girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (21)
  • medya (0)

21. Ataerkil düşüncenin toplumun bilinçaltına kodlanmış olduğunun göstergesidir.  Ne kadar modern olursa olsun.

13 mart 21:29 13 mart 21:31

20. buradaki aşırı kelimesi o kadar önemli ki. anne oğluna düşkün olabilir onu tabii ki saygıyla karşılarım, ama bir yere kadar. düşkünlük artık saplantıya ve gitgide bir hastalığa dönüşüyorsa, oğlunun annesinden bağımsız bir hayatı olduğu gerçeğini kabullenemiyor, oğlunun hayatındaki insana ne yapayım ben seni; sen git oğlum gelsin, oğluşum benim her şeyim birbirinizi üzmeyin şeklinde değil de, sakın oğlumu üzme diyor ve her fırsatta araya bir taraf olarak giriyorsa kimse kusura bakmasın ama bu düşkünlük değil, hastalıklı bir düşünce şeklidir. temeli de bilindiği üzere bebeklik döneminde atılıyor zaten. kız zilli ya da sidikli diye sevdiğiniz kızınıza karşın, agucuk gugucuk aman da aman benim paşa oğlum şeklindeki masumane sevgi gösterileri zamanından kalma bir şey bu. zaten bizde çocuk sevme şekli de bir tuhaf. kız çocukları ya sidikli ya da prenses oluyor nedense artık bir türlü ortası yok bunun. ama erkek çocukları hep bir aslan, kaplan ya da paşa.

neyse konuyu dağıtmadan esas konumuza dönelim yine. oğlunuz ileride tahta çıkıp, başta kendinin, sonra sizin ve dolayısıyla bütün bir hanedanlığın geleceğine yön verip de, tarih yazacakmış gibi düşüncelerle hareket etmeyin gözünü sevdiğimin erkek anneleri. o günler geride kaldı ne olur bir kendinize gelip, sadece her açıdan mutlu ve huzurlu bireyler yetiştirmek amacınız olsun. bu da demek değil ki, her yaptığım oğlumun mutluluğu için deyip de, hayatının ortasına karabasan gibi çökerek, sevdiği insanla sizin aranızda tercih yapmak zorunda bırakmayın. akademik kariyeri, işi gücü, parası olan sizin tabirinizle dört dörtlük yetiştirdiğiniz evlatlarınız bir de bakıyorsunuz ki, ilişkilerinde mutsuz, başarısız evliliklere imza atmış, çocuk varsa arada çocuğuyla ilişkileri kopuk bir türlü kendi ailelerini kuramamış, kursa da bir yerlerden mutlaka sizin de dahil olduğunuz hepten arada kalmış insanlar haline dönüşüyor. sizin paşa oğlunuz en çok sizinle eşi arasında kalmaktan mutsuz hale geliyor siz böyle yaptıkça. bizim oğlanı bu kız mutlu edemedi diye dert yanıyorsunuz sonra orada burada konu komşuya. dönüp de acaba benim de bir yerlerde yaptığım bir hata var mı diye kendinize sormak yerine. oğullarınız sizin tek mutluluk kaynağınız olabilir annesiniz elbette anlıyorum, ama bunu aynı şekilde de onlardan beklemeyin. bu en başta kendinize çok büyük bir haksızlık olur çünkü.

27 ağustos 2017 17:09

19. Kadının düşmanı kadındır sözü maalesef ki her yere cuk oturuyor. Bir kadının yanlışlarla yetiştirdiği erkek kaç kadının hayatını karartabiliyor.

