egzama

girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (66)
  • medya (0)

66. yine bir atak döneminden merhaba. Ben bu dönemi atlatacak çok sevdiğim bir kremim var. Yazmak doğru olmazsa, yüz ve çene bölgesinde bıkanlar varsa bir mesaj atsın. Söylerim. Gece sürüyorum sabaha kendi cildim. Oh mis.

Hayatı bana zindan eden cilt hastalığı.

13 şubat 10:35

65. Hayatı bana atak dönemlerinde zindana çeviren hastalığım. Senelerdir bu hastalıkla savaşmama rağmen bu zamana kadar sadece yüzümde çıktı. Fakat doktorun dediğine göre saç diplerimde de biraz mevcutmuş ki o zamanlar saç diplerimin kaşınmasından şikayetçiydim. Fakat bunu hayatımdan “tamamen” market şampuanları dediğimiz şampuanları kullanmayı bırakmakla yendim. Aldığım şampuanların mutlaka içeriğine önem gösteriyorum. bu hastalığı tetikleyen “en büyük neden” stres ki bu da bende booolca mevcut. Öyle ki stresli ve üzüntülü olduğunuz dönemlerde daha çok çıktığını fark edeceksiniz. Benim öyle dönemlerimde hemen aynı günün akşamında yüzümde kaşıntılar olmaya başlıyor ve ertesi sabah nur topu gibi egzamalarla karşılaşıyorum. Onun dışında yediklerimizin de oldukça etkili olduğunu gözlemledim. Baharatlı, yağlı ve domates, patlıcanı daha çok tükettiğim zamanlarda egzamalarımda artış gözlemliyorum. peki, ataklarım nasıl oluyor? Yüzümde egzamanın çıktığı belli noktalar var. göz kapaklarım, gözümün altı, burnum, yanağımın birkaç bölgesi gibi. Oralar kızarık, kupkuru, feci şekilde soyulmuş oluyor ve çok da yanıp kaşınıyor. Ellediğimde egzamalı bölgeler o kadar sertleşmiş oluyor ki kaplumbağanın kabuğunu elliyormuş hissi yaratıyor bende. Tabi ki de herkesin derdi kendine büyüktür ama vücutta çıkanın zannımca daha başaçıkılabilir olduğunu düşünüyorum. Çünkü yüzde olunca yaz veya kış fark etmez, sürekli güneşten uzak durmak zorunda kalıyorsunuz ki bu da zor. Resmen güneş gördüğü an cildimin yandığını hissediyorum. Ayrıca yüz öyle kötü bir hal alıyor ki bazı atak dönemlerinde dışarı bile çıkamıyorum. Acıdan ağladığım günleri biliyorum. Defalarca değişik doktorlara gittim. En sonunda çok övülen bir doktora başvurdum. Kendisi de seboreik dermatit tanısı koydu ve merhem verdi. O merhem hiçbir işe yaramadı. Daha sonra kontrol için tekrar çağırdı ve tekrar gittim. Verdiği merhemin işe yaramadığını belirtince başka bir merhem verdi. Onu da kullandım ama hiçbir işe yaramadı. Merhemlerin cildi inceltmesi de cabası olunca kullanmayı bıraktım ve bir daha da o doktora gitmedim. Egzama için önerilen doğal yağlar mı kullanmadım, yüzümü yıkamak için önerilen sabunlar mı almadım... sonuç ise koca bir hiçten başka bir şey değil. Keşke hayatımdan sonsuza kadar çıksan. İnan seni hiç özlemem. 

13 şubat 10:18 13 şubat 10:25

64. aşırı hassas cildimde sürekli baş gösteren durum.

insanların sürekli olarak 'aaayyy eline nolduuu, yüzüne nooldu' demelerine zamanla alışıp akışına bıraktım açıkçası.

yüzümde, elimde sürekli nüksettiği ve ben devamlı olarak kremlenmekten nefret ettiğim için umursamıyorum. aklıma geldikçe krem sürüyorum, ama bir hafta - on gün bile hiç krem sürmediğim zamanlar oluyor. özellikle kışın direkt kabuk bağlayıp kızarmaya başlıyor ellerim.

27 aralık 2017 09:51


63. meditasyon, olumlama, ibadet, ne bulursanız yapın... çok faydası oluyor.

benim çok eskiden bacağımda bir tane kocaman vardı yara şeklinde, tedaviden sonra uzun süre iz kalmıştı filan. benim de yeni erkek olmuştu o dönemde ve bacağımı görecek diye resmen utanıyordum. biz birlikte olduktan sonra esrarengiz bir şekilde yüzde yüz kayboldu o iz ve bir daha da gelmedi. şu anda ise -hatta çok uzun zamandır- ne zaman üzüntüye, sıkıntıya, strese kapılsam ya da (duruma göre) baharatlı tüketsem, yüzümde çıkıyor süslüler. aman diyeyim, bin tane krem de tavsiye etsem bir kafa rahatlığının yerini tutmaz hiçbiri...

