sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (2)
 • medya (0)

2. sigaradan daha az zararlı kimyasal barındıran, sigara bağımlısı insanlarda sigara içme isteğini azaltmak ve sigaranın yapısındaki zararlı kimyasalların solunmasını engellemek amacıyla üretilmiş/geliştirilmiş elektronik sigara. Sigaradaki "elektronik" kelimesinden yola çıkarak patlamalı, çatlamalı, buharlı lokomotif gibi bir cihaz olduğuna dair ön yargı geliştirenler için, kullanmayı düşünenler için elektronik sigara bileşenlerini sıralayayım :

elektronik sigara : zamanında plastik kalem kutusundan çıkan ve kalem şeklinde olan sigaralar değil, onlar uzun süre prototip olarak kullanılanlardı. çalışma mekanizmasını bildiğiniz, öğrenebileceğiniz, kapalı kutu olmayan elektronik sigaralardan bahsediyorum.

batarya : piller piyasada genellikle 18650 pil adıyla bulunur, 1000-5000 mAh elektrik yüküne sahiptir ve şarj edilebilirler. kullanımdaki en önemli noktalar pillerin orijinal olması ve pillerin şarj edilme yöntemi. orijinal olmayan pil kullanımı, piller cihazın içerisindeyken cihazı kabloya takıp uzun süre şarj etmek, pilleri şarj ederken voltaj değeri yüksek adaptörler kullanmak, cihazı piller içerisinde takılı haldeyken güneşin altında uzun süre bekletmek gibi nedenlerle "elektronik sigara cebinde patladı." manşetli olaylar gerçekleşiyor.

atomizer ve coil : atomizer, cihaza koyduğunuz nikotinli/nikotinsiz sıvının (likit olarak geçer.) ve bu sıvının buharlaşmasını sağlayan coil'in yer aldığı bölümdür. cihazların çoğu 0.3 ohm veya 0.5 ohm coil ile çalışmak için uyumludur. coil'lerin içerisinde kanthal tel veya nichrome tel (iki tel çeşidi de pillerin verdiği enerjiyle ısınır, akkor hale gelir.) ve likitin emilmesi için organik pamuk yer alır. cihazda kullanılan teller kaliteli ve orijinal olmalı, pamuk ise sıradan bir makyaj temizleme pamuğu olmamalı, bu cihaz için üretilen saf pamuklar kullanılmalı. coil'ler akım hesaplaması yapabilenlerce evde hazırlanabilir veya hazır şekilde satın alınabilir. kullanılan telin ve pamuğun kalitesiz oluşu nedeniyle, özellikle telin yanması sonrasında farklı kimyasallar açığa çıkabildiği için coil'ler cihazın en önemli parçası diyebilirim, yanmış veya kararmış, aynı zamanda kalitesiz coil kullanımı neredeyse sigara kadar zarar verir. masraftan kısmak için evde coil yapanların, cihaz için uyumlu olan 0.5 ohm değerinin üzerinde veya 0.3 ohm'un çok altında kalan teller sarmaları nedeniyle likit, pamuk ve coil'in üretildiği metal aşırı derecede yanar. cihazın aşırı ısınıp patlaması, baş dönmesi ve akciğer rahatsızlıkları görülür.

likit : n-base ve aromanın birlikte bulunduğu sıvıdır.

n-base ya da q-base : bu baz genellikle propilen glikol (sigaradaki boğaz vurumu hissi için kullanılır.) ve bitkisel gliserin (buhar üretmek için kullanılır.) ile birlikte isteğe göre farklı oranlarda nikotin içerir. propilen glikol (pg) ve bitkisel gliserin (vg) belirli oranlarda kullanılmalıdır. nargile cafelerde buhar içinde kaybolmayı ve çıkardığı buharın fazlalığıyla övünmeyi seven içiciler genellikle %10 pg %90 vg oranını kullanırlar. az oranda vg ve uygun coil ile sigara hissi yakalanabilir. n-base hazır satın alınabilir veya kimya malzemeleri satan yerlerden ayrı ayrı satın alınarak istenilen oranlarda birleştirilebilir. çok buhar çıkarmak uğruna yüksek oranda vg tercih etmenin akciğerlerde su toplama riski oluşturabileceği konusu halen araştırılıyor. sigara ile aynı etkiyi yakalamak için yüksek oranda pg tercih edilmesinin boğaz tahrişine ve ilerleyen zamanda gırtlak kanserine neden olabileceği yine araştırılan bir konu.

aroma : n-base'de demlenen, genellikle tfa onaylı aromalardır. karpuz aroması, vanilya aroması gibi tek tek satın alınabilir, karıştırılabilir veya bunların karışımlarına ait farklı markalardaki hazır aromalar kullanılabilir. aromalar n-base içerisine gereken ölçüde karıştırılır ve demlenmesi için bir süre bırakılır. nereden satın alındığı bilinmeyen, ne ölçüde karıştırıldığı bilinmeyen, içerisinde ne olduğu bilinmeyen merdiven altı aromaları kullanmak kanserojen etkisi taşır. bu nedenle pahalı olmalarına rağmen yurt dışında onaylanmış, markalaşmış aromalar tercih edilir.

