sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (57)
 • medya (0)

57. 1.5 senedir antidepresan (wellbutrin) kullandığım için son 6 aydır gözlerimde sürekli irritasyon yaşamama sebep olan, insanın görüş kalitesini çok düşüren rahatsızlık. Göz yaşı damlaları bir işe yaramıyor. İşe yarayan tedavi edici bir damla varmış doktor bana yazdı ama ssk’dan alabilmek için üniversite hastanesinden yazdırmalıymışım. Bunları yazarken bile gözlerim yanıyor batıyor, zor durumdayım. Bir gelişme olursa editlerim siz de faydalanın diye. Çözümünü bulan ya da bilen süslüler varsa bir mesaj kadar uzağınızdayım, hepimize sağlıklı günler ^^

14 mart 15:02 14 mart 15:03

56. Tiroidle ilgisi olabiliyormuş. Yıllarca lens kullandım. En sonunda kurudu tabi gözüm. Geçen yaz çizdirdim. Hala kuru. Lens kullanmamla ilgili olduğunu düşünmüştüm. Göz doktorum endokrine yönlendirdi ve evet, hipoya düşmüşüm. Şuan hormonlarım normal seviyede ve göz kuruluğum çok azaldı.

7 mart 00:08

55. geçmeyen göz enfeksiyonumun nedenlerinden biri de buymuş, ocak ayından beri yaşıyorum batma ve kızarıklık olayını. ne damla ne başka şey ..hiçbir şey fayda etmedi.

6 mart 22:26

54. geçtiğimiz ay ciddi bir göz ameliyatı geçirdim(gizlinot: Kornea nakli) ve bu ameliyat sebebiyle bir yıl boyunca biri kortizonlu biri antibiyotik biri ise gözyaşı olmak üzere üç farklı göz damlasına bağımlı yaşamak zorundayım. Zaten öncesinde de göz kuruluğu problemim vardı ancak şimdi olay farklı bir boyuta geçti. Yaklaşık bir aydır eczanelerde göz damlası alabilmek için verdiğim çabayı doktorumla birlikte şaşkınlıkla izliyoruz. Piyasada gözyaşı damlası yokmuş! Ameliyatın ilk iki haftası günde 8 kere gözyaşı damlatmak durumundaydım ve bu refresh denen naneyi(gizlinot: ve muadillerini)bulabilmek için bir gözüm sargılı halde günlerce eczane eczane gezdim. Sonunda 3 farklı eczaneden son kalan 5 kutuyu da satın aldım. Günlük kullanmam gereken miktarı göz önüne alınca gerçekten damla dayanmıyor ve bunun bir sene daha böyle gideceğini bildiğimden stok yapmaya çalışıyorum ama nafile. Bu kadar basit bir ilacın piyasada olmaması gerçekten içler acısıyken bir de benim gibi ameliyat sonrası tedaviye ihtiyaç duyanlar ne yapacak acaba? Bu ayrı bir trajikomediyken ameliyatımın ikinci haftası kortizon ve antibiyotik damlalarımın ilk şişeleri bittiğinde ikinci şoku yaşadım. Doktorum her şişe bittiğinde yeniden reçete yazıyor ancak eczaneye reçetemle gittiğimde bana söyledikleri şey şu oldu: "bu ilaçları almanıza devlet sınır getirdi, bir sonraki ayın x. gününe kadar reçeteniz olsa bile ödemeniz karşılanmayacaktır, yalnızca tamamını ödeyerek satın alabilirsiniz. " yani sizin ameliyat sonrası tedavinizi devlet tanımıyor, ama reçetesiz elinizi kolunuzu sallayarak parasını ödediğiniz takdirde istediğiniz ilacı satın alabilirsiniz diyorlar resmen. gerçekten pes! Benim doku reddi ya da enfeksiyon riskini önlemem için doktorumun söylediğine göre her 2 saatte bir bu ilaçları kullanmam gerekirken devlet neye dayanarak benim hangi ilacı hangi tarihe kadar kullanabileceğime kanaat getirmiş? 2 saatte bir kulanımda bir şişe göz damlasının ömrü 10 gün sürüyor. Ameliyatımın kaydı da e-nabız sisteminde görünmekte, kişinin tanı ve tedavi kayıtlarını sistemde tutabiliyorsanız buna göre olası ilaç kullanım kotalarını da kişiye göre hesaplayacak basit bir sistem geliştirmek ne kadar zor olabilir?

4 şubat 02:22

53. 2-3 ay kadar önce şikayetçiydim göz kuruluğundan. hatta önce alerji olarak başladı ve damla kullandım. sonra da doktor refresh almamı önerdi. gezmediğim eczane kalmadı süslüler. istanbul'da hiçbir yerde yoktu hepsi de depoların sıfırlandığını söyledi. şu dönemde gözümüz bile kurumasın çünkü refresh bulamıyoruz. gerçi diğer süslülerin söylediği gibi alternatifleri var ama ben tekrar doktora gidemediğim için yazdıramadım reçeteye.

4 şubat 01:41

52. Ben refresh kullanıyorum uzun zamandır faydalı oluyor

3 şubat 19:31

51. Systane göz damlası çok iyi geliyor. Özellikle ofis ortamında sürekli PC başında çalışıyorsanız göz kuruluğu yaşamanız muhtemel. Günde 2 3 kere systane kullanırsanız gözleriniz çok rahat ediyor, arada biraz mola vermeyi de unutmayın tabi...

3 şubat 09:49

50. karbonhirdat tüketmekten metabolizmanızın bozulduğunun, şeker hastalığının öncü belirtisi de olabilir, o manada da çağımızın hastalığı diyebiliriz. hal böyleyken dr belki şekerinize bile bakmayacak, sunni gözyaşı verip bilgisayara çok bakma, diyecektir lakin karbonhidratı kesip ketojenik diyet+fasılalı açlık yaptığınızda kendinize gelecek, dünya varmış, diyecek olablirsiniz.

3 şubat 05:20 3 şubat 05:21

49. Gözlerim aşırı kuru.batma hissi ve kaşıntı yaşadığım bir gece kirpiklerimin dibine rossence marka beyaz vazelin sürdüm ve bir kaç dakika geçtikten sonra batma hissi ve kırmızılığı geçti gitti.surekli elimin altında beyaz vazelin bulundurma nedeni.

2 şubat 14:30

48. allahın belası şey bende de var ve resmen hayat standardımı düşürüyor. ne adam akıllı bir görüş sağlayabiliyorum ne de böyle rahat rahat telefon, bilgisayara bakabiliyorum.

10 kere doktora gittim fakat hiçbir çaresi yok geçici göz yaşı veriliyor fakat uzun kullanımda o da normal göz yaşını bile götürüyor. kullansam da çare etmiyor yine 15 dk sonra eski haline dönüyor.

doktor bazen göz pınarlarımı açmak için bir aletle gözümün içinde uğraşıyor o sıralar tamam ama yine benzer şeyler oluyor. bilgisayarda da telefonda da mavi ışık filtresi var.

bir de ek olarak sıcak compress değil soğuk uygulayın doktor da aynısını dedi sıcak daha da damarları zorlar ve acı çekmeye devam edersin dedi. yetiş ya buz masajı...

1 şubat 18:58 1 şubat 18:58