yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (14)
  • medya (0)

  14. sevgilimle 5 senedir aynı evde yaşadığımızdan bu konuyu en masrafsız kapatan benim sanırım. ailem ne kadar ısrar etse de yalvar yakar bir şey aldırmadım. benden gizli bir nevresim takımı bir pijama-terlik, iki de havlu almışlar. ama yalan söylemeyeyim üzüldüler biraz hiçbir şey aldırmamama. bu iş onların genlerinde yazılı, almayınca ebeveynlik görevlerini yerine getirmemiş hissediyorlar.

  9 ekim 19:03

  13. Her şey yeni olsun, her şey ben yeni gelinim diye bağırsın derdine düşmeyerek normal seviyede tutulabilir. 

  Bekar evimde 4 yıllık Çamaşır makinem vardı. Gayet düzgün çalıştığı için yenisini almadım. Hala da kullanıyorum. 9 kg değil de 5 kg’lık makinem var. Ne olmuş?

  Evimde kettle yoktu. Pek de eksiklik hissetmemişim ki almamışım o zamana kadar. İş yerinden arkadaşlarım ev hediyesi olarak aldılar. Kettle olmadan evlendim. Ölmedim bak yaşıyorum. 

  Kahve makinem hala yok. Olacağını da sanmıyorum. Evimde nişan töreni düzenleyip 40 kişiye kahve yapmayacağım. Gerek yok. 5 dakika fazla uğraşıp cezvede yapıyorum. 

  Davetiyenin kuşsuz olanını aldım. Gelecek olan geldi düğüne, kimse sorgulamadı. Zaten çöpe atılacaktı. 

  8 ekim 21:39

  12. Çeyiz konusunda yelek,patik,başörtüsü gibi el işçiliği olan ürünleri babaannem hazırladı zaten ve çoğu aile büyüklerinden kalan ürünler temiz saklayıp bana ayırdı. Ev eşyalarını spotçulardan,ikinci el dükkanlardan alıp temizletirsem aileler için uygun olur,önemli olan ev bence yaşayacak bir yuva yoksa en lüks eşyayı almak saçma geliyor bana. Önemli olan mutlu olabilmek ve evin içinde huzurlu olmak ancak 200 bin tl borçla kimse mutlu başlamıyor evliliğe. Düğün konusu bence samimi olmalı ve masraf aza inmeli,okul bahçelerinde,belediyenin tesis ettiği kapalı alanlarda yapılabilir düğün. Zaten düğün hayali kuran biri olmadım hiç. Salonlara 7-8 bin tl vermektense 1-2bin tlye işi kapatmak daha mantıklı he bir de ne yaparsak yapalım beğenmeyen eleştiren insanlar olacak. Kendimizi üzmeye değmez cidden.

  10 temmuz 11:25

  11. fazlasında gözü olan biri değilim. fazla eşyadan da hoşlanmıyorum zaten :(

  evlendiğim zaman eşime tek bir şey rica etmiştim. Ev alalım. Peşinatı benim ve senin ailen toparlasınlar. kredi çekip ev alalım, eşya, düğün falan istemiyorum. eşyayı zaten yavaş yavaş alırız diye düşünmüştüm.

  ben peşinat falan veremem ayrıca bi oğlum var eşyalarını alamıcak mıyım dedi kaynanam.

  aldığı da köşe koltuk ve yemek masası. onu da 4000 tlye kapattırdım ben. ev çok ufaktı zaten koltuk takımı sığmıyordu.

  kayınbabama kalsa 300 tlye köşe takımları varmış (gizlinot: fgsjgkdsljglksdjglksd) nerde allah aşkına gösterin cidden varsa alcam dedim. ondan sonra konu kapandı :D sürekli pahalı bilmem ne diye laf ediyordu kendisi. 2 çocuk ardarda evlendirdi. diğeri kızdı. her şeyi ona aldılar kız çeyizi daha zahmetli bilirsiniz. Nevresim takımına 2bin lira verildiğini biliyor muydu acaba benim köşe takımıma laf ederken :D işte aman çok harcanmasın diye diye kıymetimiz bilinmiyor. O yüzden acımamak lazım.

  yeni evleneceklere tek bir tavsiye verebilirim. eşyalara anlam yüklemeyin. eksikler asla bitmiyor. temel eşyalarınızı alın zaten 2 seneye kalmadan sıkılıyorsunuz. gözden çıkarması daha kolay oluyor.

  boşa masraf hepsi.

  10 temmuz 11:18

  10. Sihirli bir kelimeyle yarı yarıya düşürülebilen masraflardır; Hayır.

  Bir demliğe 500tl vermek istemiyorum, hayır.

  Bir taşınsam yeni eve uyması sorun olan kanatlı perdelere 3bin tl vermek istemiyorum, hayır.

  Gecenin sonunda dağıtılan yemeklerin masalarda yerlerde gezdiği yemekli organizasyonlara 20 30bin tl asla vermek istemiyorum, hayır.

  Çoğaltılabilir. Söylediğiniz Hayır sayısı arttıkça balayı/tatil günleriniz de artar.

  Hayat sizin borç da sizin olacaksa kimsenin gözünün yaşına bakmayın. Acımasız gelebilir fakat bunu güneşin altında tatlı tatlı esen rüzgârla keyif yaparken gram umursamayacaksınız.

  Şimdiden hayatınızın yeni döneminde mutluluklar dilerim süslüler.

  10 temmuz 00:57

  9. İnsanlar sahip oldukları zenginliği sadece para ve şatafattan ibaret sandıkları için bu denli çığırından çıkmış masraflardır.

  Keşke insanlara karakterlerindeki zenginliği gösterebilseler. Kayınvalidesini insan içinde itin bi tarafına sokmak yerine olgunluklarını, anlayış ve samimiyetlerini gösterseler.

  Keşke yolun saf sevgiden geçtiğini bilseler ve insanlar gelinliğin kaç bin lira olduğunu değil de gözlerinin haykırdığı sevgiyi tahmin edebilseler.

  9 temmuz 21:17

  8. Benim bu konudaki görüsüm, durumu olan istediğini yapar ancak, durumu olmayan neden kendini bu kadar zorlar anlamış değilim. Herkes evlenirken millete bir şeyler ispatlama derdine giriyor. He bir de daha kötüsü var, biz evlenmeden önce tamam cok masraf yapmayız falan diye düsünürken aileler şu da olsun bu da olsun, bir tane isteğine tamam dediniz mi zaten gerisi hoopppp geliyor. Bence ailelere en basta hicbir sekilde söz hakkı tanınmaması lazım. 

  9 temmuz 20:51

  7. Yapabilecegim en az masrafla atlattim ben ama esimin ailesinin durumu benimkilerden daha iyiydi ve nasılsa son oğlan zateeen yapalım ne yapıyorsak dediler , karışmadım bayağı zengin menülü bir düğün salonu tuttular. Düğünle alakalı en fazla masraf salondu yani. Söz-nişan her ne deniyorsa onu evde yaptık. Kına gecem için ayarladigimiz salon sezon dışı olduğundan bin lira falandi. Hiç oturmayarak kına gecesinin de hakkını verdigimi düşünüyorum :D

  9 temmuz 13:35

  6. Eşimin bekar evime taşınmasıyla neredeyse sıfır masrafla atlattığım kalem. Evde zaten kendimce bir düzenim vardı evlenmeden bir kaç ay önce yatak aldık sadece bunun dışında eve ilişkin bir masrafım olmadı.

  Evleniyorum diye misafir yemek takımı falan almadım. Misafir bir zahmet benim tabağımdan yesin.

  Nişanı evde aile arası yaptık. Düğün kına yapmadık onun yerine yurtdışında nikah ve balayı birlikte oldu. Gelinlik yerine de beyaz bir elbise aldım. Eşim de gömlek pantalon ayarladı bitti gitti.

  Kendi evim vardı bizim için çok rahat oldu bu süreç. Sıfırdan eve çıkanlar için yorucu ve bir o kadar masraflı. Ama evlenirken her şeyim eksiksiz olsun mantığından çıkılması gerektiğini düşünüyorum. Elalem ne der diye düşünüyorsanız da şimdiden geçmiş olsun.

  9 temmuz 13:26 9 temmuz 13:26

  5. Bana kalırsa her şeyin dört dörtlük tamam olması takıntısından vazgeçilirse insanların yıllarını ipotek etmesine gerek kalmadan altından kalkılabilir masraflardır. Sen bi evini tut, yatağını beyaz eşyanı al. Gerisini peyderpey alırsın. düğün öncesi bilmem kaç ekran son model tvlere, salon takımlarına milyorlar gömmenize gerek yok yani. Hepimizin ailesinin evi tabak çanak dolu. Karacaya milyarlar bayılmana da gerek yok. Çok klişe olucak ama o paraya balayınızda yunan adalarını filan gezersiniz ya da geleceğinize yatırım yaparsınız malum ülke krizde. sanki evdeki yepisyeni eşyalar, tonla borç sizi mutlu edecekmiş gibi eve servet dökmeyin. letgo da, spotcularda çok çok az kullanılmış tam takım salonlar, beyaz eşyalar var hemde yarı fiyatından da ucuza satılıyor. Her ay ya da her iki ayda bir, bir tane ihtiyacınızı alırsınız mesela. Bir defa evleniyorum diye ne kendinize ne partnerinize işkence çektirmeyin, annenizin dolduruşuna da gelmeyin. Benim anneme kalsa eve 3k'lik klima taktırmıştım daha bir sürü ıvır zıvır yaptırmıştım. Dertleri senin evine gelince rahat edebilmek, düzenine karışabilmek. Mahal vermeyin böylelerine.

  9 temmuz 12:38 9 temmuz 12:44