sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (159)
 • medya (6)

159. Sürekli annesi, babası kuyruğunu toplayan bir insan için çok zor iş, kadın için de öyle erkek için de, her şeyden önce bir ev geçindiriyorsun, tüm evin sorumluluğu 2 kişide, artık annem yapar, babam yapar diyemiyorsun, sen düşünmek zorundasın. Daha öncesinde üniversite hayatını ayrı evde geçirmiş olanlar çok şanslı çünkü böyle bir derdi yok. Onun dışında daha önce yabancı diyebilceğimiz (ilişki süresinden bahsetmiyorum) bir insanla aynı evi paylaşacaksın, evde nasıldır bilmiyorsun, evlenmeden birlikte yaşayanlar da bu konuda şanslı. He bir de sadece o insanla değil ailesiyle evleniyorsun, artık akraba oluyorsun. Kendi akrabalarına tahammül edemeyen insan olarak baska akrabalara tahammül edebilir miyim orası meçhul. Ama şunu biliyorum ki sevgi varsa, saygı varsa, anlayış varsa üstesinden geliniyor. Öcü gibi bir şey değil ama deneyimsiz insanlar için çok farklı yaşam biçimi.

16 mayıs 00:49

158. Ben “evlenmek istiyorum” şeklinde kurulan bir cümlenin gerçekliğine inanmıyorum. Evlilik iki insan arasında olan bir durum olduğundan “ben evlenmek istiyorum” cümlesi daha çok “senin/sizin yanınızda yaşamak istemiyorum” demekle eşdeğer benim için. “Ben x ile evlenmek istiyorum” demekse tamamen farklı bir şey. Tanıdığın sevdiğin hatta aşık olduğun birisiyle beraber bir hayat kurmak istiyorsunuz anlamına geliyor benim için. Henüz hayatında birisi olmayan insanlar içinse “ileride bir gün evleneceğim insanla tanışmayı umut ediyorum. Evli olma hissiyatını tatmak isterim.”  cümlesinin daha uygun olduğunu düşünüyorum. Sonuçta rastgele evlenmiyoruz. Ailesi veya başkaları tarafından zorla evlendirilmediği sürece herkes eşi olacak kişiyi önceden görmek tanımak istiyor ki doğru olan da bu. 

15 mayıs 17:02

157. kimisi evlenmek ister, kimisi istemez. bırakın isteyen evlensin istemeyen evlenmesin, herkes sizin gibi düşünmek zorunda değil. sözüm sadece evlen diye ısrar edenlere değil, evliliğe korkunç bir olay gözüyle bakıp eleştirenlere de iletmek isterim.

15 mayıs 16:44

156. kadınların kadınlara attığı en büyük kazık. anneler bunu engellemeli. #annebenievliligezorlama

not: eksileyenlere evlilikte sabır diliyorum :)

15 mayıs 10:10 15 mayıs 10:18

155. Bence muazzam bir şey. Sevdiğin insanla sürekli berabersin, bir şeyler ortak oluyorsun, birlikte yaşıyorsun. Bir şeyleri beraber aşıyorsun, paylaşıyorsun. Açıkçası bana kalsa bir nikahla fitim, hiç saçmasapan ritüellere girmek dahi istemiyorum. Ancak bunu ailelere anlatmak zor. Yadırganacak bakışlar altında çevrene de diyemiyorsun. Kahrolsun federaller sjfjdjsj. Günün birinde sevdigim adamla gerçekleştireceğime inanıyorum.

15 mayıs 03:49

154. Sevdiğin insanla arandaki bağı devlete bildirdiğin bir eylem. Ama Türkiye koşullarında evlilik ne yazık ki iki kişi arasında kal(a)mıyor. Her şeyi abartmayı sevdiğimiz için evliliği de abartıyoruz. Sonra da hayaller / hayatlar diyoruz.İlk başta görmezden geldiğiniz her şey bir zaman sonra üzerinizde dağ oluyor çünkü. Eğer eşler sorumlulukları adaletli şekilde üstüne alırsa evlilik çokta tü kaka değil. hatta en iyi arkadaşın oluyor eşin. 

