yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (88)
  • medya (0)

  88. Benimki hic ilgilenmezdi sagolsun daha erken der gecerdi. Dogru durust kendime bakmaya univ.1 baslamistim ki 19 yasinda koca kizdim. Hem tek kastim hem de o kadar da tuysuz degildim her yil da denize giderdik. Teyzelerim falan da vardi ama bu bilgilerin otomatik yuklenecegini falan dusunuyorlardi zannimca, ortalarda da konusmazlardi ki nerden bilecektim. Sonra bunun isten kacmak icin soyledigini fark ettim, kendi isimi kendim yapmaya basladim.

  18 eylül 16:59

  87. Burada süslüler annelerin iyi niyetli olduğunu, kendimizi sevmemiz için öyle yaptıklarını falan yazmışlar ama ben pek inanmıyorum. Doğrusunu söylemek gerekirse çoğumuzun annesi bilinçsizdi ya da fazladan kuaför masrafı çıkmasın, uğraşmayayım bir de onunla, günahtır, kendini erkeklere güzel gösterip dersleriyle ilgilenmeyecek diye umursamadılar. Evladımı tavuk gibi yolmazdım ama kaş bıyık için kızımın özgüvenini densiz ergenlere harcatmaktansa ben karşıma alır açıklamami yapar, aldırıp aldırmamayı kendisine bırakırdım. Ergenlik dönemi hassas bir dönem. Bu dönemde insanlar sizinle dalga geçmişse hayatınızın ilerki döneminde bunun üstesinden gelmek ya çok zor ya imkansız oluyor. En güzel, kibar iltifatın altında bile art niyet arar oluyorsunuz. Çocuğun acı çekip içine kapandığını göre göre "aldırmayacaksın!" diye diretmek çok daha can yakıcıdır ayrıca.

  18 eylül 02:19

  86. Girdilerin çoğunu şaşırarak okudum ya. Yani her anne farklıdır da insan herkesi kendi gibi sanıyor. Benimki tam aksine 7. Sınıftaydım gel kızım kaşların çok dağınık biraz da bıyıkların var insanlar dalga geçebilir alalım istersen deyip kendi almıştı. Bacaklarıma falan da ince tüyler ama gel epilatör deneyelim demişti. Canım anam şimdi kızın üşeniyor bile bazen kaş bıyık almaya.

  17 eylül 22:33

  85. belki onlar bizim erken yaşta güzellik endüstrisine kapılıp gitmemizi istemediklerinden veya bu uğraşlara girişince çocuk statüsünden çıkacağımızı düşündüklerinden öyle yapıyorlardı bilmiyorum.ama ergenlikte veya ilkokul çağında hiç fark etmez, çocukların, hele ki erkek çocukların ne kadar acımasız olduklarını bilseler, dillerinin kemiğinin olmadığını ve dalga geçmek için söylenen her şeyin çocuğun özgüvenini paramparça ettiğini bilseler belki düşünceleri değişir. ama sanırım sadece bu vicdansızlığa maruz kalanlar ileride çocuğunun hissettiklerini anlayacak.

  genç kızlığa geçiş döneminde çok daha fazla dış görünüşümüz kıymete biniyor. aynaya bakıp kendini çirkin görmesi, kendini kapatmaya çalışması, utanması tüm bu saçma sapan özgüven zedeleyici şeylerdense bırakın kızlar alsın tüylerini. ne gerek var travma yaratmaya.

  ve evet herkes gibi bende benzer şeyler yaşadığım için bu kadar duyarlıyım. çünkü bu durumu aşmam yıllarımı aldı.

  17 eylül 22:30

  84. Ergenlikte bu durumu yaşadığım bütün vücudumu jilet ile almıştım ki tüylerim sapsarıdır. Eğer bana yol gösteren biri olsaydı belki bu jilet illetine hiç bulaşmayacaktım. Bence çocuğu bu durumdan rahatsız olan her anne en uygun tüy aldırma yöntemini anlatmalı ve yol göstermeli.

  17 eylül 22:22

  83. benim annem de sürekli "ileride dökülür" ayağına karşı çıkıyordu. 8. sınıftayken arkadaşımla kuaföre gidip bıyıklarımı aldırmıştım,görünce kızmıştı ama devamını yavaş yavaş getirdim.

  annemin temeldeki niyeti, bir de kaş bıyıkla uğraşmamamdı ama insan istese de istemese de kendini çok kötü hissediyor o yaşlarda.İleride bir kızım olursa ihtiyacı olduğunu sezdiğimde özellikle bu konularda çok çok yardımcı olacağım.

  17 eylül 22:17

  82. Lisedeyken benim annem de bacaklarımı almama izin vermiyordu. senin tüylerin açık renk diye beni kandırıyordu. Bi gün dayanamadım yurtta arkadaşım alırken ben de onunla beraber aldım. Ertesi gün bizim sınıftaki erkeklerden biri engineer bacaklarını mı aldı demiş kızlara. Çok utanmış ve anneme kızmıştım o gün (gizlinot: :()

  17 eylül 14:08

  81. baya sık ve koyu olan (en azından o dönemki psikolojiyle bana öyle görünen) kol tüylerimi artık en sonunda alan, arada yer yer kalan tüyler için de 'iyi işte doğal durdu böyle' diyen annem.... hatırladıkça gülüyorum. ergen olduğum için annemi dinlemeyip bacaklarımı babamın jiletiyle almaya başlamıştım. hala jiletle alıyorum ve öyle aman aman kalınlıkta değiller. o konuda söz dinlememiştim. bir defasında da ortaokul zamanında kaşını aldıran bir kıza özenip evde kendi kaşlarımı almıştım. başlangıcı kalın, ortasından itibaren ip gibi ucubik kaşlara bu şekilde kavuştum. kaşlarımı küstürmem ve kaş kalemine mahkum olmam da bu döneme denk geliyor. tuvaletten o şahane kaşlarımla çıktığımda ailemdeki kadınların verdiği tepki şu gün oldu hala aklımda:(

  17 eylül 13:59

  80. kaşlarım ince olduğu icin bu konuda sorun yaşamadık ama kıl almalarıma hiç karışmadı annemin en gevşek olduğu konu buydu heralde. artık lazere gidiyorum amalise 1den beri alıyorum kollarımı. zaten bi kere o koldaki kıllardan rahatsız olduysan annenin alıp almamana karışması rahatsızlığını azaltmıyor maalesef. Ebeveyn olunca çocuğumun kendi güzelliğini keşfetmesi adına kaşlarını hemen almasına müsaade etmem ama diğer bölgelerini onun kararına bırakacam.

  17 eylül 12:51

  79. annem tüylerle ilgili değil de kaş alımıyla ilgili oldukça katıydı. kaşlarımı lise bittikten sonra aldırabildim. onun dışında tüylerimle ilgili çok fazla takıntılı değildim. heralde o yüzden herhangi bir kısıtlama yapma gereği de duymadı. bence zaten kız çocukları için kıl-tüy muhabbetinin çok önemli olmadığı algısı yaratılmalı. her ne kadar arkadaşları tarafından zorbalığa uğraması kaçınılmaz olsa da onu vücuduyla barıştırmak çok önemli diye düşünüyorum.

  17 eylül 12:42