yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (27)
  • medya (0)

  27. Özel sektörde sömürülüşümün yedinci yılındayım. Asgari ücretten hallice bir maaş alıyorum. KPSS denedim olmadı. Çok fazla tanıdığım yok farklı ve güzel kapılar açılmadı önümde. İyi kötü, yılmadan hep yenilik ve gelişim peşinde koşarak bugünlere geldim. Ama en son çalıştığım okulun 20-25tl ek ders ücreti vermemek icin derslerin kırk dakikadan otuz dakikaya düşmesini bahane etmesi ve haftalık saatimin 30 saati geçmesine rağmen emeğimin karşılığını alamamak artık benim için son nokta oldu. Bir şeyler öğrenmek, öğretmek,çocuklarla arkadaş olmak, onlarla gülmek o kadar güzel ki... ama yöneticisi bir yandan zümre başkanı bir yandan bir yıldırı politikası altındayım. Sanırım önümüzdeki bir iki yıl ev hanımı olmayı deneyimleyecegim. Bu süreçte belki bir iki özel derse devam ederim. Bir kurumla yarı zamanlı anlaşırım bilmiyorum. Ama bol bol okurum, bol bol gezerim ve bol bol yazarım umarım. 

  24 ocak 17:08 24 ocak 18:30

  26. Genelde ev kadınları çalışan kadınlara, çalışan kadınlar da (yorgunluktan ve evli ilgilenenemekten ötürü) ev kadınlarına imrenir. Her ikisini de deneyimleyen biri olarak şunu söyleyebilirim ki ikisini de hayat odağı haline getirmek çok kötü.

  Yani sadece ev hanımı olmak, tüm gün evde olmak, sadece ev işleriyle ilgilenmek o kadar sıkıcı ki sıkılmaktan yoruluyorsunuz. Ve şu klişe de bir gerçek ki evde durdukca evin işi bitmiyor.

  Sadece çalışan bir kadın olmak da çok zor. Ben bunu iş saatlerimin yoğunluğundan dolayı istemsizce yaşadım. Eve gündelikçi gelip her işi hallediyor ancak o ev artık sizinmiş gibi gelmiyor. Evi özlüyorsunuz. Evde olup bitenden haberiniz yok.

  Demem o ki ne yapıp edip bir orta yol bulmak lazım. Ev hanımı olup, lisans ya da yüksek lisans okunabilir. Çalışma saatleri daha düzenli olan bir işte çalışılabilir, freelance ya da part time çalışılabilir vs vs...

  Yani ne onunla ne de onsuz dostlad.

  24 ocak 16:38

  25. çalışmak.keşke bir işim olsa ve çalışabilsem.

  hakikaten akademik bilgilerim siliniyor gibi hissediyorum,belki bu ülkede mesleğimi bile yapamayacağım ama başka bir iş de olsa ben bu kıyasta çalışmayı seçiyorum.

  kendi parama ,harcama lüksüme sahip olmayı çok istiyorum.sadece maddi kazanç değil bomboş geçen günlerime hakikaten üzülüyorum,bugün bir şeyler yaptım,ürettim demek istiyorum. evde içtiğim kahveyi ofisimde içmek istiyorum...bunların hepsi kendim için geçerli düşünceler elbette

  yoksa bir bireyin çalışmamak,ev insanı olmak veya son nefesine kadar çalışmak istemesi tamamen onu ilgilendirir ve iki seçeneğin de birbirinden üstünlüğü/noksanlığı yoktur.kime,neye ve hangi şarta bağlı olduğuna göre değişir.

  23 ocak 17:46


  24. hem ev kadını olup hem de deliler gibi çalışmak diyip arttırdıgım olaydır

  23 ocak 16:46

  23. Pandemi nedeniyle uzun suredir issizim, bir sure daha is bulabilecekmisim gibi durmuyor. Esimin maasiyla geçiniyoruz. Insanin cebinde kendine ait, kendi emegiyle kazandigi ve "benim" diyebildigi parasi olmamasi korkunc bi sey. Korkunc. Karsinizdaki bunun lafini yapmasa bile birinden para istemek durumunda kalmak korkunc bi sey. Dilerim herkes kendi parasini kazanabilir, kimseye muhtac olmadan hayatını yaşayabilir