27 aralık 2017 03:07

62. insanı canından bezdirendir. benim saçımda ve bazen kaşlarımda oluşan kepekler var(dı). 2 kere doktora gittim, yaglı egzama olduğunu söyledi. ilaç olarakta yağ karışımı gibi bişi verdi. bu ilaç eczanede özel olarak hazırlanıyor, haftada en az 2-3 kere saçın tümüne sürülüp en az 2 saat bekletiliyordu. birde solüsyon gibi bişey vardı, kepek olan yerlere sürülüyordu. neyse ben bu ürünleri kullansamda tamamen kurtulmadım ve nette araştırma yapmaya başladım ve ibrahim saraçoğlunun bahsettiği kükürtlü sabunla tanıştım ve bingo! çok memnundum bu sabunu uzun süre kullandım ben arifoğlu markasından alıyordum. fakat kısa süre önce arifoğlu sabunlarda bir yeniliğe gitti fiyatlar 7 tl'den 15 tl'ye çıktı. ben şok. ve sabunun gramajıda azaltılmış sanırım çünkü 4 sanyoda eriyip gitti. neyse ben fellik fellik kükürtlü sabun aranırken (link: https://www.narecza.com/moos-kepege-karsi-kukurtlu-sampuan bu) ürünle karşılaştım ve şansıma 1 tane sipariş edip denedim ve çok daha memnun kaldım. şampuan formundaki bu ürün sabundan çok daha kullanışlı ve bir tık daha iyi geliyor egzamaya. saçımı sabunla yıkadığım zamanlar arada bir gördüğüm kepekleri şampuanla hiç görmedim ve geçenlerde bu şampuandan 5 tane sipariş ettim.

26 aralık 2017 20:41

61. bir kere alevlendi mi, tam olarak iyileşene kadar baharat yok süslüler. sonra bedelini ağır ödüyorsunuz. yiyecekleri mikrodalga fırında ısıtmak da kötüleştiriyorlar diyorlar. velhasıl oda sıcaklığındaki pilavımla birlikte, sadece deniz tuzu ve limonla tatlandırılmış tavuğumu yiyorum şu an.

22 eylül 2017 19:45

60. çocukluğumdan beri beni takip eden cilt hastalığı. cilt hastalıklarının birçoğunda olduğu gibi ortaya çıkması veya atak dönemine girmesinin stres ve özellikle duygusal durumlarla alakalı olduğunu düşünüyorum. benim en kuru bölgem sırt ve omuzlarım ve kollarımın üstü, şu an sol kolumun üstünde ve sırtımda kortizonlu krem kullandığım iki bölgem var. ayrıca kafa derimde de özellikle ensenin 3-4 cm üstünde başlayan egzamam var. kullandığım deterjandan bile azabilen ve değiştirirsem sinirlenen bir hastalık bu. ruhsal olarak çöküntüde olduğum bir dönemde bir gecede kollarımın üst kısmının tamamının egzama  dolduğunu gözlemlemişliğim var. ne zaman atak dönemine girsem kendime iyi gelecek bütün ilaçların yanına tedavi olarak kafa tatili yapıyorum. stresin yüksek seviyede olduğu bir iş hayatım var baskı altında hissetmediğim zaman oldukça az. son dönemde kendimi içten içe yediğim bir konu yüzünden egzamalarım yine azdı. ilaç tavsiye etmek istemiyorum ve mutlaka bir dermatoloğa gidilmesi gerektiğini düşünüyorum eğer egzama olduğunuzu düşünüyorsanız dermatoloğa lütfen gidin kaçmayın, ertelemek sadece durumu daha da kötüleştirecek. burada kısaca kaşıntılarımı ve kızarık görüntümü hafifleten ve biraz olsun rahat bir gün geçirmemi sağlayan birkaç ürüne de değinmek istiyorum.

cetaphil restoderm egzama yatıştırıcı vücut losyonu: vücut egzamasına bundan daha güzel gelen bir vücut nemlendiricisi yok. duştan sonra mutlaka ve gün içerisinde 1-2 kez tazeleyerek kullanıyorum. vücut yıkama losyonu ile beraber kaşıntılarımı azaltmıştır. bunlar dışında egzamama iyi gelen pek bir ürünüm yok. tavsiyeniz varsa mesaj kutuma bekliyorum.

