sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (145)
 • medya (5)

145. Bunu nereye yazsam bilemedim, buraya yazayım. Kanal d’de  büyük göç (exodus) filminde duyduğum en güzel evlilik yeminini gördüm.

‘Seni tanıdığım kadarıyla seviyorum,

Tanımadığım yönlerine de güveniyorum.’ 

Şu sözün karşılığı olan insanla yapıldığında güzel olduğuna inandığım müessese. 

31 temmuz 2018 21:12

144. filmlerde dizilerde allayıp pulladıkları bir şey olsa da işin gerçek yüzünün öyle olmaması insanı üzüyor. şöyle bir şey de var tabi ki bekar insanların da kendi dertleri tasaları var ancak sırf başımda bir erkek olsun mantığıyla evlenmek bana bir şey katmayacak aksine benden birçok şey çalacak. o yüzden değer veren birini bulana kadar yalnızlığa devam.

24 temmuz 2018 03:24

143. Özgürlüğümün kısıtlanmadığı bir aile ortamında bu yaşa kadar(27) gerek duymadığım ve ilişkilerim ciddiye binince kaçtığım kurumdur. Güzel yanları olsa da kadın için çok büyük yük olduğunu düşünüyorum. Sanırım bir süre sonra biyolojik saat geliyor ve "evlenmeliyim" diye düşünüyorsundur.

23 temmuz 2018 13:19

142. Mutlu evliliği olanların hadi yine "evlen" baskısına empati ile yaklaşabilirim de hayatında kocasından değer görmemiş, aldatılma korkusundan, güvensizlikten neredeyse eşine takip için çip taktıracak, süper mutsuz evlilikleri olan insanların bu baskısını anlamıyorum ve komik buluyorum. hayır sen bir karadeliğin içine düştün diye illa biz de mi düşelim yani. 

23 temmuz 2018 12:29

141. Sanırım başıma gelmeyecek hadise.

22 temmuz 2018 12:01

140. İstiyorsanız eğer, yanlış erkeklerden önemle uzak durun. (Yanlış erkeğin tanımını yapamam, fakat bunlar sizin bile bile ladese tutuştuğunuz adamlardır kısaca.) aksi takdirde "evlilik", sizi felaket soğutacakları hatta ajandanızdan düşürecekleri kavramın adı olur.

Oğlunuz olursa tıpkı onun gibi olmasını istemeyeceğiniz hiçbir adamla evlenmeyin. Sadece çocuk yapmak için kimseyle evlenmeyin.

Evlilik ayrıca asla bir kurtuluş kapısı, özgürlüğün anahtarı filan değil. Bu gözle bakarsanız ancak cehenneme giden yol ve esaretin ağır bedelidir.

Dost, her şeyden önce dost olamayacağınız adamla asla gerçekleştirilmemesi gereken eylemdir.

İnanın yokluğu zarar yahut ziyan değildir, hatta yukarıdaki hususlar yerine gelmedikçe tam tersi geçerlidir.

Evlilik dertsiz başınıza dert değil, başınıza gelen büyük bir (bkz: Güzellik) olmalıdır. "İyi ki ben bu adamla evlenmişim" dedirtmelidir. Öteki türlü benim için geçerli hiçbir mana filan da içermeyen eylemdir.

22 temmuz 2018 08:54

139. Ben mi fazla anlam yüklüyorum evliliğe bilmiyorum ama belli bir yaşı geçmiş insanların evliliğe dair fikirleri çok sığ ve iki yüzlüce geliyor bana.

Mutlaka vardır etrafınızda. Hele bir evlen gerisi hallolur. Aa Anlaşamıyor musunuz çocuk yapın. Ay boşanmayın çocuğa yazık... böyle sürer gider bu. Biri de çıkıp demez ki baştan olmuyorsa zorlama, Kafalar uyuşmuyorsa çok sevsen de evlenme, hayata bakış açınız ne ölç tart diye. Evlilik onlara göre gül bahçesi. Hem biz çok sıkıntı çektik şimdikiler paraya tapıyor derler hem de parası olanları yere göğe sığdıramazlar. Anlam veremiyorum.

Yukarıdaki süslünün de dediği gibi benim ailem farklı demeyin gerçekten çoğu aynı kafa yapısında. Ben biliyorum ki evlendiğim zaman annem de aynısı olacak. Şimdiden öff bir gidin de kurtulayım kafasında. Erkek kardeşimle depresyona girdik girecez. Bir gün gerektiğinde kaynananıza bakmazsanız hakkımı helal etmem diye kavga etti bizimle. Sebebi neydi ki????

