yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (435)
  • medya (9)

  435. çok keyif aldığım bir kanal keşfettim. normalde kardiyodan nefret ederim ve haftada bir iki kez yaparım. ama (link: https://www.youtube.com/channel/UC36FXjAeclZl466Q5TNEAqg şu) adamın kanalındaki 30 dklık videoları severek ve içimden küfretmeyerek yapıyorum. ben bile sevdiysem ki nefret ederim yani belki zorlananlarınız ve sevmeyenleriniz de sever diye paylaşmak istedim.

  23 mart 12:59

  434. birkaç haftadır yaptığım eylemdir.

  hali hazırda mat ve dumbell vardı evde. sadece dumbell olsa da bana yetermiş gerçi. bu sürecin başında bir videoya bakarak spor yapmaktan zevk almadığımı fark ettim ve hareketleri, hangisini ne kadar yapacağımı kağıtlara yazdım/çizdim. aralara istediklerimi ekliyorum, hafif gelenleri artırıyorum. şimdi bir karın, bir bacak, bir de ağırlık için notlarım var. onları okurken spor yapıyorum, müzik de dinleyebilmiş oluyorum.

  genel olarak rutinim şöyle: önce esneme için bir yoga videosu açıyorum, ısınma amaçlı (yoga rehberle daha iyi oluyor, yalan yok). sonra karın-bacak, enson da 4 ağırlık hareketi yapıyorum 3x12 olacak şekilde. hepsi tam bir saatimi alıyor sadece. iki günde bir yapıyorum, bazen arada 300 ip atlıyorum.

  geçenlerde de karın için bir tekerlek aldım, bayağı etkili demişlerdi.

  beni bu konuda motive eden şey spor aletleri oldu galiba. sporu düzenli yapma şartını koydum kendime spor aletleri almak için. bakalım biraz daha vakit geçsin eliptik bisiklet almayı düşünüyorum. belki güncellerim bu girdiyi.

  22 mart 21:59

  433. Daha önce bir süre stüdyoda reformer pilates yapıp çok sevmeme rağmen hem üşengeçliğim hem de masraflı gelmeye başlaması yüzünden bırakmıştım.

  Pandemide iyice patates olunca 5 ay kadar önce bu sevdiğim spora tekrar dönmek istedim ve ikinci el bir ev tipi reformer aleti aldım. Evimde karanlık olduğu için aktif kullanamadığım bir odam vardı, orayı spor odası yaptım.

  Pzt, çarş, cuma günlerini pilates günü olarak belirledim. İlk başlarda "bugün yapmasam mı ya yarın yaparım" gibi cayma isteği oluyordu ama kendimi programa uymaya zorladım. Şimdi 4 aydır müthiş düzenli yapıyorum ve en son 2019 yazında giyebildiğim şortumun içine girebilmeye başladım. Sonuç gördükçe daha da motive oldum ve maksimum etki için beslenmemi de düzenledim. Reformer aleti 5 ayda parasını çıkardı zaten.

  Daha sonra spor düzenime bir de yürüyüş ekleyeyim dedim. Yaşadığım yerde mesai saatimden önce ya da bitince çıkıp biraz yürüyeyim diyebileceğim hiçbir park vs olmadığı için katlanan yürüme aletlerine bakmaya başladım ve çok da beklemeden bir tane edindim.

  Şimdi haftada 3 gün pilates, 3 gün de karşıma koyduğum tabletimden netflix izleyerek en az 1 saat tempolu yürüyüş yapıyorum. 1 gün de dinlenme verdim kendime.

  Açıkçası daha önce defalarca spor salonuna yıllık üyelik ödeyip sadece 3 ay gidip bırakmış, evde ise 3 günden fazla düzenli spor yapamamış bir insan olarak ilk defa bu kadar uzun süredir düzenli egzersiz yapıyorum. Kendinizi illa şunu yapacağım diye kısıtlamayın, sevdiğiniz ve sürdürebileceğiniz bir düzen oluşturun. İlk başlarda bırakmaya yatkın oluyor insan, kendini zorlayınca vücut gerçekten alışıyor ve istiyor. Hatta bazen sırf akşama canım istemezse diye sabahtan spor kıyafetimi giyip, üzerine bir sweat geçirip tüm gün öyle çalışıyorum. Artık bir daha spor salonuna gideceğimi sanmam, gidersem bir tek yüzme için giderim, o da çok sevdiğim bir spordur.

