girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (224)
  • medya (3)

224. yapmayı çok istediğim, bir ara denemeye çalıştığım ancak uzun zamandır hareketsiz kalmış olmaktan, sol ayak bileğim ve sol el bileğimdeki ağrılardan ötürü bir türlü başaramadığım eylemdir. hafta başında yeniden deneyeceğim, umarım bu kez kısa süre de olsa yapabileceğimi görmek adına başarılı olabilirim.

11 kasım 01:07 11 kasım 01:23

223. Bir senedir haftada 3 gün yaptiğim canim aktivitem. Ben yemegi biraz kacirip hemen hemen butun kadinlarimizin yasadigi o basen sorunuyla karsilasinca beslenmemle birlikte destekleyici bir egzersiz programi aradim. Salona gidecek vaktim yoktu cunku inanilmaz yogun bir tempoda calisiyordum. (link: https://darebee.com Şu) sitede o kadar guzel ve cesitli egzersizler var ki. Evde spor yapmayi dusunenlere kesinlikle bi bakmalarini oneriyorum. Vucudunuzun hangi bolgesini calistirmak istediginizi secebileceginiz, baslangic, orta, zor gibi seviyelere yer veren, cardio, fitness, yoga, plates gibi cesitli alternatifleri birlikte sunan guzel bir site olmuş. İnsallah isinize yarar. Ben cok faydasini gordum.

10 kasım 12:06

222. An itibariyle lesli sansone nin 5mil lik videosunu yapıyorum

2.mile geçtim. hadi süslülerim zamanı uygun olanlarla akşam yemeği öncesi yağlarımızı yakalım ;)

Üzerine de 30günfit ten belirlediğim programa devam edicem (yaklaşık 12-15dakikalık egzersiz)

9 kasım 17:07


221. Bir buçuk seneden beri düzenli olarak pilates ve yoga yapıyorum. Hayatımın hiçbir döneminde 52 kiloyu aşmadım. Sporu bedensel kaygılar sebebiyle yapmıyorum benim ruhuma iyi geliyor. Spora aslında yoga ile başladım. Evde de öğrendiğim asanaları kendimce bir akışta yapıyordum ama bir gün yapıyorsam 6 gün yapmıyorum. Bu konuda hiç disiplinli değilim. Bir buçuk senedir öğle araları şirketin yakınındaki Macfite grup derslerine gidiyorum ara sıra eserse de evde yoga pratiği yapıyorum. Yukarıda da bahsedilmiş, bir kere spora başlayınca ev kesmiyor. Hareketleri yanlış yapıp sakatlanma ihtimaliniz de çok yüksek. Bir de evdeyken kendimi çok zorlamıyorum 10 tane mi yaptım tamam yeter diyip çekiliyorum. Spor salonunda daha motive oluyor insan.

9 kasım 14:50

220. Uygulanabilirliği kolay olmayan ama düzene oturttuğunuzda çok fayda sağlayacak bir eylem.

Bir sene boyunca evde kendi kendime yaptim. Bazı ekipmanlar satın aldım Decathlon'dan Pilates çemberi, dumbell, mat, esneme bandı,atlama ipi vs.

Nike Training Club uygulamasını tablete indirdim ekran genişliğinden faydalanmak için.

Seviyenizi belirliyorsunuz, Haftada kaç gün kaç saat yapabileceğinizi koşu imkanınızın olup olmadığını vs. Size dört haftalık bir program oluşturuyor uygulama. Hangi gün yapacaksanız. "Bugün şöyle şöyle antrenmanınız var 25 dakika" gibi bildirimler alıyorsunuz. Ekipmanınız yok ise onu da belirtebiliyorsunuz. Bu sayede sizin önünü ze gelen antrenmanlarda herhangi bir alet olmuyor.

antrenmanlar tek düze değil mutlaka ısınma ve soğuma hareketleri yapıyorsunuz ilk ve son iki üç dakikada. Ben faydasını gördüm. Denemek isteyen yazarlara tavsiyemdir.

8 kasım 16:20 8 kasım 16:24

219. Çoğu kimsenin aksine gymden daha disiplinli olabildiğim şey. Ter ve yorgunluk sonrası duşa üç adım, mutfağa 7 adım, yatağa 4 adım mesafede olmak büyük konfor.

