sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (29)
  • medya (0)

  29. bu sene seçildiğim ve akabinde önümüzdeki eğitim-öğretim yılına slovenya-ljubljana'da başlayacağım aktivite. slovenyada erasmus yapmış/yapacak olan süslülerimizi mesaj kutuma beklerim :)

  17 mart 01:22

  28. macaristan'a gideceğim süslüler bir iki haftaya kadar.macaristan' a gidenleriniz varsa fikir verirseniz çok sevinirim.vizem gecikti okul başladı biraz üzülüyorum bu duruma ama geç başlamamın problem olmayacağını söylediler.başka ülkelere nasıl gittiniz, nerelerde kaldınız,yurtta neler önerirsiniz vs çok yoruldum ama.günlerdir bavul toparlamaya çalışıyorum.hem yazlık hem kışlık götürmem gerekiyor.yurtta kullanılacak tencere,tavası,ayakkabısı,salçası,saç kurutması vs sürekli eksikler çıkıyor,canımdan bezdim.

  7 şubat 15:38

  27. benim de bir senelik kazandığım program. portekizdeyim ve 3. ayımdayım şuan.

   şimdilik verebileceğim en büyük tavsiye gelmeden kısa süre önce sevgili yapmayın. buraya uçmadan önceki gece gelecek hakkında konuşan kişi 3-5 gün sonra ben uzaktan sevemem diyip bıraktı, ben de burada sevdiklerimden uzakta kendimi toparlamaya çalışıyorum.

   diğer biri de mümkün oldukça gruplaşmalardan uzak durun, bunu her ülkenin insanı yapıyor ama yine de tanışmak ve arada buluşup gezmek güzel oluyor.

  programım bitince de yazacağım.

  8 kasım 2018 16:46 8 kasım 2018 16:47

  26. 2006-72007 güz döneminde 5.5 aylığına gittiğim, ispanya da hayatımın en güzel 5.5 ayını geçirdiğim program. bütün dersler İspanyolca, ben 2 yıllık kurs tecrübemle çat pat komik şekilde konuşmaktan öte gitmiyorum, hiçbirşey anlamıyoruz ama o kadar güzeldi ki. birine yol tarifi sormak ve ne dediğini anlamaya çalışmak bile ayrı maceraydı. orda tek derdiniz yeni insanlar tanımak, gezmek ve İspanyolca konuşmaya çalışmak. bütün avrupadan erasmus yapanlar birbiri ile tanışıp kaynaşıyordu herkes mutlu ve heyecanlıydı. erasmus toplantılrı partileri muhteşemdi. 18 kişilik hostelde bir sürü insanla kaldığm Valencia gezim, belki en rezillik çektiğim ama en güzel tatillimdi. hala tadı damağımdadır. herkese tavsiye ederim.

  Kaldığım ev çok kötüydü sadece tek pişmanlığım odur. Türk ev arkadaşlarıma güvenmeyip keşke daha önceden ispanyaya gidip ev araştırsaydım. Ben sonradan geldiğim için en kötü oda bana kalmıştı. Penceresiz, ufacık kapkaranlık bir odaydı. Ev de çok eski ve dökülüyordu pislik içindeydi. Yatağım çok kötüydü. Daha güzel evleri daha uyguna bulabilirdim. Türklerle değil yabancılarla kalıp İspanyolcamı geliştirebilirdim. Klasik türk mantığındaki ev arkadaşlarımın sürekli marketten alışveriş yapıp ev yemeği yapması, sonra alışveriş masrafını 3 e bölmeye çalışması nedeni ile veya dışarda yiyeceksek de lüks yerlerde yeme istekleri nedeni ile sorun yaşamayıp, ucuzcu almanlarla veya maceraperest İtalyanlarla farklı ucuz restoranlara gidip eğlenebilirdim. Evi ve odamı hiç sevmediğim için evde hiç durmuyor sürekli geziyordum.

  türkiyeye bir deri bir kemik ve verem olmuş gibi öksürerek dönmüştüm annem beni görünce şok geçirmişti ama her şeye değer:).

