımdan destek alıyorum, dik omuzlarım sanki kendi kafasal dikliğimmiş gibi düşünüyorum ve aldığım sonuçlar mucizevi. paniğim azalıyor, olayı kotarma becerim artıyor ve dışarından 0 çaktırıyorum. (gbkz: mindfulness) becerisi olarak dik duruşu kullanmak, psikolojik olarak bana çok iyi geldi. anksiyetem olduğunu söylediğimde artık insanlar şaşırıyor ya da içeriden nasıl kırık olduğumu gösterdiğimde "sen dışarıdan çok güçlü duruyordun" tepkileri alıyorum. daha da iyisi, artık içeriden o kadar da kırık değilim. artık kafamın içine girip bam telime dokunmak, geceler boyu düşüneceğim laflar edebilmek, beni duygusal çıkmazlara sürükleyip kendime, çevreme, her şeye lanet ettirmek hiç kolay değil, çünkü ben dik duruyorum.

  8 mart 2018 14:53

  7. Bu başlığı her gördüğümde istemsizce dik duruyorum

  8 mart 2018 22:48


  8. skolyoz ameliyatlı olduğumdan sürekli dimdik duruyorum,eskisi gibi kendimi salıp rahatça eğilerek durmayı öyle özledim ki..

  8 mart 2018 23:03

  9. Muzdaribim. İçimden sürekli kendime dik dur desem de iki dakika sonra yine eski halime dönüyorum. Dik durmak inanılmaz yorucu geliyor . Fakat insanı inanılmaz rahatsız eden bir durum . İnsanlar bana baktığında direkt bu duruma yoruyorum. Üstünde durulursa düzelmeyecek bir şey değil fakat ben bir kararlılık sergileyemiyorum. Bakalım

  8 mart 2018 23:23

  10. yolun başındaysanız çaresi reformer olabilir 

  8 mart 2018 23:27