yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (1480)
  • medya (51)

  1480. çıktım takipten. işim gücüm yok makyaj bloggerından şeker yükleme testi, gebelik, annelik mi öğrenicem. iki maskara, krem görelim diye takip ediyoruz başımıza bilirkişi kesiliyorlar. ne süslü sözlüğe ihtiyacımız var bu konularda bilgi sahibi olmak için ne de görkem karman'a. 21. yüzyıl değişiksin.

  23 şubat 21:12 23 şubat 21:13

  1479. dün attığı kahvaltı storysinde sofrada bir tabak dolusu finger bisküvi gözüken influencer...

  23 şubat 13:53

  1478. Sorun zaten şeker yüklemesi yaptırması değil. İster yaptırır ister yaptırmaz. Bunu kendisi ve doktoru bilir. Fakat ben hamileliğim boyunca sürekli şeker yedim hiç bir şey olmadı, taş gibiyim izlenimi bırakması. Hamile olmayan bir insanı bile kusturacak kadar tatlı yerken bunu da göze sokup övünmesi. İşte sorun tam olarak bu.

  19 şubat 12:11


  1477. hamilelerde şeker yükleme testi(ogtt)(gizlinot: oral glukoz tolerans testi) hamileyken yoga yapmak gibi kişisel bir karar değildir. hem anne hem de bebek sağlığı için çok ama "çok" gereklidir. hayat kurtarıcıdır. test sırasında alacağınız glukozdan ötürü bebeğiniz ölmez, ancak eğer gestasyonel diyabetiniz varsa ve testi reddettiğiniz için diyabetiniz fark edilmezse:

  yenidoğanda: hipoglisemi, hiperbilirubinemi, respiratuar distres sendromu, ölüm

  annede: ani düşük, preeklampsi(gebelik zehirlenmesi), kronik anemi, doğum sonrası doku enfeksiyonu.

  canan karatay "şeker yükleme testi yaptırmayın" dediği için 15 gün meslekten men edildi, neredeyse diploması süresiz alınacaktı. karatay'ı öven süslüler, haberiniz var mı acaba? Onu savunmak isterken karşınıza aldığınız şey dünya sağlık örgütü'nün gebelik takibi prosedürü.

  canan karatay bir tek ogtt değil, aynı zamanda aşı karşıtı. 3 senede en az 10 tıp profesörü hocam derste kendisiyle dalga geçmiştir heralde. dahiliyeciden mikrobiyoloğa, jinekologtan farmakoloğuna hepsi. biri "tıp dünyasının soytarısı" demişti.

  dalga geçilmesinin sebebi komik olması değil arkadaşlar, aşırı öfkeli olmaları. çünkü insanlar bu kadını dinliyor, "tıp profesörü" diyip inanıyor. sonra gelsin aşı karşıtı anneler, gitsin ogtt yaptırmayan gebeler...

  görkem karman'ın story'sini görmedim ve takip ettiğim biri değil. yalnızca buradaki yanlış yönlendirmeyi düzeltmek istedim. çünkü burayı hamileler okuyabiliyor arkadaşlar. siz fikir sahibi olmadığınız bir konuda zikir sahibi olacaksınız diye; söyledikleriniz bir hamile için ikna edici olursa eğer, o annenin ve bebeğin hayatına mal olabilirsiniz. aman dikkat.

  özel sebeplerden ötürü ogtt yaptırmayan süslüleri tenzih ederim.

  18 şubat 22:27 18 şubat 22:55

  1476. Ben bu influencer lık olayının gerçekten ipinin ucunu kaçtığını düşünüyorum.Sen şeker yükleme testi o şu bu testi yaptırırsın yaptırmazsın bu kişisel bir karardır ama karşına koskoca bir tıp profesörünü alacak kadar nasıl bir tıbbi bilgiye sahipsin diye sorarlar adama.Bir de üstüne ben zaten 3-5 kat daha fazla şeker tüketen bir insanım gibi zaten kendi içinde facia bir açıklama yapıp bir de bunu normalmiş gibi göstermek nasıl bir kafa? Arkasına her 300 400 bin takipçiyi alan kendini deneyimlediği her konuda yetkin sanıyor artık ve en acı nokta onu takip eden kitlenin de en hassas konulardan biri olan sağlıkla ilgili bile bu sosyal medya fenomenlerini baz almaları.Sağlık, rimel,allık tavsiyesi vermeye benzemez,sen istersen günde 1 kg şeker yiyebilirsin ama sağlıkla ilgili kimseye ahkam kesemezsin,bu yetkiye ve bilgiye sahip değilsin.Ne yazık ki insanımız böyle bir tehlikenin farkında değil.Sağlığınızla ilgili tavsiyeleri tıp doktorlarından alın,kozmetik influencer larından değil..

