sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (241)
 • medya (3)

241. (link: https://www.youtube.com/watch?v=f7IHzwgXX78&t=0s&index=12&list=PLjjosHJzf3HMPxw5XQY6oybG25g1MmZgO pilates video) evde pilates topunuz ve boş vaktiniz varsa tavsiye ederim. biraz eski bir video fakat sıkılaşmak için gerçekten çok etkili

13 mart 12:25

240. Hava şartları na mümkün olunca ve spordan uzak durulmaması adına yapılması gereken mekansal spor türüdür. Ha spor salonlarında ha evde spor yapmanın tek farkı “rahatlık” faktörüdür. Yani evde olmanın rahatlığıyla biraz daha spor yapabilir, istediğiniz saatlerde takılabilirsiniz lakin salon sporları için önce çanta hazırla, koşa koşa duş al, hafif nemli saçlarla çık dışarı eve yetiş yarın ki program için bir daha çanta hazırla vs vs. En güzeli evde yapılan ancak disiplinize ediyor olmaktır aslolan.

Hatta öyle ki kas ağrısından durulmayacak vaziyete de gelinir.

(link: https://guvensozluk.com/yogun-spordan-sonra-hissedilen-kas-agrisi_16204 )

12 mart 18:23

239. Hava şartlarını, yorgun olmayı, yanında eşya olmamasını vs. hiçbir şeyi bahane edemediğin spor türüdür.

Dışarda spor yapmakla ilgili; terledikten sonra spor salonunda duş almak da duş almadan giyinip terli terli eve yürümek de beni çok rahatsız ettiği için bu düşüncelerin beni spora gitmekten alıkoyduğunu fark ettim. Bir de anlamsız bir şekilde yüzüm terliyor ve haliyle oradaki havluları yüzüme sürmek istemiyorum.

Ben de niye inat ediyorum ki diye düşünüp (üyeliğim olmasına rağmen) çareyi evde spor yapmakta buldum. Böyle çok daha kolay ve sürdürülebilir oldu benim için.

Hem de Callanetics’e başladım bu sayede ve sanırım bu zamana kadar en keyif alarak yaptığım egzersiz bu oldu.

12 mart 18:05

238. spor salonunda yapılandan farksız olduğunu düşünüyorum eğer disiplinli olursanız. bir pilates matı ve orta boy pilates topuyla yapamayacağımız spor yok. hatta topa bile ihtiyaç olmayabilir. üstelik istenilen şarkıyı açıp canınızın istediği saatte yapma avantajıyla.

özellikle yazın sıcaktan skolyoz ağrılarımın artmasıyla hergün evde hareketlerimi yapmaya çalışıyorum. gayet de memnunum. evde olursam canım istemez, terliyorum diye çabuk bırakırım gibi klişeleri henüz yaşamadım.

11 mart 18:21

237. domyos medium seviye pilates bandı ile devam ediyorum. şınav ile üst vücudu çalıştırıyorum artıkdan lateral yana açış, öne çıkış ile tüm omzu çalıştırıyorum. kol yine bantla press yapıyorum. arka kol için iki sandalye ya da ayaklarım sandalyede kendim yatakta olacak şekilde arka kol press yapıyorum (hepsini anlatan görseller atabilirim) düz squatları yapıyorum fakat onun için de kücük bantlar var alabilirsiniz.

(link: https://www.youtube.com/watch?v=O2UmiBa0FdI evde yapabileceğiniz squat hareketleri)

11 mart 00:05

236. Disiplinli bir şekilde yapabilene saygım sonsuz.

7 mart 23:13

235. evde spor yapmaya bayılanlardan biri de benim. daha önce ''düzenli spor yapmak'' başlığına da yazmıştım. spor salonuna gidemiyorum yoğunluk sebebiyle bu yüzden evde spor yapmak daha avantajlı geliyor sürdürülebilirlik açısından. uzun süredir pilates yapıyordum sırt ağrılarım için. ancak son zamanlarda basen ve göbek beni çok rahatsız etmeye başladı, biraz daha haşin sporlar yapmaya yöneldim :)

youtube'dan (link: https://www.youtube.com/channel/UCpQ34afVgk8cRQBjSJ1xuJQ madfit) 'i takip etmeyi seviyorum. hem çeşitli videolar var, sıkmıyor hem de ihtiyaca yönelik içerikler var. arzu eden bakabilir.

ben günde 20-30 dk spor yapıyorum. 2 gün yapıp 1 gün dinleniyorum. vücuttaki toparlanmaları gördükçe yediğinize içtiğinize de dikkat etmeye başlıyorsunuz maksimum etkiyi görebilmek için. süper motivasyon sağlıyor insana.

edit: başlamak isteyen süslülere motivasyon olsun diye yazıyorum. bu rutinimle 1 ayda kalçadan 1,5 cm, baldırdan 1 cm incelmişim. yediklerime az daha dikkat edersem hedefime ulaşabilirim bence.

