sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (4685)
 • medya (258)

4685. Öncelikle söyleyeyim duyguyu izlemiyorum kendisini sevmediğimden dolayı. Ama çok konuşulunca ingilizce konuştuğu videosuna baktım. Evet bariz türk aksanı var buna katılıyorum ama ingilizcesi B1 değil o kadar da abartmayalım. Şu an B1 oldugum başka bir dil var ve bu kadar konuşabilsem öpüp başıma koyarım. Zaten  bildiğim kadarıyla duygu lisede ingilizce bölümünden mezun. yani B1 ingilizceyle okuldan mezun olması imkansız. belki uzun zamandır konuşmadığı ve günlük hayatında da kullanmadığı için çok çok iyi değildir ve gerilemistir ingilizcesi ama B1 de değil bence ya. yani bilmiyorum belki ben ingilizceden hiç anlamayan biriyimdir ama bana duyguya gıcık olunduğu için bu konu abartılıyor gibi geliyor.

bugün 11:02 bugün 11:03

4684. ingilizce konuşması hakkında yazılıp çizildikçe sponsoru cambly tarafından her geçen gün ödemesi artırılan gerçek bir influencer. 

bugün 02:59

4683. İngilizce videosunu buradan görüp ben de izledim. Türk aksanı belli olmasın diye dikkat ettiği noktalarda cringeleşiyor maalesef. Th'yi s diye çıkarıyor bildiğiniz. Gerek yok bence bunlara ya. Bunun dışında akıcı, aşağı yukarı b1 seviyesinde, heyecansız konuşuyor işte. Makyaj anlatıyor sonuçta. kylie jenner'ın 9 kelimeyle falan konuştuğunu düşünürseniz, bu sektörde öyle komplike cümle yapılarına, alengirli kelimelere gerek yok zaten.

bugün 00:25

4682. Burda çok fazla söz edilince ben de merakımdan ingilizce konuştuğu vidyoyu izledim. Türk aksanı olmadan ingilizce konuşuyor gibi görünmek için kelimeleri fazlasıyla yuvarladığını vs. herkes söylemiş zaten. Benim anlamadığım nokta ise neden Türk aksanıyla ingilizce konuşuyor olmaktan çekindiği/utandığı. Bir süredir yurtdışında yaşıyorum türk aksanı ingilizce açışından gerçekten çok anlaşılır ve gözardı edilebilir bir aksan bence. İtalyanların, Hintlilerın, Almanların, Rusların çoğu dediği şey telafuzları yüzünden anlaşılmazken, iyi seviyede ingilizce bilen Türklerin her dediği çok rahat anlaşılıyor. Üstelik ben yurtdışında aksanından utanan, çekinen kimseyi de görmedim şu ana kadar. Sonuçta native speaker olmadığını herkes biliyor. Lisede bir arkadaşım vardı (daha önce de ara ara Duygu Özaslan’a çok benzettiğim) o da böyle ingilizce konuşurdu sonra ingilizcem çok iyidir benim diye gezerdi ama 1 paragraf grameri doğru yazı yazamazdı aynı onu hatırlattı. Öyle veya böyle buralara kadar gelmiş birinin böyle komplekslere girmesini pek anlayamıyorum. 

dün 23:28

4681. Videosunu az önce izleyip geldim. Öncelikle duygu hakkında kötü duygular veya nefret beslemiyorum. Evet, insanları aşırı harcamaya yönlendiriyor, evet high end aşığı, (gizlinot: Ki bunda kötü bir şey de yok aslında, tercih meselesi, parası varsa istediği yere istediği şekilde harcar fakat drugstore'da gerçekten hak eden ürünleri kötüleyip sırf high end diye orta halli ürünleri arşa çıkarmasını doğru bulmuyorum. Orası ayrı bir mevzu. ) biraz da şımarık ve dobra. Bunların hepsi duygu'yu benim gözümde eksileyen şeyler ama şu an youtube furyasının yarısından fazlasının böyle olduğunu düşünürsek bunun pek de sorun olmadığı düşüncesindeydim, umursamıyordum açıkçası. Zaten takipçisi değilim, aylardır tek bir videosunu izledim o da retro makyajları sevdiğimden. Birkaç hafta önce yayınladığı 1950'ler makyajı mıydı, o tarz bir şeydi.

Sabahtan beri hakkında yazılan girdileri okuyordum, sonunda videoyu izleme fırsatı buldum bakalım nasıl konuşuyor diye. Duygu'nun videosunu izleyen ve ingilizceye aşina olan herhangi biri fazlaca gramer hatası yaptığını çok bariz bir şekilde görebilir. Kullandığı kalıplar basit kalıplar, videonun ne kadar fazla kesildiğine bakıldığında sular seller gibi çatır çatır konuşamadığı da aşikâr. Peki bu sıkıntı mı, asla değil. Kimseyi ingilizce konuşamıyor diye yargılamam. Dili geliştirmenin en iyi yolu pratik yapmaktır. Bu şekilde bir şeyler yapmaya çalışıyorsa, kendini geliştirmek için çabalıyorsa benim bununla ilgili bir sorunum yok.