  23 mayıs 2017 10:40

  25. her yıl belirli sayıdaki üniversite öğrencisine hibe vererek avrupa ülkeleri arasında exchange sağlayan veya yine hibeli şekilde staj yapmaya olanak veren program.

  ben de bu yıl kazandım ve seneye polonya ya gideceğim. aşırı heyecanlıyım sözlük. daha önceden polonyaya gitmiş yahut bu konuda herhangi bir tavsiye verebilecek olanları elimde kahveyle mesaj kutuma bekliyorum.

  22 mayıs 2017 18:07

  24. bitirmeme bi aydan az kalan program. çok güzel bilgiler verilmiş üstteki girdilerde ben biraz hissettiklerimden bahsedeceğim. tüm o evrak işleri, başıma açtığı yeni bir dil öğrenme macerası, gelene kadar hepsi zorladı beni. geldim başka şeyler zorladı. muhtemelen okulumu da uzatacak, bir sürü eksi sayabilirim size böyle ama tüm o eksilere rağmen hiç pişman olmadım. aksine iyi ki yapmışım, iyi ki yapıyorum diye düşündüm hep. bu yaşına kadar ailesinden bir hafta bile ayrı kalmamış beni büyüttü çünkü.

  sorunlarımı tek başıma çözmeyi, yemek yapabilmeyi, o evrak işlerini tek halletmeyi, daha bir yıl önce tek kelimesinden haberdar olmadığım dilde sunum yapmayı(gizlinot: yapamamayı), kirayı denkleştirmek için bazı lükslerimden vazgeçmeyi, pek çok şeyi öğretti bana. ama en önemlisi kendime daha da yakınlaşmamı, kendimi daha iyi tanımamı sağladı. zorda kalınca neye nasıl tepki veriyormuşum onu gösterdi. mesela kendimi hep uzaklarda yaşamak isteyen birisi sanırdım ben, şimdi uzaklardayım ama gün sayar haldeyim, meğer ben sadece sevdiklerimle yaşamak istiyormuşum, onu fark ettirdi.

  farklı bir kültüre sahip insanların yaşantısına ortak etti, sabahları onlarla aynı sınıfa soktu beni, birlikte ödevler hazırlattı. ne kadar dillerimiz, inanışlarımız, alışkanlıklarımız farklı olsa da yanımda sevgilisini özlediği için ağlayanı görünce aşkın hep aynı olduğunu, benimle gün sayanı görünce özlemin bir olduğunu, birlikte gülünce aynı şeylere gülebildiğimizi daha net gösterdi.

  beklediğimden çok farklı bir deneyim oldu benim için, olumsuz yanlarını hiç hayal etmemiştim çünkü. ben erasmus'umda çok gezmedim, geldiğim ülkeden çıkmadım hiç mesela ama ülke içerisinde gördüğüm şehirler bile çok güzel deneyimlerdi benim için. yine de gönül avrupa turu yapmak da istemişti erkek arkadaşımla ama euronun 3.89'dan aşağı inmediği hatta 4 lirayı bulduğu bir dönemde euro bölgesinde erasmus yapınca o iş bütçemizi aştı. erasmus partilerine katılmadım, asla yanlış bulduğumdan değil, sadece ben hoşlanmadığımdan. ben sadece farklı bir ülkeye geldim ve normalde nasıl yaşıyorsam buraya kendim olarak adapte olmaya çalıştım, öyle yaşadım. ama erasmus partilerine, gezilerine katılmamış, avrupa turu yapamamış olmama rağmen bana yukarıda saydığım şeyleri kattı, bunlar için bile iyi ki gelmişim diyorum. çünkü bana asıl olarak çok değerli bir şeyi, her şeyin üstesinden tek başıma da gelebileceğimi gösterdi.

  o yüzden aklınızda soru işareti varsa bence tercihinizi gitmekten yana kullanın. çünkü belli miktar bir bursla, başka bir ülkede yaşamak, eğitimini deneyimlemek çok da ele geçen bir fırsat değil, değerlendirmeye değer bence.

  19 mayıs 2017 14:20

  23. Gitme aşamasında uğraştırdığı zilyon tane prosedür yüzünden beni delirtmek üzere olan eğitim programı.

  İzmir'i bilenler için taa buca'dan kalktım bornova'ya gidiyorum sadece 1 tane imza atmak için. Neyse ki sadece 2 hafta kaldı

  Gitmeme...

