yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (44)
  • medya (0)

  1. Tüketilecek en sağlıklı şeylerden birisidir. Yoğurdun probiyotik faydaları zaten say say bitmez, bu kadar faydalı bir şeyi marketten alınan kutu yoğurtlardaki koruyucu maddelerle birlikte tüketmektense, evde tencerelerde yapın yapın dursun.

  2 mart 2017 21:46

  2. Canım annemin mis gibi yaptığıdır. İlk başlarda tadını sevmesemde artık bir çözüm buldum. Pul biber koyuyorum çok lezzetli oluyor.

  2 mart 2017 23:23

  3. Bunun için ev sütü bulmak lazım. Ankara'nın göbeğinde ara ki bulasın. En sonunda marketteki günlük sütten denedim gayet güzel oldu. Ayranımızı da bundan yapıyoruz.

  Ayrıca özellikle kadınlar açısından içeriğinde bulunan bakteriler çok yararlı. Kesinlikle üşenmeyip yapmamız gereken bir şey. İki üç litre sütten yapıp litrelik cam kavanozlarla dolaba koyunca bir hafta gidiyor zaten. İşi de oldukça kısa. Evet sağlık manyağıyım :(

  2 mart 2017 23:34


  4. yurdisinda bir kere evde mayalamaya kalktigim ve basarisiz oldugumdur. cok sulu oldu, nedense buradaki yogurttan ve sutten maya tutmuyor. bakterisiz midir nedir.

  megerse burada guya yogurt kulturu diye sacma bir karisim satiyorlarmis. tabii ki almadim. icinde sut tozu var, soy milk var, seker var ne mana.

  cok ozledigimdir, kucukken ananem mayalardi hep, hazir yogurttan cok cok daha lezzetli.

  2 mart 2017 23:36 2 mart 2017 23:37

  5. bozulabilir oluşu ve ekşiyebilmesiyle sevdiğim yoğurttur. ekşiyen, küflenmiş doğal yoğurt bulmak zor bugünde ne de olsa. öğrendiğime göre süt kaynarken sürekli karıştırmak ve içine evdeki yoğurttan çok değil bir kaşık koymak gerekiyormuş. bir de sütün günlük olması da hem kıvam hem de lezzet açısından çok şey değiştiriyor diyorlar. pastörize sütlerle yapılınca o bildiğimiz kıvamı yakalamak çok zor. sulu ve yumuşak bir yoğurt da alıştığımız yoğurt tadını vermiyor çünkü.

  2 mart 2017 23:51

  6. Her hafta kapıya gelen sütçü sağolsun mis gibi yapıyorum, yiyoruz. Kadınların farklı nedenlerle kaybettikleri o yararlı bakteriler için özellikle suyu nimet. Ev yoğurduna alışan hazır yoğurtlardan hiçbir şey anlamaz. Ev yoğurduna en yakın piyasada tattıklarım arasında bulabilirseniz Foça yoğurttur.Bi de dikkatimi çeken bir şey var, instagramda bunu fırında yapıyorlar. 50 derece fırında 5 saat civarı bekletiyorlar. Yani 1 bardak süt için inek besliyorlar. Açıkçası hiç gerek yok. Sar ince bi battaniyeye gayet de güzel tutar. Sarfedilen elektrik enerjisine ve kabaran faturaya yazık.

  2 mart 2017 23:56 ed.3 mart 2017 11:04

  7. Ara tatilde 1 ay dolapta duran hazır yoğurdun bozulmaması sonucu anladım ki bunu yemek iyi bir şey değil. Daha önce de ev yoğurdu yapmayı denemiş, bazılarında tutturmuş bazılarında tutturamamıştım ve sonunda pes etmiştim. İyice araştırıp tekrar koyuldum bu işe ve tutmama sebebinin çok ılık mayaladığım için olduğunu buldum. Yaşadığım yerin en büyük avantajı mis gibi taze sağılmış süt bulma olanağı. Onu güzelce kaynatıp 1 yemek kaşığı yoğurt ile mayalayıp havluya sarıyorum.(gizlinot: mis gibi 0 km bir havlumu feda ettim bu işe) yaklaşık 4- 4.5 saatte mayalanıyor. Sonra kapağı açık şekilde 1 gece dolapta bekletiyorumm. Sabaha yoğurdum hazır. Kıvamı gayet güzel tadı gayet tatlı oluyor. İmkanınız varsa süper bir şey bence. Bana yapması da çok eğlenceli geliyor. Kendimi işe yarar hissettiriyor. swh

