sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (4837)
  • medya (255)

  4837. Malum turist videosundan geliyorum, duygu’nun burada gündem olan videolarını açar izlerim sadece. Bir çok aksanda İngilizce işittim ama duygunun videosunda benim kulağımı tırmalayan ses onun aksanı, grameri vs. Olmadı-ki bunu eleştirecek kişi ben değilim. evet rahatsız eden bi şey var ama ne bu diye düşünürken buldum! Friends’in Janice’i gibi konuşuyor resmen. 

  dün 01:17

  4836. "hakkında bir de ben yazmayayım nasılsa her gün aynı şekilde bir eleştiri girdisiyle sözlükte yerini alıyor" diye düşündüğüm ama bugünkü fazla boş vaktimden mütevellit "aman bee hadi yazıyorum" dediğim youtuber kız.

  youtube'a ilk girdiği günden beri istikrarlı bir şekilde insanlarda uyandırdığı his hep aynı; "bu kızda bir gıcıklık var ama...". bu hissiyatı uyandırmak medyada istenen bir şeydir. neden ünlü olduğunu anlayamadığımız insanların şöhretlerinin erken safhalarında hep bu "çözülemeyen rahatsızlık hissi"nden beslendiğini görürüz. bu hissin temel sebebi çözüldüğünde ise, kaynağın üstüne gidilir. duygu özelinde bu temel kaynak; olmayı hayal ettiği zengin LA kızı olmaması. hep bu dürtüsünün üzerine gidiyor ve bu çerçevede paylaşımlar yapıyor. amerikan popüler kültürünün sunduğu her şeye hakim olma ve gösterme arzusu, haç kolye takması, aldığı her high-end üründe marka monogramı ya da direkt boydan boya marka ismi bulunması, türk aksanına sahip olmadığını iddia etmesi, indie şarkı sözlerinden caption yapması ve hayal edilen zenginliğin sadece maddi boyutlarının göze sokulmasından bu rahatlıkla okunuyor. burada bile insanların "sandığın gibi x değilsin" şeklinde yorumları epey fazla; bu da duygu'nun bu noktadaki başarısını gösteriyor. kendini sevdirmek değil, takip edilmenin formülünü çözmüş ve bunun üzerinden gidiyor. çünkü youtube (ve instagram) dünyasında sevilmenin değil izlenmenin maddi bir getirisi var. bu sebeple yarattığı hiç bir sansasyon kendisini rahatsız etmiyor artık.

  kendi özünü reddeden ve hayran olduğu kalıba girmeye çalışan bu tavrı tepki çekiyor. ancak bu tepki sadece duygu bu kalıba giremediği için değil; tepki sahibinin kendi hayatında olduramadığı ve kendi gir(e)mediği kalıpları gibi de geliyor bana bir yandan. çünkü bütün bunlara rağmen, hayatında bir şeyleri oldurmaya çalışan insanların yanında duygu'nun bu yolla "para kazanması" canını sıkıyor milletin. hangi youtuber ne derse desin, bu iş kesinlikle kolay para kazandırıyor. bunu inkar eden büyük ihtimalle hayatının hiç bir döneminde ya çalışmamıştır, çalıştıysa da işe yaramamıştır. eğer youtube tam zamanlı bir iş ise ve geleneksel yollarla kazanıldığından daha fazla para kazandırıyorsa bir zahmet işin gereğini de yapıvereceksiniz. lansmanlara da sizin yerinize biz mi gidelim? bedava ürünleri deneyip biz mi fotoğraflayalım? gibi serzenişleri oluyor insanların haklı olarak. duygu sürekli tabiri caizse sinir uçlarına dokunduğu için hep gündemde kalabiliyor. gündemde kaldıkça da özgüveni besleniyor ve daha cesur olabiliyor.

  bu işler hep arz-talep canlarım, sinirlerinizi yok yere yıpratmayın. gücünüzün farkında olun, bilinçli olun, gelişime açık olun ve kendinizi sevin diyerek bitirmek istiyorum. xx

  25 haziran 15:32

  4835. İngilizce videosunu şimdi izledim. Duyguyu beğenir ve takdir ederim. İngilizcesini de yeterli bulurdum. Bu kapalıçarşı videosunda konuştuğu dili beğenmedim. Çok fazla montaj, çok fazla cut, çok duraksama. Esnafların İngilizcesine bayıldım. Duygunun çok fazla telaffuz hataları var. Kesik konuşmalarına odaklanıp gramerine dikkat edemedim. Olmamış duygucum.

