yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (23)
  • medya (0)

  23. telaffuzunu abartmayalım diyen yukarıdaki girdi sahibinin Fransızca'nın f'sini bilmediğine eminim.

  23 ocak 17:24

  22. ögrenmesi abartildigi kadar zor olmayan dildir. telaffuzu bizim icin zordur ama abartilmamalidir. bu dünyada rusca, mandarin vb. diller varken fransizcayi zor kategorisine sokamayiz diye düsünüyorum.

  2 ekim 2018 10:08

  21. almanca'mı C seviyesine çektikten sonra öğrenmek istediğim, güzel ve romantik tınlayan muhteşem dil.

  size hiç fransızca bilmeden nasıl parizyen gibi fransızca şakıdığımı anlatayım mı? buckle your seat belts sun of beaches, here is my mind-blown story or ''histoire'' (gizlinot: swh)

  meslektaşım ve arkadaşım olan birinin kardeşi olan, minicik tatlı bir çocuk vardı. minicik dediğime bakmayan aslında üniversiteli kendisi ama benden küçük olan herkes minicik bir bebektir. hayır itirazlarınız kabul edilmedi, konu kilit. annesi ile gerçek adım aynı, kendisini bu yüzden çocuğum gibi görüyordum. çok büyük bir sıkıntısı vardı. dil-edebiyat okuyor ancak okula gitmediği için üst üste 2 kez hazırlıkta kalmış. ya devamsızlıktan ya sınavlara girmediği için. okulu bırakmayı düşünüyordu ve 3. senesine başlamıştı. 2017 ekim'inde. yalnız şöyle ufak bir problem vardı. okul kuralları gereği artık derslere alınmıyordu. ocak'ta sınıf atlama sınavı vardı onu geçerse okuluna devam edebilecekti geçemezse okuldan atılacaktı çünkü hakkı dolmuştu. zaten okulu bırakacağı için çok da dert olmayacağını düşündünüz değil mi? maalesef öyle değil işte. 2018 ocak itibariyle 20 yaşını doldurmuş olacağından ve okuldan atılmasıyla tecili biteceğinden askere alınacaktı ilk yoklamada. kendisi çok hassas bir çocuk, askere gitse 2. gün intihar eder. asla gelemez öyle ortamlara, reelde tanımasam da konuşmamızdan falan ölçtüm tarttım az çok huyunu.

  sınav 3 bölümden oluşuyor. yazma- konuşma- dinleme. yazmada sıkıntı yok, dinlemeyi de yapar ama konuşma onu çok korkutuyordu. çünkü pratik yapmamış okula gitmediği için, tekliyor feci derecede ( sorumsuz eşek seni) konuşma pratiğine ihtiyacı vardı. bulunduğu şehirde (ankara) fransızca konuşan, etkinlikler düzenleyen, sürekli toplanan bi grup varmış. ondan bahsetti bana. facebook'ta kurmuşlar grubu. yalnız benim çocuk yeni nesildeki akranlarına hiç benzemiyor. sosyal medya hesabı yok! bu gruba katılmak için bir facebook hesabı açmış ve istek göndermiş ( grup kapalı) bomboş 5 dk önce açılan bir hesap olunca tabi, feyk olma ihtimaliyle kabul etmemişler. abisi göndermiş onu da belki '' oo grupta kız çoktur bi gireyim ortamlara yılan gibi dalayım'' tayfadan zannettiler:d kabul etmemişler, mühendis olması etkili olmuş olabilir..... ''buradaki etkinliklere gidip Ocak ayına kadar konuşma pratiği yapabilirdim'' dedi. tamam dedim ben bu işi çözeceğim.

  -profil fotomu paris'ten bir fotomla değiştirdim.

  -gruba istek gönderdim.

  -1 dk içinde kabul aldım

  -translate'den ingilizce-fransızca seçeneğini işaretleyip güzelce derdimi anlattım. (türkçe'den ingilizce hariç başka dile iyi cümle çevirisi yapmıyor google translate. almanca/danca/italyanca bir şeyler çevireceksem ingilizce'ye çeviriyorum ve mükemmele yakın sonuç alıyorum. sizin de aklınızda bulunsun. tam tersi için de geçerli)

  -kardeşim sınava girecek, konuşma pratiğine ihtiyacı var tarzı bir (link: https://i.hizliresim.com/YglVWD.jpg paylaşım) yaptım özetle. anında yorum ve mesajlarla ile geri dönüş aldım. 2si anadil olmak üzere ( ankara'da doktora yapan cezayirli bir öğrenci ile yine ankara'da tıp okuyan bir tunuslu öğrenci ) ve 1 tane de akıcı fransızca konuşan türk öğretmen ile anlaştım. foyam ortaya çıkmasın diye translate yardımıyla 3ü ile de fransızca yazıştım. türk olanla yazışmak bana göre de bomboş bir olaydı ama şüphe çekmek istemedim:dd hepsi aynı şeyi söyledi ' fransızcanız muazzam cherie hanım, nasıl öğrendiniz?''

  neyse işte anlaştık, çocukla iletişime geçirdim hepsini. telefonlar alındı verildi. çocuk ekim'in sonunda tanıştı onlarla. o günden beri fırsat buldukça buluşup pratik yaptılar. gruba gönderdiğim duvar yazısını/ cevap olarak attığım mesajları çocuğa da gönderiyordum var mı bi yanlış, kontrol et diye. '' cherie abla sen fransızca biliyor musuuuuuun'' diye şoka girdi. yooo translate'den çevirdim hepsini dedim. ''sen mükemmel bir annesin '' dedi <3

  cuma günü minicik bebeğimin sınavı var arkadaşlar. buraya kadar okudunuz madem bi '' geçmeden gelme arslan parçası'' duanızı alırım. sınavı geçsin, söz ayıp olmasın diye öğreneceğim bu dili. bu yalanla daha fazla yaşamak istemiyorum :)

  ayrıca tüm bu süreçte yazışırken kendimi hep (link: https://pbs.twimg.com/media/DTxCxMKXUAA4gqi.jpg böyle) hissettim. Excusez-moi ?

  sınav sonucunu editleyeceğim. rabbim görmüştür inş çabalarımızı. çakma parizyen cherie iyi günler diler.

  au revoir!