  17 mart 09:54


  432. Pandemi sebebiyle; evden çalışma, gönüllü evde kal kampanyası, zorunlu evde kal kampanyası sebebiyle yapılması zorunlu faaliyet.

  Yapmaya başlamak için; öncelikle sağlığımız için elzem olduğunu kavramamız sonra nerede hareket orada bereket diyerek bunun kararını almamız gerekir. Ardından ilave külfete meydan vermeden, gerekli malzemeleri tedarik etmemiz gerekir. Bunlar; beş altı adet kırlent veya yastık, iki adet dolu beş litrelik su bidonu, iki adet dolu yarım litrelik su şişesi. Artık biz ve malzemeler hazır olduğumuza göre evde spora başlayabiliriz. Bunlarla spor yapmak hem kolay hem tehlikesiz hem de ekonomik.

  Önce, Kırlent veya yastıklar hangisi varsa koridora gelişigüzel aralıklarla dizilir. Kâh bunların üzerinden atlayarak kâh basarak koridorda ısınma turlarına başlanır. Isınma tamamlanınca ara vermeden iki adet dolu beş litrelik su bidonları ele alınarak turlara devam edilir. Isınma turları ve bu, yirmi yirmi beş dakika civarında sürmeli. Bittiğinde ara vermeden iki adet dolu yarım litrelik su şişeleri ele alınıp dikilinir. Ayaklar iki yana açılarak kollarımız saçımızı tanıyormuş gibi hareket ettirilir. Sayısı kişiye bağlı olsa da her kol için yetmiş yetmiş beş adet civarında olmalı.

  Bu evde spor seansı, sabah akşam olmak üzere otuz otuz beş dakika sürecek şekilde tekrar edilmeli. Çalışırken ve sair zamanlarda, her yirmi otuz dakikada ayağa kalkarak elli altmış adım atılmalı. Sağlık için bol su içmede ihmal edilmemeli.

  17 mart 08:35 17 mart 15:22

  431. yapabilenleri imreniyorum. tüm malzemeleri satın alıp örme sepetimin içine itinayla yerleştirmeme rağmen aşırı üşeniyorum. kilo problemim yok ancak kas kütlemi arttırmak istiyorum. bunun için de yeterince kendimi motive edemiyorum. oysaki dondurma topu gibi kalçaların hayalini kuruyorum.(gizlinot: swh)

  16 mart 12:12 16 mart 12:13

  430. Bilinçli yapılmazsa sakatlanmaya neden olan aktivitedir.Bilinçli yapıldığı takdirde yağlara adeta kafa atar.Ben 5 aylık bir sürede 5 kilo verdim.Yağdan gittiğini düşünüyorum.Daha kalıcı oluyor.Aylardır aynı kilodayım arada kaçamak yapsamda telafi ediyorum ve tabi haftanın en az 3 günü yürüyüş şart.

  16 mart 10:22

  429. Gaziantepe sık gitmemle beraber (gizlinot: Fıstıklı baklavalar, kebaplar :() zaten var olan kilolarıma yenisini ekleyince dur demek zorunda kaldım. Hayatımın hiç bir döneminde 1 aydan uzun spor yapmadım, yaptığım sporlarda hep spor salonunda gerçekleşti, haftada 3 gün olmak üzere. Hayatım boyunca hareket etmekten hep nefret ettim hatta öyle ki yürümek zorunda kalmamak için 20 yaşımda araba almış biriyim. Bakkala bile arabayla gidenlerdenim yani. 

  Ama sanırım yaşımında biraz ilerlemesiyle hayatıma hareket (gizlinot: Gerçek anlamda hareket) katmam gerektiğine karar verdim. Eliptik bisiklet aldım en uygunlarından haftanın en az 5 günü günde 1 saat eliptiğe biniyorum son 1 aydır. Hem para verdim mantığındayım hem mis gibi elimin altında hem gerçekten keyifli. Ev tipi olanlar spor salonlarındaki kadar vurucu değil bunu belirteyim. Açıyorum bir komedi dizisi (gizlinot: Modern family) ve 1 saat dolmuş. Bugün artı olarak bacak egzersizlerine de başlayacağım. Tavsiyelere geçecek olursam benim için yarayan;

  1. Gerçekten kilo vermenin ötesinde hayattaki sevdiğiniz aktiviteyi bulun. Kimi yürümeyi sever kimi koşmayı kimi bisiklete binmeyi kimi evde videolarla hareket çalışmayı. 