  3 mart 2017 00:03 ed.3 mart 2017 11:02


  8. Yapımının oldukça kolay olduğunu düşündüğüm yiyecek. 1 litre sütten yapıyordum ilk başlarda zira öyle her gün kase kase yemiyorum yoğurt. Ev yapımı olduğu için de bir iki güne bozulur diye düşünüyordum. Ancak öyle değil. Bir hafta kadar dayanıyor rahat rahat. Şimdi iki litreden yapıyorum. Kendisine yayvan kapaklı bir borcam tahsis ettim :) Kendi kullandığım tarifi de vereyim.

  Malzemeler:

  1) Litre başına bir dolu dolu kaşık ev yoğurdu.

  2) Günlük süt. (İtimat'ınkini tavsiye ederim en güzel lezzeti onunla elde ettim. Zorda kalırsanız diğer markalarınki de yenmeyecek kadar kötü olmuyor tabii :) ) Şehirde bulması zor oluyor ancak bulabilirseniz açık süt de kullanabilirsiniz.

  Tarif:

  1) Yoğurdun yatağını şimdiden hazırlamanızı tavsiye ederim. Sütü mayaladıktan sonra tencerenin etrafını kalın ve mümkün olduğunca hava almayacak şekilde sarmanız gerekiyor. Mesela ben 3 kat örtüye sarıyorum. İşte tencerenin etrafına saracağınız örtüleri, mayaladığınız yoğurdu soğumaya bırakacağınız yüzeye serin ve hazır edin yataktan kastım o :) Eski bir hırka olur, nevresim olur, battaniye olur. O tip şeyler işte :)

  2) Market sütü kullanırsanız bir taşım kaynatmanız yeterli. Böyle köpürüp taşayazdığı vakte kadar yani. (Açık sütü daha fazla kaynatmak gerekiyor. Birkaç parmak kadar buharlaşması gerekiyor.) Altını kapadıktan sonra sütü ılımaya bırakın.

  3) Çoğu tarifte mayanın süte, süt elinizin dayanabileceği kadar sıcakken, hatta hafif ısıracak bir ısıdayken eklenmesi öneriliyor. Ancak ben şunu fark ettim ki, süt ılığa yakın hatta ılıkken maya eklendiği zaman yoğurdun tadı daha az ekşi oluyor. Mayanın tutması konusunda da bir sorun yaşamadım. Yoğurt kaymaksız olsun isterseniz sütün kaymağını bu aşamada alabilirsiniz. Ben şahsen karıştırma aşamasında kaymağı dağıtabiliyorum ve sonrasında hoş olmuyor. Ağzıma parça parça kaymak gelebiliyor. Kaymaklı olsun isterseniz, kaymağı biraz kenara alıp, sütle seyrelttiğiniz mayayı dikkatli bir şekilde tenceredeki süte ekleyin ve kaymağı bozmadan sütü karıştırmaya çalışın. Maya eklediğiniz sütün ağzını kapatın ve hemen 1. maddede bahsettiğim yatağına yatırıp etrafını güzelce sarın.

  4) Mayaladığınız yoğurdu 5 saat kadar bekletmeniz yeterli. Bekleme süresi ne kadar uzarsa o kadar ekşi oluyor. Suyunu emdirmek için üzerine birkaç yaprak kağıt havlu koyup buzdolabına kaldırın. Tülbent de kullanılıyor ancak ben henüz denemedim. Kimisi kumaş kumaş kokuyor, koku yoğurda siniyor diyor ama ben yine de deneyeceğim zira yoğurdu sert kıvamlı sevdiğim için kağıt havlu yetiştiremiyorum. Aklınıza geldikçe kağıtları yenileyin / tülbenti sıkıp değiştirin. Ertesi güne taş gibi yoğurdunuzu yiyebilirsiniz :)

  3 mart 2017 00:28 10 mart 2017 00:45

  9. mis gibi kokan, kıvamı daha yumuşak ve sulu olan en değerli besindir. daha kıvamlı yoğurt sevenler, ev yoğurdunu bez bir torbaya döküp suyunu süzerek de tüketebilirler. insan bir kere ev yoğurduna alıştıktan sonra market yoğurtlarından tiksiniyor.

  3 mart 2017 00:32

  10. Bir kere alışınca hazır yoğurttan soğutan mucizevi şey bence

  3 mart 2017 00:44