sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (179)
 • medya (10)

179. Son zamanlarda sık sık öğretmen, pilot ve doktor maaşları konusunda konu başlıklarına denk geliyorum. Ülkenin ekonomik boyutunu ve mentalitesini öyle güzel özetliyor ki... Çoğu yazar bu üç mesleği zengin sanıyor ve maaşlarını yüksek buluyor ya şaka gibi... Demek ki gerçek zenginlerin gelirlerini yani zenginlerin sadece aylık ellerine geçen akışkan net parayı bilseler beyin felci falan geçirirler. 

Hiç biri de kendilerinin aslında çok fakir olduğunun ve hakedilen asgari ücreti almadığının farkında değil. Bir akıllı da demiyor ki neden bu meslek bu kadar az maaş alıyor, bu kadar fazla çalışma saati var... Bir kişi de demiyor ki birleşip hakkımızı arayalım. Onun yerine kendisinden biraz daha iyi gördüğünü aşağı çekme derdindeler.

Biri şunlara Türkiye'de ağırlıklı olarak maaşlı çalışmayla en fazla orta üst segment olunabileceğini anlatmalı bence... (istisnaları yazarak uzatmayacağım konuyu, çoğunluktan bahsettim, herkes öyle demedim.)

Para ile poşet almanın bile zenginlik belirtisi olduğunu iddia eden cahiller var ya... Şaka gibi cidden... Billmeyenler için yazayım, dünyanın bir çok gelişmiş ülkesinde insanlar çevreye nasıl daha az veririz diye akademik araştırmalar yapıyor ve kendilerini yırtıyorlar ufacık çöpten bile geri dönüşüm sağlamak için, atıkları minimuma indirmek için... Ücretli poşet olayı bir çok gelişmiş ülkede bizden yıllar yıllar önce uygulandı çevreyi korumak adına. Kasıtlı olarak fazla poşet tüketmek zenginlik belirtisi değil, cahillik ve bilinçsizlik belirtisidir. Tabii ki de yanında taşıyacak bir şeyi olmadığı için mecburen ihtiyaç doğrultusunda poşet satın alanları dahil etmiyorum. Hepimizin başına gelebiliyor ama yanında alışveriş poşeti, çantası taşımak, bilinçli insan demek, fakir demek değil... 

17 mayıs 16:35 17 mayıs 16:37

178. Herhangi bir film veya dizi veya bir yazara dair yorumlara kabataslak bakmak için güzel fakat gündem başlıklarını okuyunca zeka seviyesini bir anda yerlere seren site. Ayrıca yazılan iğrenç, seksist başlıklardan dolayı ekrana kusma isteği uyandıran bir zamanların kaliteli sitesi 

2 mayıs 19:56 2 mayıs 19:57

177. Malum partili leş trolleri buraya da musallat olmuştur.

Neyse ki engel var da kurtuluyoruz bu tiplerden.

22 nisan 00:06

176. donanımlı yazar hala var. ama son yıllarda yazar alımı arttığı için ve yazar hesabı almayanlar sadece gündem kısmını takip edebildikleri için bence bu kadar göze batıyor.

21 nisan 00:39

175. gerçekten ekşi ya. ekşimiş kokuşmuş bir yer oldu artık. girip keyifle girdi okuyamıyorum ben. başlıklar leş.

edit: nolur buraya gelmesinler.

20 nisan 17:01 20 nisan 17:01

174. Ben bu devamlı "ekşi sözlük çok bozdu, eskiden böyle değildi" muhabbetini anlamıyorum. Evet donanımlı yazarlarda azalma oldu ama cinsiyetçilik bakımından her zaman aynıydı. O donanımlı yazarlar da kadınları (özellikle türk kızlarını) aşağılayan başlıklara yazarlardı. Bu türk kızı, rus kızı vs gibi başlıklar her zaman aşırı popülerdi ve her zaman çok cinsiyetçi entryler girilirdi. Hatta şimdi o başlıklara cinsiyetçi şeyler yazanlara iyi karşılıklar veren feminist yazarlar varken o zamanlar kimse yoktu. O entryleri giren yazarlar kendileri gibi olanları görüp iyice radikalleşiyor ve birbirlerine destek oluyorlardı. O yüzden sözlüğün şu anki halinin eski yazarların gitmesi ve yeni yazarların kalitesiz olmasıyla değil, sözlüğün zaten bütün zamanlarda cinsiyetçi yazarlarla dolup taşması ile ilgisi var.

20 nisan 11:15 20 nisan 11:23

173. siyaset, futbol, aşağılayıcı kadın muhabbetleri ve anlamsız geyik içeren; bol testesteronlu, modernize edilmiş online kıraathane izlenimi veren platform. kutsal bilgi kaynağı referansı ekşi şeyler ve pena gibi oluşumlarla yasatilmaya çalışılsa da artik yazar kitlesi (gizlinot: yeni nesil yazarlar ) oncekilere gore daha vizyonsuz ve polemik sever olduğu için pek de ise yaramıyor. ülkenin sosyolojik durumunun kisiler üzerindeki negatif etkisi yadsınamaz elbette. yine de insan yitip giden değerleri gördükçe hissizlesiyor.

