yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (10)
  • medya (0)

  10. Dört kardeştiler isimli bir romanı var sevgili yazarımızın, 20li yaşlarımda okudum bayağ dizisi çekilebilir; hepimiz de ağlarız. Yeğenlerime Türkiye’den kitap götürmek istediğimde gerek gezi kitapları gerek romanları en güzel seçenek. teşekkürü bir borç bilirim kaleminize sağlık. 

  23 mart 17:58 23 mart 18:00

  9. ilkokulda okuduğum yazarlardandı. "Dört kardeştiler" kitabının acıklılığından o kadar etkilenmiştim ki, uzun süre kimsesiz kalma travması yaşadım.

  22 mart 21:01

  8. annem ilk okumayı öğrendiğimde beni gülten dayıoğlu ile tanıştırmıştı. her hafta bir kitabını bitiriyor, diğer hafta için kitap almaya gidiyorduk. fadiş, sunanın serçeleri, ganga, ben büyüyünce, midos kartalının gözleri, parbat dağının esrarı, dört kardeştiler, dünya çocukların olsa ve favorim olan ölümsüz ece. kitap okuma alışkanlığımı geliştirdi ve hala aklımda ayrıntıları. çocuğunuz, yeğeniniz, kuzeniniz falan varsa küçük yaşta okuma alışkanlığı kazanmasına yardımcı olur.

  22 mart 12:36

  7. ilk aklıma gelen kitabı kıyamet çiçekleri. çok beğenerek okumuştum, şimdi bulsam tekrar okurum. Fukular, yenicanlar, değişik bir evrendi, o zamanlar çok etkilenmiştim. 

  Diğer okuduklarımdan hatırladığım kitapları fadiş ve azat kuşu.

  22 mart 10:52

  6. "dört kardeştiler" adlı kitabını okumuştum ortaokul yıllarımda. son derece buruk bir kitaptı. genelde mutlu sonla biten çocuk kitaplarından sonra beni biraz sarstığını hatırlıyorum.

  "azat kuşu" kitabı da zamanında bayağı popülerdi okullarda.

  22 mart 09:16

  5. Genelde 9-10 yaş civarında çocukların okuduğu yeşil kirazla milletin psikolojisini mahvettimis yazarımız. Asla çocuk kitabı değildir.

  22 mart 01:32

  4. Anaam bu yazar denilince aklıma hemen yeşil kiraz gelir. Daha küçücükken okumuştum ne yazık ki. çocukluk travmalarımdan sadece biri. sanırım çocuk kitapları yazan birisi olduğundan ailem bir sakınca görmemiş. Ama siz siz olun asla çocuğunuza okutmayın. Pembe diziden hallice bir kitaptı. Sevgilisinden intikam almak için onla yatan bakire kiraz. Allahım hala aklımdan çıkmıyor ayrıntılar.

  22 mart 01:19

  3. 90'lar çocuklarının birçoğunun yakından tanıdığı çocuk ve gençlik edebiyatı yazarı. bu kuşak çocukların okul ya da sınıf kitaplığında gelincik dizisi adı altında yayınlanmış öykü kitaplarından mutlaka olurdu. benim ilk okuduğum kitabı "sıcak ekmek"ti. biraz daha büyüyüp ilk ergenliğini yaşarken "sekizinci renk", "yeşil kiraz" gibi kitaplarını da okumuştur neslimiz büyük ihtimalle.

  ilk okuduğum kitabı olan sıcak ekmek'te öyle güzel bir ekmek tanımlaması yapar ki, kokusundan tadına her şeyini hissedersiniz o ekmeğin. sanki sahiden tatmışçasına, tadını da unutamadım yıllardır üstelik.

  kendisi 83 yaşındadır ve hala yazmaya devam etmektedir. çok yaşasın tonton yazarımız.

  edit: yeşil kiraz 1 ve 2 isimli kitaplarının son derece ataerkil öğeler içerdiğini aşağıdaki yazarlarımızın girdileriyle hatırladım. herhangi bir çocuk veya gence okutulmaması gerektiğine kesinlikle katılıyorum.

  22 mart 01:04 22 mart 02:06

  2. (yazar: Zamkice)  uktesi. Çocukluğumun yazarı. İlk imzalattığım kitabımdı sanırım Yaşanmış hayvan hikayeleri kitabı. çok severdim, çocukken dönüp dönüp okurdum. Ne zaman ismini görsem çocukluğumu özlerim, gülümserim. 

  21 mart 21:26

  1. Çocuklar için dram ve fantastik-bilimkurgu türlerinde eser veren, en azından çocuk kitapları için bilimkurgu açığını kapatan yazar. 7-10 yaş aralığında ömer seyfettin ve kemalettin tuğcu dramına bol bol maruz kalıp dertlere gark olduğumdan, ak saçlı küçük bir çocuk olmamak için dayıoğlu'nun sadece fantastik kitaplarını okudum ve çok beğendiğimi hatırlıyorum.

  Gökyüzündeki mor bulutlar ve ölümsüz ece'yi çok severek birden fazla kez okumuştum. Yer yer vaaayy bee dediğimi hatırlıyorum o yaşlarda bile. İki kitapta da reenkarnasyon konusunu işlemişti ve bir çocuk için ilginç ve şaşırtıcıydı. Biraz daha liseye doğru sekizinci renk romanını okumuştum, çocuktan ziyade gençlik romanıydı. Hayli kalındı ve yine birden fazla okuduğum kitaplardandır. Baş kahraman ela, serra noyan'ın bir üst versiyonuydu yani onun kadar kabız değildi diye hatırlıyorum. (gizlinot: Swh) ismini hatırlamamakla birlikte birkaç gezi kitabını da okumuştum galiba.

  Yalnız fadiş başta olmak üzere ağır dram temalı kitaplarından uzak durmak gerekir, onca acı, keder, gam yükü neden yani?

  Ukte (yazar: zamkice)

  25 kasım 2015 22:50 25 kasım 2015 23:03