sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (148)
 • medya (5)

148. Bunu nereye yazsam bilemedim, buraya yazayım. Kanal d’de  büyük göç (exodus) filminde duyduğum en güzel evlilik yeminini gördüm.

‘Seni tanıdığım kadarıyla seviyorum,

Tanımadığım yönlerine de güveniyorum.’ 

Şu sözün karşılığı olan insanla yapıldığında güzel olduğuna inandığım müessese. 

31 temmuz 2018 21:12

147. filmlerde dizilerde allayıp pulladıkları bir şey olsa da işin gerçek yüzünün öyle olmaması insanı üzüyor. şöyle bir şey de var tabi ki bekar insanların da kendi dertleri tasaları var ancak sırf başımda bir erkek olsun mantığıyla evlenmek bana bir şey katmayacak aksine benden birçok şey çalacak. o yüzden değer veren birini bulana kadar yalnızlığa devam.

24 temmuz 2018 03:24

146. Özgürlüğümün kısıtlanmadığı bir aile ortamında bu yaşa kadar(27) gerek duymadığım ve ilişkilerim ciddiye binince kaçtığım kurumdur. Güzel yanları olsa da kadın için çok büyük yük olduğunu düşünüyorum. Sanırım bir süre sonra biyolojik saat geliyor ve "evlenmeliyim" diye düşünüyorsundur.

23 temmuz 2018 13:19

145. Mutlu evliliği olanların hadi yine "evlen" baskısına empati ile yaklaşabilirim de hayatında kocasından değer görmemiş, aldatılma korkusundan, güvensizlikten neredeyse eşine takip için çip taktıracak, süper mutsuz evlilikleri olan insanların bu baskısını anlamıyorum ve komik buluyorum. hayır sen bir karadeliğin içine düştün diye illa biz de mi düşelim yani. 

23 temmuz 2018 12:29

144. 33 yaşındaki ablamın üzerinde tüm çevrenin oluşturduğu baskının adı.

3 sene önce 130 kilo iken herkesin tombik,sevimli, esprili olarak tanımladığı ablam, şuan ameliyatla 65 kilo olunca, evlilik ne zaman sorularının mağduru oluyor.

Bir bayram günü, misafirliğe gittigimiz bir akraba evinde, kendisine yapılan baskılar sonucu gelen haklı bir dellenmeyle "eskiden bayramlarda favori diyetlerinizi önerirdiniz, şimdi de katalogdan seçer gibi önerdiğiniz koca adaylarından seçim yapmamı istiyorsunuz. Kilolu iken sevilmeyi,evlenmeyi layık görmediğiniz kadına şimdi de evde kaldı derler diye fellik fellik eş arıyorsunuz, istemez kalsın." Tiradi atarak tartismalara son noktayı koydu.

Annem "evlensin allah evlensin, ay bak herkesin çocuğu evli,mutlu, çocuklu." kafasinda iken babam da bir gün anneme dellenip

"ben damizlik yetistirmedim,ben insan büyüttüm. sırf adı evli barklı kadın olsun diye ağız tadıyla oturup sohbet edemeyecekleri,dost olamayacakları adamlarla omur heba etmelerine göz yummam. Sen lise aşkın diye benimle evlendin kafan rahat oysa çocuklarını yaş geçer korkusuyla istemedikleri şeyin içine itmeye razısın, sırf etraf ay şunun kız da evlenmiş desin diye" dedi. Hepimiz şok.

Sonra döndü hepimize "evlenmeniz umrumda değil, ama oldu da evlendiniz eğer karşınızdaki adam benim annenize yaptığım saygisizliklarin onda birini yaparsa bu evin kapısını çalacaksınız. Getireceğiniz adamın dili,dini,ırkı,parası,unvanı umrumda değil. Bana merhametli,vatansever,namuslu,dürüst adam getirin, baba ben bu adamla bi oturdum mu 1 saat konuşabiliyorum diyeceğiniz birini getirin, bu yeter. Başka isteğim yok sizden, hayat sizin. Evlilik yok mu diye sorana da biz asifteyiz kimse bizi almiyo diyin cahil,densiz insanla uğraşmayın, gülün geçin ." (gizlinot: Annem burda tovbe tovbe ceker ahsh)

evlilik konusunda babamin fikirleri favorim. "Düğün istemezlerse canıma minnet, kimse de altın falan getirmesin istemiyorum, nikah kıysınlar evlerini istedikleri gibi döşesinler,bana da baba su kadar para eksigimiz var desinler vereyim."

Bizleri yoran çevreden de öte gelenekçi annem.