Ben işsizken evlenmek istemiyordum. Ev kurma konusunda başkalarının tercihlerine karışmam ama tercih etmiyorum ben bütün yükü başkasına yüklemeyi. Annem de başkasına muhtaç olmayacağım diye mezun olduğumda havalara uçan bir insan. Son senelerde değişti bir şey oldu kadına. Teyzem Bir gün biriyle tanıştırmaya çalıştı beni. Ne okumuş ne mezunu dedim memleketten yeni geldi yerleşti okumamış evi arabası var kız arıyorlar(!) dedi. Ben de teyze ben de ilerde ev araba alabilirim allah nasip ederse karşımdaki insanın parası benim çok önemsediğim bir şey değil dedim. Ailesi çok iyi çok efendi biri önemli olan anlaşmak dedi. çok farklı insanlarız belli ki anlaşamıycam??? Dedim. Off çok düşünüyorsun dedi. Evleneyim ama düşünmeden. Tmm.

21 temmuz 2018 14:16

138. ailelerin karışmasına izin verin ya da vermeyin, kötü gideceği varsa mutlaka ortaya bir neden çıkar. örneğin benim annemle babamın evliliğini ele alalım. bayramlar dışında babam anneanneme ya da annem babaanneme ziyarete çok nadir gitti. anneannem ya da babaannem bizim eve ömürleri boyunca hepi topu 5 kere anca girmişlerdir. yani anlayacağınız ailelerin hiçbir şeye müdahale etmediği bir evlilik söz konusu. fakat ilişkileri berbat bir halde, defalarca boşanmanın eşiğinden döndüler ama hiçbir zaman eskiden yapılan yanlış hareketler ve sarfedilen kırıcı sözler unutulmadığı için yaraları onaramadılar. eş seçiminin önemini vurgulamak için yazdım bunu. ailelerden kaynaklanan sorunlar da elbette zamanla bir evliliğin sonlanmasına neden olabilir ancak tek neden buymuş gibi davranılması canımı sıkıyor.

21 temmuz 2018 03:53

137. Bunca yil cok koktugum, ama evlenince "turkiye sartlarinda" feci derecede ozgurlestigimi farkedip keske daha once yapsaydim dedigim, bir nevi sozlesme.

20 temmuz 2018 13:18

136. gerçekten zor bir kurum. ama zor olan şey; alışmak. eğer daha önce yalnız yaşıyorsanız, buna alışmak biraz daha zor oluyor. önce yatağınızı paylaşmaya alışmanız gerekiyor. evet, önceden de bir iki gece birlikte kaldığımız zamanlar oluyordu ama sonra eve gidip uyuyorduk, o anın heyecanı ile yatakta olması huzur veriyordu. şimdi ise bir anda uyanıp 'burda biri var' moduna girip 'olum ben evlenmişim yaa' diyerek gece uyumaya çalışıyorsunuz. ben en başta 2 hafta uyku sorunu yaşadım, o yüzden özellikle yazıyorum :) sonrasında ise, sizin ev düzeniniz muhtemelen ona uymayacaktır. mesela yine kendimden örnek veriyorum: eşim de bardak takıntısı var. bir defa kullandığını ikinciye kullanamaz ve hiçbirini makineye yerleştirmez. ama tabak vs her şeyi halleder ama bardak ı ıhh. bende de çorap takıntısı vardır. ev muntazam temizde olsa yere o çorabımı atmadan o gün bitmiyor benim için. ben gece yatmadan onun bardaklarını yerleştiririm, o benim çoraplarımı toplar, öyle yatarız. hani bir denge oturtmanız gerekiyor. bir de evliliğinizi başkalarının etkilerine kapatmanız lazım. yani annenizde, eşinizin annesi de, akrabalarınız da kısaca kimse sizin aranıza girememesi gerekiyor. çok fazla sabır gerekiyor, gergin bir işiniz/işi varsa her şeyi kişisel algılamamak gerekiyor. gerçekten zor bir kurum. bazen içine girdiğime pişman olduğum, ama bana her zaman destek olması ve anlayışı sayesinde de pişman olduğuma utandığım bir kurum. sadece vereceğim tavsiye, asla ama asla emin olmadan, çok sevmeden bulaşmayın. yoksa çekilecek şey değil.

19 temmuz 2018 16:43