11 ağustos 2017 13:04


59. Tanım: kesin tedavisi olmayan, sinir ve stres gibi etkenlerle dahi ortaya çıkabilen bir tür deri hastalığı.

ilk defa, ergenliğe girip kendime bir heves cilt bakım ürünleri almamla ortaya çıktı. Tam dudak yanımdaydı ve fazla can yakıyordu. Doktora gidene kadar kollarımda ve bacaklarımda da aynı kuruluk başladı. Doktorun verdiği kremleri hatırlamasam da fazla yağlı kremlerdi, yaz sıcağında çekilmiyordu ama kullandım. O egzama belasından kurtulunca doktora tekrar gittim, bana tabii ki oldukça yüksek fiyatlı ürünler önerdi.

Kendim araştırmaya başladım sonra, sls, parfüm, alkol ve uzun içerikli ürünlerden uzak durmaya başladım. 4 yıldır hiç sorunum yokken geçen hafta sağ kolumun dirsek kısmında ortaya çıktı. Doktora gittim ama unuttuğum şey, şu an sağlık güvencem yok. ilaçlar biraz tuzluydu ve alamadım. Şu günlerde para denkleştirip tekrardan doktora gideceğim, umarım hemen iyileşir.

31 temmuz 2017 21:55

58. Stresten kurtulamadıkça bundan da kurtulamıyorsun. Sıvı sabunlar ve deterjanlar büyük ölçüde tetikliyor. Sebamed ürünleri iyi geliyor,en azından tetiklemiyor. Kaşıntı ve döküntü için her şeyi denemiş biri olarak (gizlinot: evet kocakarı tariflerini de) uzun süreli tek çare kortizonlu krem. Doktorunuz verdiyse kullanın efendim niye kullanmıyorsunuz?

30 ocak 2017 02:03 7 şubat 2017 23:33

57. 10 seneyi devirdim herhalde bu illet ile ilişkimde. Kronik ürtiker ve egzama hastası olarak her türlü ilaç,krem,iğne,aşı,kortizon,alternatif tıp,bitkisel tedavi,besin intoleransı testi,gıda alerjisi testi,yama testi vs. denedim.Eğer kronikse bu hastalık yok kesinlikle geçmiyor. Doktorlar çare bulamadıkları hemen her hastalığa çok güzel bir kaçış buluyorlar adı da STRES! ya da PSİKOLOJİK! Bilmiyorlar ki ben kabardıkça ve kaşındıkça,uyku uyuyamadıkça, stres oluyorum.

*Şimdi gelelim bu illet ile mücadele de yıllara dayanan birikimim ile kısmen atakları azaltan mücadele yöntemlerine:

1- DETERJAN : Evinize Ariel,Omo vs. gibi içerisinde son derece kimyasal barındıran çamaşır deterjanlarını bir daha almıyorsunuz. Evet çünkü o deterjan giysilerinizle birlikte derinize geçiyor ve kanser ve solunum yolu hastalıklarının yanında sizin kaşınmanıza sebep oluyor. Piyasada Eti Bor Matik, Ersağ, Yeşil Anne vs. gibi araştırıp bulabileceğiniz nispeten daha organik deterjanlar var. Granül Sabunu da denedim ama siyahlarda leke bırakıyor. Ha ben kaşınmaya, yaralarıma,kabarmaya razıyım yeter ki çamaşırlarım bembeyaz olsun mis gibi koksun diyorsanız o zaman size hayatta başarılar dilerim. Domestos gibi çamaşır suları yerine sirke ile temizlik yapın,olmadı sıvı arap sabunu kullanın, ya da yukarıda söylediğim markalar gibi markaların banyo&wc ,yüzey temizleyicisi gibi ürünlerini kullanın.

2-ŞAMPUAN-DUŞ JELİ-VÜCUT LOSYONU : Kesinlikle ama kesinlikle hayatınızda değişiklik yapmanız gereken en önemli 3 ürün bunlar. **Şampuanda vegan ürünleri tercih edin. Belli bir marka adı söylemek istemiyorum biraz deneme-yanılma işi şampuan. Her saç tipine göre değişkenlik gösterebilir. İçinde paraben,sls,sülfat,silikon içermeyen içerikleri kullanın. O market şampuanlarından kurtulunca zaten saçınızın bir süre sonra daha parlak ve canlı olduğunu göreceksiniz. Saç kremini bırakın. Evet saç kremi birçoğumuz için en elzem ürün gibi gözükse de, benim ince telli, uzun ve düğüm düğüm saçlarım bile artık krem istemiyorsa siz de deneyebilirsiniz. Size saçınıza sirke dökün yumuşatıyor gibi uygulamayacağınızı bildiğim ütopik bir tavsiye vermek istemem. Bunun yerine duştan sonra yine vegan olan saç serumları kullanıyorum ben, saçımı öyle tarıyorum.