  23 ocak 15:59

  22. linçlenicem büyük ihtimalle ama çocuk yaptığımda çocuğun gelişimi için çok önemli olan ilk 5 seneyi evde çocuğumla geçirmeyi düşünüyorum maddi durumum imkan verirse. mesleğim gereği çocuk gelişimine gerek fizyolojik gerek psikolojik olarak oldukça hakimim bu yüzden emek sömüren çalışanları köle çocukları da dolar işareti olarak gören kurum yöneticelerine çocuğumu emanet etmek istemiyorum. bir bakıcının yada aile büyüğünün çocuğuma istediğim eğitimi ve disiplini sağlayacağını da düşünmüyorum. evet kariyer, maddi kazanç önemli şeyler fakat geriye dönüp baktığımda doğuştan gelen sorunlar dışında tabii onlar benim elimde değil, kendini gerçekleştirmiş, psikolojik olarak sağlıklı, hayatla barışık bir birey yetiştirmek benim için çok daha önemli. hiçbirimiz çocukken yediklerimizi giyindiklerimizi hatırlamıyoruz ama yaşadıklarımız, aile tutumları, travmalar üzerimizde çok büyük izler bırakıp bugün olduğumuz kişi yapıyor bizi

  23 ocak 15:49

  21. 2021 yılında bu tartışma mı.. ne kadın ne erkek birbirine bağımlı olamaz ekonomik olarak kapitalist çağda.. işin toplumsal cinsiyet boyutu var tabii ülkemizde.. bunun tartışılmasını bile zul görüyorum.

  23 ocak 14:45


  20. bu başlıkta ikinci girdim. eğer kadının şiddet görmesini normal karşılamıyorsanız, çalışmasını çalışırken zorlukla karşılaşmasını normal karşılamasınız.eşitlik kavramını işinize geldiği gibi kullanamazsınız. herşeyin bedeli var. sen dersenki erkek tabiki çalışacak erkekte sende kadın gibi ev işi yap çocuk doğur vb. şeyler der. herşeyin bedeli var. ben nasıl ki çalışmayan bir erkekle evlenmezsem karşımdaki de istemez. karşımdaki adama muhtaç olduğum için değil gerçekten istediğim için yanında olmalıyım. benim düşüncem kimse muhtaçlık durumunda olan birine sayı duymaz duymuyor. avukat hanımın hikayesinde olduğu gibi , senin okuman için kesilen kitaba yazık. bu hikayede yanan kitaplar ormanlar geleceğimiz olmuş. şimdi sen o kadar sene okul oku adamın tek cümlesiyle okulu birak. kim saygı duyar sana. en başşta ailemin emeğine acırda çalışırım zaten

  23 ocak 13:29

  19. Bir şeyler yapmadan duramayan birisiyim. Üniversiteden mezun olana kadar ev işleriyle hiç ilgilenmedim, ailem izin vermedi hatta. Bu aya kadar evdeydim ve köreldiğimi hissettim. Tembel gördüm kendimi. Evde olmak, her gün yemek/temizlik yapmak bana iyi gelmiyor. İlk başlarda öğrenirken eğlenceliydi fakat bir yerden sonra tekrara döndü. Bu nedenle de çalışmaya başladım. Kendimi yeniden doğmuş gibi hissediyorum. Özgür hissediyorum.

  Herkesin yapısı farklıdır elbette. Benim için aktif olmak, ortaya bir şeyler koymak ev kadını olmaktan daha önemli. Ayaklarımın yere çok daha sağlam bastığını hissediyorum.

  23 ocak 11:59

  18. insani koşullarda olduğu sürece çalışmak insanı canlı tutan, özgüven veren ve işe yarar hissettiren bir olgu. ancak türkiye gibi bir yerde maddi durumu iyi olup da (aileden zengin olabilir, eşi iyi kazanıyor olabilir) çalışmayan bir kadını ya da erkeği de yadırgayamıyorum doğrusu. evimin hanımı, çocuğumun annesi olayım eşim de çalışsın eve para getirsin düşüncesine yakın hissetmiyorum kendimi, fakat çocuğun gelişimine yeterince katkı sağlayacak kadar kendini geliştirmiş ve maddi olarak da zorlanmayan birinin çalışmaması durumuna saygı duymak gerek.

  23 ocak 01:30