yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (15)
  • medya (1)

  15. Sadece bir kez ve kendi saçımda denediğim için kendimi otorite görmüyorum fakat süreci sıfır hasarla yürüttüm ondan paylaşmak istedim. Saç tipim orta kalınlıkta telli, dalgalı (şimdi geniş dalgalı, küçüklükte kıvırcık), dipleri normal (şehir hayatında gün aşırı yıkıyorum), uçları kuru ve uzun. Gür değil ama çok seyrek de değil. Rengi de siyaha çalan koyu kahve, güneşte vakit geçirince üst kısımlar kendiliğinden kızıla dönebiliyor. Uzaması dökülmesi hormonlar çerçevesinde normal seviyede. Normal düzende iki haftada bir ya yağlarla iki saat bekleterek maske yapıyorum, ya da üşenirsem haftada bir iki kez duşta 2-3 dk silikonsuz saç maskesi kullanıyorum.

  Kullandığım boya: palette deluxe ultra yoğun uil (?) 7 tona kadar açıcı.

  1.hazırlık

  Herhangi bir işlem olmayan saçlarıma Boyamadan önceki iki hafta boyunca her yıkamadan önce uçlara tatlı badem ve hindistan cevizi yağı ile maske yaptım. normal düzende yıkadim. Günde iki kez de taradım (normalde sadece duşta parmaklarımla tarıyorum). Boyamadan önce de yıkamadan bir gece değil iki gece bekledim (gerçi evde bekledim, zıplamalı spor yapmadım o sebepten çok yağlanmadı, kirlenmedi) yine taradım.

  2. Boyama:

  Paketin içinden çıkan boya ve krem oksidanı karıştırdım fakat toz açıcıyı karıştırmadım (belki bir gün bunu da denerim) . Uçlara boylara sürdüm, 45 dk bekledim, soğuk su ile duruladım, kurudu. Sonra diplere sürüp 30 dk bekledim, tekrar duruladım. Boya İçinden çıkan saç kremini ilk açmada kullanmadım. Bir hafta bekledim, bu bir hafta içinde iki kez yağlarla maske yapıp taradım. Sonra ikinci kez aynı düzenle boyayı uyguladım. Sonuç bakır tonlu sarı oldu. Zaten mora boyayacağımdan bakırı önemsemedim. Bu sefer Duruladıktan sonra da içinden çıkan kremi uygulayıp 20-25 dk bekledim.

  3. Boyama sonrası

  Bu sefer yağ yerine normalde de kullandığım krem ile normal düzende (haftada iki) maske yaptım. Yine son açma işleminden bir hafta geçtikten sonra yarı kalıcı renkli boyayla mora boyadım. Renk şişedekiyle birebir tuttu. Test için Baya saçı çekiştirdim Kopma, yıpranma yok, dalgalar aynı, yumuşaklık ve parlaklık anlamında da boyama öncesiyle fark yok. Benim esas hedefim renkli boya kullanabilecek kadar açmak ama bu esnada minimum yıpranmayla kurtarmaktı, bunu tutturdum. Direkt sarı kullanacak olsam sıcak ton rahatsız edebilirdi, ona toner de lazım. En güzeli de ilk yıkamalarda mor boya çok aktığından saça tamamen dağıldı ve mor sampuan işlevi gördü. Doğal sıcak tonlu saçlarım soğuk tonlu oldu ve bu halini kendime yakıştırdım 😁

  Saçlarım birkaç yıl önce de renkli (mavi, yeşil) boyanmıştı ama iyi bir yere gitmeme rağmen kuaför açıp boyadığında çok yıprandı, renkli boyalar uzun süre bekletilmesine rağmen düzgün tutmadı, bunu aşırı hasara bağlıyorum. Dalgası bozulmuştu, parlaklık tamamen gitmişti ve keserek kurulmuştum. Bundan sonra tutup platine dönmezsem açtırma işlemi için kuaföre gitmeyi düşünmüyorum.

  Cağnım (yazar: Ailurophile) evde de yaparsın ya kuaföre gitme yakıyorlar diye gazı vermese ve uğraşacak vaktim olmasa hiç kalkışmazdım muhtemelen, ona da buradan tekrar teşekkür ediyorum🤸🏻‍♀️

  24 ocak 14:35 26 ocak 09:38

  14. Koyu kumral tabanlı saçlarımı evde sarı yaptım. Yaparken ne kadar tavsiye varsa açıktım, ama ne burada ne başka yerde istediğim detaylı bilgileri bulamadığım için şimdi ayrıntısıyla yazmak istiyorum.