20 nisan 05:08 20 nisan 05:49

172. artık düzelmesi için umut kalmamıştır... bir zamanlar gerçekten yazarlarının fikirlerini paylaşabildiği, güzel bir yerdi. şimdi tiksindirici başlıklar altına sapıklar dadandı sadece

3 nisan 23:57

171. Belgesellerde izleriz, ortada bir leş vardır bir anda leşe saldırmaya başlayan vahşi hayvanlar ortaya çıkmaya başlar.

Burası da böyle.

Gerçekten içler acısı.

İyi ki yazmayı uzun zaman önce bırakmışım, gittikçe kötüye gidiyor.

3 nisan 13:52

170. yeni zelanda saldırısını yapan şahsın 27288383 farklı benzerlerinin kol gezdiği 4chan alt-right (gizlinot: alternatif sağ) gruplarından fırlama tiplerin (gbkz: suyunun suyu) olan binlerce boş beleş (gbkz: ırkçı) ve (gbkz: cinsiyetçi) tip barındıran garip oluşum.

ara not: avrupa'da yükselen aşırı sağcı, ırkçı fikirler ve (gbkz: red pill) gibi aşırı cinsiyetçi fikirlerin yeni zelanda saldırısıyla bağlantısını inceleyen bir flood: (link: https://www.google.com/amp/s/onedio.com/amp-haber/yeni-zelanda-daki-saldirilarin-ardindan-teroristlerin-profilini-ve-hayatlarini-anlatan-bu-paylasimi-mutlaka-okumalisiniz-865415 linki)

keşke bir tane kanun yapıcı şuraya el atsa. ne kadar toplumu cinsiyete ve milliyete göre ayrıştıran fikir varsa buradan yayınlanıyor.

geçen gün bir süslü soru-cevap'ta erkek arkadaşının ekşi hesabını bulduğunu ve orada yazdığı çirkin şeyleri okuyup nasıl şoke olduğunu anlatmıştı. böyle bir adam değildi diyordu. durumun vehametini göstermek için ben de kendi deneyimi anlatayım. üniversitemde (gizlinot: teknik üniversitede okuyorum) doktora yapan asistanın ekşi hesabını buldum. onun olduğuna eminim çünkü bölümüyle ilgili girdilerinden, derslerde anlattıklarından, master/doktora deneyiminde yaşadıklarından falan hep girdilerinde bahsetmiş. geri kalan girdileri ise, (gbkz: red pill)'i övme, kadınları aşağılama üzerineydi. bu ülke ülke gezdiği için diğer milletlerin kadınlarını çok tanıyormuş, hepsi bizim kızlardan daha temiz ve bakımlıymış, ayrıca kadınlar paraya ve statüye gidermiş, asla bi türk kızıyla beraber olmazmış falan filan. bu arada kendisinin mesleği günümüzde fazla paranın dönmediği bir meslek. o yüzden doktor ve mühendislere de bol bol giydirmeyi unutmamış. kendisinin doktor ve mühendis erkeklere kıyasla ne kadar elit, komik, sosyal, zeki... vs. olduğundan, o yüzden kadınların hep onu tercih ettiğinden bahsetmişti ahahahs. e hani kadınlar paraya gidiyodu, o zaman sana gelmemeleri lazım? offf. bir de derslerde görseniz, yardımcı olan, anlamamız için çabalayan iyi birine benziyordu. demek ki yanına soru sormak için gelen kızları süzüp süzüp sonra sözlüğe şikayet ediyormuş. ağzım açık kaldı gerçekten.

böyle çift karakterli insanları (gbkz: black mirror)'ın (gbkz: uss callister) bölümündeki (gbkz: şizoid) adama çok benzetiyorum. gerçek hayatında kendini savunamayan, kendini ifade edemeyen bir oyun geliştiricisi, gizlice insanların dna'larını çalıp onları evdeki oyununa hapsediyordu ve onlara eziyet ediyordu. bunlar da aynı hesap, gerçek hayatta buraya yazdıkları fikirlerinden 10'da 1'ini sesli söyleyemezler, bulundukları akademik ortamda, öğrencilere "türk kızlarıaaaağğğğğ" diye çemkiremezler, çünkü anında üniversitenin cinsiyet eşitliği birimlerine şikayet edilirler ve tabiri caize iplikleri pazara çıkartılır, tüm okula rezil olurlar, ama sözlüğe gelince içlerini kusar da kusarlar. ohh ne güzel karışan yok görüşen yok.

yetkililer, lütfen sosyal medya üzerinden her türlü ayrımcı ve agresif fikre karşı belirli denetim mekanizmaları geliştirin. gidişat hiç iyi değil.

düzenleme: link ekledim.

30 mart 13:37 30 mart 13:47