yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (98)
  • medya (2)

  1. Benim tav olduğum gurur. Bir göçmenlik furyasıdır gidiyor. Anlamakta güçlük çekiyorum gerçekten.herkes doğduğu yerle gurur duyabilir (ha bu ne kadar mantıklı o da tartışılır) ama bu göçmenlik mevzusu başka bi boyut kazandı artık. Anannesinin annesi göçmüş nerelisin diye soruyoruz göçmenim diyo. Gel de delirme. Tamam anannen göçmen tamam sen avrupalı sayılırsın tamam acayip genetik özelliklerin var şahanesin evet kaşın gözün aynı göçmenler gibi. Bu durumun kesinlikle türkiyedeki göçmenlik tarihiyle değil de farklı olmak, insanlara kendini farklı göstermeye çalışmakla ilgili olduğunu düşünüyorum.

  Not: göçmen değilim ulan!

  Not2: uluslararası ilişkiler mezunuyum şurda siyasi tarih parçalatmayın litfen

  4 ekim 2014 11:12 4 ekim 2014 11:47

  2. bunun ismini değiştirmeye çalışan versiyonu da vardır.

  - mereba, ben tatyana blablaoviç bilmemneova. boşnağım ama böyle rus gibi isim ve soyadım da var kafam çok karışık?

  + tatyana merhaba. ama hoca sana özge diye sesleniyordu?

  - yağğ kimlikte öyle yazıyo. ama adım tatyana yani normalde. biz balkanlardan göçmüşüz ondan türkçe isim almışız. boşnağız yani türklük ilen a-la-ka-mız yok!

  + bir boşnak için fazla esmer gibi duruyorsun ama neyse. peki iyi günler tatyana.

  twitter ve diğer ortamlarda: "uff boşnak olmak çok zor yhaa :( *bi takım boşnakça gugıl translate cümleleri*

  4 ekim 2014 11:18

  3. İnsanın kendi çalışıp çabalamasıyla elde etmediği default gelen özellikleriyle övünmesi genel olarak çok saçma birşey. Bu beyaz ten olur, renkli göz olur, uzun boy olur veya bunların varlığının bir kanıtı gibi sunulan "göçmenlik" olabilir.

  Göçmenlik adı üstünde bir yerden bir yere göç etmiş olmayı gösterir. Bu doğudan batıya, kuzeyden güneye, türkiye'den almanya'ya olabilir. (yazar: Lavanta)'nin da belirttiği gibi örneğin ırak'tan türkiye'ye göçenlerin torunları bunu mevzu etmez ama dedesinin dedesi bir ara girit'te bir kahve içmeye oturmuş kişiler biz göçmeniz der durur. Bunun nedeni türkiye insanının avrupai kadın ve erkek prototiplerine yüzyıllardır duyduğu hayranlıktır. Konunun göçmen olmanın getirdiği kültürle, yaşam tarzıyla falan alakası olmaz. Övünen kişi "göçmenim" diyerek "sizin ağzınızın suyunu akıtan avrupai bir tipim" demek ister kısaca.

  Babası makedonya doğumlu arnavut annesi kırımlı tatar olan melez ve göçmen bir kadın olarak gurur duyabileceğim şey atalarımın hayatta kalma, dillerini bilmedikleri bir ülkeye gelip oraya uyum gösterme, okuyup çalışıp yaşadıkları ülkeye yararlı olma çabalarıdır.

  4 ekim 2014 11:52


  4. Bu gurura sahip olamadığımı daha yeni keşfettim. Anneme sorduğum sorular sonucunda aile büyüklerimizin hep balıkesirde olduğunu öğrendim. Bizim soyunuz karesioğullarına dayanıyor galiba ya bi yerden göçmemiz gerekmez mi???:)

  4 ekim 2014 12:07

  5. ya kimseyi kırmak istemiyorum ama makedonya'da falan büyümüş türkler'e "avrupa kültürü" almış demek asdrftghjklşidfdghj

  4 ekim 2014 12:29

  6. Linç kültürü bu durum için oldukça yersiz ve yanlış bi kelime bence. Kimsenin kimseyi linç etmeye hakkı yok. Benim şahsi olarak rahatsız olduğum şey her fırsatta göçmen olduğunu belirten ve sırf bu yüzden farklı değerlendirmeyi hakettiğini düşünen insanlar. Ayrıca kültürün doğduğumuz yerle sınırlı kalmayacağını bildiğimiz yaşlardayız hepimiz.

  4 ekim 2014 12:49

  7. Gözü renkli olan herkesin " ay biz macırız şekerim" leriyle iyice ayağa düşen muhabbet. Ee biz de yedi gobekten yörüğüz ama bütün sülale renkli gözlü onu nasıl yapcaz? Tam karşımızdaki rodostan bi karışıklık var kesin biz de macırız hey allam.

  4 ekim 2014 16:24


  8. ...gururu tarzı başlıklar bugün sıkmış olsa da göçmenlik gururunu görünce baya bi şaşırdım. Bi bu kalmıştı övünülecek :D Sevgilim yunanistan göçmeni ve ne ailesinden ne kendisinden böyle bi düşünce taşıdıklarına dair ipucu edinmedim. Bi de göçmenleri tanıdığımı sanıyodum meğer ne tipler varmış.

  4 ekim 2014 18:06

  9. Çerkes ve ermeni genleri taşıdığımdan, Kafkasya göçmeni olarak biraz hissettiğim gurur..

  ayrıca bugün, sözlük ne gurur yaptı yahu..

  4 ekim 2014 19:40

  10. Hiç bir zaman akil sır erdiremedigim gurur.

  Biri "çok güzelsin" falan deyince arkasından 3 sayfa kökleri anlatmak baya bi işe yarıyor sanırım.

  Hayatimda hiç "annemler bulgaristandan gelirken, annemin annesi giritli bu arada :) Neyse işte onlar gelirken yolda Kırım göçmeni babamla karşılaşmışlar. Ayaküstü 3-5 nasılsın iyi misin sohbet muhabbet derken, dedemin kayincosu da tam o anda selanikten yola çıkmış. Ama doğma büyüme istanbullluyum:)" diyemedim.

  En düz haliyle ; "istanbulluyum" "ankaraliyim" "izmirliyim" "urfaliyim" falan...

  Bi de biz zaten hali hazirda göçebe bir toplumken, "göçmen" olmanın ekstra olayı ne onu da anlamadım anlamayacagim.

  Hepimiz göçmeniz işte.

  4 ekim 2014 20:03 4 ekim 2014 20:06