  Saçlarım orjinali koyu kumral, uçları sarının koyu tonlarındaydı. İnce telli, ama güçsüz değildi. İnternette çok bakındıktan sonra aradığım rengi tam olarak tutturan bir YouTube hesabı buldum, isteyen olursa mesajdan yazarım. Tamamen oradaki kadının kullandığı ürünleri kullandım, zaten en güvenilir olanlar da onlardı.

  Blondme Toz Saç Açıcısı ve yine blondme 30 volümlük oksidanı bire bir buçuk oranında karıştırdım. Karışımın içine hindistan cevizi yağı da koydum. Önce uçları sonra dipleri boyamanız gerek. (dipler sıcak olduğu için daha hızlı açılırmış) İlk seferde ablam boyadı ve istediğim açılmayı elde edemedim. Turuncumsu (burası sorun değil) ve aralarda orjinal rengin olduğu (bu sorun :d) bir hale geldi saçım. İstediğim renk küllü sarı olduğu için tekrar açmam gerekiyordu.

  Gelelim 2.açma işlemine. İlkinden 8-9 gün sonra aynı işlemi tekrarladım. Ama bu 8-9 gün içinde saçıma bazı geceler zeytinyağı, bazı günler hindistan cevizi,badem yağı, e vitamini kapsülü ve hint yağı karışımı, bazı günler de zeytinyağı bal karışımı sürdüm. Saçımda her gün bir yağ vardı yani :). İkinci açma işlemini yaparken saçımı eşit bir şekilde ikiye ayırdık ve bir

  tarafı ablam, bir tarafı annem yaptı ki ilk boyananlar sonlara gelene kadar yıpranmasın. Biraz fazla panik ve detaycıydım. İşlemi yaparken de sık sık kontrol ettik, ama bu kez dipler bile (çok zor olsa da) açıldı.

  Bundan bir hafta sonra (yine bir hafta boyunca saçıma yağlarla bakım yaptım) saçımı boyama işine başladım. 

  Kullandığım boyayı içine (igora 9.1 ve 8.140) igora turuncu azaltıcı ve igora 10 volümlük oksidan karıştırarak hazırladım. Hızlı bir şekilde önce dipleri sonra uçları boyadım, yaklaşık 45-50 dk saçımda tuttum ve yıkadım. Sonuç olarak tam istediğim küllü sarıyı elde ettim.

  Gereksiz bilgilerle anlatmış olabilirim, ben okurken her detayı bilmek istediğim için böyle yazdım. Umarım birlerine yardımcı olur.

  16 kasım 2020 20:29

  13. blondme açıcı ve 20 volümlük oksidanı ile gerçekleştirdiğim eylem. kuaförlere gidip dünya kadar para verip kalitesiz ürünlerle saçımı yakmalarından bıktım. o parayı kendim kaliteli ürüne verip yakacaksam da kendim yakmaya karar verdim. gözü karartmıştım yani. saçlarım kısa, ince telli ve en son iki ay önce boyanmıştı. saçımı bu açıcı ile açtım ve inanır mısınız yakmadım. belki uçlarında biraz kurumalar olabilir ama bu kuruluk için hindistan cevizi desteği alıyorum. üzerine cila yaptım ve yine blondme'nin tonerlerini kullandım. bence oldu. kuaförlerde saçlarımın açıldıktan sonra taranırken parça parça ellerime gelmesi geldi aklıma, saçım açıldıktan sonra gidip saçlarımı kestirmelerim geldi aklıma. yazık etmişim.

  not: bu girdi tavsiye niteliğinde değildir, kimseyi evde saç açmaya yönlendirmek istemem. saçınızı iyi tanımanız gerekir öncelikle. ben deneyimlerimi paylaştım.

  14 kasım 2020 16:12 14 kasım 2020 16:13


  12. kimyasalsız saç açma işleminden bahsetmek istedim. Benim kullandığım iki ürün var Papatya suyu ve limon. Papatya suyunu kaynatıp soğuduktan sonra saçıma döküyorum. Her gün öğle sıcağında terasta güneşlenirken kurutarak bekletiyorum. Limonu ise sıkıp spreyli şişeye sıkıp yine balkonda oturarak bekliyorum. Bu ürünleri her gün uygulayarak aşamalı olarak saçlarınızı açabilirsiniz.

