girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (26)
  • medya (0)

26. Her seferinde hevesle paketi açıp bir ısırık aldığım, fakat ağzımda giderek büyüyen, bitter çikolatalı, içeriği ve görseli ziyadesiyle zengin, göz dolduran bir abur cubur! 

Bitter çikolata sevmiyor olmam, karam’ı tüketmemem için geçerli bir sebep. ancak paketlemesi ve göz dolduruculuğu cezbediyor. 

31 mayıs 22:36

25. Beni çok üzen şey. Hayatta hiçbir çikolatayı bu kadar sevmemiştim malesef, resmen bağımlılık yaptı bende. Şunu bi bıraksam kendime saygım artacak...

31 mayıs 21:02

24. kilo aldırmayan, sivilce çıkarmayan ha bir de bedava hali için ayak serçe parmağımdan seve seve vazgeçebilirim 

8 aralık 2017 16:49


23. Selam tekrardan herkese sevgili süslüler ..

dünkü yazımdan sonra herkesin mesaj atmasıyla üretim aşamasını anlatma ihtiyacı buldum. Bu yazdıklarım asla ve asla eti firmasını kötülemek değildir.

(gbkz: https://www.suslusozluk.com/eti-karam-gofret?i=687504)

Eti karam gofret üretim bölümü aşamaları

1-Gofret yaprağı üretimi

2-3 kat çikolata

3.soğutma

4.kesme

5.kaplama

6.paketleme

6.1 makine paketlemesi

6.2 işçilerin kutuya koyması

7. paletleme istifleme

8. ambar dağıtım

Gofret yaprakları tek tek fırından çıkar,kişiler bunu elleriyle toplar. topladıktan sonra besleme dediğimiz bir makineye elleriyle verir . üzerinden çikolatalar akar. 3 kat bu işlem uygulanır. en son katta gofret yaprağını koyan kişi elleriyle düzeltir.

Soğutma tünelinde yaklaşık 45 dakika bekletildikten sonra arabalar ile ( gıda sektörü arabaları ) 300 metre açık havada(fabrika içerisi) kesme yapılan yere götürülür. Burada da insanlar elleriyle makineye gofreti verir. kesmeye kadar olan tek gofretin ağırlığı yaklaşık 3.700-4.200 gr. arasındadır. makinede gofretler kesilir.. ve kaplamaya alınır. Kaplama dediğimiz olay üzerindeki çikolatadır.kaplama sonrası soğutma tünelinde soğuyarak paketleme makinelerine bantlar ile gönderilir.

Paketleme: işte asıl sorun burada başlar gıda sektörleri için. Buradaki çalışan kişiler çok önemlidir. Hijyenik olup olmadığını veya yere düşen ürünü geri makineye koyması çok önemlidir.

Burada paketlendikten sonra insanlar tek tek (3lü şekilde) kutularına koyar.kutuları kapatıp istiflemeye yani palete dizmeye gönderilir. tabi bu insanların kutuya koyarkende belki yere düşmüş ezilmiştir veya ıskarta bir ürün olduğu halde tekrar koymasıda olabiliyor.

Son olarak paket içeriğini kontrol ederseniz göreceksiniz ki , her firma gibi her ürünün formülünü açık ve detaylı şekilde yazmazlar.ve çikolata içeriği o kadar yağlıdır ki direk orada yediğiniz halde sivilce çıkarır. yağ içerik oranı benim zamanımda %45ten %75e çıkarılmıştır.tabi bu size büyük rakam gibi gelebilir. bunu çikolata tankerlerine uyguluyorlar. en son %90 diye yağ oranı söylentileri vardı.

Eski bir gıda çalışanı olarak şunu söylemeliyim ki türkiyede gıda sektöründe sadece ve sadece yeni ürünleri yiyin. Eski ürünleri asla tüketmeyin. ( petibör hariçtir.)

Çünkü yeni çıkan ürünlerin içeriği olabildiğince sağlıklı ve düzenlidir. her işlemde mühendisler-ekip liderleri- arge çalışanları yeni üründe her vardiyada kontrol ederler..

Teşekkürler sevgiyle kalın :)

edit: çikolatanın yağlılık oranını test etmek için benmari usulu ile çikolata eritin ve çikolatanın başka bir kapta donmasını bekleyin. ne kadar çok çabuk donarsa o çikolata yağ oranı fazladır. bakın kakao yağ oranı değil. Direk yağ oranı fazladır. piyasada yağı en düşük olan açık ara daha sağlıklı olan torku banada ürünüdür.Test edilmiş yaklaşık 300-400 işçi ile görüşmüş biri olarak söylüyorum bunu

8 aralık 2017 13:49 8 aralık 2017 13:54

22. bir ara bunun minik küp küp olanları çıkmıştı. haftada 1 paket çantama döküyordum yiyordum öyle 1 hafta boyunca. sonra bulamamaya başladım. bitti mi yoksa bizim muhitte mi satılmıyor anlamadım.

migrenimi tetiklediği için 3e bölerek yiyebildiğim inanılmaz lezzetli gofret. ayrıca paket tasarımına da aşığım.

7 aralık 2017 22:47

21. Etide çalıştım 2 sene kadar. Görseniz yemezsiniz. Teşekkürler

edit: etik gereği anlatmam ama yemeyin sevgili süslüler..

7 aralık 2017 21:43 7 aralık 2017 23:16

20. aşk mısın dert misin yoksa canına susamak mı?

7 aralık 2017 16:13


19. erkek arkadaşımın çok sevdiği gofrettir. yalnız bunu yiyip bana yaklaşınca bana bi fenalık geliyor, allahım nasıl ağır bir çikolata kokusu o ya. kokusu midemi kaldırıyor benim. hamile falan da değilim, çikolata da çok severim ama buna bi kılım nedense. yiyebilene saygım var, gözümde çok dayanıklı insandır o.

6 aralık 2017 23:20

18. Midemizi bulandırmak istemem ama geçen bir arkadaş KPSS grubunda paylaşmış içinden iplik çıkmış :( kendi yapmıştir falan demeyin çünkü videosu vardı maalesef

6 aralık 2017 23:03

17. bir paketi 500 kalori olmayan gofrettir. hatta üstteki yazar arkadaşımız benden önce davranmış, şimdi gördüm yazarken. o zaman dans !

19 ocak 2016 02:09