yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (14)
  • medya (1)

  14. Feminizmi doğru düzgün anlamayan insanların ve erkeğin yapı gereği kadından üstün olduğuna inananların yaşadığı, yaşattığı düşmanlıktır. Aksi takdirde -özellikle bir kadının- feminizm düşmanı olabileceğine inanamıyorum.

  Kadınların büyük çoğunluğu sağladığı bu sözlükte dahi kadınların erkeklerden üstün olduğunu yahut çeşitli sebeplerle(gizlinot: Bence bahanelerle) erkeğin kadından daha üstün, yetkin olduğunu açık/kapalı olarak söyleyenler görüyorum. Burada ve günlük hayatımda bu insanlara laf anlatmayı bıraktım. En azından sinirlerim bozulmuyor.

  Feminizmi kuru bir iki cümleyle kimse anlatamaz. Bu sebeple naçizane önerim; feminizm üzerine tarihsel gelişimi de dahil olmak üzere, kapsamlı bir araştırma ve okuma yapmak olacak.

  9 nisan 18:15

  13. bir akım belli başlı uç örnekleri ele alınarak değerlendirilmez. o akımın temel felsefesi, ana prensibi nedir ona bakılmalıdır. mesela kominist manifestoda marx eşlerin dahi paylaşımından bahseder ve bunu kendince bir mantığa oturtur. ve fakat bu gün kendisini kominist olarak tanımlayan hiçkimsenin bu fikri benimsediğini ya da savunduğunu zannetmiyorum.

  gelelim feminizm özeline; feminizme karşı çıkan pek çok kadın üstsüz eylemleri, kürtaj yanlılarını, eşitlikten ziyade üstünlük taleplerini öne sürerek akımı yererler. ilginçtir ki bunu erkekler kadar kadınlar da yapar. arkadaşlar bu ve bunlar gibi uç örnekler feminizmin kendi içinde dahi ihtilaflı konulardır. bir insan feministim diyorsa "tüm uç örnekleriyle birlikte uydum biat ettim" demek istemiyordur. fikrin, akımın temel unsurlarını, üzerinde konsensüs oluşturulmuş ana perspektifini benimsediğini söylemek istiyordur. feminizm en genel anlamda kadının hayat içindeki dezavantajlı konumunu hedef alır. savaşı budur. derdi kadını "kadın hakları"na ihtiyaç dahi duymayacak konuma, insan hakları kapsamına girecek noktaya taşımaktır. yani teraziyi eşitlemeye çalışır. lütfen feminizme bir de bu açıdan bakmaya çalışalım. ekstrem örnekleri akımın temel amacı zannetmeden.

  9 nisan 11:54

  12. Feminizmin anlaşılmamasından kaynaklı. Maalesef feminist olduğunu iddia eden çoğu kadınımız da anlamamış.

  8 nisan 13:59


  11. summerbummer'a +1. nasılki bir kadın erkek tarfından öldürüldüğünde tüm erkekler suçlu olmuyorsa, saçma sapan biri feministim dediğinde tüm feministler kötü olmuyor. ayrıca bunu bilinçli olarak yaptıklarını düşünüyorum. çünkü eskiden rakipleri birken bu düşünceyle birlikte 2 oldu. en basiti mühendislikten örnek vermek gerekirse; 90 lı yıllarda aselsana girmek isteyen bir erkek 10 erkeği geçmek zorundayken, günümüzde bu rakam kadınların mühendisliğe ilgisinin artmasıyla birlikte 20 oldu. (gizlinot: örnekler farsı mahaldir.)ayrıca erkekler tam olarak şunun farkında değil: size verilen gücün bir bedeli var. yok öyle yerçekimsiz alanda çilek yiyeyim ama muz tadı versin.

  7 nisan 17:55

  10. Eskiden sözde özgürlükçü-eşitlikçi-aydın kesim olup kendini feminizm düşmanı olarak tanımlayan,feministleri duyarcılıkla ve erkek düşmanlıyla suçlayan erkeklerin çoğunun sadece bilinçsiz ve ön yargılı olduğunu düşünüyordum ama son zamanlarda (gizlinot: galiba büyüyüp daha çeşitli insanlarla tanıştığım süreçte, yıl geçtikçe düşüncelerim gene değişir veya oturur bilmiyorum) tam olarak eşitliğe karşı oldukları aydınlanması yaşadım. maalesef ülkenin kendini Aydın sanan insanlarının feminizm nefretinin sebebi twitter'da erk*kler ölsün yazan 14 yaşındaki kızlar değil.

  Biz eşitlikçiyiz, Atatürk, kadın hakları(gizlinot: Oy kullanabiliyorsunuz kadınlar hadi gene iyisiniz), yobazlara ölüm, kahrolsun kadın düşmanı malum parti, özgürlüğüme dokunma vs postları paylaşıp aydın geçinen bu kafadaki erkeklerin düşünce yapısı şundan oluşuyor: tamam kadınlar öldürülmesin, dövülmesin, tacize-tecavüze(gizlinot: Kendi sınırlarına göre) uğramasın ama bilinçlenmesin de; sevgilime manipülatif davranıp psikolojik şiddet uygulamaya ve sömürebilmeye (gizlinot: Maddi, manevi, cinsel herhangi bir şekilde) devam edebileyim, kızımın cinsel hayatı sevgilimin cinsel geçmişi(gizlinot: En azindan benden fazla) olmasın, eşim bana hizmet etsin, yeni tanıştığım kadın çeşitli manipülasyonlarla benle seks yapmayı kabul etsin, tecavüz (rıza) kavramı fiziksel olarak zorla alıkoymaktan ibaret olsun ki sarhoşluktan önünü göremeyen kadınla seks yapabileyim, ifşa kültürüyle beslenip rızası olmayan kadınların video ve fotoğraflarini yaymaya-aramaya suçu ona atıp devam edebileyim, güzellik algımın dışına çıkamasın, iş yerinde benim kadar saygın olmasın... bilinçlenmesinler ki bunları yapabilmeye devam edebileyim.

