sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (18)
 • medya (1)

18. böyle bir hastalığın varlığına geçtiğimiz pazar kanaat getirdim. iş aradığım dönemde evde bomboş oturup yapmam gereken işleri kafamda sıraya sokup ama hiçbir şey yapamıyordum. günler böyle geçiyordu, benim yapmakta olduğum hiçbir iş yoktu ama yapmam gerekenleri de hala yapamıyordum. işe girdikten sonra bu huyum yavaş yavaş azaldı. geçtiğimiz pazar evde olduğum tek gün. hem ramazan dolayısıyla niyetliydim hem de tüm gün yapmam gereken ne kadar iş varsa oruçlu halimle yatana kadar her birini eksiksiz yaptım. gece de gönül rahatlığıyla uyudum. kimi zaman tok karnına dünyalar kadar vaktiniz varken ertelediğiniz işleri bir günde aç karnına bitirmek mümkünmüş.

30 mayıs 14:41

17. ben. doğduğumdan beri ben. geç doğmuşum yani öyle düşünün yapacak bir şey yok sajdhdjf ama bu başlık altındaki tavsiyeleri okumak iyi geldi. sağolun süslüler.

ay bu en çok da sabahları kalkmayı ertelememin sebebidir ya. tembelliğin daniskasıyım. başarısız olduğum her şeyin sebebi bu bence.

30 mayıs 14:28

16. Hayat felsefenizi “hemen şimdi” yaparsanız, erteleme hastalığından kurtulmak adına büyük bir yol almış oluyorsunuz. Çok değer verdiğim bir hocam söylüyordu bu sözü. Ne zaman bir şeyi ertelemeyi düşünsem hemen aklıma getiriyorum. Gerçekten ertelemek bir hastalık. En ufak şeyler için bile bu sözü aklınıza getirebilirsiniz. Bir an önce kurtulmaya bakın ve ertelemeden yaşamanın keyfini sürün. 

29 mayıs 22:48


15. ruhu daraltır, ömrü kısaltır, her kim ki bu hastalıktan muzdarip dilerim tez elden kurtulsun :)

bahaneler nehrinden geçip konfor alanına ulaşmak.. ama sonrasında gelen büyük vicdan azabı..

ilgili medya:
1
29 mayıs 12:43

14. yapman gereken şeyleri yapmak yerine, bu başlığı okur açar yazarsın. öyle bir ertelemedir ki, pinterestte erteleme panosu açar, erteleme/Procrastination başlığı altında bulduğun bütün yazıları resimleri gifleri ahaha aynı ben diye panona iğnelersin :S yeter ki yapman gerekenleri o an yapma, hep yarına itele. yarın malum, bütün motivasyonlarımızın, isteklerimizin, yapacaklarımızın, planlarımızın ötelendiği muhteşem zaman dilimi, yarınlar da olmasa ... :/

bu sene yeni yıl isteğim daha fazla ertelememekti, 2018'in ilk üçü ayı biterken ben naptım peki, daha da hızla kaçtım yapılması gerekenlerden, eh artık bunları bunları yapacaktı ama "vakit ayıramadı" hep erteledi yazdırırım mezar taşına, aman şimdi bunları şeedemicem onu da "daha sonra" düşünürüm, şimdi sözlüğe yazıyorum.

- düşünmeyi bile ertelemişti, öbür türlü iç sıkıyor biliyor musun-

23 mart 13:27

13. aylardır temizlik yapmayı erteliyorum. bunda tek başıma yaşamanın verdiği bi rahatlık var ama artık abarttım yani. evde tek temiz yer yatağım ama gerçekten tek temiz tuttuğum yer orası. geçen hafta yattığım odanın tavanındaki köşelerden örümcek ağı temizledim! cidden. eve gelince ilaç içicem diye hemen koştur koştur yemeğimi hazırlıyorum. bunu yerken bi 20dk.lık sitcom izleyim deyip bilgisayarı bi açıyorum. yemeği yemek zaten 10dk.da bitiyo ondan sonra peşi sıra izlemeye devam ediyorum kalkmıyorum yerimden :((

eğer o yemeği yerken bişey izleyim demezsem ancak o zaman temizlik yapıyorum. ama bugün ertelemiycem. demin almıştım bu kararı. şimdi buraya da yazdım. kesin yapıcam bugün.

edit: ohh beee yaptım :)

bugün de mutfağı, koridoru, banyo ve wcyi silerim. yatak odamda kozmetik ve takılarımın bulunduğu rafı falan siler yeniden düzenlerim. yavaş yavaş kendimi yormadan.. haftasonu da yazlık kıyafetlerimi ayakkabılarımı falan çıkarırım tamamen.. umarım bi daha bu kadar abartmam :)

22 mart 17:37 23 mart 08:46

12. Eskiden sinavdan önce son gün çalışırdım ve o huyumdan şikayet ederdim. Şimdi yüzsüz gibi sinav günü çalışmaya başladım. Daha da ilerlemesinden korkuyorum. O yüzden buna da şükür 😅

12 mart 19:57


11. Benim için bilgisayardan okuyup, belki çıktı alıp, belki a4'e sınavlar için not alacağım dersleri ertelememdir.

İkinci dönem başlayalı 2 ay oldu, daha yeni çalışmaya başladım. çok korkunçç.

12 mart 16:09

10. Şimdi size bunu yenmek için bir kitaptan okuduğum güzel bir yöntem yazacağım:

Bir kağıdı 5'e bölüp sırayla şunları yazıyoruz:

- ertelediğiniz eylem

- eylemin zorluk derecesi (100 üzerinden)

- eylemden alacağını düşündüğünüz zevk derecesi (100 üzerinden)

- eylemin "gerçek" zorluk derecesi (eylem bittikten sonra yazıyoruz)

- eylemin "gerçek" zevk derecesi (yine eylem bittikten sonra yazıyoruz)

bu grafiği ertelediğiniz eylemleri parçalara bölerek kullanın. önemli olan nokta, mesela yazmanız gereken 10 sayfalık yazı varsa "yazı için araştırma yapmak, taslağını hazırlamak, 1 sayfasını, 5 sayfasını yazmak" gibi önce basit hedeflere bölmelisiniz. zaten göreceksiniz ki o ertelediğiniz eylemler genelde sandığınız kadar zor ve sıkıcı değilmiş. çoğunlukla da oturmuşken devam edeyim diyip tabloda yazdığınız görevden daha fazlasını yapıyorsunuz. bende gerçekten işe yaradı. size de bu tabloya bir şans vermenizi tavsiye ederim.

12 mart 08:38

9. sabahın ilk ışıklarında alarmı ertelemekle başladığım hastalıktır.

11 mart 21:39