yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (6)
  • medya (0)

  1. toplumun benzerliklerini öne çıkartıp belli bir tip yaratan yönetim. faşizmde bütün toplumu aynı tip insandan oluşturup o tiplerin destekleyeceği bir yönetim oluşturulur. genelde diktatörlüktür, halkı çoğunluğu aynı tip insan olduğundan muhalefet yoktur. faşizm, kaba güce dayanan bir diktatörlük rejimi olarak, çeşitli ülkelerde çeşitli biçimlerde belirtilmiştir. italyan diktatörü benito mussolini bunu bir krallık rejimi içinde gerçekleştirmiş, alman diktatörü adolf hitler ulusal toplumculuk adı altında uygulanmıştır. ispanyol diktatörü general franco gibi demokrasi perdesi altında sunanlar da vardır. faşizmin ayırıcı niteliği, kaba güce dayanarak düşünce özgürlüğünü yok etmesidir. faşist ülkelerde diktatörün her sözü bir anayasadır, diktatörü dikta ettiğinden başka türlü düşünmek yasaktır.

  (yazar: femme) uktesiydi.

  6 kasım 2015 23:15

  2. TDK tanımı :

  Demokratik düzenin yerine aşırı bir ulusçuluk (ırkçılık) ve baskı düzeni kurmayı amaçlayan öğreti.

  Ortaya çıkışı / Vikipedi alıntı :

  Faşizm, ilk olarak I. Dünya Savaşı'nın ardından İtalya'da Benito Mussolini'nin önderliğinde ortaya çıkan, otoriter devlet üzerine kurulu bir radikal milliyetçi siyasi ideolojidir. İlkeleri ve öğretileri "Faşizmin Doktrini" adı altında Giovanni Gentile tarafından yazılmıştır.

  ukte : (yazar: femme)

  16 mart 2016 16:05

  3. tdk ve tanımlar yazılmış, faşizm beynin kapalı olmasıdır. gerek dinlerce, gerek otoritelerce dayatılmıştır. bugün birçok şeye faşizm diyebiliriz. bugünün türkiyesinde dindarlar başım üstüne lakin dinciler faşisttir. milliyetçilik (hangi millet olursa olsun) faşisttir. öğrenmeye , sorgulamaya açık olmamak buna örnektir. kısacası sıfatlarla ya da sıfatsız olarak ele

  aldığımızzda beyinle alakalıdır. kötüdür.

  edit: şovenizmle karıştırılmaz. şovenizm faşizmin dile ve harekete gelmiş halidir. paralel ilerlerler. şahsi yorum olarakta saldırgan olmayan ve artniyetsiz faşist görmedim yani şovenist olmayan. yine de genelleme olmasın diye faşizm < şovenizm diyelim. küçük eşit işaretini bulamadim küçüktür yaptim

  16 mart 2016 17:22 16 mart 2016 23:12


  4. bazı taraflarca (gbkz: faşik) diye adlandırılır.(gizlinot: anlayana)

  16 mart 2016 18:01

  5. dünyanın bütün ülkelerinde var olan en büyük problemlerden biri. faşizmin ülkelerde yaygınlık oranında uygulanan politikalar; ülkelerin ekonomik ve sosyal durumları, geçmişte yaşanan acı olaylar vb. unsurlar etkili olmaktadır.

  faşizm, farklı zamanlarda dünyanın bütün ülkelerinde siyasi, ekonomik ve sosyal olaylara bağlı bir şekilde yükselmektedir. faşizmin yükselmesindeki unsurlar ülkeden ülkeye değişiklik gösterir. fransa, ingiltere, belçika, hollanda vb. batı avrupa ülkelerinde problemli ülkelerden gelen göçmenlerin bir kısmının adli suçlara bulaşması, göç ettikleri ülkelere uyum sağlayamaması; işid militanlarının 2015-2017 yılları arasında paris, nice vb. şehirlere saldırması; sömürgeciliğe dayalı geçmiş (ingiltere ile fransa) zaman zaman faşizmin yükselmesine zemin hazırlamaktadır. macaristan, çek cumhuriyeti, sırbistan vb. doğu avrupa ve balkan ülkelerinde ise kötü ekonomi, gelir dağılımı adaletsizliği, 90'lı yıllarda yaşanan iç savaş (bosna hersek, hırvatistan, kosova, sırbistan); iç savaşın yaşandığı ülkelerde mental hastalıkların yaygın olması vb. unsurlar zaman zaman aşırı sağcılığın, faşizmin yükselmesinde etkili olmaktadır. türkiye'de yıllardır radikalizmin yükselişte olmasının nedenleri doğu avrupa ve balkan ülkeleri ile aynıdır (iç savaş hariç).

  faşizm asya, afrika ve amerika kıtalarındaki ülkeler için de büyük bir sorundur; avrupa dışındaki ülkelerde de farklı siyasi, ekonomik ve sosyal olaylara bağlı bir şekilde etkili olmaktadır.

  sadece farklı zamanlarda yaşanan olumsuz olaylara bakarak ülkelerdeki insanları genellemek yanlıştır. her ülkede, her milletin içinde faşist olanlar da olmayanlar da vardır.

  9 aralık 2019 19:11 9 aralık 2019 19:13

  6. dünyanın huzurunu bozan ilkelliklerden biri.

  faşizmin temel ilkeleri;

  insanlığa dair ne varsa hepsini yok etmek.

  insanları din, ırk, mezhep, coğrafya, yaşam tarzı, düşünce farklılıklarına göre bölerek kutuplaştırmak ve terörü, şiddeti ortaya çıkarmak.

  insanları tornadan çıkmış gibi aynı olmaya zorlamak.

  "benim gibi olmayan, yaşamayan, düşünmeyen gebersin" zihniyetini meşrulaştırmak.

  insanların sergilediği kötü, olumsuz davranışlara tepki gösterirken etnik köken, din, mezhep coğrafya isimleri kullanmak ya da etnik kökenleri, dinleri, mezhepleri, coğrafyaları aşağılamak amacıyla birtakım isimler ortaya çıkarmak.

  insanları etnik kökenlerine, inançlarına, yaşadıkları ve bağlı olduaları coğrafyaya göre genellemek. (tek yumurta ikizleri bile birbirlerinden farklıdır. aynı etnik gruba mensup, aynı inancı benimseyen, aynı coğrafyaya bağlı olan bütün insanların tornadan çıkmış gibi olması imkansızdır.)

  manevi değerlerin içini boşaltmak.

  manevi değerleri sömürü ve kutuplaştırma aracı olarak kullanmak, tekelleştirmek.

  hoşgörü, saygı gibi kavramlar ile kültürel zenginlikleri, değerleri yok etmek.

  toplumları yozlaştırmak.

  faşizm, dünyanın bütün ülkelerinde var olan bir problemdir. bazı ülkelerde yaygındır; bazı ülkelerde ise yaygın değildir. ülkelerde faşizmin yaygın olup olmaması zamanlara göre değişmektedir.

  20 nisan 10:18 20 nisan 10:21