15 mayıs 01:43

153. evlilik, sevdiğin kişi ile hayatını paylaşmak, çok güzel bir duyguydu. Hayat hic ayırmayacak gibi geliyor bir yerden sonra. Fakat hic beklemediğin şekilde ayırıyor. Yalnızlık ve özlemle hayatına devam ediyorsun. Şuan ne çok isterdim onun sol tarafta uyumasını. Burada yazılanları okuyunca gün içerisinde yaşanılan şeylerin ne kadar kıymetli olduğunu bir daha anladım.. benim şimdi bu şansım yok şansı olan arkadaşların hep kıymetini bilmesi dileğiyle...

15 mayıs 01:29

152. Eşime dün akşam birazcik trip atmistim. bugün de gün boyu hiç konusmadik. Derken akşamüzeri öyle rahatsızlandı ki apar topar acile götürdüm, ellerim yanağındayken anladım ki her ne sebeple olursa olsun 5dakika bile dargın kalamayacak kadar az vaktimiz var..

15 mayıs 00:44 15 mayıs 00:44

151. hiçbir şey konuşmayacak olsanız dahi eşinizin eve gelmesini beklemek.

14 mayıs 21:19

150. Ailem (özellikle baba tarafım) beni çok kariyer odaklı yetiştirdi. Babaannemle izdivaç programı izlerdik de cıkcıklar içinde "Bak kızım, üniversiteni bitirmeden, paranı kazanmadan evlenmeyeceksin. Otuzundan önce evleneceksin de ne olacak ki?" derdi. Erkek arkadaşımın ailesi ile tanıştığımı öğrendiğimde babam telefonda sinir krizleri geçirip "Bu çocuk sana yüzük takacak! Ben sevmedim bu çocuğu sal sen bunu, ellini sallasan ellisi" diye bağırdıydı. Halacığımın mutsuz evliliği babamın ailesinde nasıl travma yarattıysa çocukluğumdan "evlilik tu kaka" kafasına girdim. Lise çağında feminist literatürün ucundan kıyısından okumuş, evliliğin erkeğin ve devletin kadın üzerindeki tahakkümünü garanti altına alan bir kurum olduğuna kani olmuştum bile (halbuki az daha okusam başka feminizmler olduğunu ve hepsinin de evliliğe negatif bakmadığını görecektim).

Birkaç sene önce Amerikalı gay bir aktivistle konuşurken "Neden evlilik gibi demode, çağdışı bir ilişki biçimi için hak talep ediyorsunuz ki?" diye sormuştum (o zaman supreme court federal düzeyde eşcinsel evliliğe onay vermemişti). "Evlilik geleneksel olmak zorunda değil. Biz heteroseksüel çiftlere partnerlerin eşitliğine dayanan, dayanışmacı alternatif bir evlilik yapısı gösterebiliriz" demişti.

Zaten zamanla benim içimdeki romantik zincirlerinden boşandı, son bir iki senedir evlilik hayali kurmaya başladım: kendi dinamiğiyle, kendi yapısıyla benim evliliğimin hayalini. Zaman akıp giderken bir hayat arkadaşım olsun, gerçekten de iyi günde kötü günde birlikte olalım istiyorum. Beraber bir ev kuralım, bir insanın büyümesini birlikte izleyelim, gündelik hayatın orasına burasına saklanmış ilginçliklerin, zevklerin tadına birlikte varalım istiyorum. Birbirimiz için bazı şeylerden (her şeyden değil), zor olsa bile, feragat edebilelim istiyorum. Dünya dönerken, katı olan her şey buharlaşırken bizim birbirimize duyduğumuz sevgi sağlam kalsın istiyorum. Frida filminde fotoğrafçı Tina, Frida ve Diego'nun düğününde "Evlilik bana göre değil; ama iki insanın sonsuza kadar bağlanmak üzere and içmesini romantik ve cesur buluyorum" demişti. Bütün bunlar resmiyete dökülmek zorunda değil tabii; ama ufak bir törenin, yüzük taşımanın da bir şiirselliği olduğunu düşünüyorum.

Hayırlısı be Esra Erol.

15 mart 00:57