yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (339)
  • medya (9)

  339. mansplaining.

  aslında detay değil koca bir uyarı levhası bu, çünkü ardında ataerkilliği de, mizojinistliği de, dar görüşlülüğü de, düşük zekayı da, üstünlük kompleksini de barındırıyor.

  bir kadına mansplaining yapan bir erkeğin tek falsosunun o olması ihtimali %1 bence, arkasından muhakkak bir sürü cinsiyetçi, ahmakça maval geliyor.

  bu adamlar sizin bir şeyi ondan fazla bilme ihtimalinizden dahi rahatsız. siz bir şeyi ondan iyi biliyor olmuyorsunuz "dırdır ediyor" oluyorsunuz. bu adamlar sizin ondan 1 lira dahi olsa fazla para kazanmanızı "erkeklik gururuna yediremiyor" (!) çünkü ataerkil; kadınları hakir görmeye kodlanmış, açık açık öyle demese bile. o yüzden kafasında hep o bityeniği var, işinizde iyiyseniz, yükselmek için kadınlığınızı kullandığınızdan şüpheleniyor illa, siz kadınlığınızı kullanmadınızsa bile bileğinizin hakkıyla yükselme ihtimaliniz yok, birisi size kadınsınız diye pozitif ayrımcılık yapmıştır kesin! öyle bir ülkeyiz ya çünkü, kadınlar baştacı vesselam... bu adamlar belki sizin yanınızda kadınların kötü araba kullandığıyla ilgili şakalar yapmıyor ama trafikte kötü bir şoför gördüklerinde ve sürücü kadın çıkmadığında istemsizce şaşırıyorlar. ya da bazı arabalarla ilgili "kadın arabası", bazı işlerle ilgili "kadın işi", bazı davranışlarla ilgili "karı gibi davranış" gibi fikirleri var. kimisi eline krem sürmekten dahi korkuyor ya maskülenliği eksilirse diye, kabuk kabuk kurumuş elleri yeğliyor. kimisi de pembeyle yanyana gelmekten korkuyor, mazallah, o hemen uçan kaçan minik maskülenlik bir renkten dahi korkmalarını gerektirecek kadar hassas zaar.

  velhasıl bu adamların aslında kadınlıkla, erkeklikle, cinsiyet rolleriyle kafayı bozmuş olduğunu böyle çok ince detaylarda yakalar oluyor insan, ve bir kere fark edince gerisi kıymık gibi kendini belli ediyor bu emarelerin. bu adamlar ataerkil bu toplumda sırf erkek olmanın onları her yönden zafere ulaştıracağına öyle eminler ki içten içe, ki zaten çoğu zaman toplum da bunu teyit ediyor; erkek olmayan birilerinin onlara denk varlığı bile tehdit onların bilinçaltına göre. okumuş etmiş aydın geçiniyor ama bir yandan da hücreleri kodlayamıyor algıladığı kadını. sen bilmezsin demesi gerek, sözünü kesmesi ukalalık etmesi ve ezmesi gerek kadını, nedenini kendi bile bilmiyor olsa da.

  bu adamlar çoğu zaman kendi dedikleri ve yaptıklarıyla ilgili sorunun ne olduğunun farkında da olmuyor. sizin bütün varoluşunuza, bu yaşa gelesiye verdiğiniz tüm emeklere, bilginize ve zekanıza hakaret eden bir küçük yorumcuk yapıyor ve siz sinirlenince "ne dedim ki ben?" diyor, ve inanın %90 samimiyetle farkında değil dediği şeydeki yanlışlığın. siz farkında olun. size bildiğiniz şeyleri açıklayarak kendi küçüklüklerini büyütme (!) derdindeki bu hıyar adamlara paye vermeyin gözünüzü seveyim. mansplaining buzdağının sadece görünen ucu.

  23 ocak 23:10

  338. Kotu kokmalari, bir sey temiz mi kirli mi bunu ayirt edebilecek durumda olmamasi, vizyonsuzlugu ve saygisizligi.

  20 ocak 02:53

  337. cimri olması,

  hesap ödemekten kaçınması

  mizojinist davranışlar

  porno düşkünlüğü

  sosyal medya bağımlılığı

  bekaretle kafayı bozması.

  13 ocak 16:44


  336. birkaç saat önce senle yazışmış olmamızın ardından sol frame de bu başlığı görmem ne güzel tesadüf dimi. (bkz: düşün ki o bunu okuyor) (gizlinot: bi ara okuyormuşsun ne de olsa)

  arkadaş(!) kalmak umuduyla ilişkinizi noktalamışsınızdır. bu yüzden kendisine sorduğunuz soruyu başından savarak geçiştirir. sonuçta bi benefits durumu yok artık neden cevaplasın ki! hepiniz aynısınız. (gizlinot: ben de bu 70lik bacardinin üstüne yatmış gibi oldum. görüşmeden nasıl geri veririm diye düşünüyordum. hala çiçek gibi de duruyordu açılmadan. hiç dert etmeyim o zaman.)

  10 ocak 17:20

  335. 1-bakımsız dişler

  2-kötü kokmak

  3-mansplaining

  sıraladım ama benim için iticilik dereceleri aynı. 

  9 ocak 02:36

  334. sürekli baskıcı bir şekilde davranması ve kendini övmesi, böylelerinden uzak durun

  6 ocak 15:11

  333. benim için aşırı gym tutkunu olması... bir süre sonra tek konuştukları o oluyor. spor yapın tabi ama kafayı bu kadar fiziksel görünüşe takmaya gerek yok. buldukları her aynada camda su yansımasında olabildiğince kaslı görünmeye çalışırken kasıla kasıla poz vermeleri falan çok itici.

  2 ocak 22:23 4 ocak 23:33


  332. en son bi tanesiyle konuşuyorduk geçen aylarda. ne yapıyosun felan diye sordu, bende işte blender diye bi modelleme prog. var onunla ilgili bi şey izliyodum, aynen söyledim.(gizlinot: mimarlık okuyorum, modellemeye doğal olarak yatkınım ve çocuk bunu biliyor) ne düzeyde olduğumu veya neden ilgilendiğimi felan sormadan şey yazdı. istersen sana discord'dan blender anlatayım, bende modelleme, yazılım.. hepsi var. hayır abi erkekler niye böyle, ben belki senden daha iyiyim bu konuda önce bi öğren dimi, neyin reklamını yapıyorsun sakin olll

  26 aralık 2022 22:49

  331. Para muhabbeti

  Ben çok edepli bir erkeğim muhabbeti

  Olmazsa olmaz benim de kardeşim ablam var diyen erkeklerde hep bir sorun çıkıyor..

  10 ekim 2020 00:09

  330. Benim icin aktif olarak instagram kullanmalari

  9 ekim 2020 10:54