sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (4494)
 • medya (277)

4494. internette ve youtube’da onlarca ufuk açıcı site,kanal varken neden izlendiğini, takip edildiğini anlayamadıklarımdan.

dün 20:06

4493. duyguyu vizyon sahibi kız zannederdim ama ona göre vizyon sahibi olmak'nasıl lüks yaşarım,en pahalı çantayı nasıl alabirilim' demekmiş.Kesinlikle yanılmışım

dün 19:36

4492. stop making stupid people famous.

dün 18:59


4491. Acaba hep "ingilizce" kitap okuduğundan dolayı mı türkçesi bozuk olan yutubır, influencer, bişiiiler bişiiiler?

şaka bir yana, ülkemizde bir türkçe konuşamama sıkıntısı var. mesela şu an televizyonu açsam 15 dakika içerisinde yüzlerce kendini düzgün bir şekilde ifade edemeyen insan izleyebilirim(gizlinot: gelin evi, o ses türkiye, yemekteyiz, master chef gibi örnekler bu konu için verilebilecek belli başlı numuneler olabilir.), aynısı youtube ya da sosyal medyada da geçerli. basit cümleler ile olayları ya anlatma sıkıntımız var ya da kelime seçimleri o kadar kafa bulandırıcı ki, odaklanamıyorsunuz birini dinlerken. Örneğin, geçenlerde televizyonda birisi "abartmak" kelimesini "teşbih" kelimesiyle anlatmaya çalışıyor. ama kendisinden öyle emin ki inandıramazsın yanlışlık yaptığına. daha niceleri günlük hayatımızda mevcut. tamam, şimdi bu işi düzeltmenin sırrı bol bol kitap okumaktan geçiyor. akıcı bir şekilde konuşmak, farklı kelime seçimleri ile konuşmayı zenginleştirmek, olay dizilimini doğru şekilde aktarmak falan hep kitap okuma ile geliştirilebilir, kabul. Ancak şöyle bir durum var, yaklaşık 3 senedir ingiltere'de yaşıyorum ve burada da baya kitap okumayan, eğitim düzeyi çok yüksek olmayan kişilerle tanıştım, konuştum. ama daha kendi dilini doğru düzgün konuşamayan, cümleye başlayıp sonunu getiremeyen, anlatamayınca derdini bişiy, bişiy diyene pek rastlamadım(gizlinot: elbette verilebilecek karşıt örnekler mevcuttur, sadece genel olarak söylemeye çalışıyorum). herkes ana dilini konuşabiliyor bir şekilde. dil bilimci değilim veya bunun üzerine bir araştırma yapmıyorum (gizlinot: belki bu konunun bilimsel manada bir açıklaması olabilir. bilen birileri varsa ve anlatırsa seve seve dinlerim.) ancak türkçe konuşamamak gibi bir sıkıntımızın olduğu gerçek. olay sadece duygu'nun konuşamaması değil toplumsal olarak bir sıkıntı bence. bu sebeple, duygu gibi sürekli göz önünde iş yapan birisi olsam sanırım ilk yatırım yapacağım konulardan birisi diksiyon dersi alıp "nasıl etkili ve düzgün türkçe konuşabilirimi" öğrenmek olurdu.

dün 17:17 dün 17:18

4490. konuşma tarzına hiç takılmıyordum aslında. şımarıklıkla bağdaştırdığım hoşgörüsel bir yaklaşımım vardı.

ancak artık son zamanlardaki videolarında konuşamıyor oluşu beni rahatsız etmeye başladı. nasıl ana dili türkçeyken ve doğma büyüme türkiye'de yaşamışken kendini bu denlı ifade edemez ilginç!

acilen bol bol kitap okumalı. "okuduğumuzu anlayalım/anlatalım" tarzında kendi kendine çalışmalar yapmalı. çünkü düşündüğü / gördüğü / elinde tuttuğu şeyi anlatamıyor.

onun adına üzücü.

dün 10:50

4489. Başladığı günden bu yana aynı (aynı!) makyajı yaptı. Aynı şeyleri aynı şekilde söyledi. asla bir adım ileriye taşımadı ne kendisini ne de seviyesini. Çalışmadı. Üretmedi. Sadece şansı yaver gitti. Onu sizler yarattınız, daha fazlasına da sizin sayenizde sahip olacak.

dün 02:41

4488. bugünkü altın kelebekten video storysini neden attığını anlamadığım youtuber

gerçekten anlamadım acunla falan aynı karedeyim görün falan mı demek istiyor loser misin ya

9 aralık 23:44


4487. Anlattığı şeyi pekiştirmek için, betimlemek için kendi kendine yeni ikilemeler icat eden youtuber. Mesela mutfağına sabunluk bakarken bir tanesini beğenip "bu çok -caps lock- banyo banyo -caps lock- değil, mutfağa daha uygun." gibi bir şey söylemişti. Banyo banyo ne allah aşkına :d bunu çok sık yapıyor ve izlerken "cringe cringe" oluyorum. İşte bunlar hep kitap okumamaktan, sözcük dağarcığının dar olmasından oluyor.

9 aralık 23:31

4486. Para kazandığı için o parayla vizyonunu geliştirmesi gerektiğini düşünenler varmış. Çoğu insan 2-3 dil öğreneyim, farklı kültürler tanıyayım, ülke ülke gezeyim, yurt dışında eğitim alayım diye hayal edebilir ama bu kız nişantaşında oturayım, Chanel çantam olsun, kıyafet odam olsun, lüks arabam evim olsun filan diye hayal kurmuştur. Onları da gerçekleştirdi zaten. Şimdi sırada daha fazla chanel çanta sahibi olmak var :) 

9 aralık 22:17 9 aralık 22:18

4485. Ürünü yüzüne uyguladığında çıkardığı "yalnız bayağ güzel bir ürün, bayağ bayağ beğendim. Bayağ iyi durdu." Nidaları tüylerimi diken diken eden youtuber.

Bişiler bişiler işte tam anlatamamdım ama siz anladınız bence bayağ bayağ.

9 aralık 22:09