  9 mart 2017 14:09

  22. 2012 ocak ayında birleşik krallığa gitmiştim bende. Hayatımın ilk uçak yolculuğu, ilk yalnız kalma ve ilk kez kendi kendine bütün işleri halletme tecrübemdi. İlk zamanlarda çok yadırgamıştım. Ağzıma lokma sokamıyordum. Çünkü inanılmaz yemek seçen bir insandım. Çamaşırların renkli ve beyazlar olarak ayrılmasının gerekliliği benim gözümde sadece fazladan para atılması makineye demekti ancak ilk deneyimden sonra açık maviye dönen bütün beyazlarımla gerizekalığımın tadına baktım. Ama şimdi iyiki yapmışım diyorum. Çünkü büyük bir fırsat büyük bir deneyim. Ben malesef UK vizesiyle avrupayı gezemedim ama bir çok şehri gezme, görme imkanım oldu. Geçen sene yeniden döndüm buraya, yüksek lisans için. Bazen o ilk tecrübesiz zamanlarımı hatırlıyorum o kadar gülüyorumki. Yahu mikrodalgada yumurta haşlamaya çalışıp parça tesirli bomba gibi patlatan bir insandım ben. Şuan hepsini öğrendim, her türlü yemeği yiyebiliyorum, beyazlar ve renkliler ayrı ayrı yıkanması gereken şeyler gibi. Millet annesine teşekkür eder ben erasmusa. Teşekkürler erasmus.

  9 mart 2017 12:35

  21. Üniversite son sınıfta hak kazandığım maceram, iyi ki gitmişim dediğim mücadelem,en güzel deneyimimdir.Ben Polonya'nın başkenti Varşova'yı seçmiştim. Gerçekten sınavdan sonraki evrakları tamamlama tam bir işkence olsada oraya gittiğinizde bütün herşeyi unutuyorsunuz.Yeni insanlar,yabancı arkadaşlar, farklı bir ortam...Farklı ülkenin yaşattığı o heyecan...Benim gittiğim zamanlar (2012-2013) Polonya'nın para birimi değeri Türk parasından düşük olduğundan geçim rahattı.Neredeyse parası iki kat kadar değersizdi çünkü.Devletin aylık verdiği hibe çok rahat yetiyordu bana.Ekstra olarak harcadıklarımız dışında...Erasmus dönemimin 5 aylık süresinde Barcelona ve Berlin'e gitme şansı buldum. Çok güzel arkadaşlıklar edindim.Şuan üniversite okuyan birini görür görmez ilk tavsiyem 'Erasmusa gitmelisin' oluyor. Kesinlikle insana çok farklı bir bakış açısı ve özgüven katıyor.(gizlinot: gözümde canlanır koskoca mazi )

  9 mart 2017 11:11 9 mart 2017 11:13

  20. erasmus benim için "iyi ki yapmışım" dediğim şeylerden biridir, üniversite 2. sınıftayken annemle babamın cesaretlendirmesiyle sınava girmiştim. 3.sınıfın güz dönemininde İspanya'da erasmus yaptım, bir sürü avrupa ülkesi gezdim, değişik milletlerden arkadaşlarım oldu. Türkiye'den erkek arkadaşım ve en yakın kız arkadaşım ispanyadaki evime tatile geldiler , beraber çok güzel anılarımız oldu. asla yaşayamayacagım deneyimler yaşadım. Erasmus insana kesinlikle ayrı bir bakış açısı kazandıran ve ufuk açan bir deneyim. sınavı kazandıktan sonra evrak hazırlaması süreci insanı canından bezdirir, ama kesinlikle bütün uğraşlarınıza değiyor gözünüzde büyütmeyin. üniversitedeki süslülere önerim imkanınız var ise kesinlikle erasmus yapın. hatta imkanınız yoksa da yine yapın çünkü devlet size gittiğiniz ülkenin şartlarına göre ekonomik durumunuza bakmazsızın hibe veriyor. merak ettikleriniz olursa mesaj atabilirsiniz seve seve cevaplarım.

  9 mart 2017 10:30 9 mart 2017 16:44