**Duş jeli meselesine gelirsek; Mis kokulu insanın içini açan,köpük banyosu yaptığınız o jellere üzgünüm ama elveda diyeceksiniz. Onun yerine de tuhaf kokulu ama zamanla alışılan katran sabunu ya da defne sabunu kullanacaksınız. Piyasada temiz içerikli duş jelleri var ama benim kendimde gözlemlediğim benim derime katran sabunundan başka işe yarayan ürün yok.

** Vücut losyonu ; Aynı duş jeli gibi bunda da o güzel kokulu ürünlere bye bye =(( Ahh ahh canım ürünlerimi ya attım ya verdim hep arkadaşlarıma,hediye gelenleri de hep veriyorum. Çok kuru ciltli iseniz Biodermanın atoderm serisinin kremi var fena değil. Hindistan cevizi yağı her ne kadar çok temiz içerikli olsa da bende 2-3 gün üst üste sürünce kaşıntıya sebep oluyor. Laf olsun hadi bunu da denemiş olayım diye aldığım LR markasının acil yardım seti var onun kremi inanın baya iyi rahatlatıyor. Yine deneme yöntemi ile kendinize en uygun ürünü bulabilirsiniz.

3-GIDA&SÜT ÜRÜNLERİ : Bazı gıdalar ezgamayı tetikleyebiliyor bunların ne olduğu internette var. Benim alerjik olduğum milyon tane besin var o yüzden herkesin alerjisi farklıdır.Ama kendimde gözlemlediğim mesela inek sütünden yapılmış herşey. İçeriğinde laktoz olduğu için hem sindirim sorunu yaşıyorum hem de kaşıntılarımı tetikliyor.Bu durumda yiyebiliyorsanız keçi peyniri,yoğurdu yemeye çalışın. Dikkat edin bir belki sizde de aynı durum vardır. Alerjik egzamanız varsa daha bu durum daha iyi gözlemlenebilir.

4-C -D-B12 VİTAMİNLERİ : Ascorbic asit denilen toz halinde satılan C vitamini sadece bu illetten muzdarip olanlar değil bence herkes içmeli. Aslında alerjen bir vitamin ama bana çok iyi geldi. Her gün 1 tatlı kaşığı toz vitamini kupaya koyup içiyorum. Ataklarım azaldı resmen. Bunu da kafama göre almadım tabi ki doktor önermişti. Doktor demişken memlekette gitmediğim doktor kalmadığı için psikiyatriste de gittim.Adamın sorun dinlediği falan yok. Kendisinin uzmanlık alanı bağırsaklar olduğu için gittim. Her türlü alerji, egzama vs.nin temel sebebinin bağırsaklardan kaynaklandığını anlattı. Zaten yıllardır bağırsak sorunu yaşayan biri olduğum için söyledikleri çok mantıklı geldi. Kortizonlardan ve yemekten şişen bedenim için GAPS DİYETİ önerdi.(Google da araştırınca bulabilirsiniz) 2017 itibari ile 6 aydır ertelediğim bu düzene başlayacağım kısmetse. D vitaminim ve B12 vitaminim yıllardır kan tahlillerimde yerlerde süründükleri için bu sene bu 2 vitamini de aksatmadan kullanmaya çalışıyorum. Doktorlar Canan Karatay'a kızdıkları için vermek istemiyorlar ama o yazmasa da siz gidin eczaneden alın.Tahlil yaptırın ve düşük çıkarsa kesinlikle kullanın. Hayat kalitenizin arttığını göreceksiniz.

5- TOZ,EV AKARLARI : En azından odanızı haftada 1 temizleyin,çarşafları değiştirin. Mümkünse sulu süpürge kulanın.

6-GİYSİLER : Ucuz ya da sadece güzel diye adi kumaştan olan giysileri almamaya çalışın. O naylon kumaşlar inanılmaz derecede bu illeti tetikliyor. Yine deterjanlar gibi kumaşların da içeriğine bakın.

Ben bu konu ile ilgili 10 sayfalık makale yazarım da genel bir tavsiye olarak bu kadarı kafi sanırım. Umarım yardımcı olur bu dertten yanan süslülere..

26 aralık 2016 12:16