yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (56)
  • medya (0)

  56. evlilik meraklısı mıydı bilemem ama iş yerimde birlikte çalıştığım, 22 yaşında bir arkadaşım vardı. sekiz yıldır -yani 15 yaşından beri- sevgili olduğu çocukla evlendi. argümanı da zaten 15 yaşından beri sevgiliyiz idi. evlendikten üç hafta sonra hamile kaldı bir de üstüne üstlük.

  gördüğüm en mutsuz insanlardan biri şu anda.. yaşım 27, beş yıldır aynı adamla sevgiliyim. insan sorguluyor neden diye, insan neden kendine bunu yapar diye... çok seviyorsan sevmeye devam et, henüz yaşın 22. ben bile emin değilim hayatta çoğu şeyden.

  edit: eksileyen arkideşlerim, günümüz hayat şartlarında çalışmak, eğitiminizin karşılığını almak, kazandığınızı anlamlı ya da anlamsız harcamak, euro 7 lirayken bile gezebilmek, ailelerimize hepimiz uzun süre hesap verdik, kimseye hesap vermeden kendi ayaklarınızın üzerinde durabilmek gibi amaçlarınız yok, anlıyorum.

  14 ekim 2018 15:00 14 ekim 2018 18:49

  55. ruhumu çekendir. aile olmadan önce birey olmayı öğrenmesi gerekendir.

  14 ekim 2018 13:05

  54. Medeni kanunun kendisine statü kazandıracağını sanan insandır.

  14 ekim 2018 00:35

  53. Evlilik meraklısı insanların eş adayı övücülerinden uzak durmak lazım esas. Kendinden daha başarılı ve maddi durumu iyi bir adam bulup, kendi işinden, kariyerinden vazgeçecek kadar vizyonsuz, iyi üniversitelerden ve iyi bölümlerden mezun kadınlar mevcut.

  bir kadının yegane (gizlinot: tek) övündüğü konu evleneceği/evlendiği adamsa, o kadının ottan bir farkı yok benim gözümde. yıl olmuş 2018.

  13 ekim 2018 20:55

  52. böyle bir insan olmadım hiçbir zaman. Bana göre de evlilik meraklısı olmak doğru ve mantıklı değil. Etrafımda gördüğüm örnekler hiç iç açıcı değil. Mesela tanıdığım bir kız 20 yaşında evlendi hem de böyle can atarak. Ya bu kızın bir mesleği yok ekonomik bir gücü yok ileride boşanmak istese bile belki de boşanamayacak. Bu nasıl bir cesarettir anlamıyorum. 

  Sonuç olarak evlilik meraklısı insana karşı işim de saygımda olmaz. 

  13 ekim 2018 20:19

  51. 24 yaşındayım. 10 yıllık ilişkim var. Çevrede sürekli niye evlenmiyorsunuz baskısı. Yahu bir durun ilişki uzun ama ben 24 yaşındayım daha mesleğimde ilk yılım bir salın.

  Benim arkadaşlarımın daha ortada sevgilileri yokken kafada nişan konseptleri hazır. Stajyer hakim bir arkadaşım "şuan adliyedeki ortama inanamazsınız, kadın stajyer hakimler sabahtan akşama kadar "çeyiz,evlilik,eşin ailesi nasıl olmalı?" konuşuyorlar, çıldırıcam. " diyor

  Ha ben niye evlenmiyorum. Sevgilimin okulunun bitmesine 2.5 yıl var. Bitmiş olsaydı dahi evlenmezdim. Biz zaten bol aşklı, hoşgörü,sevgi,saygı çerçevesinde ve gayet eğlenceli şekilde yürütüyoruz ilişkimizi. Sırf ilişkim çok uzun süreli diye evlenecek değilim. Şuan için aynı evde olmak değil de evliliğin yüklediği sorumlulukları istemiyorum çünkü işimde ilerlemek için yoğun çalışmam lazım. Rayına oturtunca da eğer şartlar elverirse evlenirim .

  Bir de şunu görüyorum : ilişkileri sürekli ayrıl barış şeklinde ilerleyen arkadaşlarım hemen evleniveriyor. Evlenince düzelir (gizlinot: Evlilik de sikintiliysa çocuk yap düzelir mantığını kullanangiller.) kafasıyla . Yahu ne cesaret diye soruyorum bazen. Biz bir gün dahi ayrılmadık. Çok da kavga ettik, zamanla birbirimizi tanıyıp birbirimizle büyüyerek olgunlastik. Ben yine de evlilik farklı birşey. Aynı evde yaşamak,ailesiyle iç içe gecmek çok farklı diye düşünerek yavaş yavaş olması gerektiğini düşünüyorum bu sürecin. Ama millet bodoslama atlıyor . Hele bir arkadaşım yaşım 26 böyle olmaz diyerek fotoğrafını birine göstermek isteyen teyzesine sevine sevine atıyor . Olmayan sevgilisi için nasıl evlilik teklifi alacağını hayal ediyor falan. Okuldan mezun olunca evlenen arkadaşlarımıza imrenerek bakıyor . Çok iyiniyetlidir, çok seviyorum ama ben bu mesleği sevemedim diyip hiçbirşey yapmadan evde oturuyor ve bol bol düğün stalkliyor. Haliyle bu da beni üzüyor. Çünkü hayattaki tek amacı evlilik.

  Biz 1 ay önce Ailemden ayrı eve çıktık ablamla birlikte. Tüm sülale salya sümük "ama sizi telli duvaklı gelinliğinizle çıkarken görmeliydi ana babanız." Sanane amca,hala,dayı,teyze ve bilimum akraba. Ana babamı aldık karşımıza konuştuk fikrimize destek verdiler. Ama babamın güya aşırı modern halasının tepkisi "bu iş sülalemize hiç yakışmadı."(gizlinot: Çünkü biz ingiliz kraliyet ailesinin ankara şubesiyiz) Ay g.tüm. Çünkü evlilik bir mertebe ve biz ona erişerek çıkmalıydık baba evinden.

  Evlilik bu ülkede kadının özgürlük anahtarı olarak görülüyor. Öyle ki evinde eziyet de görsen dul kadın olmaktansa evli kal çoluk çocuk büyüt daha iyi. (gizlinot: Bu halanın 3 yeğeni de boşandı . Hayatta en üzüldüğü şeylerden biri. Ama yuvaları bozuldu diye değil toplumun, el alemin gözündeki saygınlık seviyeleri azaldı diye. Yoksa evli olsunlar ama mutsuz olsunlar. Ha bu yeğenlerden 2si erkek. Erkekler konusunda da böyle sürekli bir evini,karısını bilsin mantığı var.) Çünkü bir kere bu statüyü kaybettin mi toplumun gözünde ne kadar kariyer yaparsan yap ne kadar başarılı olursan ol eksiksin.

  Evliliği istiyorum çünkü sevdiğim adamla aynı evde yaşamak harika. ama hayattaki yegane amacım da değil.

  13 ekim 2018 19:57 13 ekim 2018 19:58

  50. aynı zamanda kocasını efendisi/sahibi olarak görenlerdir. (gizlinot: genelleme yapıyorum) ne yazık ki böyle bir kitle var. azımsanamayacak kadar çoklar üstelik.

  12 ekim 2018 22:55 12 ekim 2018 22:58

  49. Nişan arefesindeyim ancak hala "çok mu şarttı evlilik?"diye sorguluyorum. Bence evlilik asla bir başarı değildir, karşına çıkan insanla gelişen ilişkinin bir sonucudur. Ilişkide evliliğe şartlanmak ilişkinin olağan akışına zarar verir. Toplumdaki kadınların çoğu bunu böyle öğrenmiş. Evlilik olsa olsa erkek için başarıdır, çünkü erkeklerin çoğu bir kadın olmadan hayatını çekip çevirmekte başarılı değiller.

  12 ekim 2018 21:54

  48. normalde merak edilecek bir şey yok aslında. Düzgün bir ilişkide evlilikle değişen tek şey devletin sizi çift olarak tanıyor olması. Gel gör ki türkiye'de yaşıyoruz.

  ülkemizdeki aile yapısından kaynaklı olarak evlilik her kadının hayatının değişmez bir parçası gibi görülüyor. Tıpkı doğum ve ölüm gibi. Evliliğe o kadar kesin gözüyle bakılıyor ki daha ortada aday bile yokken 3 sülaleye yetecek kadar çeyiz düzülüyor. "benim senin yaşında 2 çocuğum vardı", "evlenecek yaşa geldin hala..." gibi söylemlerle de destekleniyor bu düşünce. Böyle bir fanusta yetişen ve dışına çıkamayan kadınların "acaba başka alternatifim var mı" diye düşünmeyerek evlilik meraklısı olmalarına şaşmamak gerek.

  herhangi bir kadının mutluluğunu ve geleceğini evliliğe ve dolayısıyla başka bir insana bağlamasını doğru bulmuyorum ancak bunu yapanları da kınayamıyorum bu sebepten.

  12 ekim 2018 18:00

  47. uzak duracağım insandır. burada kastedilen insanın evlenmek istemesi, vakti gelince evlenmesi değil. evlenme konusunda yanıp tutuşması. evlenmek istemeye sözümüz yok. ama evlenmeyi en büyük amaç olarak görmek, bu uğurda olmadık ilişkileri zorlamak, evlenmeyenleri eziklemek, evlenince kendini üstün görmek bana göre büyük hata ve olmamışlık göstergesidir. yetiştirilme tarzı gereği kadınlarda daha çok görülse de erkeklerde de sıkça rastlanır :)

  12 ekim 2018 15:14 12 ekim 2018 15:16