  20 nisan 2020 23:51

  11. böyle bir şey yaptığıma inanamıyorum öncelikle. Yani boyayla saç açmayı tabiki denedim ama toz açıcı ile bunu yapmak...

  dibim koyu kestane.saçımı 1 sene önce açtırmıştım hafif küllü.

  denemek için ensede yandan iki minik tutam alıp göz kararı hazırladım ve sürdüm folyoladım. (gizlinot: neden iki? bir tarafı koyu bir tarafı ciyak sarı olmasın diye :))) )

  saçım yanacak kesin olmayacak korkusu ile tabiki sürekli açıp açıp baktım. 35 dk sonrasında da yıkadım üstüne 8.1 açık küllü kumral geçtim diğer boyalı yerler ile aynı tonu yakaladım.

  2-3 günlük sürede ne renge döneceğini kontrol edip ona göre ön kısmı da hafiften süreceğim.

  Benim amacım saçlarım salık iken önlerde 2-3 paket olsun yüzüm gözüm açılsın. Komple bir sarı olma amacım yok ona rağmen sürekli kontrol ederek saçlarım yanmadan istediğime ulaştım.

  20 nisan 2020 21:50 20 nisan 2020 21:51

  10. ben bu işleme bir anlık hevesle bakır saçlarımı siyaha boyadıktan sonra karar verdim. hem saçlarım belime kadar olduğundan kuaförler bütçeme göre çok yüksek fiyatlar söylediler hem de ''yıpranma, yanma riski olduğunu bilerek gel ben karışmam'' dediler.

  bugüne dek kuaförlerden çok dilim yandığı için kendim yapmaya karar verdim. bana gelen zarar yine benden gelsin dedim :)

  3 yılı falan buluyor, o zamanlar morfose'un 900 gramlık açıcısı 20 küsur liraydı. 5-6 tane de %9'luk oksidan alıp malzemeleri hazırladım. saçlarımı ortadan ikiye sımsıkı ayırdım. daha rahat kontrol edebilmek için iki tarafı ayrı ayrı yapmaya karar verdim. önce sol taraftan, uçlarından başladım. çok ince dişli bir tarakla da tarayıp iyice aralara kadar yedirdim. enseye, saç diplerine gelince durdum. saç kurutma makinesiyle 2-3 dk açıcı sürdüğüm yerleri ısıttım. çünkü dipler zaten sıcak olduğu için çok çabuk açılıyor, ton farkı olsun istemedim. diplerine de hızlı hızlı yedirip max 15-20 dk beklediğimde soluk bir turuncu-sarıya kadar açıldı. önceden koleston'un açıcılarıyla denediğimde bu kadar çabuk açılmamıştı.

  diğer tarafa da aynı işlemi tekrarlayıp istediğim tabanı elde ettim. iki tarafı ayrı ayrı yapmak çok işime yaradı çünkü saç çok olunca gözden kaçırdığın yerler oluyor. bir tutam bile açılmamış yer kalsa yamalı yamalı duruyor.

  ardından o gece bütün saçımı zeytinyağına bulayıp streçleyip uyudum. saçlarımda yıpranma, lastikleşme, kopma vs olmadı. çünkü açıcı hemen etki gösterdiği için, saçımda çok bekletmek zorunda kalmamıştım.

  korka korka giriştiğim bir şeyi iyi kotardım. geçen yıllarda 1-2 kez daha tekrarladım bu işlemi kafama estikçe saç boyayıp her seferinde bakıra geri döndüğüm için. sonra açıcının tarihi geçince daha temkinli davranmaya başladım. çünkü fiyatı artık 3 katı! :)

  15 eylül 2019 17:34

  9. anneme uyguladığım işlem. 

  annemin senelerce boyanmış kızıl kahve saçları vardı. evde iki üç kere komple 7 numara ile kızıllığı kırmaya ve bir tık rengini açmaya çalıştık ancak hep koyu kahve bir saç çıkıyordu.

