yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (6)
  • medya (1)

  6. 5. kez üst üste final four yapan dünyanın en güzel takımı!

  Özet: "Ait olduğumuz yerdeyiz!"

  Tebrikler Zalgiris tebrikler Jasikevicius. Haydi Anadolu Efes sıra sizde Vitoria-Gasteiz'te buluşalım.

  Tabii ki kulaklarda.."şaaampiyooonn şaaammpiiyooon şaaampiyoon" ve tabii ki "obradoviç obradoviç obradoviiiiç ooobradooooviiiiç obradoviç ooobradoooviiiç"

  26 nisan 00:50 26 nisan 00:53

  5. Tanım: 2015 ten beri Türk basketbolunun geldiği en üst mertebeyi belirleyen basketbol takımı 

  Ben kendimi bildiğim günden beri takımının peşinden ülke ülke gezmiş bir Galatasaray taraftarıyım, aile geleneği gibidir bizde. Çocukluğumdan beri de basketbolu izlemeyi çok severim, babam ile ortak bir hobimizdir, o öğretti ve sevdirdi bana. Dolayısı ile taraftar körlüğü ile konuşmayacağım belli. Fenerbahçe erkek basketbol takımı obradovic önderliğinde Türk basketbolunun vardığı son noktadır ve gördüğümüz duyduğumuz anlatılan kadarıyla su ana kadar ulaşılan en üst noktadır. Basketbolu canı gönülden seven bir kişi olarak eşim ve ailemle birlikte 2015 İspanya, 2016 Berlin, 2017 istanbul ve 2018 Belgrad’da final fourda sarı tshirtlerimizi giyip salonda Türk basketbolunun temsilcisini içten bir şekilde destekledik. Bu sene 5. Durak basconia. Çünkü kaliteli spor takımlardan renklerden üstündür.

  Bu takımı bu kadar iyi yapan öne çıkan özellikler bence sırasıyla koç, taraftar, oyuncular ve tavır. Bu 4 kalem basketbolda temeldir. Önceliği kişiden kişiye değişir tabi. Fenerbahçe özelinde konuşacak olursak Koç ilk sırada. Obradovic yugoslav basketbol ekolünden gelip, kendi üstadı ivkovich gibi buna takılıp kalmak yerine kendi tarzını katıp Yugoslav kökenli Avrupa basketbolu gibi hibrit bir sistem oluşturdu. Bu kocu Avrupadaki en iyi teknik sahibi yapıyor bence. Cska ya da real madrid takımlarında bunu göremezsiniz mesela. 

  İki taraftar. Basketbol sadece sahada değil salonda oynanır. Taraftar oyunu ne kadar okuyabiliyorsa, çalınan ve çalınmayan düdüklerde hakeme anında baskı kurabiliyorsa olmazı bile oldurur. 2015 Madrid final four ilk maçında real Madrid Fenerbahçeli oyuncuları resmen döverken 1 tane bile faul calınamaması bunun iyi örneklerinden birisiydi. Basketbol çok hızlı ve enerjik bir oyun. Dolayısıyla enerjiyi hep yüksek ve baskıyı etkili tutmak taraftarın görevi. Fenerbahçe bunun acısını 2015te çekti ama Berlin’den beri sürekli ileri gidiyoruz 

  Oyuncular. Fenerbahçe’nin her oyuncusu çok kaliteli, teknik ve yetenekli. Ancak hiçbirisine fenerbahçeden büyüksün mesajı verilmiyor. Dolayısı ile arda turan sendromunu Fb basketbol takımında göremezsiniz (futbol takımında görürsünüz ama) bu da bizi 4. Kısma getiriyor.