23 temmuz 2018 12:08 23 temmuz 2018 12:09

143. Sanırım başıma gelmeyecek hadise.

22 temmuz 2018 12:01

142. İstiyorsanız eğer, yanlış erkeklerden önemle uzak durun. (Yanlış erkeğin tanımını yapamam, fakat bunlar sizin bile bile ladese tutuştuğunuz adamlardır kısaca.) aksi takdirde "evlilik", sizi felaket soğutacakları hatta ajandanızdan düşürecekleri kavramın adı olur.

Oğlunuz olursa tıpkı onun gibi olmasını istemeyeceğiniz hiçbir adamla evlenmeyin. Sadece çocuk yapmak için kimseyle evlenmeyin.

Evlilik ayrıca asla bir kurtuluş kapısı, özgürlüğün anahtarı filan değil. Bu gözle bakarsanız ancak cehenneme giden yol ve esaretin ağır bedelidir.

Dost, her şeyden önce dost olamayacağınız adamla asla gerçekleştirilmemesi gereken eylemdir.

İnanın yokluğu zarar yahut ziyan değildir, hatta yukarıdaki hususlar yerine gelmedikçe tam tersi geçerlidir.

Evlilik dertsiz başınıza dert değil, başınıza gelen büyük bir (bkz: Güzellik) olmalıdır. "İyi ki ben bu adamla evlenmişim" dedirtmelidir. Öteki türlü benim için geçerli hiçbir mana filan da içermeyen eylemdir.

22 temmuz 2018 08:54

141. Ben mi fazla anlam yüklüyorum evliliğe bilmiyorum ama belli bir yaşı geçmiş insanların evliliğe dair fikirleri çok sığ ve iki yüzlüce geliyor bana.

Mutlaka vardır etrafınızda. Hele bir evlen gerisi hallolur. Aa Anlaşamıyor musunuz çocuk yapın. Ay boşanmayın çocuğa yazık... böyle sürer gider bu. Biri de çıkıp demez ki baştan olmuyorsa zorlama, Kafalar uyuşmuyorsa çok sevsen de evlenme, hayata bakış açınız ne ölç tart diye. Evlilik onlara göre gül bahçesi. Hem biz çok sıkıntı çektik şimdikiler paraya tapıyor derler hem de parası olanları yere göğe sığdıramazlar. Anlam veremiyorum.

Yukarıdaki süslünün de dediği gibi benim ailem farklı demeyin gerçekten çoğu aynı kafa yapısında. Ben biliyorum ki evlendiğim zaman annem de aynısı olacak. Şimdiden öff bir gidin de kurtulayım kafasında. Erkek kardeşimle depresyona girdik girecez. Bir gün gerektiğinde kaynananıza bakmazsanız hakkımı helal etmem diye kavga etti bizimle. Sebebi neydi ki????

Ben işsizken evlenmek istemiyordum. Ev kurma konusunda başkalarının tercihlerine karışmam ama tercih etmiyorum ben bütün yükü başkasına yüklemeyi. Annem de başkasına muhtaç olmayacağım diye mezun olduğumda havalara uçan bir insan. Son senelerde değişti bir şey oldu kadına. Teyzem Bir gün biriyle tanıştırmaya çalıştı beni. Ne okumuş ne mezunu dedim memleketten yeni geldi yerleşti okumamış evi arabası var kız arıyorlar(!) dedi. Ben de teyze ben de ilerde ev araba alabilirim allah nasip ederse karşımdaki insanın parası benim çok önemsediğim bir şey değil dedim. Ailesi çok iyi çok efendi biri önemli olan anlaşmak dedi. çok farklı insanlarız belli ki anlaşamıycam??? Dedim. Off çok düşünüyorsun dedi. Evleneyim ama düşünmeden. Tmm.

21 temmuz 2018 14:16

140. ailelerin karışmasına izin verin ya da vermeyin, kötü gideceği varsa mutlaka ortaya bir neden çıkar. örneğin benim annemle babamın evliliğini ele alalım. bayramlar dışında babam anneanneme ya da annem babaanneme ziyarete çok nadir gitti. anneannem ya da babaannem bizim eve ömürleri boyunca hepi topu 5 kere anca girmişlerdir. yani anlayacağınız ailelerin hiçbir şeye müdahale etmediği bir evlilik söz konusu. fakat ilişkileri berbat bir halde, defalarca boşanmanın eşiğinden döndüler ama hiçbir zaman eskiden yapılan yanlış hareketler ve sarfedilen kırıcı sözler unutulmadığı için yaraları onaramadılar. eş seçiminin önemini vurgulamak için yazdım bunu. ailelerden kaynaklanan sorunlar da elbette zamanla bir evliliğin sonlanmasına neden olabilir ancak tek neden buymuş gibi davranılması canımı sıkıyor.

21 temmuz 2018 03:53

139. Bunca yil cok koktugum, ama evlenince "turkiye sartlarinda" feci derecede ozgurlestigimi farkedip keske daha once yapsaydim dedigim, bir nevi sozlesme.

20 temmuz 2018 13:18