  2. Beni spor kıyafetleri çok motive ediyor. İlk etapta bir kaç spor kıyafeti aldım ve onlarla spor yapmak sanki bir sporcuymuş edası verdi bana daha şevkle spor yaptım.

  3. Süre olarak kendinizi asla kısıtlamayın ben 1 saat dayanabilirim diğeri 15 dakika bir diğeri 2 saat önemli olan devamlı olabilmesi.

  4. Devamlılık. Ben günüm çok yoğunsa bile sporu bir yere sıkıştırıyorum. Hem günümü düzenlememe de yardımcı oluyor. 

  Velhasıl süslüler spor yapmaya başlamak için biraz ittirmek gerekiyor ama biraz çabaladıktan sonra zaten kopması bir hayli zor. 

  15 mart 18:39


  428. 75. antremanımı bitirdiğim şu günde bu başlığı şenlendirmeyi kendime bir borç bildim.

  Geçmişte kilo verme, seri incelme, kaçıp kopma şeklinde motivasyonlarla egzersiz dünyasına spor salonuna yazılarak, eve ekipman alarak girdim. 

  Aldığım ekipmanı iki üç hafta bile kullanmadan kenara attım, yazıldığım spor salonuna maksimum bir ay gittikten sonra spor yaparak amacıma ulaşabildiğimi fark edip gereksiz bir "isteyince verebiliyormuşum yeaa" özgüveniyle önce salona gitme aralıklarını arttırarak sonrasında da kafamda spor yapma aşamasına geçip komple salonu bıraktım. 

  Geçtiğimiz aralık ayında sadece spor değil giriştiğim birçok "alışkanlık" meselesine karşı benzer tutumu sergilediğimi nihayet idrak ettim.

  Bu hikayenin kahramanı nasıl oldu da her gün egzersiz yapar hale geldi peki?

  Sırrı açıklıyorum.

  Yetmez ama evet mottosu ve is tik rar.

  1 ocak'ta ntc uygulamasını indirdim, gittim en kısa en basit egzersizi buldum: koşucu ısınma egzersizi (7 dk). 

  7 dakikayla ve bu denli basit bir egzersizle başladım çünkü benim için öncelik "bunu ölüm kalım olmadıkça yaparım, atlamam" diyeceğim bir hedef koymaktı. Hedef: iki haftada bilmem kaç kilo, şu kadar incelme değildi. Hani şu yıllardır dillere pelesenk olmuş "egzersizi hayat tarzınız haline getirin" hedefini tutturmaktı yani.

  Haftalık-iki haftalık olarak yaptıklarımı inceledim ve yavaşça süreyi arttırdım. Bugün itibariyle 15 dklık çoğunlukla esneme, bazen bacak, bazen kola yönelik antremanları yapıyorum. Ortalamaya baktığımda ise her gün 10 dk antreman yapmışım.

  Bu sistemin sonucunda işte "muntazam" ölçülerim diyeceğim bir tablo sunamayacağım sizlere. Çünkü tartıya çıkmadım veya mezurayla ölçüm yapmadım. 

  Ölçtüğüm şey günden güne o çok basit dediğimiz hareketlerde uzmanlaşıp uzmanlaşmadığımı anlamaktı.

  Aynaya baktığımda görünüşümde çok bir şey değiştiğini sanmıyorum ancak bakış açımda çok şey değişti.

  Bütün bu serüveni anlatma sebebim de aslında bu bakış açısı değişiminden bahsetmekti.

  Bacağımın, belimin kalınlığından rahatsız olan ve ideal kiloma ulaşmadan "olamayacağımı" varsayan ben, bugün aynaya baktığımda içtenlikle bacağımı, belimi takdir ederken buluyorum kendimi. Çünkü iki ay önce yapamadığım bir hareketi bugün rahatlıkla yapabilmemi sağlayan şey o bacak, o kol, o bel. 

  Biliyorum, bunu ben kasım ayında okumuş olsam, pfffff derdim, daha fiziksel ölçütler arardım.

  Ancak bu çok basitten başlayıp kendinize göre bir sistem oluşturma prensibinin altına imza atarım.

  Bir söz vardı, hedeflerinizin seviyesinde değil sisteminizin olduğu seviyedesinizdir, mesajını veren.