"elektronik sigaraya başladım, sigaradan kurtuldum, sigara kokmuyorum, e-sigara daha zevkli." gibi düşünceler sigarayı bırakmak için e-sigara kullanmaktan ziyade sigara bağımlılığını bırakıp elektronik sigara bağımlılığı edinmektir. elektronik sigaranın kullanım amacı; her zaman kullandığınız sigarada yer alan nikotinle eşdeğer düzeyde nikotin içeren bir likit ile kullanıma başlayıp, likitin içerisindeki nikotini azaltarak zamanla nikotin bağımlılığından kurtulmaktır, dudak tiryakisiyseniz kullandığınız e-sigara dahi sizi tatmin etmeyebilir, cihazı bu bilinçle ve tanıyarak kullanmak gerekir. aroma sizin elektronik sigara kullanımına alışmanız ve sigaraya geri dönmemeniz için kullanılır. sağlıklı değildir fakat sigara kadar zararlı da değildir. elektronik sigarayı farklı aromalar denemek için kullanmaya devam etmek, çok buhar çıkarmaktan zevk almak veya ortam yapmak için kullanmak, sigarayı bırakma yolunda atılan adımlar değildir, sigaradan daha masrafsızdır fakat nikotin bağımlılığından kurtulduğunuzu hissettiğiniz an sigara gibi e-sigarayı da bırakabiliyor olmanız gerekir. e-sigara kullanmak zorunda kalmadan nikotin bağımlılığından kurtulmanız dileğiyle...

16 nisan 2018 04:14 16 nisan 2018 08:42

1. Yağmurdan kaçarken doluya tutulmak tarzı bişi olduğunu düşünüyorum ben bu elektronik sigaranın. Tabi bu düşünceye boşu boşuna kapilmadim ama hadi kanıtla kötü bişi olduğunu lethe derseniz de kanıtlayamam. Sigarayı bırakıp e sigaraya geçmeyi düşündüm bu yaz ve küçük çaplı bi araştırma yaptım. Sigaranın içindeki zararlı maddelerden dolayı bırakmak istiyorum sigarayı. Ama e sigarada da şunu çok okudum. İçindeki likiti buhar haline getirmek için bir anda fazlasıyla ısınan parçanin metali çoğu markada kalitesizmis. Yani ısındığında kanserojen madde üretiyor. Kalitelisini bulur ben kendi e sigaramı toparlarım diyorsanizda bi 500 lirayı gözden çıkarmanız lazım ve deli gibi araştırma yapmanız lazım. Aynı problem likitlerde de var. Kalitelisi pahalı. Ucuzu kanserojen. Hatta pahalı olanı bile kanserojen. bu e sigara furyası yeni başladığı için uzun yıllardır kullanan kimse yok. Şu an herkes denek gibi anlayacağınız. Zaten bir çoğuda diyor erkenden ölmeyelim diye sigarayı bıraktıkta bu alet üç dört seneye ciğerleri elimize vermese bari, bana verecek gibi geliyor. Arkadaşımdan bir kaç fırt denedim bu aleti. Benim denediğim en ucuzlarindan olduğu için çekimi vs keyifsizdi açıkçası ilk başta mutlu etmedi.e sigara değil e nargile olmalıymış adı dedim o an tadından dolayı. Gerçi düğmesine basıp bir nefes alıp geri bırakma olayı hoş sigara gibi yaktımi bitirmek zorunda değilsiniz. Ve nikotin ihtiyacımı giderdi bi müddet sigara aramadım. Ama dediğim gibi ben bu kadar yeni bi ürün konusunda denek olmak istemiyorum ve sigaraninda zararlı etkilerinden bıktığım için hayatımdan tamamen çıkarmayı deniyorum. Bir haftadır temizim :)

(yazar: climber ) uktesiymis :)

7 eylül 2016 02:32 7 eylül 2016 03:40