yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (7)
  • medya (0)

  1. çok sevdiğim ama nice sıkıntılar yaşayarak yapmaya çalıştığım mesleğim. maalesef özellikle de kamuda eczacıysanız her zaman yok sayılan, gerektiği değeri görmeyen, trilyonluk ilaç ihaleleri altına imza atıp adı dahi geçmeyen kişilersiniz.

  doktorlar ve diş hekimlerinin haklarını almasına sevindiğimiz gibi kendimiz için de hakkımızı istiyoruz. bugün bize destek olmak adına tüm süslülerimden ricamdır lütfen twitterda #kamueczacılarınaekgösterge hashtagiyle bize destek olun. üşenmeyip yapanlara şimdiden çok teşekkür ederim.

  20 temmuz 2018 21:14 20 temmuz 2018 21:16

  2. kimisi başa tac olup, kimisi esnafım ben esnaf diye bağıran mesleğe mahsup kişi. Dün eczaneye annemi yolladım biopuandan kazandığım hediye ürünümü alması için (gizlinot: mesai saatlerim dışında bitek nöbetçi eczaneler var) tatlış eczacı annemden beni arayıp elinde o ürün olmadığını beni en az bir hafta bekletmesi gerektiğini istersem farklı bie ürün alabikeceğimi söyledi. Seçtik başka ürün ve memnun kaldık birbirimizden. Ama gelin görün ki bu eczaneyi bulana kadar neler çektim. Hediye ürün kampanyası bitti diyen mi ararsınız, bizden almazsanız ürün hediye ürünü de alamazsınız diyen mi i, sanki hediye ürün ceplerinden çıkıyormuşcasına işi yokuşa süren mi. başka bir örnek, geçen gün ürederm alıyorum elindeki ürünün skt nin bitmesine 2 ay var. hanım kızımız diyor bu krem 2 ayda biter zaten. 200gram kremi içecem sanırım bitmesi için. Kısacası her meslek grubunun olduğu gibi eczacının da iyisi var iyisi var.

  14 mayıs 2019 18:56

  3. Reçete de ne yazıyorsa onu istiyorum demedikçe reçetemde olan ilaçları değil muadillerini veren kişi. Girdiğinizde mutlaka siz de belirtin muadilde olsa dozajı farklı olabiliyor.

  22 mayıs 2019 09:24


  4. ilacın dozlandırılması farklı olursa zaten “farmasötik eşdeğer” yani muadillikten bahsedemeyiz arkadaşlar. tanım: bu işin eğitimini almış, meslek edinmiş, ama ne hikmetse influuınsırlar, instagram-tv doktorları kadar bile değer ve güven görmeyen kimse. 40 yıllık eczacıya bile güvenmeyen hastalarımız var malesef. ama bu da yine meslektaşlarımızın suçu, her meslekte olduğu gibi işini düzgün yapan var yapmayan var.

  22 mayıs 2019 09:40 22 mayıs 2019 09:43

  5. Geçenlerde arkadaşımdan duyduğum birşey beni şaşırtmıştı. Arkadaşım hamilelik testi almak istediğini eczacıya belirtmiş eczacı da hamilelik testini 3 kat kağıda sarıp vermiş bide gözleriyle süzerek.. Benimde karşılaştığım bu durum şaşırtıcı. Hamilelik testi almak ne zaman ayıp birşey olmuş ki ?

  Ama bir eczacımız var ki, ilacın prospektüsünü anında sana anlatır, yan etkilerini belirtir. Hepsi kesinlikle bir değil yani..

  22 mayıs 2019 09:43

  6. 25 eylül eczacılık günümüz kutlu olsun!

  25 eylül 2019 13:23

  7. Şu pandemi döneminde mezuniyetime bir yıl kalmışken mezun olamayacak mıyım diye ağlıyordum.sürekli 4 yıl okudum ne sıkıntılar çektim şöyle böyle kendimi yiyordum.sonra bu dönemde insanlarımızın eczacılara ne kadar değer vermediğini gördüm.

  İki farklı üniversitede eczacılık eğitimi olanağı görme imkanım oldu(yatay geçiş).biri küçük biri ise köklü bir üniversite.ve bizi çoğu insanın sandığının aksine ticaret odaklı değil yeni nesil eczacılar olarak hasta odaklı, bir şeyleri artık değiştireceğiz diye yetiştiriliyoruz.ilacın etken maddesini sentezliyoruz,farmasötik formunu hazırlıyoruz,tıbbi bitkilerin içinden geçiyoruz.maske yapmayı öğrenmiyoruz.eczanede yapmadığımız,bir firmadan tedarik edip sattığımız ürünü artık pahalıya bulabiliyoruz diye bizi linç ediyorsunuz. Ben laboratuvar için 50 maskeyi 10₺alıyordum pandemiden önce şimdi 50 maskenin kutusu en az 150₺ tedarikçi firmalarda.çoğu meslektaşım zaten üzerne kar koymadan satıyor maskeleri.

  Reklamlarda bakkaldan sonra eczacılar gelir, sağlık personeli sayılmaz ama 1.basamak sağlık hizmetinde yer alır.

  5 yıl okumamızın, yeminimizin hatrına saygı görmeyi hak etmiyor muyuz? Bu kin, bu öfke neden? Okuyup en yüksek mevkilerde olanlar da linç ediyor, normal insanlar da, işi herkesi eleştirmek olanlar da.

  Ben 5 yıl boyunca insanlara yardım edeyim, sağlık danışmanları olayım,ilacı en iyi ben bilmeliyim diye beyin patlatıyorum. Biz bakkal değiliz, diplomamız ticari plaka değil, bilgimiz meslek lisesinde öğretilemeyecek kadar çok, ilacı en iyi biz biliyoruz çünkü bizim işimiz bu.

  Bir günlüğüne tüm eczaneler kapansa belki değerimiz anlaşılır ama biz değerimiz anlaşılsın diye halk sağlığını asla riske atmayız.saygı görmesek de şimdi olduğu gibi işimizi yaparız.

  Korona yüzünden ilk ölen kişi eczacıydı, bu süreçte bir sürü eczacı kaybettik.

  Son sözüm biz yeni nesil eczacılar herkesin eczacılık bakış açısını yeniden şekillendireceğiz. İster bana katılın isterseniz katılmayın bu böyle olacak.

  1 mayıs 2020 13:16