  Günde 5-10 dk ile hele de basit egzersizlerle hiçbir şey olmaz diye düşünenlere ise şunu diyebilirim: bir haftayı günde 5 dk egzersiz yaparak toplamda 30-35 dakikalık egzersiz yaparak geçirmeniz büyüktür hedefi basit bulup haftayı 0 dk egzersiz yaparak geçirmeniz. 

  Buraya kadar okuyanlara da teşekkür ederim, güzel sabır örneği. 

  15 mart 17:15

  427. Bir aydır falan düzenli şekilde yaptığım için birkaç tavsiye yazmak istiyorum buraya. Öncesinde sadece diyet yapıyordum, artık spor da yapıyorum ve bariz şekil almaya başladım. Süslüler öncelikle buna karar vermeme neden olan, motivasyon sağlayan şey "bir haftada neler yiyorum, spor programım" gibi içeriklere sahip youtube videoları oldu. Akşam yemeği fikirleri ararken (bkz: Melisa altan) hanımın bir haftada neler yiyorum videosunu gördüm ve aa aslında o kadar da zor değil he ben de yaparım bu işi diyerek kendim için spor programları bakmaya başladım. Ben kalçamın çok düz olmasından şikayetçiydim. hem kolay olduğu için hem de ekipmanım olmadığı için daisy keech bubble butt workout videosundan başladım. Biraz dizlerim acıyordu çünkü matım bile yoktu sonra tesadüfen market alışverişi sırasında carrefour'da görüp mat da aldım. Sonra daha fazla spor konusunda araştırmalar yapmaya, programlar izlemeye başladım. Şu an bir gün kalça ve bacak çalışıyorum, ertesi gün karın, kol ve sırt çalışıyorum. Başta sadece kalça çalışıyordum. Naçizane tavsiyelerimi toparlamak gerekirse:

  1 daha başlamadan spor ekipmanı, taytı, yok sütyeni falan satın almayın bir kenara atarsınız sonra devam etmezsiniz. Amacınız alışveriş yapmak değil spor yapmak, güzel bir fizik yapmak olmalı.

  2 spor geçmişiniz yoksa baştan örneğin chloe ting gibi zorlu programları denemeyin, hevesiniz kırılır.

  3 bu opsiyonel ama tamamen şahsi fikrim bence başta kendinize program yapmayın daha çok (bkz: Lily sabri) (bkz: Madfit) (bkz: Pamela reif) yada sevdiğiniz birinin programlarını takip etmeyi deneyin. Birilerini izleyerek daha kolay yapılıyor bence, sanki özel dersteymişsiniz gibi hissettiriyor.

  4 program sizi zorladığında yapamıyorum diye düşünmeyip durun ve dinlenin. Yorulacaksınız, nefesinizi kontrol edin. İzlediğiniz kişi durmuyor olabilir ama videoyu durdurduğunuzda duruyor. Siz chloe ting yada pamela reif değilsiniz. Ayrıca evdesiniz, kimse size o hareketi yanlış yapıyorsun kardeşim demeyecek. Zaten 10 gün sonra tüm programı tamamlayabilecek kıvama geliyorsunuz.

  5 ağırlık kaldırmanız gerektiğinde su şişelerinden yardım alın, baktınız ki birkaç haftadır devam ediyorsunuz o zaman ekipman alırsınız (gizlinot: Ben mi, ahahah ben hala almadım. Yoo fakir değilim ben... Fakir... Değilim.. )

  6 amacınız özellikle kilo vermekse minimal hedefler koyun, sonra hedefleri büyütün. Örneğin ben 2 hafta bubble butt workout yapacağım sonra üstüne bacak antrenmanı da eklerim diyordum. Yaptım. Başta yani kasım ayında 81,1 kiloydum bugün 15 mart ve ben 67,7 kiloyum. Kaç cm inceldiğimi bilmiyorum ama artık daha yuvarlak bir kalçam var ve bacaklarım gözle görülecek kadar inceldi. İlk aldığımda olmayan, dar kıyafetler şu an bol geliyor. Son olarak tamamen şahsi fikrim: bu işin özü motivasyon değil disiplin arkadaşlar.

  15 mart 16:22 15 mart 16:22

  426. Müthiş motivasyon isteyen, asla üşenmeye gelmeyen müthiş faydalı aktivite. Ben üşengeçlerin efendisi olduğum için bir sürü ekipmanım olsa da kılımı kıpırdatamıyorum.

  10 mart 16:49