Fakat gelip de insanlara "Türkiye'de iyi ingilizce konuşanlarla dalga geçiyorlar, ben bunu kırmak istedim" veya "bana yurtdışında yaşadın mı diye soruyorlar, aksanım türk aksanı değil" tarzı şeyler söylersen ben buna fena gülerim. Açıkçası ben "duing" diyerek g'lerin üzerine basa basa konuşan bir insanın türk olduğunu dünyanın neresinde olursam olayım anlarım. Amerikan aksanına özendiği çok açık (İngiliz aksanıyla uzaktan yakından alakası yok), fakat amerikan aksanı sadece r'leri yuvarlayarak olmuyor duygucuğum. Ki bu r'leri türkçe konuşurken yuvarlayan, ağzını yaya yaya konuşan insanların konuşmalarını gerçek hayatta olsun, sosyal medyada olsun samimi bulmuyorum. Duygu da bu insanlardan bir tanesi. Her ne kadar izledikleriyle, dinledikleriyle telaffuzunu harmanlamaya çalışmış olsa da bariz bir şekilde dil yapısını bilinçli şekilde bastırmaya çalıştığı apaçık ortada. Ben demiyorum ki Türk aksanıyla konuşsun. istediği şekilde konuşabilir, ister Fransız aksanıyla konuşsun, ister iskoç aksanıyla konuşsun, bu ben dahil olmak üzere kimseyi ilgilendirmez. Ama sen eğer türk aksanıyla konuşmuyorum diyerek alttan alttan pohpohlanmayı bekleyip bu tarz bir şey için şımarıyorsan, aynı zamanda tepki çekmeyeyim diye türk aksanını kötülemiyorum dipnotunu araya sıkıştırıyorsan bunun samimi olmadığını üzerinde azıcık düşünebilen herkes anlar. Gerçekten şu kızın amerikan aksanıyla konuştuğunu düşünmüyorum ben ki konuşmuyor da. Tamamen arada kalmış bir aksanı var. İzleyiciye komik gelen de bu. Aksanının zorlama olması. Hayır bir de duyan da c2 seviyesinde İngilizcesi var sanır. Gayet orta halli bir ingilizceyle kendini öve öve bitiremedin ya duygu, helal olsun. Herkese lazım bu özgüvenden aslında. Gerçi bu kişiliğinin buralara gelmesinde büyük rolü olduğunu düşünüyorum. Zira milletçe şımarık, egosu arşa değen kişilikleri pek seviyoruz. (bkz: Danla biliç) (bkz: Aleyna tilki)

dün 21:22 bugün 00:08

4680. İmza parfümü ayağa düşmesin ve herkes kullanmasın diye, favoriler videosunda parfümünü bize söylemeyeceğini beyan eden kişi. Hani lisede bazı arkadaşlardan 0.5 uç istediğimizde “var ama vermem” derlerdi. He işte onlar büyüyünce böyle oldular demek galiba sanırsam. madem söylemeyeceksin neden söylemeyeceğini söylüyorsun? Çok tuhaf. 

dün 21:20

4679. Tati’nin makyajını yaptığı videoda ingilizcesi değil de benim dikkatimi habire fondötenin en açığını kullandığını vurgulaması dikkatimi çekti. Anladık bacım ennnnnnnnnn lightest sensin

dün 17:56

4678. sürekli ingilizce bildiğini ve yabancı arkadaşlarının onun türk olduğunu anlamaması geyiği bana şeyma şubasının instagramda sürekli ingilizce bildiğini ve yabancı arkadaşları olduğunu göstermeye çalışmasını hatırlatıyor.

dün 13:20

4677. jeneriğinin james charles’la benzetilmesini anlamsız buldum. duygu olaylar patlak verdiğinde tati’nin scott barnes videosunu çekti. evet, olayların gündemde zirve olması ve videonun ingilizce olması ile takipçi kastı, ama yine de tati’nin tarafında olduğunu gösterdi. james charles’ı savunmak için aynı jeneriği yapması saçma geldi bana. bu hareket eden illüstrasyon jeneriğini bir ara herrrkes kullanıyordu zaten.

dün 12:10

4676. yav kardesim biz zaten herkes aksansiz dum duz super abd ya da ingiliz aksaniyla konussun ingilizceyi demiyoruz. Boyle bir sey zaten inanilmaz zor bir kere. her dilin kendi otomatiklemis kas hareketleri vardir ve diger dilleri konusurken otomatikmen o kendi ana dilinde ki sesleri cikarmaya meyillidir. æ sesini duz a okumak gibi mesela. Biz hanimefendi ingilizce konusamiyor demiyoruz ki. Kendisinin ovundugu yabanci arkadaslarinin onu ingilizcesini native sanacagi bir aksani yok kendini abartiyor diyoruz. Ingilizce video cekmesin, konusmasin demiyoruz ama abi benim yabanci arkadaslarim hic anlamiyo yabanci oldugumu saniyo vs vs derseniz kendinizi abartirsaniz elestirilebilirsiniz ki ben en bilindik ve abd aksani kasmak isteyen herkesin bildigi kucuk detaylari anlattim ustte ki girdi de.

dün 11:47