yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (77)
  • medya (0)

  77. Evimin Bir sokak aşağısında cami olmasına rağmen ki yakınımda en az üç cami var, yine de duyabilmek için camı açıp kulağımı vererek zar zor duyduğum ses. Neyse ki ramazan dolayısıyla azıcık açtılar sesi.

  19 mayıs 21:57 19 mayıs 21:58

  76. ülkede mahalle başına düşen cami sayısında rekora doğru gidildiği için,aralarında 50-100 metre olan 4 camiden aynı anda ezan okunmaya başlanması bende hiç de huzur dolu duygular uyandırmıyor,aksine kaygı bozukluğumu tetikliyor.Ezanın amacını gayet iyi biliyorum ama son yıllarda gelinen nokta hiç de ibadete çağrı filan değildir,daha fazla oy için yapılan din tüccarlığıdır.

  50 haneli ve tek camili bir köyde sıfır teknolojili yaşamıyorsanız,mahallenizdeki 4 caminin günde 5 vakit namaz sesi insanı fazlasıyla irite ediyor,bunun dinsizlikle veya aşırı muhfazakarlıkla alası yoktur.Şu ülkede yapılan cami adeti kadar okul yapılsaydı,ülkecek çok daha aydın bir konumda olabilirdik ama eğitim değil din para ediyor ne yazık ki.

  19 mayıs 21:37 19 mayıs 21:39

  75. Hoslanmiyorum demenin saygisizlik hatta hakaret gibi algilandigi ses cesidi. Sevgili huzur duyanlar neden rahatsiz olanlara saygi duymayi denemiyosunuz? Saygiyi bi siz hakediyosunuz zaten ikiyuzunu sevdiklerim. Ha bu arada sevmiyorum diyeni seri eksileme modasi varmis bu baslikta durmayin eksilere bogun hepimizi

  19 mayıs 21:08

  74. her camide okunmasına karşıyım. bazı yerlerde 2 sokak arayla cami var birinde hoca ortasındayken ezanın diğeri yeni başlıyor. sesler sözler hepsi birbirine karışıyor, o zamanda anlaşılır dinlendirir ya da namaza çağırır bir yanı olmuyor. kaos tamamen. aynı bölgedeki camilere farklı günlerde okuma versinler bi sesten duyalım inanmasakta o kaostan kurtulup huzur içinde çözelim bunu.

  edit: gün içnde birkez bile duymasan hoca okumadı ezani demiyorum. namaz kılan yada inanan zaten zamanını biliyordur.

  18 mayıs 00:20

  73. sabah ezanını çok severim. içim huzurla dolar, dünyanın ve bütün evrenin dönüşünü içimde hissederim sanki. bir de sultanahmet meydanı'nda herhangi bir vakitte tüm camilerden sırayla okunan ezanı dinlemeyi de çok severim, o tarihi atmosfere daha da ruh katar. iyi bir ses sistemiyle doğru ve makamında okunursa çok lezzetlidir ezan dinlemek. bence tabi...

  17 mayıs 23:58

  72. Cidden rahatsız edici olabileceğinin anlaşılması gereken konu. Türkiyede yaşarken ben şahsen rahatsız olmuyordum çünkü alışmıştım duymuyordum bile. Ama rahatsız olan insanları da çok iyi anlıyorum çünkü her gün çan sesi dinlemek de çok rahatsız ediyor. Yaşadığım ülkede kilise çok fazla ve çan sesi her zaman öyle iki dk çalıp biten bişey de değil özellikle belli zamanlarda abartısız 15dk çaldığı oluyor tam kafayı yemelik. bir de hiç bir melodisi bir şeyi yok dan dan dan aynı ritimde sürekli. Neyse kisaca  rahatsız olanların üstüne bu kadar gidilmesini anlamıyorum. Özellikle "bura müslüman ülke" kafasındaki insanları. Arkadaş çevremde de ne zaman biri bunu dile getirse herkes o kişiye düşman gibi bakardı. 

  17 mayıs 20:03

  71. bu konuyla ilgili şahsi fikrimi beyan etmeyeceğim. zira kafam karışık. fakat birinin savunması veya yermesi, bu konuyla ilgili sizin düşündüğünüzün aksine dile getirdiği fikir bir saldırı değildir. x kişiye huzur y kişiye gürültü olarak gelebilir. bakın şahsi fikir. rahatsız olduğunu ifade etmek saygısızlık olmadığı gibi, duymaktan mutlu olduğunu ifade etmek de bağnazlık geri kalmışlık değildir. ezana değil kişiye ithamda bulunuyorsunuz. saygılı olma temennisi içinde bulunanlar fikirlere de saygı duysun rica ediyorum. fikir demiş miydim?

  17 mayıs 15:05 17 mayıs 15:06

  70. bir şey yazmayacaktım ama girdileri okuyunca duramadım. siz müslüman olun olmayın beni ilgilendirmez. türkiye laik bir ülke tamam, lakin bu vatandaşının büyük bir kısmının müslüman olduğu gerçeğini değiştirmiyor biliyor musunuz? kuru gürültü demişler, senin için öyle olabilir ama bizler için çok şey ifade ediyor o ses. kurtuluş savaşında bizim ninelerimiz, dedelerimiz ezan dinmesin bayrak inmesin diye savaşmışlar. rahatsız olan varsa buyrun ezan sesinin olmadığı bir yere taşınsın. 21. yüzyıla gelmişiz artık kimse ezan sesiyle namaza kalkmıyormuşmuş, valla ben ve yedi sülalem hep ezan sesini duyar öyle namaz kılarız.

  yeter artık ya. ne alıp veremediğiniz var bizle? huzurdur abicim, bizim için huzur bu ses. rabbimin bize bir çağrısıdır, sen o çağrıyı kale al veyahut alma lakin saygı duy.

  Ne olursan ol önce insanların kutsallarına saygılı ol.

  17 mayıs 12:26

  69. Linç edilmeye hazırım bu sebepten edileceksem başüstüne.Ezan sesi benim için huzur demek.Herşey üstüme geldiği anda sabah ezanındaki o huzur...tüylerim diken diken oluyor ve gün ağarmaya başlıyor yeni bir gün doğuyor herşeye rağmen.Sela verilirken dünyanın boş olduğunu tek gerçeğin ölüm olduğunu çok derin hissedebiliyorum 

  17 mayıs 00:33

  68. Sosyal medyayı yıkan 35 milyon liraya mal edilen camiyi duymuşsunuzdur. (gizlinot: Bişkek büyükelçisinin "buraya fetoculeri nasıl davet edersiniz, size 35 milyona cami yaptirdik karşılığı bu mu?" Diye ortami terk ettiği cami işte ) Siz hiç, bir okulun bu paraya mal edildiğini duydunuz mu?

  Ben ankara kocatepe camii müezzinine hayranim, o billur ses, o muazzam okuyuş daima Bana huzur verir. Ama bu kadar cami insanları ibadete çağırmaktan ziyade "bakın kara paralarimizi aklamak, rantı yandaslarimiza bolusturmek, halktan caldigimizi, cami yaparak örtbas etmek ve siyasal islami yaymak için parsel parsel cami yaptık, içine de atadık bir imam, okuyor işte" fikrine binaen inşa ediliyor.

  Benim ezanla hiçbir derdim yok, her ibadete davet seslenişine de saygım sonsuz. ama 4 cami arasında kalınca duyulan şey ezan değil, kakafoniye dönüşüyor. Ve not : o camiler dolmuyor. Üzgünüm.

  16 mayıs 23:33 17 mayıs 07:38