sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (24)
 • medya (0)

24. dün başıma gelen şey :)

14 eylül 2018 10:31

23. bir şeylerin değişeceğinden korktuğum için yapmak istemediğim (gizlinot: çünkü tecrübe) yine de mecbur hissetmeye başladığım şey.

bayram oluyor, herkes ailesiyle sevdikleriyle beraber, ben sevdiğimden ayrı kalıyorum. çünkü evli değiliz. o kendi ailesiyle, ben kendi ailemle. hasta oluyorum, annem yanına çağırıyor gözümün önünde ol diye, ondan ayrı kalıyorum çünkü kocam değil. mesaj atıyor ancak nası oldun diye.

beraber yaşama fikri bana ne kadar mantıklı gelse de alt jenerasyonuma bunu kabullendirmek veya dayatmak gibi bir reforma giremem. buna enerjim yok, son iki yıldır sürekli bir şeyleri izah etmekten fena yoruldum.

sonuç olarak tatil yapamadığımız bir bayram tatilinin ardından uff bu ne böyle evlenelim kurtulalım bari diye bir fikir çıkıyor ortaya.

benim için tüm sevdiklerimi aynı masa etrafında görebilmemin tek yoluna dönüştü artık. umarım şansım açılmıştır, iyi olmasını ümit ediyorum sadece sonuçta herkes iyi niyetlerle yola çıkıyor.

14 eylül 2018 08:52 14 eylül 2018 09:46

22. uzak durmanın, kendi hayat şartlarım açısından en mantıklı karar olduğuna 3-5 yıldır ikna olduğum kurum.

sebeplerim ise şöyle;

-kendime uygun birine denk geleceğime olan inancımı kaybetmem

-ev iş iş ev ekseninde yaşıyor olmam sebebiyle yeni biriyle tanışmamın çok zor olması

-sonu hüsranla biten geçmiş ilişkiler

-yaşla beraber gelen konfora ve yalnızlığa alışma duygusu

-yalnızlığı sevmem, insanlardan çoğunlukla nefret etmem

-maddi manevi kimseye muhtaç olmamam, herşeyi tek başıma yapabilmem

-babamın evlilik sürecimde ve sonrasında sorun çıkarma potansiyelinin yüksek olması

-benim kafa yapımdaki kadınların toplumda para etmemesi

-anne olmak gibi bir isteğimin olmaması

-ilişkilerde diplomatik olmamam, yani kayınvalide kayınpeder olaylarını çok büyük bir ihtimal kotaramayacak olmam

-anne babamdan ve genel olarak toplumdan gelen evlilik baskılarına ve abuk subuk adamların benimle ilgilenmesine göğüs gerebilecek kadar güçlü bir karakterimin olması..

herkesin tercihlerine saygı duymakla beraber evliliğin kendi adıma sadece aşk ve sevgi için yapılabilecek bir olay olduğunu düşünüyorum.. ileride pişman olabilir miyim? evet.. ama pişmanlık riski herkes için geçerli.. o zaman ağlamaya hakkım yok.. ben seçtim bu yolu.

13 eylül 2018 14:52 13 eylül 2018 15:03

21. Beş ekimde evleniyorum. Hem çok mutluyum hem de ailemden ayrılacağım için hüzünlü... 

Dört yıllık bir birliktelik sonrası, artık çaktırmadan beklemiş olduğum bir evlilik teklifi; sonra nişan ve bir yıl sonra da işte düğün zamanı. Yeni ev, yeni eşyalar ve sevdiğim adamla ömür boyu yaşamaya evet demek çok ama çok güzel ve heyecan verici geliyor. Darısı isteyen tüm süslülerin başına. 

13 eylül 2018 12:18 13 eylül 2018 13:20

20. bazen sıcak bakıp bazen ölümüne soğuduğum durumdur. evet lazım ama hayatında biri olmadıktan sonra evlilik hakkında ne düşündüğümün pek bir önemi yok gibi geliyor. çünkü evlenmeye olan bakış, hayatına giren insanın niteliğine göre değişiyor. ne diyem kısmet diyem.

13 eylül 2018 00:30 13 eylül 2018 00:31

19. eğer çocuk yapmak yerine birbirini seven iki insan olarak, bağlılık göstergesi olarak gerçekleştiriliyorsa çok saygı duyulacak bir müessese. ama sırf çocuk yapmak için, evlenmiş olmak için evlenmeyi pek makul bulamıyorum. yani evlenmen senin seçilmiş bir insan olduğunu göstermiyor, kocişim, çociklerim moduna girmene gerek yok :d ülkede evli çift sayısı zaten fazla. kısacası sevdiğin bir insanla yaşamını, aileni, paylaştıklarını birleştirmek adına yapılırsa dünyanın en güzel şeyi.

12 eylül 2018 17:52

18. Sevdigin insanla hayatını birleştirmek elbette güzeldir. Ancak üniversite arkadaşım aile cüzdanıni Instagram'da profil fotoğrafı yapti. Bu kadar buyutmemek gerektiğini düşünüyorum. Bir de sürekli "evde kalanlar çatlasın,nikahli kocam,kem gözler uzak dursun kocamdan" olayı var. İşte bunlar çirkin detaylar arkadaslar. Evlilik hayatın akışında olabilen doğal bir şeydir,level atlatmaz. 

12 eylül 2018 17:11

17. üstteki girdideki arkadaşa katılıyorum evlenmek bir başarı değildir. durum sadece evliliktir. ailem sevgilimle ayrı evde çıkmama izin vermeyeceğinden evlendik. evliliği bir tür baskı kısıtlama ,özel alana saldırı, şeklinde yapar yada düşünürseniz durum zorlaşır. evlenmişte olsanız ,sevgilide asla kendinizden kişiliğinizden ödün vermeyin. sizi siz yapan özelliklerinzden vazgeçmeyin. en çok kendinizi sevin ama egoistlik gibi değil. evleneceğiniz kişiyle ne kadar sevgili olduğunuz değil ,nasıl yaşabildiğiniz önemli. birlikte yaşamadan kimsenin huyu suyu bilinmiyor. aşıksanız bunu sıkıcı boyuta taşımazsanız (gizlinot: her an dipdipe)hayat müthiş olur. 3 yıllık evliyim. ne ben eşimin pc de oyununa karışırım ne de o benim kitap okumama. kişisel alana saygımız var . o fantastık film sevmez bende korku .ayrı ayrı izler birbirimize anlatırız. demem o ki herşeyi birlikte yapıp sıkılmak yerine , ayrı yapıpta renk katabilirsiniz. önemli olan sevgiyi ,saygıyı o çizgiyi kaçırmamak.

12 eylül 2018 16:57

16. Bir (gbkz: Başarı) değildir. Statü göstergesi hiç değildir. Bunda sanırsam herkes teoride hemfikir olur. Pratikte de şu fikri sindire sindire, mutlu yaşayabiliyor muyuz olay budur.

Geçmişten bugüne bu kültürde, milyonlarca kadının hayatı ya evlenmiş ya da evlenmemiş olmak yüzünden kaydı. Peki bugün gerçekten bu evlilik saplantılı, arazlı kültürü geride bıraktık mı?

Evlenmek (ideal olarak) sadece aşkın ve sevginin göstergesi olarak yapılması gereken bir eylemdir. ~tabii mantıkla da bakabilir, proje gibi de görebilirsiniz, seçim sizin.~ o vakit belki aşksızlığın, sevgisizliğin, yalnızlığın yarattığı acıyı ya da yetersizlik duygularını (ki bunlar aynen bir evlilik içinde de yaşanabilir) (gbkz: Kendinde) ele almayı bilerek, evlenmiş ya da evlenmemiş olma eylemini burada tanımlayıcı değişken olmaktan çıkarmalıyız.

Şunu diyorum:

Evlenmek <> evlenmemek

Bu tecrübelerden herhangi biri diğerinden daha büyük ya da üstün, daha iyi ya da daha kötü değil.

Size aksini söyleyen olursa, ağzına ağzına kürekle vurun. Bilmemkaç milyonuncu da siz olmayı reddedin.

12 eylül 2018 16:45

15. Çok korkardım.çünkü kısıtlanmaktan nefret ediyorum.monotonluğa da gelemiyorum ama basiretim bağlandı galiba :)

20 ağustos 2018 21:03