yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (22)
  • medya (0)

  1. kendi uktemi doldurmaya karar verdim.

  ataerkil toplumlarda "kadını(gizlinot: ve cinselliği) kontrol altında tutmak" için kullanılan yol, yöntem ve kavramlardır.

  (bkz: bekaret)

  (bkz: kürtaj)

  (bkz: kezban)

  (bkz: kaşar)

  (bkz: body shaming)

  (bkz: kadın kadının kurdudur)

  (bkz: biraz abartmıyor musun canım)

  12 ocak 2016 16:22

  2. direkt erkek olmalarıdır, daha doğrusu kendilerini erkek olarak tanımlamalarıdır. Penisin her şeyden üstün olduğunu düşünen erkek egemen zihniyet maalesef ki kadını bastırmak için bir yönteme ihtiyaç duymuyor bile artık.

  yine de yukarıdaki girdide bulunan tüm bakınızlara katılıyorum.

  12 ocak 2016 16:44

  3. (bkz: kadın dediğin)

  (bkz: kadın kısmısı)

  (bkz: elinin hamuruyla)

  12 ocak 2016 21:47


  4. bir kadını övmek için "erkek gibi kadın", "delikanlı kız" denmesi

  bir erkeği aşağılamak için "karı gibi davranma, gülme, kırıtma" denmesi.

  13 ocak 2016 18:34

  5. işte size bir kaç patriyarşi çelişkisi:

  ''işveli olmayın.seks yapmayın.ama seksi olun.eğer çok seksi olursanız,tecavüze uğrarsınız.bu sizin suçunuzdur çünkü bu kez fazla seksi olmuşsunuzdur.''

  ''makyaj yapmayın,kendinize çeki düzen vermeyin.ama kılsız olun.bu evimizdeki kadınlar için geçerlidir.dışarıdaki kadınları ilgilendirmez.''

  ''vajina ayıp bir kelimedir.fakat penis değildir.bu yüzden amcalara rahatlıkla gösterilebilir.''

  ''aynı şekilde adet günleri geçirmeye başladıysanız gelecek size valideden okkalı bir tokat.ama sünnet olursanız,ucundan accık olacak.ah ne şirin!''

  ''ama lütfen adet olun.doğuracağınız çocuklara ihtiyacımız var.yine de ped isterken sigara istiyormuş gibi uluorta söylemeyin.her ay kanıyorsunuz,tiksiniyoruz.''

  ''kadın kırılgan ve narindir.ama porno filmlerinde onları kelepçeleyip kırbaçlıyoruz.hem de bundan zevk alarak.''

  ''yine de bu kırbaca layık kadın zihniyeti hala kırılgandır,narindir,çiçektir.çünkü onları sokaklardan biz koruyoruz.etek giyme diyoruz.kırmızı ruj seks çağrışımı yapıyor.peki kimden koruyoruz onları?kendimizden!''

  14 ocak 2016 03:19 26 ekim 2016 23:32

  6. kadınların birbirini kıskanması ve kısıtlaması. kraldan daha kralcı, ataerkilden daha ataerkil olmaları.

  tam hatırlamamakla beraber ülkenin birinde şöyle bir deyim olduğunu duymuştum: eğer boynunuzu fazla uzatır/başınızı fazla dik tutarsanız bir balta geldiğinde ilk kesilen baş sizinki olur. bizdeki "erken öten horozu keserler"in zamanlamadan bağımsız versiyonu. mütevazı olmayı ve sürüden ayrılmamayı öğütleyen şeyler. öğütlemeyi bırak düpedüz tehdit.

  erkek egemen toplumlar da kadınlara bunu yapıyor. vücudunla gurur mu duyuyorsun? gülünç olma çok şişmansın/çok zayıfsın/şayet mükemmelsen çok kendini beğenmişsin. Özgüvenin yerinde mi, kendini iç olsun dış olsun seviyor musun, peki sevdiğini belirtiyor musun? ne biçim insansın sen biraz mütevazı/iffetli/samimi ol.

  böyle ortamlarda kazanamazsınız. bu başlığı açmamın sebebi kullanılan taktikler hakkında bilinci arttırmaktı. taktiği görünce tanıyın ki ciddiye almayın. mahalle baskısı ve zorbalık heryerde. ve özellikle de kadınları vuruyor.

  21 ocak 2016 12:33 21 ocak 2016 12:33

  7. sosyal medyada giydikleri ile makyajları ile dalga geçmek, scorp team gibi platformlarda sanki sadece kadınlar video cekiyormus gibi sadece onlar hakkında konuşulması ve yine onları ahlaksızlıkla, kezbanlıkla suçlamak.

  facebook hesabımda ekli adamlar sürekli bunu yapıyor ve dalga malzemesı kadınlar dışında başka birşey olmayınca aklıma gelen tek düşünce bu adamların kafayı kadınlara takmış olması. varlığımız, özgürlüğümüz,kendimizi ifade etmemiz canları sıkıyor belliki.

  21 ocak 2016 15:17 21 ocak 2016 15:18


  8. Sizler eğitimli, güçlü, onurlu, kendi ayakları üzerinde durmayı becerebilen, kendisinden başka hiç kimseye muhtaç olmayan kadınlar olduğunuz sürece asla üzerinizde hükmü olamayacak yöntemlerdir. Yani en fazla arkanızdan konuştuklarıyla kalırlar, kıskançlıkları ve fesatlıkları dillerine vurur, size herhangi bir zararları olamaz.

  21 ocak 2016 15:25

  9. Ataerkil toplumun sebebi kadın denmiş üstteki girdilerin birinde. Kadınlar toplum tarafından yetiştirilmiyor mu acaba? Ataerkil erkekler kadınların suçuysa ataerkil kadınlar kimin suçu? Kadınları etraflarındaki ortamdan bağımsız büyüyüp yetişen, hataları varsa bu tamamen onların suçu olan canlılar; erkekleri de canavar kadınlar yüzünden ataerkil yapılmış masum melekler olarak mı göreceğiz? Toplum hastaysa bu iki cinsiyetin de suçudur, birinin değil.

  Tanım: her gün gazetelerin üçüncü sayfalarında en az bir habere konu olan, boşanmak isteyen eşlerini kezzapla yaralayan ya da daha sıklıkla öldüren erkeklerin büyükçe katkı yaptıkları yöntemlerdir.

  21 ocak 2016 15:46 21 ocak 2016 16:02

  10. Kapalı giyinmeye zorlamak, bunu toplumsal bir görev haline getirtmek. Tecavüze uğrayan kadın mini etekliyse erkek suçsuzdur algısını yaratmak. Bunu da zamanla kadınların kabullenmesi.

  21 ocak 2016 16:23