yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (9)
  • medya (2)

  1. aynı cinste 2 insanın resmi olarak hayatını birleştirmesi. son olarak abd'de tamamen yasal oldu, ülkemizde o güzel günleri yaşarken görebilir miyiz bilmiyorum, sanmıyorum da :/

  (yazar: bulanti) uktesiydi.

  23 kasım 2015 20:16

  2. 16 ülkede serbesttir. lgbti bireylerine böcek gibi bakan insnaların çoğunlukta olduğu ülkemde düşünülmesi bile zor ne yazık ki. bizde yasal olan şey ise resmi nikahtan önce yapılan imam nikahına cezanın kalkması. aradaki yedi farkı bulalım bakalım.

  ama benim hala umudum var.

  23 kasım 2015 20:38

  3. Boşanma avukatlarını çok sevindirecek olan olay.(gizlinot: swh)

  Not: arkadaşlar niye eksiliyosunuz eşcinseller hakkında bişey mi dedim, daha çok evlilik daha çok boşanma. (gizlinot: ay ne anlamaz milletsiniz ya)

  Not2: hukuk okuyorum.

  23 kasım 2015 20:45 23 kasım 2015 20:49

  4. birlikte olduğun insanla aynı evde yaşayabilirsin, sevişebilirsin, düğün yapabilirsin, çocuk sahibi olabilirsin ama sadece resmen evlendiğinde o ilişkiye yıllardır verdiğin maddi ve manevi emek kanunlarla garanti altına alınmış olur. Yani ayrılık veya ölüm gibi durumlarda mal paylaşımı, miras, velayet, nafaka gibi ananın ak sütü gibi helal olan haklarını elde edersin.

  heteroseksüel çiftler için evlilik bir seçenektir. Evlenmemeyi seçen çiftler sonuçlarını baştan kabullenir. Eşcinsel çiftlere ise böyle bir seçeneğin sunulmaması tabii ki adaletsizliğin daniskasıdır. Evlilik olmadan da çiftler bir arada bir ömür sürer ama bir ayrılıkta yada ölümde geride kalana bir çöp bile kalmaz çoğu zaman. Ayıp, günah sayıldığından aileler çoğunlukla o geride kalanı tamamen yok sayar. Yılların emekleri, anıları boşa gider.

  Hiç evlilik yanlısı bir insan olmamama rağmen eşcinsel evliliğin resmileşmesini sonuna kadar destekliyorum. İsteyen her çiftin böyle bir seçeneği olmalı.

  23 kasım 2015 20:58

  5. Neden olmasın ki? Desteklenmesi gerekendir.

  23 kasım 2015 21:06

  6. yanlış başlık. eşcinsel olan şey evlilik değildir. evlilik evliliktir. doğrusu için (bkz: evlilik eşitliği)

  ilgili medya:
  2
  8 kasım 2016 07:54 8 kasım 2016 10:23

  7. Aynı cinsiyetten iki bireyin evliliği.

  Türkiye'de yasallaşması gereken şey. En basitinden eş durumundan tayin diye bir şeyden bile faydalanamamak ve bunun sebebinin ilişkinizin toplumun meşru saymadığı bir ilişki olması garip. Benim ilişkimin toplumla ne alakası var? Benim cinsel hayatımın benim ismimi bile bilmeyen milyonlarca insanla ne alakası var? Benim duygularımın hayatında hiç bir kararını bana göre almamış insanla ne alakası var? Sizce de komik değil mi başkalarının duygusal ilişkilerine "izin" vermeyen toplum. Ben de çok eşliliğe izin vermiyorum ama daha bu konuda beni dinleyene rastlamadım. Kısacası komik milletiz, baya saçmayız.

  Edit: çok eşlilik de yasal degil evet yasal haklarından da faydalanamıyorsunuz. Ama basit bir imam nikahı ile "aile" oluyorsunuz ve çevreden bu itibarı kazanıyorsunuz. Kimse de ahlaksız bulmuyor, çünkü onlara göre ortada bir nikah var. Ancak eşcinsel ilişkide bırakın resmi nikahı aile olmayı dini nikahı, uzak mesafe ilişkiniz de olsa ahlaksız ilan edilirsiniz. Bak hala anlamıyorum, ilişkiyi yaşayan 2 kişi dışında kim nasıl etkilenir ki bundan? Çoluğumuz çocuğumuz var kötü örnek olur diyorsanız bence asıl poligami kötü örnek.

  8 kasım 2016 19:20 8 kasım 2016 19:35

  8. eşcinsel kelimesi, tıpkı lezbiyen ve biseksüel kelimelerinde olduğu gibi hem isim hem de sıfat olarak kullanılabildiği için herhangi bir sorun taşımayan başlıktır.

  sözgelimi kendinizden bahsederken "ben eşcinselim" dediğinizde, bu kelime doğrudan sizin yöneliminize işaret eder ve isim anlamıyla kullanılmıştır.

  aynı şekilde, yaşadığınız duygusal birliktelik ya da evlilikten bahsederken de bu durumu "eşcinsel ilişki" ya da "eşcinsel evlilik" olarak tanımlayabilirsiniz; burada eşcinsel olan elbette ki bizatihi ilişki ya da evliliğin kendisi değil taraflarından kaynaklanan biçimidir, bu durumda ilişkiyi niteleyen bir sıfata dönüştüğü için de kullanımında bir yanlışlık yoktur.

  (gizlinot: bir küçük not olarak eklemek istedim)(gizlinot: dilbilgisi kasayım diye değil tabii ki ama 'lezbiyen seks' başlığında da aynı uyarıyı görünce içimdeki hakkı devrim kıpraştı, tutamadım kendimi!)

  8 kasım 2016 20:38

  9. yasal olmasına karşı olanları asla anlayamadığım evlilik çeşidi. iki insan birbirini seviyor, hayatlarını birleştirmek istiyor ve bu durumla hiç ilgisi olmayan üçüncü kişiler bundan rahatsızlık duyuyor? çok tuhaf. iki kadın ya da iki erkeğin evliliğinin kime ne zararı dokunabilir?

  ricky gervais zamanında durumun absürtlüğünü bir gösterisinde esprili bir dille anlatmıştı. başlığı görünce aklıma geldi, hala hatırladıkça gülüyorum. (link: https://www.youtube.com/watch?v=1rCK8icr4fQ şuraya bırakayım) da birlikte gülelim. (gizlinot: swh)

  30 eylül 2018 23:56