yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (10)
  • medya (0)

  1. Hangi hayvanı sahiplendiğinize göre verilen bakımdır. Benim bu ukteden anladığım bu inşallah doğru anlamışımdır.

  Hayatım boyunca kedi, köpek, balık ve muhabbet kuşuyla beraber yaşadım (gizlinot: bazen aynı zamanda bazen farklı ). hepsinin ayrı beslenmesi, temizliği ve maması var yani kısaca bakımı.

  mesela kediler ve Köpekler şekerli şeyler yememeli. Kuşlar için gaga taşı gerekli. balıkların akvaryum temizliği çok çok önemli.

  Mesela muhabbet kuşum annesiyle kavga etmişti küçükken ve üst gagası kopmuştu maalesef. Veteriner yeminin kabuğunu çıkarmamızı söylemişti. Ve ben her yeminin tek tek çıkarırdım.

  Minyon köpeklerin kalça çıkığı olma riski çok büyük, koltuklara çıkmak için atlarlar. Küçük merdiven yaptırmıştım.

  Ama kedime bildiğiniz yara bakım hemşireliği yapmıştım. Dışarı çıkmak çok istedi ve geldiğinde kavga sonucu yüzünde yara vardı en korktuğum ve üzüldüğüm olaydı. Ama güzelce bakımını yapınca geçti.

  Benim bakımdan anladığım böyle işte.

  ukte : (yazar: glow )

  31 ocak 2016 20:38 31 ocak 2016 20:50

  2. (bkz: kedi bakımı)

  (bkz: köpek bakımı)

  31 ocak 2016 20:40

  3. kullanmadığım toprak kapları evde ve iş yerinde mama ve su kabı yaptım. plastik veya çelik / alüminyum kaplara göre daha sağlıklı.

  bazı yoğurtlar toprak kaplarda satılıyor, o kapları su kabı yaptım daha derin ve büyük.

  kapların hepsinin içi sırlı bu arada..

  22 mart 2017 00:32 22 mart 2017 15:55


  4. evde kedi besleyerek dahil olduğum oluşum :d

  kedilere gamsız derler ama benim kedim evde 2-3 saatliğine bile yalnız kalmayı hiç sevmiyor. Kakasını ya da çişini yaptı mı hemen haber veriyor, almamızı istiyor. kumu pisse üstüne gidip tekrar yapmaz yani.

  dışarıya çıkıyorsam ve kedim evde yalnız kalacaksa mamasını fullerim, çünkü hemen tedirgin oluyor ve geriliyor. zaten gideceğim için üzgün, bi de mamasız bırakıp onu kahretmek istemem:D suyunu da içme suyu koyuyorum ve her gün değiştiriyorum.

  24 saat yalnız bıraktığım hiç olmadı, çünkü gece bile canı oyun oynamak istiyosa ağlamaklı bi sesle cayır cayır bağırıp beni uyandırıyor, onun gönlü olana kadar oynamak zorunda kalıyorum.

  veya bazen de bağırmak yerine masamın/kitaplığımın üstüne çıkıp bişeyleri yere atıyor ve mecbur yine uyanıyorum.

  bazı geceler ise yanıma sokulup uyuduğu için gece tuvalete bile kalkamıyorum, çünkü eğer uyandırırsam kalkıp başka yere gidiyor ve ben onunla uyumayı çok seviyorum <3

  böyle anlatınca evet çok meşakkatli ama evde kavga gürültü olduğu zaman resmen rahatsız olup kavga eden 2 insanın arasına giriyor ve onun haline güldüğünüz için tartışmayı bırakıyosunuz:D

  ben kısırlaştırılmış kedi maması kullanıyorum (hills) ayrıca yuttugu kılları kusmasın diye macunlar veriyorum (parmagıma sıkıyorum o kendisi yalıyor, hatta ayıla bayıla yalıyor).onun dışında haftada 1 kez yaş mama veriyorum ama macunu yaş mamadan daha çok seviyor.

  ve son olarak, evet bütün koltuklarımızın kumaşları yırtık...

  ukte sahibi: (yazar: glow)

  30 aralık 2018 22:01

  5. Benim bir kedim var ve kedi bakımının köpek bakımına göre daha kolay olduğunu düşünüyorum. Tüylerini taramak, tırnaklarını kesmek ( benim kedim kestirmiyor malesef), yemek düzeni, kum temizliği, aşı ve kontroller. Kedinin yıkanma, gezdirme ve tuvalet için dışarı çıkarılma gibi sorumluluk isteyen durumları daha az. Köpeği olan insanın gerçekten düzenli bir hayatı olması gerekiyor. En basiti erken kalkması gerekiyor. Düzenli olarak yıkaması gerekiyor. Arkadaşımın köpeği vardı sabah uyanamıyordu hayvana acıyordum resmen. Tuvaletini tutuyordu hep. Evcil hayvan sahibi olmak ciddi bir sorumluluk kazandırıyor insana.

  30 aralık 2018 23:44 30 aralık 2018 23:44

  6. hamsterım var, bakımı çok basit haftada bir yemek ve su ver, bir de talaşını değiştir. Her zaman sevgi göster.