8 kasım 16:18

218. Geçen sene Sitenin yürüyüş parkurunda sabah akşam yürüdüğüm (gizlinot: Yuruyemedigimde leslie ile 30dk yapiyordum.) bir dönem bir de evde basen eritme egzersizleri yapiyordum. 2 ayda 4.5 kilo vermiştim. Evde spor yapmanın en güzel yanı kendi banyonda duş almak. (gizlinot: Benim için en önemli kısım bu. Spor salonunda asla duş alamıyorum. Tiksiniyorum niyeyse. Halbuki rahat insanımdır, pek fazla biseyden igrenmem ama benim de takıntım bu galiba.). işten çıkıp bir de spor salonuna kadar sünecek halim olmuyordu. Bana çok iyi gelmişti evde spor yapmak. (gizlinot: Tabi bırakıp da homini gırtlak yiyince 5 kilo olarak geri aldim)

8 kasım 13:28


217. eviniz ya da iş yerinizle spor salonu arasında çok fazla mesafe varsa ya da spor salonuna gidecek vaktiniz yoksa son derece mantıklı olan eylemdir.

8 kasım 13:22

216. önemli olan sporun sürdürülebilr bir şekilde yapılması bence. sizin karakterinize, amacınıza hangisi uyuyorsa o yönde ilerleyin. ben spor salonlarından bıkmış, milletin terleriyle islanmış aletlere binmeye huylanan, soyunma odalarında kendimi ortaokul, liseye dönmüş gibi hisseden ve bundan hiç hoşlanmayan biri olarak evde spor yapmayı tercih ediyorum. amacım, vücudumun esneklik kazanıp herhangi bir ters harekette kaslarımın zedelenmesini önlemek, vücudumu sıkı tutmak, kemik erimesine engel olacak şekilde kaslarımı güçlendirmek, spor yapmadığım zaman oluşan bel ağrımı engellemek ve biraz olsun sağlıklı olmak. bu amaçlarımı evde gerçekleştirebildiğim ve de artık düzenli olarak spor yapma disiplinini sağladığım için ev benim için ideal. eğer devamlı olarak spor salonlarına yazılıp sonra gitmiyorsanız, evde spor yapmayı ya da açık havada yürümeyi veya koşmayı deneyin. size uygun olan sporu bulana kadar da pes etmeyin. vücut spora hemen tepki veriyor. üç ay içinde farkı hissedebiliyorsunuz ve de bu insanı motive ediyor.

7 kasım 23:20

215. amaç sadece kilo vermek, vücut şeklini bir miktar toparlamak ve zihinsel olarak daha iyi hissetmek ise, yararlıdır.

ancak spor salonunda spor yapmanın tam olarak muadili değildir ve vücut kompozisyonunu önemli ölçüde değiştirmek, ”body transformation” paylaşımlarına konu olacak türden sonuç almak isteyenler için yetersizdir. bunu kişisel fikrim olarak belirtmiyorum, düzenli spor yapmaya evde hobi olarak başlamış olan herkesin bir noktadan sonra kesmediği için soluğu gym’de almasından da gözlemleyebiliyorum.

evde ya da dışarıda yapılan sporun, spor salonundaki antrenmanlara alternatif olması pek mümkün değil, çünkü ilk ikisinde yapılabilecekler kardiyo ya da vücut ağırlığı/direnç bantları/küçük ağırlıklar kullanılan direnç egzersizleri ile sınırlıdır. ciddi ağırlık çalışmalarını spor salonundaki serbest ağırlıklar ve makineler olmadan yapamazsınız. vücut kompozisyonunu değiştirmek ve özellikle verilecek fazla kilosu (mesela ortalama 15+) olanlarda sarkmayı en aza indirmek için ağırlıkların altına girmenin önemi çok büyüktür.

aynı şekilde, çok zayıf olan ve kilo almak isteyen birinin de ağırlık çalışıp kas inşa etmeden, sadece çok kalori alarak kilo alması hem sağlıksız, hem de hayal edilen türden fit bir beden yerine skinny fat görüntüye yol açacak bir şey. ”sürekli spor yapıyorum, yiyorum, yine de kilo alamıyorum” diyen bir arkadaşım tüm uyarılara rağmen aslında iyice yağ yaktıracak olan kardiyoyu ve basit direnç egzersizlerini bırakıp ağırlığa geçmiyor ve asla sonuç alamıyor. hayalleri süsleyen büyük yuvarlak popolar barbell hip thrustlar’la, glute bridge’lerle, smith machine’lerle yüksek ağırlıklar altında yapılıyor, body weight squatlarla değil.