  23 ocak 2018 15:51 23 ocak 2018 15:52


  20. lisede hevesle 1. yabancı dil olarak seçtiğim, öğrenince nefret edip unutmak için her şeyi yaptığım dil. dil öğrenmekte hızlı biriyim ve okuldaki en iyi falandım ama sevemiyorum arkadaş! çirkin dil

  -ayrıca Türkçe'ye benzeyen kelimeleri yok, o kelimeler Türkçeye Fransızca'dan girmiştir. örn: editör, gastronomi, şans, fondöten

  23 ocak 2017 19:28

  19. kendi kendime öğrenmeye çalıştığım, dil.

  tam öğrendikten sonra da fransız kocaya kaçacağım.

  28 ağustos 2016 22:42

  18. ani bir kararla eskiden nefret ederken sevip öğrenmeye karar verdiğim dil, bundan önce ispanyolcaya başlamıştım fakat son durumlar beni fransızcaya itti. Neyseki halihazırda bana yardımcı olacak bir fransız arkadaşım var. Öğrenmek için online kaynak bilen varsa üstüme atsın pls

  28 ağustos 2016 22:16

  17. 4 yıldır fransa'da yaşayıp da hala babun gibi konuşan bencileyin gerizekalıların yardımına académie française'in koşmasıyla 1990'larda planlanan imla reformu 2016 içinde uygulamaya konulacak olan dil. buna göre artık şapka işaretini (circonflex) belli kelimelerde kullanmak zorunlu olmayacak, hafta sonunu artık hıyar gibi "le week-end" şeklinde yazmayacaklar ve benim her gördüğümde nedense gülmeme neden olan reform: oignon artık ognon olarak yazılacak.

  çok teşekkürler académie française, fransızca öğrenmek artık çok kolay. "giyom" hala guillaume diye yazılıyor, qu'est ce que c'est'nin hala akıllara zarar "what is it that it is?" gibi bir çevirisi var ama artık ognon'da i yok, yaşasın.

  10 şubat 2016 21:08 10 şubat 2016 21:13


  16. bir dönem öğrenmek için çabalayıp beceremediğim dil. o yüzden biraz bok atacağım. 80 demek için dört yirmi, 81 demek için dört yirmi artı bir diyen bir milletin zekasından şüphe ederim ben arkadaş.

  2 şubat 2016 00:23

  15. Benim birinci yabancı dilim, çocuğu olanlara da çocuklarına önce ingilizce öğretmek yerine fransızca veya almanca gibi bir dil öğretmelerini tavsiye ederim. Bunun nedeni de şu: ben şu ana kadar çok kaliteli bir ingilizce eğitimi almadım, devlet okulu hocası geliyordu ingilizce dersime, bunun dışında da ingilizce öğrenmek için kasmadım çünkü ingilizce her zaman karşıma çıktı. Şimdi akademik ingilizce kullanmam gerekiyor mesela, bi baktım yazıyorum çatır çutur, farkında olmadan kalıplar öğrenmişim.

  Konuşurken ilk anda takılıyorum, sonra açılıyor.

  Öğrenenlere bi tavsiye de benden:

  -librivox'ta fransızca sesli kitaplar var, onları indirip dinleyebilirsiniz, copyrightsız kitaplar olduğu için eskiler ama kulak dolgunluğu.

  - youtube'da harry potter'ın falan fransızca sesli kitabı var. Fransızca genelde klasik stilde öğretiliyor, bu da biraz bayıcı. Ben gossip girl'ü falan fransızca okumuştum, daha eğlenceli ve günlük konuşma dilini öğretiyor.

  - (gbkz: c'est pas sorcier) müthiş bi programdır, vocabulaireinizi geliştirmenize yardımcı olur, ayrıca kültürlenin lan! Youtube'da bütün bölümleri var. (gizlinot: 20 sezon)

  - kültürden bayılınca makyaj kanalları: benim en sevdiğim (gbkz: enjoyphoenix), diğerlerini sevmiyorum pek. Safia et caroline var mesela onlar tam mal. Ama bu kız çok farklı, ünlülerle dans yarışmasına falan katıldı hala götü kalkmadı. Samimi buluyorum çoğu zaman.

  Youtube'a bi düştünüz mü gerisi gelir bence, kaynak bol. Önerilerden yürüyün süslüler.

  2 şubat 2016 00:05 2 şubat 2016 00:09

  14. Her şeyin cinsiyeti var. İngilizce'de Ali kaleme sahiptir mesela he has ... deriz.Burada önemli olan kişidir ama Fransızca da öyle değil.Kalem'in cinsiyeti önemli sahip olan kişinin önemi yok. Dağların , ülkelerin vs cinsiyeti var. Yanlış bilgi vermemek adına gece daha fazla yazmayacağım ama yarın burayı upuzun editleyeceğim.

  1 şubat 2016 23:59

  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar