girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (82)
  • medya (0)

82. benim ellerimde var egzama. ilkokuldayken bayağı zorlayıcıydı. genellikle avuç içimde ve özellikle parmak uçlarımda küçük küçük yüzlerce su baloncuğu gibi şeyler çıkardı. 1 hafta sonra onlar patlayıp tüm parmak derim soyulurdu, alttan yeni deri çıkıyordu tabiki ama hassas olduğu için o yerler hep yanıyordu mesela elimi yıkadığımda veya elim terlediğinde falan. hatırlıyorum kalemi tutmakta bile zorlanıyordum bazen. sonra doktor krem vermişti ama ara ara oluyordu hep. 2-3 yıl boyunca oldu sonra birden kendi kendine geçti. eğer dikkat etmezsem şimdilerde de o küçük su baloncukları çıkıyor, sonra deri soyuluyor ama eskisi gibi ciddi bir şekilde değil.

doktorun söyledikleri ve yıllar içerisindeki tecrübelerimle harmanyalarak nelerin egzamamı tetiklediğini yazayım;

-toz/toprak

-her türlü kimyasal; temizlik malzemeleri,sabun,dezenfektanlar. mesela eldivensiz temizlik yapmıyorum. sabun kullanmama olayı iğrenç belki ama doktor söylemişti bunu, kendim uydurmuyorum yani. sadece tuvaletten sonra yemekten önce falan böyle ciddi şeylerde sabun kullan dedi.

-su içerisinde fazla durmak. yazlık yerlerdeyken tetikleniyor biraz çünkü her gün denize girip duş alınca normal..

-ellerin terlemesi. ellerim yaz kış terliyor benim ama buna bir çözümüm yok. avuç içine botox yaptırmak geçici süreli de olsa işe yarayabiliyor

bugün 02:16

81. Bu hastalık bende lisede başladı. İlk başta yoğun bir kepeklenme sonrasında da avuç avuç saçlarım döküldü. Gitmediğim doktor, kullanmadığım ilaç-şampuan kalmadı. Stresli zamanlarda yüzümden boynuma kadar sıçrıyor, bazıları yeme - içmeylede ilgili olduğunu söyledi ama doktorum ilgisi olmadığı söyledi. Artık bununla yaşamaya alıştım sadece şu saç dökülmesi dursa:(

dün 11:54

80. Acaba genetik olabilir mi diye şüpheleniyorum bazen. Annem de de belli bir yaşı geçtikten sonra stres kaynaklı egzamalar çıkmaya başlamıştı el ve ayaklarinda.

Şimdi bende de var. 1 yıl önce başladı. Hem de tam göz kapağımda çıkıyor lanet şey.

Ne zaman stres yapsam hemen cıkıveriyor. Başlarda egzama olduğunu anlayamadim, nemlendirici falan sürüyordum daha da kötü oluyordu. Şimdi travazol krem sürüyorum çıkınca. Hemen bir gecede toparliyor krem, eski haline dönüyor gözlerim. Bana iyi geldiği için bu ara onu kullanıyorum. Ama tabi en doğru bilgi için doktora gitmek şart. Ben üşengeçlikten gitmedim ama bir daha çıkarsa gidecegim kesin. Kafa derimde olabileceginden de şüpheleniyorum ayrıca.

20 mayıs 19:01


79. Bende özellikle kış mevsiminde çok yoğun olan cilt rahatsızlığı. Soğuk en büyük tetikleyicisi yani.

Başlığı görünce bir anım aklıma geldi. Üniversite 2.sınıfta vize dönemindeyim (gizlinot: Aralık ayına tekabül ediyor) önemli bir dersin sınavındayım. Çılgınlar gibi yazıyorum.kağıt da çarşaf kağıt,ben o çarşafı yaymışım ve hoca tek kağıt sınırı getirmiş. İlk solu bitirdim sağı da doldurayım dedim bir de ne göreyim. Sağ taraf kan. Kâgit full benim kanım. Dirseğimde ve kolumdaki egzama çatlakları yazarken yarılmış. Kanamış. Kollar da sivali olunca. Kağıdın boş kısmı oldu mu sana kıpkırmızı.nasıl fark etmediğini hatta nasıl bunu başardığımı ben de bilmiyorum.

Neyse ki hoca sağlık sorunu olunca insaflı davranıp bana 1 kağıt daha verdi. Ama ya vermezse diye büyük bir korku ve şok da yaşamıştım ve unutamayrum sözlük. Bu da yine böyle saçma bir anımdır.

20 mayıs 00:55

78. An itibariyle evde pehlivan gibi yağlanmış (gizlinot: Hindistan cevizi yağı) şekilde gezmeme sebep olan meret. Tüm gün dışarda gezdim. Anıtkabir'e de gittim(gizlinot: 19 Mayıs Atatürk'ü anma ve gençlik bayramımız kutlu olsun ! ). Eve gelince, gündüz kollarima güneş kremi sürmedigim için (gizlinot: Güneş egzama yapıyor napiyim.) garip garip oluşumlar olduğunu farkettim. (gizlinot: Gezerken kaşidiysam da hatırlamıyorum) kollarımı hindistan cevizi yağına buladim. O kadar güzel kaşınıyorlar ki; kaşıyarak yırtmak istiyorum!

20 mayıs 00:29

77. kafa derisinde olanını silikonlu şampuanlar ve kremler tetikleyebiliyor. sırf bu yüzden bile uzak duruyorum.

stresten olanına yapacak bir şey yok. bir seferinde kaşlarıma yayıldığını hatırlarım.

12 mayıs 23:51

76. Kulak yolunda olanını kulak çubuğuyla kaşımak malesef orgazmik hazlar yaşatır insana. Malesef diyorum çünkü o deri kaşıdıkça incelir incelir sonra kanar sulanır ve iltihaba ve egzamaya daha da açık hale gelir, berbat bir şeydir kısacası. Hatta bu yüzden birkaç defa kulak yolu iltihabı kabusunu yaşamışımdır.

Zaman içinde bu kaşınmalara karşı az da olsa rahatlatıcı bir çözüm geliştirdim, belki sizin de işinize yarar. Kulak çubuğunu kaşımak için kulağa sokmadan evvel ucuna azıcık vazelin sürüyorsunuz böylece sürtünme azalıyor ve kanama riski de.

Biliyorum kulağımıza kulak çubuğunu hiç sokmamalıyız vs. Ama bunu yaşamayan bilemez, o kaşıntıyı ve o çubuğu oraya sokup kurcalamanın lanet olası hazzını. O yüzden kötünün iyisi olarak bu yöntemi kullanıyorum ben.

Tabii en iyisi şu: KBB Doktoruna gidiyorsunuz, size eczanede yaptırabileceğiniz sanırım içinde boraks olan bir karışım reçete ediyor onu kullanıyorsunuz ve kaşıntı azalıyor, kulak içiniz bir süreliğine de olsa mis gibi oluyor. Yukarıdaki yöntemi ise dayanamadığınız o melun anlarda kötünün iyisi olarak tavsiye ediyorum.

12 mayıs 19:56 12 mayıs 19:57


75. burnumun iç ucunu makasla kesmek, kulak yollarımı zımparayla kaşımak istiyorum. doktorların reçete ettiği tüm ilaçlar hemen etki etsin diye kortizonlu ve ne kadar kullanırsan o bölgedeki derin o kadar inceliyo aynı zamanda sürdüğün miktarı zamanla arttıyosun çünkü işe yaramamaya başlıyo. bende en delirme noktama kadar dayanıp minicik,incecik kremden sürüp sakinleşmeye çalışıyorum yoksa aksi taktirde yaşaması çok zor bu hastalıkla.

YALNIZ glutenden mümkün olduğunca uzak beslenmeye çalıştığım dönemlerde (gizlinot: çölyak değilim) (gizlinot: tamamen bırakmak namümkün) egzamayı çoo..k uzun bi süre unuttuğumu söyleyebilirim gönül rahatlığıyla.

12 mayıs 19:23

74. Minik kızımın da sahip olduğu dertli kabarcıklar. Dermecto isimli bir dermokozmetik ürün sayesinde nüksettiği dönemleri kolayca atlatabiliyor. Pamuklu kumaşlar, ütülü giysiler de kolaylaştırıyor egzamayla yaşamayı.

12 mayıs 00:12

73. yıllardır boğuştuğum bende stres kaynaklı olan hastalık. burun kenarlarımda başlayıp alnıma ve saç diplerime de yayıldı. çözüm için ise kaşıntıları hissetmeye başladığım an sabahları makyaj altına bepanthol sensiderm kaşıntı giderici krem, gece yatmadan önce doktorumun önerdiği locoderm kremi sürüyorum.

11 mayıs 21:56