  18 şubat 20:54

  1475. ben yazdigimda herkesin karsi olarak canhiras savundugu seyi kendisi de soyledi. evet zaten fazla seker tukettiginin farkinda. yapacak bir sey yok. kendi cocugu, kendi sagligi.

  18 şubat 19:57

  1474. Şeker yüklemesiyle ilgili niye kendisine neden yükleniyor insanlar anlamıyorum gerçekten. Dünyada bunun her gebe için yapıldığına inanmıyorsanız ingilizce olarak araştırabilirsiniz. Araştırınca da her söylediğinin doğru olduğunu göreceksiniz. Gebelik şekeriniz varsa ani bebek ölümü olabilir, bebek iri olacağından doğum zorlaşabilir, doğum sonrası bebek solunum sıkıntısı yaşayıp küveze alınabilir. Ben de kendisi gibi canan karatay'ı dikkate almıyorum, kendisi sadece kendi uzmanlık alanında konuşsun bir zahmet.

  Ben çok zayıfım, ailemde şeker yok demeyin hamilelikte o işler öyle olmuyor. 170 boyunda 50 kilo olan kuzenimde gebelik şekeri çıktı misal. Ve ailede şeker hastası hiç kimse yok. Ben daha kısa ve daha kilolu biriyim, baba tarafımda da şekeri olanlar var ama bende çıkmadı. Bana göre bu riske atılacak bir durum değil. İnsanların bu kadar tepki vermesinin sebebi de ben yaptırmadım ama ya bende varsa korkusu bana göre.

  18 şubat 11:58


  1473. Şeker yüklemesi konusunda söylediklerinde tek bir noktaya takıldım ve o da su ki risk almamak için şeker yüklemesi yaptırıyor ama artik zehir olarak geçen şekeri her gün koskoca miktarlarda tükettiğini söylüyor. Ki aşırı tüketimini paylaşımlarından da görebilirsiniz. Bu aşırı tüketim de şeker yüklemesi yaptırmamak kadar büyük bir risk. Keşke özellikle hamileyken böyle yapmasa ve kendine dur dese...

  Bunun dışında ben de hamile olsam ve bircok doktor yapmam gerektiğini söylese yaptırırdım. Bir doktor tvde bağırıyor diye birçok doktoru göz ardi etmek bana saçma geliyor. Ve öte yandan görkem'in de belirttiği gibi yurtdışında bu test tercihe bağlı olmaksızın her hamileye yaptırılıyor. Ben almanya'da yaşıyorum ve hiçbir doktorun bunu opsiyonel sunduğunu duymadım henüz çevremdeki hamilelerden.

  18 şubat 00:24

  1472. Canan Karatay'ı dikkate akmamak da ne bileyim.. Talihsiz bi açıklama olmuş bence.

  17 şubat 22:50

  1471. bugün itibariyle eskisi kadar samimi bulmadığım yutubır olmuştur kendisi.

  şeker yüklemesiyle ilgili olan storylerini izleyince dedim ki ho ho ho orda dur bakalım :) bu hatun eline sazı alınca nereye gideceğini kestiremiyor gerçekten. ister yükletirim, ister yükletmem güzel kardeşim. şeker yüklemesi yaptırmıyorum diye beni canan karatay müridi ilan edip aşağılayamazsın. benim ve doktorumun haklı sebepleri vardır ve tercih etmemişizdir sonuçlarına da (ki şimdiye kadar kötü bir sonuca rastlanmadı) biz katlanırız. bebek aşırı büyürseymiş, aniden ölürseymiş :) sonra da ekliyor "ben zaten bu yüklenen sıvının günde 5 katını tatlı olarak tüketiyorum." ahahaha resmen system error. sen zaten kendine yeterince zarar veriyorsun diyeceğim ama malum kendisine akıl verilmiyor, oyna devam.

  17 şubat 21:23