yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (23)
  • medya (0)

  1. ülkemizde yanlışlıkla 2 saat fransızca dersi almış olanın bile bildiğini iddia ettiği dildir. 9 senedir fransızca öğreniyorum, 4 senedir de ders veriyorum, lisans eğitimimi fransa'da aldım; bunların özgüvenine erişemedim yahu. ki kısa konuşmalarımda aksanım belli olmuyor artık, türkiye'de fransızlarla konuşunca " fransız mısınız?" diye sormaya başladılar. (son cümleyi hava atmak için söyledim süslüler, kusura bakmayın herkes duysun istiyorum valla napiyim)

  18 eylül 2014 13:23 18 eylül 2014 13:26

  2. Şarkıları Dikkatli dinlendiğinde Türkçeye benzeyen kelimelere rastlamanın mümkün olduğu dil (link: http://m.youtube.com/watch?v=7XkX3BVGSt8 buyrun) (gizlinot: swh )

  18 eylül 2014 13:39

  3. kütüphanede, fransızca 12000 fiil çekimi adlı sözlüğü gördükten sonra besmele duymuş, görmüş geçirmiş şeytan gibi kaçmama sebeb olmuştur. o kadar fiil mi kaldı allasen. türkçe ne güzel bi fiille bir sürü derdini anlat.

  zor bi dil. öğrenene öğretene saygım sonsuz. son osmanlıların hayranı olduğu ve okullarda ders olarak verilmişti bi dönem. şimdi ingilizce yerini aldı. aslında kısmen biz de fransızca konuşuyoruz. aldığımız bazı kelimeler fransızca. (sütü seven kamyon şöförünü bilmeyen yoktur herhalde.)

  18 eylül 2014 15:10


  4. yeni yeni öğrendiğim dil.. öğrenmesi zor ama zevkli .. ingilizce ve türkçeyle olan ortak kelimeler de var..

  türkiye de çok iyi öğrenilecek bir kaç kurs haricinde evet, öğrenilmesi zor..(gizlinot: 12 bin tl ye kıyarsanız)(gizlinot: fransız kültür merkezi doğru bir adres..)

  18 eylül 2014 15:46

  5. onunlayken ondan nefret ettiğim ama ne zaman başka diller öğrenmeye kalksam içimden seni çooğğğk öğzzledimm tarzı sarhoş nidaları atarak, farketmeden fransızca gazeteler okumak, fransızca radyo dinlemek, tüm fransız arkadaşlarla skype görüşmesi yapmak şeklinde kendini gösteren dildir. birlikteyken mutlu olamadığın ama tam aldatacakken de daha sıkıca bağlandığın sevgili gibidir, ayrıca kıskançtır. 6. yılın sonunda (gizlinot: )liseyi saymıyorum) kendisiyle ilişkimiz bu. ayrıca kendisiyle ilk yılımda depresyondaydım ve bunu yıllar sonra anladım, psikoloji bozacak kadar zordur, ama güzeldir, tabii öğrendikten sonra...

  18 eylül 2014 18:18 18 eylül 2014 18:19

  6. gram kelime bilgim olmamasına rağmen (link: http://www.youtube.com/watch?v=EocLKUzsaoc şu) şarkıda hıçkıra hıçkıra ağlama hissime sebep olan, ruhumu göğüs kafesime dar eden dil. çoğacayip.

  18 eylül 2014 18:59

  7. sevdiğim fransızca rep şarkı. şarkı sözleriyle beraber. (link: http://www.youtube.com/watch?v=MqZOb_xMYAQ desole)

  18 eylül 2014 19:10


  8. Lisede ikinci dil olarak görüp ilerletmişken şimdi orda burda kelime denk gelip hatırlayabildiğimde mutlu olduğum dil. (ybkz: swh )

  18 eylül 2014 23:45

  9. 2 yıl önce 2 kurluk eğitimini aldım. çok başlangıç seviyesindeyim ama nasıl seviyorum, nasıl hoşuma gidiyor. uzak kalsam özlüyorum, üzerine düşüp çalışmaya çalışsam kendi kendime yetemiyorum. bocalıyorum.

  öyle bi garip sevgili ilişkisi içindeyim.

  hele bu dilin eğitimini almış, bir sebeple orada yaşamış insanlara özenme-gıpta duyuyorum. şanslı olduğunuzu fark edip keyfini çıkartın.

  19 eylül 2014 22:35

  10. Lisede birinci yabancı dil olarak gördüğüm. Zorum neymişse?

  Ben dil severim. Kolay da öğrenirim. Fakat fransızca öğrenmesi lise gibi bir yerde çok zor olan bir dil. Tüm ilgiyi istiyor çünkü. Ayrıca yanlış kişiler tarafından öğretilirde de faciaya sebep oluyor. Bence benim öğretmenlerim bu yanlış kişilerdi. Hangi akla hizmet lise 2de yarım yamalak fransızca bilen insanlara fransızca edebiyat kitabı işletip bir de sınavları bunun üstüne yaparsın? Ilk sene taptığım fransızca bu yanlış kişilerin elinde benim için işkenceye döndü. Össye yaklaştıkça ilgi kaybından son sene sınavda sırf kalmayayım diye benim yerime kağıdı dolduran öğretmene kadar ilerledi işler.

  Şimdi çok özledim ama. Ders programım imkan verir vermez üst kurdan alıp tamamlamaya çalışacağım. Hala belli bir seviyedeyimdir diye umuyorum.

  Fransızca grameri çok estetik bir dil bence. Öğrenmek tam anlamıyla beyin açıyor. Hele şarkılara eşlik edebildikçe insan çok hoş hissediyor kendini. Şahsına münasır, fransızların tüm egolarının kaynağı bir dil. Hayran olunası.

  Ne özlemişim be.

  20 eylül 2014 01:12

  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar