girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (199)
  • medya (6)

199. Ailem soyagacini coktan cikarttirmis oldugu icin pek ilginc gelmedi bana, zaten biliyordum kokenimi. Bu uygulamada tuhafliklar var yalniz, soyadi kanunu 1934 yilinda kabul edildi, bu sorgulamaya bakinca ise 1800lerden beri herkes soyadli falan cikiyor, gercekten tuhaf. Bir de vatandaslarina bedavadan bu kadar incik cincik bilgi vermezdi devlet pek, bayram degil seyran degil hayirdir. Son olarak, bu iktidar doneminde sistematik olarak yipratilmaya calisilan ulus devletin ve milli turkluk bilincinin tabutuna cakilmis bir baska civi oldugunu dusunuyorum. Etnik kokene, soy bilgisine dayali Yeni bir ayristirma yontemi yani. Bu durumda Sunu hatirlamakta fayda var : "Turkiye cumhuriyetini kuran turkiye halkina turk milleti denir." Mustafa Kemal Ataturk. Benim liderim her zaman ataturk'tur, bu ulkenin basina ne geldiyse atanin yolundan ayrilmasi yuzunden geldi.

20 şubat 13:25 20 şubat 13:29

198. Beni etkileyen tek şey (gizlinot: 1824 yılına kadar ulaştım) büyük büyük nenelerimin (gizlinot: 3 4 nesil yani)alt alta medeni hallerini dul görmek...

Savaş yılları askere gitmiş künye beklemişler senelerce annem anlatıyor,annemin annanesi 4 tane bekar oğlu varmış savaşa gönderince 4ü de şehit olmuş.. aklını kaybetmiş...sürekli ağlarmış kara kaşlı Mehmedim sürme gözlü mehmedim diye.. sonra diğer oğluna geçirmiş merhametli ahmetim güzel ahlaklı ahmetim diye..sonra diğer oğluna... snra diğer oğluna ağlarmış...

Hani bir araştırmacı vardı ya intihar ederken çok acı var dayanamıyorum demişti...

Çok acılar çekildi...hala çok acı çekiliyor...

19 şubat 17:04

197. Ailemizde 1874 yılında doğan dedemin anneannesini sağ olarak gösteriyor 😂 gel de İnan 😂 ve ailemizdeki tek Sivaslı olmayan anneannemin babası o da Bayburtlu çıkmış, onun haricinde herkes ama herkes Si-vas-lı 😍

19 şubat 15:22


196. Anneannemin kayıtsız şartsız, yıllardır ezbere sıraladığı bilgi. Hatta kendisi çok daha geriye gidebilirken e-devlet beklenen performansın oldukça altında.

19 şubat 03:05

195. Bi çakır gözlü nene vardı, yan komşu köyden gelmişti gelin olarak bize. Acaba ondan mı bulaştı ya bize? İskandinav olmasın bizim nene! Vay anasınıı atalarım viking boylarına mı denk geliyyy tokat’a mı yerleşmiş acaba?! Vay anasını ya! 😂

19 şubat 01:50

194. abim bakmış,çok geriye gitmiyormuş ve tüm sülale aynı şehirden. Bir hareket etseydiniz be kardeşim.İki adım öteye bile geçmemişsiniz.Gerçi göçmüşler ve asıl önemli olan göçmeden öncesi ama onu göstermiyor.

Ben de şaşırmak istiyordum da olmadı.

18 şubat 22:00 18 şubat 22:01

193. e-devlete göre, yunan, bulgar, muğla, istanbul, yozgat, sivas, kayseri, kocaeli ve denizlili çıktım. maşallah bizimkiler gezginmiş. isimler çok enteresan o ayrı. bu arada alo ismi ali demek. birçok kişide yazılmış. o zamanın nüfus kayıtlarında ali ismi genelde alo olarak yanlış yazılmış. benim babamın babasının babasının adı da alo olarak geçiyor. sorguladığımızda gerçek adı ali olarak konulmuş. benim köken aslında anne tarafından daha baskın duruyor ama babayı baz alırsak babam hem yunan, bulgar, kocaeli, yozgat, kayseri, sivas ve istanbul. beni gören zaten genelde hep trakyalı veya balkan göçmeni olduğumu belirtir tipten. ama bence annemin tarafı en eskiye dayanıyor yani muğla ve denizli. ben kendimi oralı olarak ilan ediyorum. bir de arkadaşlar ne kadar çok yabancı olmaya meraklıymışsınız. mesela bir arkadaşımı gördüm. 1889'dan beri çorum, çorum, çorum, çorum olarak yazan soyda araya bir tane bosna'da doğan akrabasını belirtmiş. boşnak olduğumu biliyordum heheh :) yazmış. ya saf sen çorumlusun çorumlu.

18 şubat 15:15 18 şubat 16:19


192. sevgilimin ninesinin biri drama(yunanistan) doğumluymuş.

bana yüzyıllık malzeme çıktı bundan. drama queen olduğunu hep biliyordum.(gizlinot: swh)

onun dışında bende çıkan tek değişik isim fatuli'ydi. nerenin ismi diye araştırırken kendimi birden erdoğan yoksa yahudi mi başlıklarında buldum.

18 şubat 13:31 18 şubat 13:32

191. Sayesinde soyumda "Alo" isimli biri olduğunu öğrendim.

Malatya Malatya bulunmaaz eşiiinn dırırırımm

Aa bir de "Mamo" vardı. Unutulmazlardan...

18 şubat 10:19

190. Garip bir durum. Eskiden bu bilgilere ulaşmak kolayken kendileri kapattırdı. Emniyet ve iç işleri bakanlığındaki bazı hiyerarşik bölümler bu bilgilere istedikleri an ulaşabiliyordu ama bi yasakla erişim engellendi. Sonrasında eğer soyunu öğrenmek isteyen bi vatandaş varsa savcılık o şu bu diyerek kolay olmayan işlemlerden geçerek bu bilgileri elde etti. şimdi ne oldu da birden insanlar soylarına geçmişten daha da rahat bir şekilde iki tıkla ulaşsın diye bi karar alındı? Ya da geçmişte neden kısıtlama getirdiniz?

18 şubat 02:40