  Not:advanced-c2 english spor

  25 haziran 10:53

  4834. Kendini bu kadar pohpohlamasa bu kadar dikkat çekmeyecekti ve kimse bu kadar hata aramayıp takdir edecekti belki de. Hanım kızımız zaman zaman abartılı cümleler kuruyor ne yazık ki. Bundan dolayı da tepki çekiyor. Bu kadar tepkiden sonra izlemeyi bırakmıştım kendisini ama meraktan izledim. Fikir olarak eğlenceli ve güzel bir videoymuş oysa ki.

  24 haziran 13:06

  4833. ingilizce konuşmak konusunda türkler olarak kuzey avrupanın gerisinde ama güney avrupanın özellikle aksan konusunda ilerisinde ve anlaşılır olduğumuzu düşünüyorum. ama genel olarak tüm bu milletlere göre bir özgüven eksikliğimiz var. seyahat özgürlüğümüzün daha kısıtlı ve ingilizce konuşmak için daha az imkanımız olması bizi tutuk yapıyor konuşma konusunda. bir de genel olarak eleştirel bir millet olduğumuzdan kaçınılmaz bir elalem ne der durumu var. konuşmadaki başarı bilgi yeterliliği yanı sıra psikolojik etmenlere de çok bağlı. akıcı ve doğal konuşma kesinlikle mental rahatlık gerektiriyor. stresli bir anda dut yemiş bülbüle dönmek, kem küm etmek çok normal. hele uzun süre konuşma pratiği yapmadıysanız. duygu da yabancı diziler ve şarkılarla ingilizcesini belli seviyeye getirmiş ama konuşma pratiği çok gelişmemiş bir türk genci çoğu yaşıtı gibi. övgülerin de yergilerin de yersiz olduğunu düşünüyorum. zira eğitim sistemimizin verimsizliği ortada. sözde yıllarca ingilizce eğitimi alıyoruz ama pratik konuşmaya dair hiç katkısı yok. bunun yanı sıra hanginizin konuşmasını o şekilde kurguda kesip biçsek duygu kadar akıcı konuşmuş olursunuz. girdilerde de soru cevapta da denk geliyorum. polina'nın videosu sonrası da benzer yorumlar vardı akıcı konuşmuş en azından şeklinde. izlediklerinizin kurgulanmış(gizlinot: içerik olarak da) olduğunu unutmayınız.

  23 haziran 18:57 24 haziran 05:38

  4832. Bu İngilizceyi süper iyi ve akıcı konuştuğu fikrine nerden kapılmış ve niye bu kadar saplanmış ki?!

  Senelerdir ABD de yaşayan, çalışan, Amerikali bir adamla evli olan, eşinin ailesiyle devamlı gorusen,24 saat İngilizce konuşan Bilgen bile 'ben aksansiz süper konusuyorum' demiyor. Xoduygu, hayalini yaşıyor bence😄

  23 haziran 16:24 23 haziran 16:24

  4831. Polinadan iyi ingilizceye sahip bence (gizlinot: swh)

  23 haziran 13:45

  4830. ingiliz kraliyet ailesi mensupları sevgili yazarlarımız tarafından, ingilizce’si yerden yere vurulmuştur. herkes mükemmel ingilizce konuşmak zorunda değil. bu kızında böyle bir iddiası yok. gayet akıcı ve anlaşılır bir şekilde konuşuyor. karşı taraf ne demek istediğini anlayabiliyor yani. sizin gibilerin mahalle baskısı yüzünden insanlar gerçekten yabancı dil konuşurken geriliyor. çok merak ediyorum hepiniz kusursuz bir ingilizce konuşabiliyor musunuz? 

  23 haziran 13:39

  4829. Cambly sponsorluğunda çektiği video bize cambly'e para vermektense bir haftasonu kapalıçarşı'ya gidip esnafla pratik yapmanın daha mantıklı olduğunu göstermiştir. Üstelik Hiçbir alışveriş yapmasanız bile tadımlık yiyeceğiniz lokumlarla karnınızı da doyurmuş olursunuz. Bize bunu görme fırsatını sunduğu için duygu'ya ve ona sponsorluk parası veren cambly'e teşekkürlerimi iletiyorum. Beni şahsen 'influence' etti işte gerçek influyensırlık budur helal olsun itsmeduygu.

  23 haziran 12:21 23 haziran 17:14

  4828. Bu kız ne zaman ingilizce video yüklese burada kıyametler kopuyor.

  Malum videoyu izledim.

  Satıcıların tümü Duygu'dan daha akıcı ve daha iyi ingilizce konuşuyordu.

  23 haziran 01:58