  en son boyanın üstünden bir buçuk ay geçtikten sonra kuaför malzemeleri satan bir yerden palettenin açıcısına denk geldim ve iki kutu aldım. annem çok açık değil de fındık kabuğu tonları istediği için rengi platine kadar açmamızın hiç bir gereği yoktu. uçlardan başlayıp diplere doğru boya yapar gibi ürünü sürdüm. 15 dk bekleyip diplere sürdüm. kafanızın ısısı ve çıkan yeni saçların daha önce işlem görmemiş olması sebebiyle 5-6 dakikada boy ve uçlarla aynı tonu yakaladığımızı gördüm. hemen yıkadık. üstüne istediği fındık kabuğu saç boyasını çokta turunculaşmaması ve rengin koyu tutmasından korkarak 7 numaralı küllü kumralla karıştırarak saça uyguladık. istenilen sonuç cuk oturdu. 

  bence evde saç açmanın bazı kuralları var. öncelikle evde daha önce işlem görmüş saçları platine kadar açmak mümkün değildir. açılsa bile dalga dalga bazı bölgelerde farklı tonlarda açılır saç. eğer saçınız koyu kahveyse evde açarak sarı bir saça sahip olamazsınız. açıcıyı saç dibinden uçlara doğru değil de saç uçlarından diplere doğru uygulamak gerekli. işlem esnasında sık sık saçı kontrol etmek gereklidir. eğer ürün varsa kapta açılmayan yerlere tekrar sürüp üstüne bir aliminyum folyo sarıp açılmayan bölgeyi kurutma makinesi ya da fönle ısıtıp işlemi hızlandırıp etkisini arttırabilirsiniz. 

  kuafördeki maliyetten çok daha düşük miktarla ve saçı daha az yıpratarak istenilen sonuca ulaşılabilir.

  14 eylül 2019 20:42


  8. Ne yaptığınızdan tam emin değilseniz veya internetten araştırdınız fakat hayatınızda ilk kez yapacaksanız ya tecrübeli birisiyle yapmanız, ya da üzerinde özellikle ‘6-9 tona kadar açıcı’ gibi ibareler olan sarı boyalar ile yapmanız en doğrusu olacaktır. 

  14 eylül 2019 19:41

  7. 16 17 yaslarındayken mavi saç sevdasına tutulup bir de bunu evde kendim yapma kararı aldım. Markalı-markasız üst üste bir kaç çeşit açıcı kullandım çünkü saçlarımı defalarca kez siyaha ve kızıla boyamıştım ve haliyle açılmıyordu.

  Sonuç: her ne kadar bakımına özen göstersem de saçım bunca şeye dayanamayıp yandı, lastik gibi sünüp kopmaya başladı, ıslakken mısır püskülü gibi oluyordu. Saçlarımı yanak hizasında kesmek zorunda kaldım ve açıcının tamamen saçlarımdan gitmesi için birkaç kez kesmek zorunda kaldım. Velhasıl kelam, bir daha tövbeler olsun...

  8 temmuz 2019 23:47

  6. Evet cesaret gerektiren bir işlem ama kuaförlerde nice saçların yandığını gördükten sonra evde kendimin yapması daha da içime siniyor açıkçası. Dikkatli olduğunuz sürece bir sorunun çıkacağını zannetmiyorum. Zamanında simsiyah saçımı da açtım, boyadan çok yıpranmış saçımı da... Gayet başarılı sonuçlar elde ettim. Yıpranması zaten kaçınılmaz işlemdir aynı zamanda.

  Eğer evde saçınızı açacaksanız en önemli şey sık sık saçı kontrol etmek. Böylece kontrol sizde olacak. Herkesin saçı faklı, diyelim ki saçınız ince telli dolayısıyla çok daha hızlı açılacaktır. Siz gereken süreyi bile beklerseniz artık çok geç olabilir.

  Saçla inatlaşmamak gerek bir de. İstediğiniz gibi açılmadı ise bırakın öyle kalsın çünkü bekledikçe saçın yıpranması kat ve kat artıyor. Daha çok bekleyim de saç daha çok açılsın derseniz geçmiş olsun. Zaten koyu bir saça sahipseniz bir anda açılamaz. Bırakın bir işlem daha uygulayın ama süreyi aşıp beklemzlik yapmayın.

  Saçı açmadan önce hindistan cevizi yağı veya koruyucu bir yağ sürmek gerek. Tabi ki açma performansını etkileyecek ama en azından saçınız çok daha az yıpranacak. Ben bunlara dikkat ediyorum en temel olarak ve şimdiye kadar da bir sorunla karşılaşmadım.

  8 temmuz 2019 17:45