(evinin bir boş odasını barbell, bench, ağırlıklar ve uygun düzeneklerle dolduran kişiler de var, onları tenzih ederim. zaten onlar evde olsa da bahsedilen ”evde spor” bu değil)

amacı kaş inşa etmek olmayanlar için de şunu belirteyim, dikkat ederseniz ek ağırlık kullanılmayan reformer pilates stüdyolarında bile size hoca tarafından vücut ağırlığıyla yaptırılan egzersizlerin yanında, evde tek başınıza yapabileceğiniz egzersizler çok sınırlıdır, daha az kas grubu aktif olarak çalışır ve alacağınız verim çok daha düşüktür.

bunu neden söylüyorum? çünkü spor, uğruna para harcamanın gereksiz olduğu bir şey değil. ruh ve bedensel sağlığımız için önemi tartışılamaz. mesela ingiltere’de national health service yetişkinlerin haftada en az 4 gün, çocuk ve ergenlerin en az 5 gün, 40 dakika boyunca orta-yüksek tempolu fiziksel aktivite yapmasını öneriyor. türkiye’ye baktığımızda ise fiziksel aktivite oranları diğer ülkelere kıyasla düşük ve dürüst olmak gerekirse bir çoğumuz sporu sadece estetik kaygılarla yapıyoruz. asla eleştirmiyorum, ben de böyleyim. ancak istenen vücudun görünümünü güzelleştirmekse, enerjimizi bu konuda doğru branşa kanalize etmek çok daha mantıklı. örneğin kilo almak isteyen birinin evde spor yaparak amacına ulaşma şansı pek yok, ya da sarkmadan kilo vermek isteyen birinin haftada 7 gün gym üyeliği almak yerine 3’er gün ağırlık çalışabileceği bir üyelik alıp, kalan zamanda kardiyosunu ister evde, ister dışarıda yapması daha mantıklı.

(gbkz: çok önemli ekleme): az önce mesaj atan bir süslü şöyle demiş: "kilolu olduğum için salona gitmeye utanıyorum, sanki herkes bana bakıp dalga geçecek diye düşünüyorum". bu konuya değinmeyi unutmuşum. şu anda 85 kiloyum ve yaşadığım ülkede fat shaming yaşamıyorum, ancak türkiye'de yaşarken 70 kilo halimle bile spor yapma çabamla alay ediliyor ve güya "uzmanlar" (hocalar, doktorlar) tarafından bana "sen önce yağ yak, sonra ağırlık çalışırsın. yağların bir kasa dönüşürse daha da çok şişersin" gibi şeyler söyleniyordu. öncelikle, size böyle şeyler söyleyen bir kişiyle çalışmayın, kulak bile aşmayın. hatta siz tavsiye istemedikçe fikir veren, hatalı yaptığınız bir hareketin formunu düzeltmek dışında boş ve bilimsellikten çok uzak konuşan hiçbir spor hocası/pt'yi ciddiye almayın. diğer kullanıcılara gelince, bırakın size gülmeyi, sadece dik dik baksalar bile "ne bakıyorsun" diye hesap sorup hakkınızı aramayı bilin. herkes haddini bilecek.(gizlinot: seda sayan mode on) senelerce bu insanların yaşattığı fat shaming yüzünden yeme bozukluklarıyla uğraştım, her spor yapmak istediğimde demoralize etmeleri yüzünden iyice kilo üstüne kilo aldım. siz de bu durumlara düşmeyin süslülerim. unutmayın kendi sağlığınız için yatırım yapıyorsunuz, hadsiz ve fesat kişilerin bunu sabote etmesine izin vermeyin. bu kişi ister gym'deki rastgele bir üye olsun, ister aile üyeleriniz, ister en yakın arkadaşınız, ister partneriniz. herkes kişisel alanını bilmeli ve başkalarınınkine de saygı duymalı, bunu bilmiyorsa da öğrenmeli. bunun için lütfen sesinizi çıkarın.

7 kasım 21:18 7 kasım 21:49