eti karam gofret

girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (27)
  • medya (0)

27. kilo aldırmayan, sivilce çıkarmayan ha bir de bedava hali için ayak serçe parmağımdan seve seve vazgeçebilirim 

8 aralık 16:49

26. Akışta göre göre benim de canımı çektirttiniz anneme bi poşet dolusu aldırttım :d ilginç olan kısmı ise daha önce hiç yememiş olmam :d normalde bitter/yoğun çikolataları hiç sevmem ama buna bayıldım her gün 5 tane yerim net.

8 aralık 14:07

25. Selam tekrardan herkese sevgili süslüler ..

dünkü yazımdan sonra herkesin mesaj atmasıyla üretim aşamasını anlatma ihtiyacı buldum. Bu yazdıklarım asla ve asla eti firmasını kötülemek değildir.

(gbkz: https://www.suslusozluk.com/eti-karam-gofret?i=687504)

Eti karam gofret üretim bölümü aşamaları

1-Gofret yaprağı üretimi

2-3 kat çikolata

3.soğutma

4.kesme

5.kaplama

6.paketleme

6.1 makine paketlemesi

6.2 işçilerin kutuya koyması

7. paletleme istifleme

8. ambar dağıtım

Gofret yaprakları tek tek fırından çıkar,kişiler bunu elleriyle toplar. topladıktan sonra besleme dediğimiz bir makineye elleriyle verir . üzerinden çikolatalar akar. 3 kat bu işlem uygulanır. en son katta gofret yaprağını koyan kişi elleriyle düzeltir.

Soğutma tünelinde yaklaşık 45 dakika bekletildikten sonra arabalar ile ( gıda sektörü arabaları ) 300 metre açık havada(fabrika içerisi) kesme yapılan yere götürülür. Burada da insanlar elleriyle makineye gofreti verir. kesmeye kadar olan tek gofretin ağırlığı yaklaşık 3.700-4.200 gr. arasındadır. makinede gofretler kesilir.. ve kaplamaya alınır. Kaplama dediğimiz olay üzerindeki çikolatadır.kaplama sonrası soğutma tünelinde soğuyarak paketleme makinelerine bantlar ile gönderilir.

Paketleme: işte asıl sorun burada başlar gıda sektörleri için. Buradaki çalışan kişiler çok önemlidir. Hijyenik olup olmadığını veya yere düşen ürünü geri makineye koyması çok önemlidir.

Burada paketlendikten sonra insanlar tek tek (3lü şekilde) kutularına koyar.kutuları kapatıp istiflemeye yani palete dizmeye gönderilir. tabi bu insanların kutuya koyarkende belki yere düşmüş ezilmiştir veya ıskarta bir ürün olduğu halde tekrar koymasıda olabiliyor.

Son olarak paket içeriğini kontrol ederseniz göreceksiniz ki , her firma gibi her ürünün formülünü açık ve detaylı şekilde yazmazlar.ve çikolata içeriği o kadar yağlıdır ki direk orada yediğiniz halde sivilce çıkarır. yağ içerik oranı benim zamanımda %45ten %75e çıkarılmıştır.tabi bu size büyük rakam gibi gelebilir. bunu çikolata tankerlerine uyguluyorlar. en son %90 diye yağ oranı söylentileri vardı.

Eski bir gıda çalışanı olarak şunu söylemeliyim ki türkiyede gıda sektöründe sadece ve sadece yeni ürünleri yiyin. Eski ürünleri asla tüketmeyin. ( petibör hariçtir.)

Çünkü yeni çıkan ürünlerin içeriği olabildiğince sağlıklı ve düzenlidir. her işlemde mühendisler-ekip liderleri- arge çalışanları yeni üründe her vardiyada kontrol ederler..

Teşekkürler sevgiyle kalın :)

edit: çikolatanın yağlılık oranını test etmek için benmari usulu ile çikolata eritin ve çikolatanın başka bir kapta donmasını bekleyin. ne kadar çok çabuk donarsa o çikolata yağ oranı fazladır. bakın kakao yağ oranı değil. Direk yağ oranı fazladır. piyasada yağı en düşük olan açık ara daha sağlıklı olan torku banada ürünüdür.Test edilmiş yaklaşık 300-400 işçi ile görüşmüş biri olarak söylüyorum bunu

8 aralık 13:49 - 8 aralık 13:54

24. bir ara bunun minik küp küp olanları çıkmıştı. haftada 1 paket çantama döküyordum yiyordum öyle 1 hafta boyunca. sonra bulamamaya başladım. bitti mi yoksa bizim muhitte mi satılmıyor anlamadım.

migrenimi tetiklediği için 3e bölerek yiyebildiğim inanılmaz lezzetli gofret. ayrıca paket tasarımına da aşığım.

7 aralık 22:47


23. Etide çalıştım 2 sene kadar. Görseniz yemezsiniz. Teşekkürler

edit: etik gereği anlatmam ama yemeyin sevgili süslüler..

7 aralık 21:43 - 7 aralık 23:16

22. aşk mısın dert misin yoksa canına susamak mı?

7 aralık 16:13

21. erkek arkadaşımın çok sevdiği gofrettir. yalnız bunu yiyip bana yaklaşınca bana bi fenalık geliyor, allahım nasıl ağır bir çikolata kokusu o ya. kokusu midemi kaldırıyor benim. hamile falan da değilim, çikolata da çok severim ama buna bi kılım nedense. yiyebilene saygım var, gözümde çok dayanıklı insandır o.

6 aralık 23:20

20. Midemizi bulandırmak istemem ama geçen bir arkadaş KPSS grubunda paylaşmış içinden iplik çıkmış :( kendi yapmıştir falan demeyin çünkü videosu vardı maalesef

6 aralık 23:03

19. Pakedi 1000 kalori de olabilir, tüm gün bir şey yemez karam yerim o zaman :d iki aydır yemiyordum, önce otomattaki karamları bitirdiğim için, yenilenince de malum göt göbek :d . Canım istiyor “amaaan yarın yerim”, “ya şimdi yemeyeyim”, “bak bak bak kuru kayısı var” diye geçiştiriyordum. Bir de otomat normalde ortak alanda dışarda duruyor ama kışın ortadaki blok bizimki olduğu için içeri bizim bloğa alınıyor. Önünden geçiyorum her gün onlarca karam’ın! Hayal edebiliyor musunuz :( direndim! Ama ona yine yenildim...

“O bir yenik serçeydi, sıkılınca ağlamaya çıkardı, Ben yürüsem bütün yollar ona çıkardı” diye nereden hatırladığımı asla bilmediğim bu dizeleri buraya bırakıp gidiyorum. 

6 aralık 21:22 - 6 aralık 21:25

18. bir paketi 500 kalori olmayan gofrettir. hatta üstteki yazar arkadaşımız benden önce davranmış, şimdi gördüm yazarken. o zaman dans !

19 ocak 2016 02:09