26 ağustos 2017 00:02


18. ben şunu anlamıyorum. bir kadın, zamanının kız çocuğu olan bir kadın olarak nasıl böyle davranabiliyor? çocuğunu cinsiyetinden bağımsız olarak seven annelere bir şey demiyorum. onların aşırı düşkün olmaları bebeklerinin cinsiyetinden öte başka sebeplerden olduğu sürece eleştirmek bana düşmez. aralarındaki bağ farklıdır derim, hormonlar derim, daha anaçtır derim susarım. ama özellikle de hamile olduğum şu dönemde sanırım algıda seçicilik olduğu için böyle şeyler daha çok gözüme görünüyor.

bir arkadaş hamile, cinsiyeti öğrenmiş -erkek-. instagramda paylaşmış. altına gelen yorum şu: "ay canımmmmm erkek anası olmak bambaşka" pardon??????? senin annen kız anası olunca o muhteşemliği tadamamış o zaman. yahu bu nasıl bir öz değersizleştirme ( literatürde böyle bir ifade var mı acaba? ) sen ağzından çıkanı duymuyor musun? bir de şöyle bir tepki oluştu: müstakbel ebeveyn " ben kız istiyorummmmmm " diyip duruyor alakalı alakasız her an. normal profilde insanlar olsalar, hakikaten o samimiyeti görsem amenna ama o buram buram kokan yapmacıklığı görüyorum. ataerkil sistem damarlarında akan kan olmuş, her hareketin buna hizmet ediyor ve destek oluyor ve çıkmış bunu diyip duruyor. olur ya bebek erkek olmazsa diye şimdiden savunma gibi bir şey. "ben zaten kız istiyordum ki hıh"

kız çocuk da isteyebilirsin erkek çocuk da. cinsiyet fark etmez de diyebilirsin. bunlar tü kaka denecek şeyler değil. kendini bir cinsiyete daha hevesli hissetmen de normal. fakat benim çıldırdığım nokta daha doğmamış bebeğin üstünden bile cinsiyet savaşları verme ve kadınlığın kadın tarafından itibarsızlaştırılması. işte sonra bu insanlar bir küçük pipi uğruna ne güneşler batırıyorlar.

25 ağustos 2017 23:40

17. Psikanalizin babası S.Freud'un buna yönelik bir cinsellik kuramı var.Oedipus Kompleksi.

Yunan mitolojisindeki bir karakter,2500 yıl önce Antik Yunan'daki bazı şenliklerde oynanması için yazılmış bir trajedi eserinin bahtsız bedevisi.Uzun uzadıya açıklama da bulunmayacağım lakin;zamanın kral ve kraliçesine bir kehanette bulunulur.Doğacak oğulları,babasını öldürecek annesiyle evlenip çocuk yapacaktır.Tesadüfler silsilesi içinde yazgısı tutuyor bu arada :) bu bilgiyi sağ arka cebe atıyoruz.

Sigmund Freud demişken bilinçaltını 3 ana başlığa ayırmamak olur mu? ID,ego,superego.

Id:hayvani dürtülerimiz.İçmek,sevişmek,ısınmak gibi en basit arzularımız burada yatıyor.ID zevke anında ulaşmak istiyor,bu dürtüyle var olabiliyor.Bize en basitinden 'YEMEK YE!' 'SEVİŞ!' diye bağıran ilkel bir yaratık.

Ego:Şimdi ki biz,bilinçli halimiz.Varmak için neler yapmamız gerektiğini bilen mantıklı bölüm,Vazgeçişler,duygular kısaca her şey.Alt benlik ve üst benlik arasında sıkışmış şuan ki biz,hareketler eksik ve göze batıyor.

Süperego,toplumun ve çevremizin kurallarını burada benimsiyoruz.Bir şeyler istiyor ve arzuluyoruz ama çevreden ayıplanabiliyoruz ya da bize yasak kılınmış şeyler var biliyoruz.Ceza sistemi var,doğru-yanlış var.Bize 'KENDİNDEN UTAN!' 'AYIP!' 'İĞRENÇSİN!' diye bağıran diğer ilkel canavar.

Bu bilgiyi de sol arka cebe yolluyoruz.