  Aynı tiplemelerin kadın versiyonun da bu düşüncelerle çevresi ve yetiştiği aile yapısı tarafından kısır döngü olarak beyni yıkandığı ve bu durumları içselleştirip onlara hak verdiği için bu düşüncede olduklarını düşünüyorum.

  Oturup siyasal İslamcıların feminizm nefretinin sebebini aramaya gerek duymadığım ve ülkede kendini Aydın sanan kesimde bile (gizlinot: Evet ulusalcı Atatürk rozetli ana babalarimizdan solcuyum diye gezen yasitlarimizdan bahsediyorum hatra sayılır bir kesim)hep bir olmamışlık(gizlinot: Olay sadece feminizm de değil) olması gözüme battığı için bundan bahsetmek istedim.

  7 nisan 03:56

  9. özgür olan ve bunu sürdürmeye çalışan, kendi ayakları üstünde duran, zorla hayatının yönlendirilmesine izin vermeyen, başarılı kadınların kendisine asla bakmayacağını içten içe bilen özgüvensiz, kültürsüz erkeklerde görülen bir düşmanlık. gördüğüm tüm feminist düşmanı insanlarda derinlerde bir eziklik, kendini geliştirmemişlik olmasını buna yoruyorum. kendine güvenen(gizlinot: ve bunun altı boş olmayan), ortalama veya üstü zekada, kültürlü bir insan karşı cinsin ezilmiş olmasından güç almıyor çünkü. ama diğeri kendi ezikliğini kadınları daha da ezilmiş duruma düşürerek tolere etmeye çalışıyor. the red pill denen dandik hareketin savunucularında da bol bol bulunuyor bu tipler. kadınların içten içe kendi üzerlerinde hakimiyet kurulmasını istediğini zanneden bir de buna kanıt olarak biyolojik zırvalar uyduran bir güruh. dahası da var bu saçma düşüncelerinin, birgün onlara dolu dolu gömmek istiyorum(gizlinot: lol).

  2 eylül 2017 01:14

  8. Feminizm deyince kadınla erkek bir olur mu yeaaa diyen zeka küplerinin daha neye düşman olduğunu anlamayan niteliksiz bir kitlenin çoğunlukta olduğu durum. Hayır çirkef olanın ciddi manada düşman olanın bir fikri var en azından. Insan sevinse mi üzülse mi bilemiyor.

  30 ağustos 2017 22:59


  7. kadının her şeyden önce insan yerine koyulmak istemesi, onu ezenlerin işine gelmiyor ki. feminizm düşmanlığının sebebi de bu. "her şeyin en iyisini ben bilirim, benim dediğim olacak" kafasında, kendini beğenmiş, egoyu özgüven zanneden, bencil adamlar... aklı başında her insan feminizmi savunur, ama aklı başında olan kadın işte bu adamların sonu, ölümü demek... artık alıştıkları ve benimsedikleri tarzda var olamamaları, değişip gelişmedikleri müddetçe bilinçlenen kadınlar karşısında borularının ötmemesi, hiçe sayılmaları demek. feminizme bu nedenle düşmanlar.

  20 temmuz 2017 22:03

  6. Feminizm her ne kadar kadın erkek eşitliğini savunsa da sözde savunduğunu düşünüp erkek düşmanlığı yayanlar tarafından aşırı ve yanlış benimsenmiş bir düşüncedir. Böyle insanlar ataerkil aile yapısına demediklerini bırakmayıp şakalarını dahi kaldıramıyorken son zamanlarda yükselişe geçen hanımcılık akımına katılıp gülmekteler.

  Ve böyle insanlar yüzünden feminizm düşmanlığı doğuyor. Hatayı hep karşı tarafta değil de feminist olduğunu düşünen insanlarda da aramak lazım.

  20 temmuz 2017 16:47 20 temmuz 2017 16:49

  5. bilmemekten ziyade bilmek istememekten ileri geliyor. "ama bunu feministler yapıyor" demek hem boş bir söylem hem de hiç çaba sarf etmeden konuyu kestirip atmak..konformizm.

  önyargılı olmamayı sen öğreneceksin, başkası sana öğretmeyecek. birşey hakkında bilgi edinmeden fikir ediniyorsan hatayı kendinde arayacaksın. bu bir tek feminizm için değil hemen hemen her şey için geçerli.

  ayrıca erkek taraflı bakıldığında, çoğunun hali hazırdaki avantajlı konumunu kaybetmemek için bu düşmanlığı yaptığını ve harladığını düşünüyorum.

  hak almak her zaman zordur.

  20 temmuz 2017 10:38