7 mart 13:17 21 mart 00:07

234. her yerde kendime hareket edecek alan yaratabilirim. iş yerinde hantallaştığımı hissettiğimde tuvalete gidip 50 squat yaptığım bile olmuştur swh. bütün haftasonu evden çıkmayacaksam açıp leslie ile bol bol hareket edip farkı kapattığımı düşünüyorum. hareket iyidir her an yapılabilir.

7 mart 12:49

233. spora bundan iki yıl önce kanser hücreleri barındıran bir benim olduğunu öğrendiğimde başlamıştım. daha önceleri de arada sırada spor yapıyordum ama spor yapmayı çok sevmeme rağmen süreklilik sağlayamıyordum. kendimle ilgili öğrendiğim bu kötü gerçek sonrası spor salonunda spor yapmaya başladım. spora dair her şeyi araştırmaya, anlamaya ve özümsemeye başladım. hatta ameliyat sonrası bacağımda dikişlerle spor salonunda üst vücut çalışıyordum :D daha sonra hayat temposu sebebiyle salonda spor yapmaktan vazgeçtim. akşam 7'de eve gelip, hazırlanıp spora gitmek, spor yapıp eve dönmek, duş faslı vs. derken 10-11'i bulan saat bu kararı almama neden oldu. şimdileri ise evde düzenli olarak pilates ve kardiyo egzersizleri yapıyorum. sporu sürekli olarak yapacağım belli olmaya başladıkça yavaş yavaş ekipmanlar aldım. okumaya, öğrenmeye devam ettikçe ve deneyimledikçe hangi egzersizlerin size uygun olacağını anlayabiliyorsunuz. eğer disiplinli yaklaşabiliyorsanız ve kendi başınıza bu süreci yürütebileceğinizi düşünüyorsanız kesinlikle evde spor da efektif olacaktır. son olarak şunu söylemek istiyorum. spor yapmak her bireye bir şeyler katıyor ama eğer vücut direncinizi yüksek tutmanız gereken hastalıklara sahipseniz süslüler, imkanlarınız el verdiği sürece mutlaka spor yapmaya çalışın. ruhsal ve fiziksel olarak faydasını görmemek mümkün değil. sağlıcakla kalın.

7 mart 00:44 7 mart 00:45

232. normalde 1 yıldır max 2 ay aralık vererek spor salonuna gittim ama evim biraz uzak olduğu için artık cidden aşırı üşeniyorum + boddybuilding biraz stabil sıkıcı bir spor haline geldi. (destek sporu)

bu yüzden evde yapmaya başladım ki normalde cidden büyük ön yargılarım vardı. gidip 60-70kg benchpress yapmadan nasıl olacak vs. diye düşünüyordum ama 2 gündür yapıyorum gayet de oluyormuş tabiiki birebir aynısı olmuyor ama vücudum çalışsın movement otursun istiyorsanız evde de oluyor. hacim için ama yine gitmelisiniz fakat zayıflama + ısınma için evde de yapabilirsiniz.

ben kalkıp önce camı açıyorum, sonrasında bilindik ısınma hareketlerimi yapıyorum.

arka kol-göğüs için (bir kaç bölge de var aslında) bütünsel hareket olan şınavımı çekiyorum. 3x20 yapıyorum.

sonrasında iki sandalye arasında triceps çalışıyorum bu da yine 3x15 oluyor. bir nevi kendi ağırlığınızı kaldırıyorsunuz öyle düşünün.

omuz için duvara kalkıp press yapıyorum 3x10 yapıyorum bu zorluyor baya.

bacak için şu anlık 3x20 squat yapıyorum nizami bir şekilde.

karın içinse mekik çekiyorum 3x15. böylece tüm vücudumu nereseyse çalıştırmış oluyorum 30dk kadar sürüyor sürmüyor. ardından ılığın bir tık soğuğu duş alıp çıkmaya yakın tamamen soğuk yapıyorum, duşu aldıktan sonra müthiş rahatlamış hissediyorum. (soğuk duş kası yenlemeye de yardımcı) illa tamamen soğuk olacak diye bir kural yok sıcak soğuk arası da olur fakat tam sıcak hem kan basıncına zararlı hem gözeneklere.

karın-çalışıldı.

göğüş-çalışıldı.

bacak-çalışıldı.

omuz-çalışıldı.

arka kol-çalışıldı.

şu programda sadece ön kol ve sırt kaldı onu da bu pilates bandı alıp halletmeyi düşünüyorum. youtube'da çok tatlı ve bilgili bir hoca da buldum. (link: https://www.youtube.com/watch?v=tILkQ81qeI0&t=1s tuğçe irtem) buradaki hareketlerin tamamı aşırı efektif ve uygulanabilir.

hadi kolay gelsin hepimize.

6 mart 16:46