Olay şu,3-5 yaşlarındaki bir erkek çocuğun annesine duyduğu aşırı sevginin ve hayranlığının sonucunda babasının yerine geçmek isteyecek kadar saplantıya dönüşmesi.Süperego da değil egoda başlıyor.Çocuk büyünce hissettiği seks dürtüsün yanlış ve yasak olduğunu düşünüyor ve ipleri süperegoya veriyor.Çünkü annesine muhtaç ve kendine rakip olarak babasını görüyor ama babası ondan üstün ve güçlü,zamanla çocuk bilinçaltında annesini tanımaya ve bu dürtülerin uygunsuz olduğuna karar veriyor.

Erkek çocuk ve anne arasında,bu inanılmaz bağ hali kendini koruyor.Yetişkinlikte bile varlığını devam ettirebiliyor :)

25 ağustos 2017 23:00 25 ağustos 2017 23:01

16. Bunun bir de oğlu evlendikten sonra kıymete binen versiyonu var ki kapıdan bacadan ırak. Bir tanesi benim yengem olur. Kuzenim orta okuldan üniversiteyi bitirene kadar dışarıdaydı. Evinde toplasan senede 2 ay kalmamıştır.O yıllarda sevgili yengeciğimden hiç şikayet duymadım. Geçen yıl evlendi kuzenim. Düğünden sonra ağlama krizlerine girmiş "Ben kızımı da evlendirdim ama erkek çocuktan ayrılmak çok zormuş diye." İyi de canımın içi sen şurada oğlunla 1-2 yıldır aynı evde yaşıyorsun neyin zorluğu bu diyemiyorsun çünkü konu başka oğlunu elin kızına kaptırma üzüntüsü bu.Aynı kadın oğlunun işine daha yakın olan semtten de ev aldırmadı kızın ailesine daha yakın diye.Yemin ediyorum şunlar yüzünden kaynanafobik oldum çıktım. Korkarım çok tahammülsüz bir gelin olacağım.

25 ağustos 2017 02:36

15. Kız çocuk da mevcutsa ayrımcılığı da beraberinde getirir. Mesela anne kızına şunu getir bunu götür diye emirler yağdırırken, oğluna servisi kendi elleriyle yapar. Tabi bu en hafif olanı, psikolojik ve hatta fiziksel şiddetin dahil olduğu durumlar da var. Bunun en önemli sebebi de ataerkillik, toplumda ya da o sülalede kadınların 2. Sınıf olması. Eğitimsiz ailelerde de daha çok görülüyor.

24 ağustos 2017 17:10


14. çocuğuna düşkün olmayan herhangi bir anne var mı acaba diye sorduran başlık

24 ağustos 2017 15:02

13. bazı kültürlerde değerlerinin bu şekilde belirlenmesinden dolayıdır. erkek evlat sahibi oldun oldun; soyadı devam etsin de, sana ne olursa olsun teyzecim değil mi?

beni karmaşık duygulara sürükleyen annelerdir.

24 ağustos 2017 00:39

12. sex and the city'nin bilmem kaçıncı sezonunun bilmem kaçıncı bölümünde charlotte, miranda, samantha ve carrie bir baby showera katılır. Orada karşılaştıkları bir kadın oğluna küçük tanrı muamelesi yapmaktadır. Ve miranda, carrie'ye şu muazzam haklı sözü söyler "sence büyüdüğünde bir kadının (gizlinot: bebeğin adını unuttum iyi mi:d atıyım bari) tom'u memnun etme şansı kaç?"

Eğer bir erkeğin kulağına küçüklüğünden beri bir tanrı olduğunu fısıldarsanız, büyüdüğü zaman onu hiçbir kadın, insan olduğuna ikna edemez. Çükübikleri, kızlarınızdan farklı tutmayın anneler! Bu sizin oğlunuzun mutluluğu için unutmayın.

23 ağustos 2017 20:48 23 ağustos 2017 22:47