  31 aralık 2018 11:37

  7. İki kedim var, bakımın hiç de zor olmadığını düşünüyorum (gizlinot: Seviyorsanız tabii ki) sabah herkes işe okula giderken uyuyorlar, geldiğimde hala uyuyor halde buluyorum. Bazen ev dağılmış halılar kaymış oluyor ama...

  kedilerimden biri tırnaklarını çok nadir kesmemize izin verir keyfine bağlı yani ama diğeri o kadar seviyor ki ben keserken ilgiyle izliyor patilerini.

   Tüylerini taramamız da ayrı eğlence onlar için, ben sadece tarağı tutuyorum zaten hoşuna gittiği için etrafımda fıldır fıldır dönerek kendisi hallediyor biraz da şuramı tara der gibi. 

  Haftada bir ton balığı veriyoruz, eğer o hafta unuttuysak ton balığını alana kadar çağırıp buzdolabına götürüyor acı acı bağırıyor. Sanki aç bıraktık... 

  oyun oynamak için de bizi çok yormuyorlar artık, biri gelip diğerine miyavladığı an başlıyor koşuşturmaca ve dövüş. 

  Üstteki yazar da yazmış, evdeki tüm koltukların kaplamasının yırtık veya iplerinin çıkmış olduğunu söylememe gerek yok sanırım. 

  Ayrıca bazen şey düşünüyorum, çok sıkıldığımda onları izliyorum mesela ve birden diyorum ki “evde kedi olmasa çok sıkıcı olmaz mıydı ya?” 

  Çok seviyorum sizi çocuklar... 

  31 aralık 2018 16:11


  8. 3 kedim var 2si benimle 1 tanesi annemlerde. Evlenirken annem "bir kızımı verdim bir kızımı daha veremem o benim dostum" dedi. Ben zorlanmıyorum. Evde perdeler dışında zaiyat yok. Koşturmacalar, halı kaymaları, sandalye düşmeleri yaşıyoruz tabii. Ama ben eve girdiğimde onların miyavlayıp iki pati üzerine kalkması beni benden alıyor. Tüm yorgunluğum gidiyor.

  En basiti bugün biri seveyim dedim yere uzandım. Başım dönsü hafiften kafamı düşürdüm yere mecburen. Hemen ikiside gelip koklamaya başladı. Bu adım bile benim için kıymetli. Hepsine sağlıklı ömür diliyorum. Eziyet görmedikleri, ırkımızın onları öldürmediği, mutlu yaşadıkları bir sene olur dilerim ki.

  31 aralık 2018 16:24

  9. 2 meleğim, kedim var.

  pörtlek 3,5 yaşında

  zilli 9 yaşında

  ikisi de meleğim.

  pörtlekte bu yaz egzama başladı. ilk çok korktum mantar olabilir düşüncesiyle, şükür egzamaymış.

  çok özel bir bakıma ömür boyunca ihtiyacı olacak.

  maması hipoalerjenik, yaş mama iki günde bir yarım çay kaşığı oda mutlu olması için tadımlık. kesinlikle ev yemeği yememesi lazım. sürekli deri kontrolü yapıyorum çünkü aniden yeniden atak olabilir. çok korkak, herşeyden panik oluyor. bu paniklerini kontrol altında tutmazsam egzamasını tetikliyor.

  ikisi de kum konusunda hassas. sadece pudra kokulu ince kum kullanıyorlar. farklı kokulu olursa eğer wc kullanmıyor ve kaplarının içerisindeki kumu dışarıya atarak tepkilerini gösteriyorlar.

  bakımlarında özellikle dikkat ettiğim mamalarını düzenli yemeleri ve su yeterli içmeleri. parazit tedavilerini veterinerde yapamıyoruz çünkü en son pörtleği veterinere götürdüğümde egzamasından dolayı, 4 gün eve gelince saklandı. titreme krizi geçmedi.

  evde onlara veterinerimizin bana öğrettiği şekilde iç parazit haplarını düzenli içiyorum. dış parazit için boyun damlalarını kullanıyorum

  ikiside komutlara çok iyi tepkiler veriyor. bebekken alıştırdım, hayır, gel kızım, mama vs dediğimde neyi neden dediğimi anlıyorlar. mesela mutfağa girmelerine izin yok, girmek isterlerse hayır kızım diyorum. ikiletmeden tıpış tıpış çıkıyorlar.

  ikiside stres topum benim. en ufacık ruh halimdeki değişimleri anlıyorlar. üzgünsem yanımda biri kucağımda biri dönüşümlü yatıyor. mutluysam eğer illa evde koşturmacalı saklambaç oynamak istiyorlar.

  31 aralık 2018 17:37

  10. Efe ve Maya 2 muhabbet kuşum var Yemleri saçma haricinde sorunumuz yok tül kullanmıyorum çünkü Mayamın ayağı takılıyor ömrümün neşesi onlar

  1 ocak 2019 11:02 2 ocak 2019 19:54