  Tavır! Fenerbahçe basketbolunu bugüne getiren şey tavırdır. Koçun oyuncusuna karşı sergilediği tavır sert gibi görünse de takım koçun onları nasıl sahiplendiğini bilir ve görür. 2015te bir euroligue maçında maccabi tel aviv olsa gerek, maç sonu oynanırken alınan molada Koç seti çizerken filanca kişi Kenan’ı geçerse diye konuya girdi. O dönem takımın en gençlerinden olan Kenan ise gayri ihtiyari geçemeyecek dedi. Obradovic sözünün kesilmesine asla takılmadan ok! Diyerek seti kenara kaldırdı ve Kenan’ın kendisinden çok daha fizikli adamı tutacağı varsayımı üzerinden hücümü gösterdi. Kenan normalde tutamayacağı o adamı o gün tuttu ve o maç Fenerbahçe’ye f4 yolunda çok şey kattı. Bu güveni çok fazla Koç’ta göremezsiniz. Bu güven sayesinde Melih gibi udoh gibi vessely gibi pek çok yıldız egosuz bir şekilde azarını yer Koç karşısında ve bundan gocunmaz. Bunu gurur meselesi yapmaz. Çoğu insan bilmez ama obradovic öğrencileri off dayde kendi programlarına uygun bir saatte gidip sut antremanı yapar. Bunu yapmayacak kadar kendine güvenenler Semih Erden örneğindeki gibi sistemden elenir. Çünkü takımlar kişilerden büyüktür. Bu sistemi uygulayıp bu kariyerleri yönetmek önemli bir tavır meselesidir. Son konu da taraftara karşı tavır. Parasız oyuncuna nasıl davrandığın zor zamanda ne destek göreceğini belirler. Ergin Ataman elindeki tableti sinirlenince taraftara atmakta sakınca görmemişti mesela. Ama obradovic “biz hapşıralım sen çok yasa’ tabirini Türk basketbol severlere ezberletti.

  Özetle başarı tesadüf değildir. Başarı logoya indirgenecek kadar kolay da değildir. Fenerbahçe erkek basketbol takımı basketbolun amatör spor olarak görüldüğü ülkemizde kocu oyuncuları taraftarı ve yönetimi ile ezber bozan bir tavır sergileyip kazıya kazıya çıtayı bu seviyeye getirmiştir. Basketbol kültüründen azıcık nasiplenmiş bir Galatasaraylı olarak bana düşen bu noktada gururlanmaktan başka bir şey değil. 

  Omzumdaki Galatasaray dövmesinin üzerine giyeceğim sarı tshirtümle Basconia’da görüşmek üzere! 

  Başarın daim olsun Fenerbahçe!

  15 nisan 11:43

  4. hashtag dünyanınengüzeltakımı.

  19 şubat 08:40

  3. başına gelen en güzel şeyin zeljko obradovic olduğu gururumuz, medar-ı iftiharımız (gizlinot: 💛💙)

  edit: jan vesely 2022'ye kadar fenerbahçe'deymiş. bu editi yapmasam olmazdı (gizlinot: swh)

  18 şubat 15:17 18 şubat 20:46

  2. Başarılarınız daim olsun. 

  Sevdik seni herşeyden çok. 

  18 şubat 09:07

  1. (yazar: womaninamartiniglass) uktesiydi.

  2017 turkish airlines euroleauge şampiyonu , basketbol takımı. başında obradovic gibi bir basketbol aşığı bulunan ve daha nice şampiyonluklar beklediğimiz harika takım. tek tek saymaya kalkarsam mümkün değil ama bu takımı nemanja bjelica zamanlarından beri çok keyifle izliyorum. basketbolda savunmanın ne kadar önemli olduğunu da bu takım sayesinde bir kez daha öğrendim, bir daha hiçbir  nba maçını sonuna kadar izleyemedim. obradovic’in hayat koçum olmasını istiyorum, o ne derse doğru diyordur, geçen banvit maçında melih’e attığı hafif tatlı sert yumuşak tokadı bana atsa şu an bu halde olmazdım, çok daha iyi yerlerde olurdum. bir de sevgili melli, seni bamberg günlerinden beri çok beğeniyorum, beni bul. udoh ve bogdan sizleri de çok özlüyorum.

  1 şubat 2018 02:53