yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (12)
  • medya (1)

  12. Canım ülkemin dürüst insanı gerçek enflasyonu market fiyatlarına yansıtmayı pek sever, ülkede herkes böyle dürüst olsa keşke!(gizlinot: Bkn medya)

  ilgili medya:
  1
  15 eylül 08:17

  11. 1 ya da 2 Ay önce 125 liradan çıkan ökült cadılık ve büyücülük tarihi kitabı bu ay tekrar baskıya gitmişti ve 135 liradan çıkmış. Girdi bu kadar.

  15 eylül 00:37

  10. Artık gerçekten kendimi çok sıkışmış hissediyorum. Ben de herkes gibi çabalamama, bir şeyler için emek vermeme rağmen istediğim standartlarda yaşayamıyorum ve mevcut standartlarım da enflasyon sebebiyle her geçen gün düşüyor. Bir de bunun vergi boyutu var. Koca koca şirketlerin milyonluk vergi borçları tek kalemde silinirken benim maaşım daha elime geçmeden maaşımdan 1000 TL kadar vergi alınıyor. Yetmiyor yediğim her yiyecekten, içtiğim sudan bile %8 vergi alınıyor. O da yetmiyor her ay kullanmak zorunda kaldığım pedden gerek görüp aldığım her eşyaya %18 zam alınıyor. Geleceğim için bir ev alayım diyorum oturulabilir en kötü ev 500 bin tl, kredi çekmek istesem faiziyle iki katından fazlaya denk geliyor. Araç almak istesem 2 araçlık daha vergi ödeyeceğim. Hayır ödeyebilsem zaten alacağım el mahkum diyip ama ödeyebilecek durumda da değilim. Neden ben çalışıyorum, neden emek veriyorum, ne için uğraşıyorum eğer kendime bir hayat bile sağlayamayacaksam diye düşünmeye başladım. Yazık halimize, bu enflasyonla bu ekonomiyle bu politikalarla babada zengin değilseniz insan gibi yaşamak mümkün değil.

  14 eylül 16:54


  9. 10 gün önce 29 tl'ye aldığım 200gr kahve (kahve dünyası kolombiya) 52 tl olmuş. Diyeceklerim bu kadar.

  14 eylül 16:00

  8. TÜİK de uzman olan bir arkadaşım dedi bunu.

  Biz kendimiz hesapladık arkadaşlarla, enflasyonu yıllık %40 bulduk.

  Ama resmi enflasyon yıllık yüzde 16.

  Bunları bilip de yaşamak çok zor. En azından yanlış olduğunu düşünüyorsun, gerçeği yaşıyorsun, ama bu yanlışın içinde olmadığın için bişey yapmak zorunda değilsin. Ama yanlışın bir parçası olup da izlemek zorunda kalmak çok zor.

  Not, yıllık ibaresi ekleme.

  3 haziran 23:25 3 haziran 23:55

  7. bebeğim sence de çok hızlı gitmiyo muyuz?

  12 temmuz 2018 22:38

  6. ekonomiden anlamam cebimdekini harcamaktan başka. sadece tüketici olarak bir düz mantık yürütüyorum. enflasyon yoksa bu ülkede her sene neden maaşların zam oranları görüşülüyor ve 100-200 lira zam yapılıyor. yani alım gücümüz değişmese devlet emekliye, asgari ücrete asla zamn yapmazdı herhalde(gizlinot: gerçi çok mu yapıyor sanki ) benim fikrim böyle. yanlışsam düzeltin süslüler. özellikle son bir yıldır hem benim ev için harcadığım para hem de ailemin harcadığının büyük bir kısmı gıdaya gidiyor. birikim yapmayı bırakın orta halli bir aile elindeki parayla sadece yaşıyor. sosyal hayatmış, tatilmiş bunlar gerçekten lüks şeyler oldu. sorumsuzca harcayan ben bile artık iki kere düşünüyorum. tüketmiyoruz kampanyası mesela. ne kadar çok kişi katıldığını söylüyor. farkında olmadan yavaş yavaş enflasyon hayatımıza girdi bile bence.

  16 aralık 2016 19:05


  5. paranın değerinin düşmesi; fiyatların genelinin sürekli olarak yükselmesidir. ekonomide yıllık %2-3 enflasyon ideal kabul edilir; çünkü fiyatlar hiç değişmezse (sıfır enflasyon) insanlar satın alma konusunda acele etmezler. bu da üretimi durdurur.

  30 aralık 2015 15:06

  4. Zam oranım ♥

  Bu sene yüzde kaç hacıt? 3? 4?

  29 aralık 2015 21:53 29 aralık 2015 21:53

  3. çeşitli nedenlere bağlı olarak fiyatlar genel düzeyinde "sürekli" olarak artışın meydana gelmesidir. enflasyon azalışına "dezenflasyon", negatif seviyede olmasına (yani fiyatlar genel düzeyinin sürekli olarak düşmesine) de "deflasyon" denir.

  enflasyonla ilgili çok yaygın olarak yanlış bir bilgi söz konusudur ki o da şudur:

  enflasyonun düştüğü haberleri çıkınca insanlar beklerler ki fiyatlarda azalma olsun. hatta söylenirler "enflasyon düştü ama fiyatlar hala artıyor" diye. bu çok normal ve olması gereken bir durumdur. çünkü "enflasyonun düşmesi" demek "fiyatların düşmesi" demek değildir; "fiyat artışının düşmesi" demektir. yani fiyatlar yine artıyor, ama daha az artıyor. fiyatların düşmesine neden olan durum "deflasyon"dur.

  29 aralık 2015 21:35

  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar