yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (7)
  • medya (0)

  1. Erasmuşa gittim bir yıl kaldım ve döndüm. Adam gelmiş bana uçak bileti rezervasyonunu internetten yapabilir miyim diye soruyo, vize için hangi belge lazim diyo. Hani arkadaşım onu googlea filan sor yani arama motoru muyuz biz? Makul, mantıklı soruları yanıtlamaktan zevk alıyorum ama beyinsiz beyinsiz soru sorulunca mümkünse siz gitmeyin,hatta kenarda olun diyeşim geliyo.

  29 temmuz 2018 00:50

  2. gidilince amacın gezmek olduğunun farkedilmesinin uzun sürmediği, sürekli içten içten 'gezek la!' dedirten, acaba haftaya 'münih'e mi gidem, genovaya mı? hömm ama oraya gidersem Barcelona'da creeping death yaparım'larla google maps üzerinde taslak yolculuklar yaptıran,

  dersleri arkadaşlar üzerinden ya da ek ödevlerle filan götürdüğünüz, yahut derslere gitmediğiniz (ben :v) (%30da gözüm yok, beni rahat bırakın :')) 'siz de mi türksünüz?' lafını sık sık duyduğunuz/kullandığınız (yaaa olmadı bi dahaa çeeeeek) (ege gel lan şu kilisede mevlit var ehele ehele)

  konservelerle beslenerek uykusuz gezdiğiniz, ucuz hostel çarşaflarından alerji olabilitenizin yüksek olduğu, mail kutunuzun flixbus istilasına uğradığı, erasmus partilerinde üstüste işeyip kusabilen yetenekli insanlara şahit olduğunuz biraz sefil, fazla dinamik süreçtir.

  ben neden dersleri saldım, çünkü gittiğim okulum çok vaşaklıydı. :) 

  bunlar maceralı tarafları tabi, sıkıntılı tarafları da çok.. moral bozmicam.

  ben euronun yükseliş dönemine denk gelip biraz erken döndüm. pişman değilim.

  erasmusu şimdi kazansam gitmem. 5.70 biraz show çünkü..

  29 temmuz 2018 01:51 31 temmuz 2018 12:23

  3. Doğrusu henüz gitmedim, ama şu hazırlık sürecinde yaptığım masraflar ve çektiğim eziyetleri düşündükçe, partisi gezmesi sosyalleşmesi kıt ve gerçekten sadece akademik ve kültürel amaçla gitmeyi planlayan biri olarak tek birşey diyebiliyorum;

  Erasmusa gitmek yerine 3 4 aylık dil kursuna gidin, orada gezin. Şu euro kuruna baktıkça en mantıklı yurtdışı süreci öyle görünüyor. Ben sırf vize ve kalma yeri ayarlama, okula kayıt, devlete kayıt gibi masraflarla resmen yüksek lisansa birikmiş paramı harcadım. Oysa 2000 3000 tlye çok güzel dil kursları var, ekstra paranızı da cebinize alır avrupayı gezersiniz o kurslardayken.

  Gittikten sonra fikrim değişirse editleyeceğim söz, ama bürokratik işler bıktırdı beni ya :D

  29 temmuz 2018 17:24


  4. gidiş süreci ayrı dert tamam da , bir de döndükten sonraki evrak süreci var :(

  tanım yapmak gerekirse, epey uğraştıran ve evrak peşinde koşturan stresli bir süreçtir. fakat tüm bu belgeleri ve süreci atlatmak insana sabretmeyi öğretir.

  29 temmuz 2018 20:35

  5. belge checklistinizi kontrol ettiğiniz sürece sizi çok zorlayacağını düşünmüyorum. çok araştırın, çok okuyun, yurtdışındaki okulunuza, yurdunuza her şeyi sorun. sonuçta ilk kez gideceğiniz/kalacağınız yerler olabilir. herkesin deneyimi farklıdır, başkaları yüzünden gözünüz korkmasın.

  belgelerinizi hazırlarken her belgenizin birkaç tane fotokopisini çıkarın, yanınızda da yedek vesikalık fotoğrafınız olsun her ihtimale karşı.

  müzelerde öğrenci indiriminden buradaki okulunuzun öğrenci kartıyla faydalanamıyorsunuz, o yüzden isic (uluslararası öğrenci kartı) çıkartmanızı öneririm. ofisleri oluyor ya da internetten sipariş verebiliyorsunuz. ben budapeştede, oradaki okulun verdiği öğrenci belgem+vesikalık fotoğrafımla 5 dk içinde almıştım.

  sorularınız olursa seve seve yardımcı olurum :)

  29 temmuz 2018 20:56

  6. Diğer girdileri görünce şunu eklemek istedim, bütün belgelerinizin scanini alın ve bilgisayarınız ve telefonunuzdan sonra online bir platformda tutun. Nereden ne iş fırlayacağı ve hangi belgenin acilen maillenmesi gerekeceği belli olmuyor, scanlerim sayesinde kim ne istese tak tak verebilecek noktaya geldim oldukça zaman kazanırdı bana.

  29 temmuz 2018 23:24

  7. hayatımın şimdiye kadar en çok belge hazırladığım dönemidir.Dikkat,özen ve çeviklik gerektirir.Her an her belgeye ihtiyaç olabilir veya eksik bir şey çıkabilir benim için tüm süreç tam bir kalp çarpıntısıydı hatta öyle ki vizeye geç başvurmama sebep olup okula geç başlamama sebep oldu.Zor oldu ama başardım.

  12 kasım 2018 07:14